مطالب تخصصی پوست و مو

تاسی الگوی زنانه

 

تاسی الگوی زنانه (آلوپسی آندروژنیک): آنچه باید بدانید

تاسی الگوی زنانه چیست؟

تاسی الگوی زنانه، که آلوپسی آندروژنیک نیز نامیده می شود، ریزش مویی است که در زنان اتفاق می افتد. این نوع تاسی شبیه تاسی الگوی مردانه می باشد، به جز اینکه ریزش مو در زنان می تواند با الگویی متفاوت از مردان اتفاق بیفتد.

ریزش مو در زنان عادی است، خصوص هنگامی که سن زن افزایش پیدا می کند. تا دو سوم زنان بعد از یائسگی ریزش مو را تجربه می کنند. کمتر از نیمی از زنان با یک سر پر از مو سن ۶۵ سالگی را پشت سر خواهند گذاشت.

تاسی الگوی زنانه ارثی است. این مشکل بعد از یائسگی رایج تر است، بنابراین ممکن است هورمون ها در این امر دخیل باشند. اگر شما متوجه ریزش موی خود شده اید، به پزشک خود یا یک متخصص پوست مراجعه کنید. آنها می توانند مشخص کنند که آیا دارید تاسی الگوی زنانه را تجربه می کنید یا نوع دیگری از ریزش مو را.

درمان هر چه سریعتر انجام گیرد، سریعتر خواهید توانست جلو ریزش مو را بگیرید و رشد مجدد احتمالی مو نیز سریع تر صورت خواهد گرفت.

تاسی الگوی زنانه چه شکلی است؟

در تاسی الگوی زنانه، مرحله رشد مو کند می شود. همچنین شروع رشد موی جدید هم مدت زمان بیشتری به طول می انجامد. پیازهای مو کوچک تر شده و این امر منجر به رشد موهایی ظریف تر و نازک تر می شود. این امر باعث می شود که این موها خیلی سریع تر کنده شوند.

برای زنان عادی است که روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست بدهند، اما در تاسی الگوی زنانه ریزش مو خیلی بیشتر از این است.

در مردان ریزش مو از جلو سر شروع می شود و به سمت عقب سر پیش می رود تا زمانی که آنها تاس می شوند. زنان موهای خود را در تمام قسمت های سر از دست می دهند، و شروع ریزش از محل فرق سر می باشد. موهای شقیقه ها هم شروع به عقب نشینی می کنند.

زنان احتمال کمتری دارد که به طور کامل تاس شوند، اما ممکن است کم پشت شدن زیادی در سراسر موی سر آنها روی دهد.

پزشکان تاسی الگوی زنانه را به سه نوع تقسیم می کنند:

 • نوع ۱ که در آن کم پشت شدن اندکی در اطراف محل فرق سر روی می دهد.
 • نوع ۲ که بازتر شدن فرق سر و افزایش کم پشت شدن مو در اطراف آن را شامل می شود.
 • نوع ۳ که کم پشت شدن مو در سراسر سر می باشد، با یک ناحیه کاملا مشهود در فرق سر.

آیا ژنتیک می تواند باعث تاسی الگوی زنانه شود؟

ریزش مو از والدین به فرزندان منتقل می شود، و ژن های بسیار متفاوتی در این امر دخیل هستند. شما ممکن است این ژن ها را از والدین تان به ارث ببرید.

احتمال بیشتری دارد که به تاسی الگوی زنانه مبتلا شوید اگر مادر، پدر، یا دیگر خویشاوندان نزدیک تان این مشکل را تجربه کرده باشند.

چه چیزهای دیگری باعث تاسی الگوی زنانه می شوند؟

تاسی الگوی زنانه عموما به وسیله شرایط زمینه ای غد مترشحه درون ریز یا تومورهایی که هورمون ترشح می کنند ایجاد می شود.

اگر دیگر علائم و نشانه ها، از قبیل پریود نامنظم، جوش شدید، یا افزایش موهای ناخواسته را در خود مشاهده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است در حال تجربه کردن نوع متفاوتی از ریزش مو باشید.

آیا ممکن است زنان در دهه ۲۰ زندگی خود به تاسی الگوی زنانه مبتلا شوند؟

زنان احتمال کمتری دارد که در نیمه اول زندگی خود به تاسی الگوی زنانه مبتلا شوند. همانند مردان، زنان احتمال بیشتری دارد که با رسیدن به دهه های ۴۰ و ۵۰ زندگی خود یا بعد از آن به ریزش مو دچار شوند.

سطوح بالای هورمون های جنسی، موسوم به آندروژن ها، در ریزش مو در مردان نقش دارند. عموما احساس می شود که آندروژن ها در الگوی ریزش موی زنانه نیز نقش داشته باشند.

سیگار کشیدن نیز ممکن است باعث گسترش ریزش موی الگوی زنانه شود.

تاسی الگوی زنانه چطور تشخیص داده می شود؟

اگر متوجه کم پشت شدن موهای خود شده اید، به پزشک خود یا متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک شما پوست سرتان را معاینه می کند تا الگوی ریزش مو را مورد بررسی قرار دهد. معمولا برای تشخیص تاسی الگوی زنانه به آزمایش نیاز نیست.

اگر پزشک به نوع دیگری از ریزش مو مشکوک شود، آزمایش خون برای شما تجویز می گردد تا سطح هورمون تیروئید، آندروژن ها، آهن، یا دیگر موادی که ممکن است رشد مو را تحت تاثیر قرار دهند چک شود.

درمان تاسی الگوی زنانه

اگر تاسی الگوی زنانه دارید، ممکن است بتوانید در ابتدا با اتخاذ یک سبک موی جدید، ریزش موی تان را استتار کنید. نهایتا، ممکن است کم پشتی مو آنقدر زیاد شود که دیگر امکان پنهان کردن آن وجود نداشته باشد.

تشخیص زودهنگام توصیه می شود، چرا که شما را قادر می سازد تا از یک برنامه درمانی استفاده کنید و ریزش موی احتمالی آتی را به حداقل می رساند. برنامه درمانی احتمالا یک یا چند داروی تایید شده برای درمان ریزش مو را شامل می شود.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل (روگین) تنها داروی تایید شده توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده برای درمان تاسی الگوی زنانه می باشد. این دارو در دوزهای ۲% و ۵۵ موجود است. در صورت امکان نوع ۵% انتخاب شود.

به منظور استفاده، ماینوکسیدیل را هر روز روی سر خود بمالید. اگر چه این دارو موی ریخته شده شما را به طور کامل بر نمی گرداند، اما می تواند باعث رشد مقدار قابل توجهی مو شود که ظاهری پر پشت تر به موهای شما می دهد.

احتمالا ۶ تا ۱۲ ماه نتیجه ای مشاهده نخواهید کرد. لازم است به استفاده از ماینوکسیدیل ادامه دهید تا دارو اثر خود را نشان دهد، در غیر اینصورت اثر دارو متوقف خواهد شد. اگر اثر دارو متوقف شود، موهای شما به وضعیت قبلی خود بر می گردد.

اثرات جانبی زیر محتمل هستند:

 • سرخ شدن
 • خشکی
 • خارش
 • رشد مو در نواحی که مایل نیستید، از قبیل گونه ها

فیناستراید و دوتاستراید

فیناستراید (پروپسیا) و دوتاستراید (آوودارت) برای درمان ریزش مو در مردان تایید شده اند. این داروها برای زنان تایید نشده اند، اما برخی پزشکان در مورد تاسی الگوی زنانه آنها را توصیه می کنند.

مطالعات نتایج متضادی را در خصوص این موضوع نشان داده اند که آیا این داروها در زنان جواب می دهند یا نه، اما برخی تحقیق ها نشان داده اند که این دارو ها به رشد مجدد مو در تاسی الگوی زنانه کمک می کنند.

تاثیرات جانبی می توانند شامل سر درد، گر گرفتگی، و کاهش میل جنسی، خصوص در طول سال اول استفاده باشند. زنان نباید در زمان استفاده از این دارو حامله شوند، زیرا این امر احتمال نقص جنین را افزایش می دهد.

اسپیرنولاکتون

اسپیرنولاکتون (آلداکتون) یک داروی ادرار آور است، و این بدان معنی است که این دارو مایعات اضافی را از بدن خارج می کند. این دارو همچنین مانع از تولید آندروژن می شود، و ممکن است به رشد مجدد مو در زنان کمک کند.

این دارو می تواند عوارض جانبی متعددی از قبیل موارد زیر داشته باشد:

 • عدم توازن الکترولیت
 • خستگی
 • لکه بینی بین پریودها
 • قاعدگی نامنظم
 • حساس شدن پستان ها

در زمان استفاده از این دارو ممکن است به اندازه گیری منظم فشار خون و تست الکترولیت نیاز داشته باشید. اگر حامله هستید یا قصد حاملگی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اسپیرنولاکتون ممکن است باعث نقص جنین شود.

دیگر گزینه ها

اگر کمبود آهن در ریزش مو نقش داشته باشد، پزشک شما ممکن است مکمل آهن تجویز کند. تا این زمان، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف آهن باعث رشد مجدد مو می شود. دیگر مکمل ها، از قبیل بیوتین و فولیک اسید، نیز باعث پر ضخیم تر شدن مو می شوند.

یک مطالعه نشان داده است که بعد از مصرف اسیدهای چرب امگا ۳، اسیدهای چرب امگا ۶، و آنتی اکسیدان ها، ضخامت مو در زنان افزایش پیدا می کند. با این وجود، بهتر است قبل از مصرف مکمل ها برای رشد مجدد مو با پزشک خود مشورت کنید.

شانه ها و کلاه های لیزری نیز در درمان ریزش مو مورد تایید اداره غذا و داروی ایالات متحده می باشند. این موارد از انرژی نور به منظور تحریک کردن رشد مجدد مو استفاده می کنند. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا حقیقتا تاثیر وجود دارد.

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت نیز ممکن است سودمند باشد. این روش شامل کشیدن خود شما، سانترفیوژ کردن آن، و سپس تزریق کردن مجدد پلاکت ها به پوست سر فرد به منظور تحریک رشد مجدد مو می باشد. هر چند این روش امید بخش بوده است، اما به مطالعات بیشتری در این خصوص نیاز است.

ممکن است بتوانید با استفاده از کلاه گیس یا محصولات اسپری مو ریزش موی تان را پنهان کنید.

عمل کاشت مو یک راه حل دائم برای این مشکل می باشد. در طول این عمل، پزشک شما یک نوار باریک از یک طرف پوست سرتان را بر می دارد و آن را در ناحیه ای که موی شما دچار ریزش شده است کاشت می کند. گرافت های مو مثل موی طبیعی شما رشد می کنند.

آیا این مشکل برگشت پذیر است؟

تاسی الگوی زنانه برگشت پذیر نیست. درمان درست می تواند باعث توقف ریزش مو شود و به طور بالقوه به رشد برخی از موهای از دست رفته کمک کند. درمان ممکن است تا ۱۲ ماه طول بکشد تا جواب بدهد. ممکن است به دوره های طولانی درمان نیاز داشته باشید تا بتوانید از ریزش مجدد موهای خود جلوگیری کنید.

آیا می توانید مانع تاسی الگوی زنانه شوید؟

شما نمی توانید مانع تاسی الگوی زنانه شوید، اما می توانید موهای خود را در مقابل شکستگی و ریزش محافظت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 4 × 2 =