ریزش موی سکه‌ای ” آلوپسی آره آتا “

 ریزش موی سکه‌ای ( آلوپسی آره آتا  Alopecia Areata ) 

ریزش موی سکه‌ای حدود %۲ جمعیت را درگیر می‌نماید ، ریزش سکه‌ای در هر سن، نژاد و جنسیتی اتفاق می‌افتد و معمولاً به دلیل نقش سیستم ایمنی می‌باشد. در برخی مبتلایان ریزش سکه‌ای اختلالاتی در ناخن نیز وجود دارد. در این اختلال سیستم ایمنی به ریشه‌های مو حمله می‌نماید و دلیل این حمله نیز نامشخص است. بخشی از مبتلایان سابقه خانوادگی این ریزش مو را دارند. خوشبختانه در بسیاری از موارد این نوع ریزش خود به خود بهبود می‌یابد. در اکثر موارد نمونه‌برداری ( بیوپسی ) لازم نیست.

آلوپسی آره آتا ریزش موی سکه ای 

درمان ریزش موی سکه‌ای

در بسیاری از موارد درمان ریزش موی سکه‌ای ضرورتی ندارد البته در برخی موارد کورتیکوراستروئید تزریقی یا موضعی یا ماینوکسیدیل موضعی استفاده می‌شود، بعضا مزوتراپی و تزریق دارو در ناحیه نیز کاربرد دارد. اگر ریزش موی سکه‌ای پس از گذشت سال‌ها بهبود نیافت و در نقاط دیگر بدن نیز تکرار نشده باشد می‌توان از کاشت مو در این نقطه استفاده کرد.

درمان ریزش موی سکه ای متناسب با سن , وسعت و پیشروی آلوپسی آره آتا متفاوت است.ماینوکسیدیل و سایر درمان های موضعی در اطفال پیشنهاد می شود, درمانهای تزریقی بیشتر مربوط به بزرگسالان است.

همچنین در بزرگسالان  با پیشروی سریع ممکن است از درمان های سیستمیک نیز کمک گرفته شود.در افراد بزرگسال در بسیاری از موارد در ابتدا درمانی انجام نمی شود زیرا ممکن است ضایعه خود محدود بوده  و خود به خود خوب شود.

 

 

 

, , , , , ,