داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند

داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند  –  واقعا چرا ؟

داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند ، کم نیستند. ریزش مو میتواند اثر جانبی یک دارو باشد . داروها و تشعشعات بر فرآیند تقسیم سلولی اثر می‌گذارند که از جمله قسمت‌های بدن که چرخه سلولی در آن وجود دارد موها هستند. بررسی تاثیرات داروها بر ریزش مو بسیار مشکل است داروها طیف وسیعی از ریزش مو را ایجاد می‌کنند . از ریزش موی خفیف تا طاسی وسیع ، بسیاری از این موارد نه کشف و نه گذارش می‌شوند.

اگر ریزش مو دارید پیشنهاد می کنم مقالات  کاشت مو ، روش های کاشت مو ، هزینه کاشت مو را مطالعه فرمایید . 

ریزش مو ناشی از داروها داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند

بررسی ریزش مو

در بررسی هر بیمار ریزش مو بایستی از داروهای مصرفی شرح حال گرفته شود. برخی داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند تنها سبب ریزش مو در ناحیه جمجمه و سر می‌شوند و برخی دیگر می‌توانند در موهای سر ابرو و مژه ریزش ایجاد کنند از جمله داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند می‌توان به داروهای شیمی درمانی، داروهای اعصاب و روان و برخی داروهای ضد انعقاد اشاره کرد.در مواجهه با داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند بایستی ابتدا به بیمار اطلاعات کافی داده شود و در صورت امکان در مورد آن بحث شود تا تغییر داروها با پزشک تجویز کننده آن بررسی گردد.به شرط تجویز پزشک از ماینوکسیدیل می توان در برخی از این نوع ریزش‌ها استفاده نمود ، کاشت مو در این موارد کاربردی ندارد.

داروها هم به صورت اولیه هم ثانویه می‌توانند بر چرخه مو تاثیراتی داشته باشند در شرح حال دارویی از بیماران ریزش مو ، داروهای مصرفی در ۳ ماه اخیر باید بررسی شود همچنین کم شدن ریزش مو بعد از قطع داروها اهمیت زیادی دارد.از جمله داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند به صورت شدید می‌شوند داروهای سایتوتوکسیک مانند داروهای شیمی درمانی می‌باشد.

شیمی درمانی داروهایی که باعث ریزش مو می شوند

 

این داروها با تاثیر بر چرخه مو سبب ایجاد آناژن افلوویوم شده و بدین ترتیب ریزش موی شدید ایجاد می‌کنند.این موضوع سبب اظطراب و ناراحتی شدید در برخی بیماران شیمی درمانی می‌شود به طوریکه برخی از آنها از انجام شیمی درمانی به خاطر ریزش مو خودداری می‌کنند.استفاده هم زمان از چند داروی شیمی درمانی و جلسات متعدد آن امکان ریزش مو را بیشتر می‌کند در برخی از این مواقع از وسایل و کلاه‌های خنک کننده برای مقابله با ریزش مو ناشی از شیمی درمانی استفاده می‌شود.

ریزش مو در شیمی درمانی داروهایی که باعث ریزش مو می شوند

, , , , , , , , , , , , ,