مطالب تخصصی پوست و مو

انتظارات از کاشت مو

از کاشت مو چه انتظاری می توان داشت

انتظارات از کاشت مو در افراد متفاوت است.همانند سلامتی و جوانی، بیشتر ما ظاهرمان را امری مسلم فرض می‌کنیم .یعنی، تا زمانی که آن را از دست بدهیم. برای بسیاری از افراد، عمل کاشت مو می‌تواند به طور کامل به برگرداندن موی سر یا حداقلبخشی از آن  کمک کند.

اگر کم پشت شدن موی روی سر یا طاس شدن حقیقتا شما را آزار می‌دهد، عمل جراحی می‌تواند تنها راه برای احساس دلگرمی نسبت به ظاهرتان باشد. اما نخست با پزشک تان در مورد این موضوع صحبت کنید در حین و بعد از عمل جراحی انتظار چه چیزی را می‌توانید داشته باشید.

انتظارات از کاشت مو

انتظارات از کاشت مو

عمل کاشت مو چیست؟

عمل کاشت مو یک عمل جراحی است که موهای موجود شما را جابجا می‌کند تا جاهایی که کم پشت یا بدون مو هستند را پر کند. پزشکان در ایالات متحده از دهه ۱۹۵۰ این کار را انجام می‌داده‌اند، اما در سال‌های اخیر تکنیک‌ها تغییرات زیادی کرده اند.

شما معمولا عمل را در کلینیک پزشک انجام می‌دهید. نخست، جراح پوست سر شما را تمیز می‌کند و داروی بی حسی را به پشت سر شما تزریق می‌کند. پزشک شما یکی یا دو روش را برای کاشت مو انتخاب می‌کند: کاشت مو یه روش جراحی (FUT) یا کاشت مو به روش غیرجراحی (FUE).

در کاشت مو به  روش FUT، جراح یک نوار ۶ تا ۱۰ اینچی از پوست پشت سر شما را بر می دارد. سپس آن را کنار می‌گذارد و پوست سر شما را بخیه می‌زند تا زخم ایجاد شده بسته شود. این ناحیه فورا توسط موی اطراف آن پوشانده می‌شود.

سپس، تیم جراحی نوار برداشته شده از پوست سر را به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت کوچک تقسیم می‌کند،که هر یک دارای یک یا چند تار مو. تعداد و نوع گرافتی که برای شما استفاده خواهد شد به نوع مو، کیفیت، رنگ، و اندازه ناحیه ای که عمل کاشت مو باید بر روی آن انجام شود بستگی دارد.

اگر عمل کاشت مو به روش FUE انجام می‌دهید، تیم جراحی پشت سر شما را می‌تراشد. سپس پزشک فولیکول‌های مو را یک به یک از آنجا برداشت می‌کند. این ناحیه بهبود پیدا می کند و تنها نقاطی کوچک به جا می‌ماند، که موهای موجود شما روی آن را می‌پوشاند.

از اینجا به بعد، هر دو عمل یکسان هستند. بعد از آماده سازی گرافت‌ها، جراح ناحیه دریافت کننده مو را تمیز و بی حس می کند، سوراخ ها یا شیارهایی با استفاده از تیغ جراحی یا سوزن ایجاد می کند، و با ظرافت هر گرافت را داخل یک سوراخ قرار می دهد. برای کاشت گرافت ها پزشک احتمالا از دیگر اعضای تیم پزشکی هم استفاده می کند.

بسته به اندازه عمل کاشت مویی که انجام می گیرد، فرایند حدود ۴ تا ۸ ساعت به طول خواهد انجامید. ممکن است بعدها به عمل دیگری نیز نیاز داشته باشید اگر ریزش مو ادامه پیدا کند یا بخواهید موهایتان را پرپشت تر کنید.

انتظارات از کاشت مو و بهبود

بعد از جراحی، پوست سر شما ممکن است بسیار حساس شده باشد. نیاز خواهید داشت تا چند روز مسکن استفاده کنید. جراح شما از شما خواهد خواست تا حداقل یک یا دو روز بانداژهایی را روی سر خود قرار دهید. همچنین او داروی آنتی بیوتیک یا ضد التهاب برای شما تجویز خواهد کرد تا برای چند روز استفاده کنید. بیشتر افراد قادر خواهند بود ۲ تا ۵ روز بعد از جراحی به کار باز گردند.

انتظارات از کاشت مو1

انتظارات از کاشت مو۱

در طول ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی، موی کاشت شده خواهد ریخت، اما بعد از حدود چند ماه متوجه رشد موهای جدید خواهید شد. بیشتر افراد بعد از ۶ تا ۹ ماه متوجه رشد ۶۰% موی جدید می‌شوند. برخی جراحان داروی رشد موی ماینوکسیدیل (روگین) را به منظور بهبود دادن رشد مو بعد از عمل تجویز می‌کنند، اما مشخص نیست این دارو تا چه اندازه خوب عمل کند.

ریسک‌ها و هزینه‌های درمان

هزینه عمل کاشت مو تا حد زیادی به مقدار مویی که قرار است جابجا شود بستگی خواهد داشت، اما عموما بازه ای از ۴.۰۰۰ دلار تا ۱۵.۰۰۰ دلار را شامل می‌شود. بیشتر بیمه‌ها هزینه‌های این عمل را پوشش نمی‌دهند.

همانند هر نوع دیگری از جراحی، عمل کاشت مو ریسک های دارد، از جمله خونریزی و عفونت. همچنین احتمال باقی ماند جای زخم و ظاهر غیر نرمال موی جدیدا رشد کرده وجود دارد.

حدودا زمانی که موهای جدید شروع به رشد می‌کنند، برخی افراد دچار التهاب یا عفونت پیازهای مو می‌شوند، فولیکولیت نامیده می‌شود. آنتی بیوتیک‌ها و کمپرس‌ها می‌توانند این مشکل را کاهش دهند. همچنین این احتمال وجود دارد که بخشی از موهای اصلی در ناحیه مجاور جایی که موهای جدید کشت شدهاند به طور ناگهانی دچار ریزش شوند که ریزش موی ناشی از شوک نامیده می‌شود. اما بیشتر اوقات این مشکل دائمی نیست.

 

با پزشک خود در مورد ریسک‌های عمل و اینکه تا چه اندازه احتمال بهبود با استفاده از جراحی وجود دارد صحبت کنید. او می تواند در تصمیم گیری در خصوص این موضوع به شما کمک کند که آیا جراحی گزینه خوبی برای شما خواهد بود یا نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 20 + 10 =