مطالب تخصصی پوست و مو

برش و جداسازی در کاشت مو -برش و جداسازی در روش FUT

برش و جداسازی در کاشت مو

برش و جداسازی گرافت‌ها در روش FUT (کاشت موی نواری)  به چه صورت است

برش و جداسازی در کاشت مو چه زمانی مورد بحث قرار میگیرد؟ خواه موضوع کاشت مو به روش FUT (روش جراحی)  باشد یا کاشت مو به روش FIT (روش غیر جراحی) ، جنبه‌ای که در هر دوی آنها مشترک است برش صحیح گرافت‌هایی است که برداشت شده‌اند. در کاشت مو به روشFUT (جراحی) ، این موضوع از اهمیت بیشتری برخودار است ، زیرا روش برداشت مو در این روش ، برداشتن کامل یک نوار از موهای سر و سپس برش دادن آنها به صورت واحدهای فولیکولی منفرد می‌باشد. در طول فرایند برش و جداسازی در کاشت مو ، کاملا حیاتی است که کل واحد فولیکولی دست نخورده باقی بماند، زیرا حتی یک آسیب جزئی باعث بی فایده شدن آن می‌شود. یک واحد فولیکولی که به درستی برش داده شده است این اطمینان را ایجاد می‌کند که کاشت مو موفقیت آمیز خواهد بود و نتیجه نهایی یک سر کامل با موهایی کاملا طبیعی خواهد بود.برش و جداسازی در کاشت مو -برش و جداسازی در روش FUT

نوار FUT و برش و جداسازی در کاشت مو

حال بیائید نگاهی به نوارهای معمول قسمت دهنده  بیندازیم

یک نوار معمول قسمت دهنده حدود یک سانتی متر عرض دارد و طول آن بر حسب نیاز از سوی جراح مشخص می‌شود. طول نوار قسمت دهنده به طور کامل به تعداد واحدهای فولیکولی بستگی دارد که برای عمل مورد نیاز خواهند بود. تعداد کل واحدهای فولیکولی موجود بر روی سر یک فرد عادی تقریبا ۶۵-۸۵ واحد فولیکولی به ازای هر سانتی متر مربع از بافت قسمت دهنده در بیماران آسیایی می‌باشد. این بدان معنی است که اگر جراح تصمیم داشته باشد که از دو هزار گرافت استفاده کند، او نیاز خواهد داشت که یک نوار یک سانتی متری با طول تقریبا ۲۵ تا ۲۶ سانتی متر را برداشت کند. در بیشتر موارد، پزشکان اطمینان حاصل می کنند که برش و جداسازی در کاشت مو  به سرعت انجام می گیرد تا گرافت ها زمان کمتری خارج از بدن باشد و موفقیت بطور بهتری تضمین شود.

برش  و جداسازی در کاشت مو به روش FUT توسط میکروسکوپ

حال، اجازه دهید نگاهی به مراحل انجام برش و جداسازی میکروسکوپی بینداریم

مرحله اول برش دادن است، که در آن نوار طویل قسمت دهنده به تکه های کوچکتری تقسیم می شود که عرضی برابر یک گرافت دارند، که این کار باعث ثبات آنها شده و کار کردن با آنها راحت تر خواهد بود. این کار درست مثل برش دادن یک قرص نان می باشد. هر تکه معمولا دو تا دو و نیم میلی متر عرض دارد. هر تکه با برید نوار به صورت عرضی و با استفاده از یک چاقوی جراحی یا تیغ ظریف صورت می گیرد. در طول این فرایند است که همه چربی ها و میان پوست (درم) تراشیده می شوند.

برش و جداسازی در کاشت مو -برش در زیر میکروسکوپ

مرحله بعدی مرتب کردن درست این تکه های بریده شده به صورت گرافت های منفرد و واحد می باشد و این تکه ها بر اساس تعداد موهایی که دارند درجه بندی می شوند. معمولا، هر گرافت یا واحد فولیکولی حاوی یک تا چهار مو می باشد. هر یک از این واحدهای فولیکولی در یک محلول فیزیولوژیک نگهداری می شود تا اطمینان حاصل شود که ریشه موها خشک نمی شوند. این محلول فیزیولوژیک به گونه ای درست می شود که بتواند همانند پلاسمای خون بدن عمل کند. علاوه بر این، گرافت ها در یخچال قرار داده می شوند (۴ درجه سانتی گراد)، که این کار باعث کاهش نرخ متابولیسم در گرافت ها می شود و امکان زندگی طولانی تر را فراهم می کند، حتی زمانی در خارج از بدن قرار دارند.

شکافتن واحد فولیکولی

حال به فرایند شکافتن واحدهای فولیکولی می رویم

در کاشت مو به روش FUT، زمانی که برش استریو-میکروسکوپی انجام شد، واحدهای فولیکولی که بصورت طبیعی ایجاد شده اند برداشت می شوند. ضرورت دارد که هر یک از این واحدها با احتیاط نگهداری شود، زیرا این شیوه نگهداری است که نهایتا آینده گرافت را مشخص می کند. اگر برش دادن به درستی انجام نشود، گرافت حاصل بی فایده خواهد بود و پیاز مو به طور کامل خراب می شود.

از این رو، لازم است بگوییم که هر چه برش بهتر انجام شود، تعداد واحدهای فولیکولی دست نخورده بهتر بوده و عملکرد و نتایج طبیعی بهتری نیز حاصل خواهد شد.

برش و جداسازی در کاشت مو - کاشت واحد فولیکولی

, , , , , , ,