مطالب تخصصی پوست و مو

آناتومی جمجمه

آناتومی جمجمه و کاشت مو

آناتومی جمجمه چه تاثیری بر کاشت مو دارد؟

آناتومی جمجمه در جراحی ها اهمیت بسیاری برای پزشکان و جراحان دارد.در کاشت مو نیز مانند سایر جراحی‌ها  شناخت آناتومی جمجمه اهمیت بسیاری دارد.

کاشت مو یک جراحی در ناحیه جمجمه یا  Scalp می باشد. و در‌‌ک صحیح آناتومی جمجمه برای انجام آن ضروری می‌باشد.

آناتومی جمجمه

آناتومی لایه های جمجمه

هر جمجمه از پنج  لایه تشکیل شده است:

  • پوست
  • لایه زیر جلد
  • غلافی از لایه‌های همبند به نام Galea
  • لایه ای از بافت همبند شل در زیر Galea
  • Pericranium

در کاشت موی طبیعی, جراحی حداکثر در لایه اول بوده و کاشت مو وارد لایه گاله‌آ که یک بافت هم بند در زیر پوست است نمی‌شود.گاله‌آ یک بافت هم بند آپونوروزی می‌باشد که سفید رنگ بوده و در زیر پوست ناحیه سر و گردن وجود و در این ناحیه عروق و اعصاب اصلی وجود دارد.

در کاشت موی طبیعی ما وارد گاله آ نشده و فقط در ناحیه سطحی پوست اقدامات پزشکی را انجام می‌دهیم.از این رو بسیاری از نگرانی‌های متقاضیان کاشت مو در مورد آسیب دیدن اعصاب و عروق و بعضا آسیب دیدن مغز!!!!! در کاشت مو کاملا بی مورد است.پوست سر در انسان‌های مختلف دارای ضخامت‌های متفاوتی می‌باشد ولی معمولا بین ۳ تا ۸ میلی‌متر در افراد مختلف متقاوت است.

لایه های پوست

خود پوست دارای لایه اپی درم ( قسمت سطحی و مرده پوست ) , درم و هایپودرم می‌باشد. فولیکول مو در طول پوست قرار گرفته و در انتهای آنها شبکه ای از عروق و اعصاب نازک ریشه مو( Hair Bulb ) را احاطه می‌کنند.

همچنین موها دارای یک ماهیچه می‌باشند که در مواقع سرما , استرس و …. منقبض می‌شوند و در اصطلاح موهای انسان سیخ می‌شوند!

عروق خونی

جمجمه و پوست سر یکی از قسمت‌های پرخون بدن می‌باشد که دارای عروق زیادی می‌باشند درک صحیح از عروق خونی برای جراح کاشت مو اهمیت زیادی دارد زیرا هنگام برداشت فلپ در کاشت مو به روش جراحیFUT ) ملاحظات خاصی وجود دارد.همچنین در صورت انجام کاشت مو با تراکم بالا ملاحظاتی برای آسیب عروق وجود دارد تا زخم و نکروز ایجاد نشود. همچنین درک صحیح از اعصاب جمجمه در نحوه تزریق بی‌حسی در کاشت مو اهمیت بسیاری دارد.

قسمت های جمجمه

اعصاب جمجمه عموما از قسمت‌های پایین به بالا می‌روند و در قسمت‌های روبه‌رو , اعصاب Super Orbital قسمت‌های جلو و بالای سر را عصب دهی می‌کنند که در تزریق بی حسی در جلوی سر در کاشت مو بی حس می‌شوند.

همچنین در قسمت‌های  پشت سر , اعصاب Greater Occipital و Lesser Occipital  عصب دهی پشت سر را برعهده دارند که در تزریق بی حسی در پشت سر در کاشت مو بی حس می‌شوند. درک صحیح آناتومی این اعصاب در تزریق بی حسی در کاشت مو اهمیت زیادی دارد.

جراحی کاشت مو یک پروسه پزشکی با جزئیات و نکات متعدد است.از مهمترین نکاتی که هر جراح کاشت مو باید به آن تسلط داشته باشد , آناتومی پوست و همچنین عروق و اعصاب ناحیه جمجمه می‌باشد
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,