تراکم مو – محدودیت‌ها و تفاوت‌ها

تراکم موهای کاشت شده

 

اکثر افراد تصور می‌کنند تراکم به معنی پر بودن موهای کاشته شده است که البته تراکم با پر بودن موهای کاشت شده کمی متفاوت است.تراکم به معنی نزدیکی موهای کاشته شده در سطح طاس می‌باشد.

هر چقدر که موهای کاشته شده به یکدیگر نزدیکتر باشند تراکم بالاتر خواهد بود و در نتیجه کاشت مو برای فرد مطلوب‌تر خواهد بود.

البته در ایجاد تراکم محدودیت هایی وجود دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • یکی از این محدودیت ها تعداد گرافت‌های قابل پیوند زدن در هر فرد می‌باشد بدین معنی که هر چقدر تعداد گرافت های قابل پیوند زدن کمتر باشد و سطح طاسی وسیع‌تر باشد امکان ایجاد تراکم در فرد کمتر است.و همچنین هرچقدر تعداد گرافتهای قابل پیوند زدن بیشتر و سطح طاسی کمتر باشد امکان ایجاد تراکم در فرد بیشتر است.

تعداد گرافت کمتر  و سطح طاسی در فرد بیشتر است به همین دلیل تراکم کمتری ایجاد می‌شود

 

 

تعداد گرافت بیشتر  و  سطح طاسی در فرد کمتراست به همین دلیل تراکم بیشتری ایجاد می شود

 

  • یکی دیگر از محدودیت های ایجاد تراکم،محدودیت خود پوست است.پوست ظرفیت مشخصی برای کاشت موها در نزدیکی یکدیگر دارد برای مثال این ظرفیت برای کاشت گرافت های یک تار مویی با گرافت های چهار تار مویی متفاوت است.این ظرفیت دارای محاسبات و نکات خاصی است و در صورتی که رعایت نشود سبب ایجار نکروز و زخم می گردد.رعایت کلیه نکات و جزئیات برای ایجاد حداکثر تراکم ممکن در یک فرد ضروری می باشد.در حال حاضر  با پیشرفت تکنیک ها و ابزار ها امکان کاشت موها با تراکم بسیار بالا  در یک فرد وجود دارد.

 

همینطور که در تصویر ملاحظه میکنید گرافت ها کاملا متراکم کاشته شده است

 

  • در کاشت مو برای پر کردن بین موهای فرد بایستی فاصله کافی بین موهای خود فرد وجود داشته باشد در غیر این صورت کاشت مو باعث آسیب به موهای مجاور می‌شود.در بسیاری از موارد احساس کم پشتی صرفا به خاطر نازک بودن موها می‌باشد و فاصله کافی بین موها وجود ندارد و کاشت مو امکان پذیر نمی‌باشد. در این موارد برای بهتر شدن پوشش موها درمان دارویی توصیه می‌شود.

 

تفاوت بین تراکم مو و احساس پرپشتی

در انتها توضیح این نکته ضروری می‌باشد که تراکم دقیقا به معنی احساس پر پشتی موها نمی‌باشد و تفاوتهایی بین آنها وجود دارد. در واقع تراکم به معنی نزدیکی موها به یکدیگر می‌باشد اما ضخامت این موها  نیز در احساس پرپشتی موثر است.

 

برای مثال در دو فرد با تراکم یکسان  فرد دارای موهای ضخیم تر ، پرپشت تر دیده می شود

 

 

 

  • همچنین هرچقدر موهای یک فرد بلندتر باشد پوشش بیشتری ایجاد میکند.
  • علاوه بر این هم رنگی بین پوست و مو در پر دیده شدن آن موثر است.
  • برای مثال در  یک فرد با پوست روشن , موهای روشن  پوشش بهتری ایجاد می کند.
  • استفاده از پودرهای پرپشت کننده(تاپیک) دقیقا به همین منظور و برای ایجاد هم رنگی بین مو و پوست میباشد.