آنچه در مورد کاشت مو باید بدانیم

 

دانستنی کاشت

 

 

با توجه به انجام تبلیغات فریبنده در پیوند مو و ارائه اطلاعات نادرست ، بسیاری از متقاضیان پیوند مو با واقعیت های این پروسه پزشکی آشنایی ندارند و همچنین  انتظارات نادرستی را  از این پروسه دارند از این رو ضروری است که متقاضی پیوند مو از حداقل اطلاعات و واقعیت های لازم آگاهی داشته باشد.

بنابراین خلاصه ای از موارد ضروری در متن ذیل آمده است که توصیه می شود کلیه افرادی که تمایل به انجام آن دارند آن را مطالعه نمایند. در ضمن پیشنهاد می کنم مقاله کاشت مو را مطالعه فرمایید.

 •  باید بدانیم که کاشت موی طبیعی به معنی پیوند ریشه زنده‌ی مو در محل طاس است و ریشه موهای قابل کاشت از سر خود فرد برداشته شده و موهای کاشته شده در ماه های اول وارد فاز استراحت شده و ساقه آن می‌افتد رشد مجدد این موها معمولا ۶-۹ ماه طول می‌کشد و ضخامت و دوام و رنگ این موها به مرور زمان با هم یکی می‌شود.

 • باید بدانیم که نواحی برداشت موها در روش جراحی یا اصطلاحا FUT اسکار یا جوشگاه به صورت خط بخیه ایجاد می‌شودکه بعد از بلند شدن موهای سردر زیر موها مخفی می‌شود ولی با تراشیدن و تیغ زدن موها دیده می‌شود.

 • باید بدانیم در کاشت مو به روش غیر جراحی یا اصطلاحا FIT  باعث کم پشت شدن موهای پشت و اطراف سر در قسمت دهنده یا بانک مو می‌شود و همچنین اسکار یا جوشگاه در محل برداشت به صورت نقاط ریز ایجاد می‌شود که زیر موها مخفی می‌شود ولی با تراشیدن  و تیغ زدن موها دیده می‌شود.

 • باید بدانیم که نتایج بیان شده در جلسه مشاوره به صورت تخمینی و تقریبی بوده و محاسبات دقیق در فرآیند کاشت مو تنها بعد از تراشیده شدن موها امکان پذیر است.

 •  باید بدانیم که مناطق برداشت و کاشت بعد ازانجام پیوند مو تا مدت چندین ماه دچار کرختی و بی‌حسی بوده  و به مرور زمان برطرف می‌شود و همچنین پوست سر در منطقه کاشت و برداشت در زمان در آمدن موها دچار جوش می‌شود.

 •  باید بدانیم که موهای کاشته شده بعد از رویش بدلیل برداشته شدن از اطراف سر دچار ریزش موی مردانه (طاسی آندروژنیک) نمی‌شود اما آسیب های فیزیکی , شیمیایی و یا برخی از بیماریهای داخلی و یا بیماریهای قارچی و یا بیماری التهابی وعفونی  پوست و همچنین برخی داروها ممکن است باعث آسیب به این موها گردد و این ریزش ها جزء ریزش موی مردانه نمی‌باشد.

 

 •  باید بدانیم که ریزش مو مردانه ( بویژه در سنین جوانی ) یک روند پیشرونده بوده و ممکن است در آینده طاسی فرد پیشرفت نماید لذا هزینه پرداخت شده از طرف فرد برای مناطق طاس فعلی بوده و در صورت نیاز به پیوند موی مجدد در سایر قسمت‌ها در آینده هزینه آن جداگانه باید پرداخت شود.

 • باید بدانیم که کاشت مو مانند اقدامات درمانی دیگر ممکن است دارای عوارض نادر و پیش بینی نشده مانند حساسیت دارویی باشد.
 • باید بدانیم که کاشت موی طبیعی در بین موها , زمانی امکان پذیر است که بین موها فاصله کافی وجود داشته باشد و اگر موها صرفا نازک شده باشد و یا فاصله کافی بین آنها نباشد کاشت مو در بین آنها امکان پذیر نمی‌باشد.

 •  باید بدانیم که تراکم موهای کاشته شده  مانند تراکم موهای طبیعی و خدادادی نبوده و در افراد مختلف متفاوت می باشد و بستگی به  عوامل زیر دارد:

 • تعداد موهای ناحیه برداشت(قسمت دهنده)و ضخامت موها:

هر چقدر این موها در ناحیه دهنده بیشتر باشد و ضخامت آن ها بالاتر باشد نتیجه حاصله بهتر خواهد بود.

 • مساحت ناحیه طاس(گیرنده):

هرچقدر این منطقه کوچکتر باشد نتیجه حاصله بهتر خواهد بود.در نتیجه به طور کلی هرچقدر بانک مو فرد بیشتر و ضخیم تر و طاسی فرد کمتر باشد امکان ایجاد تراکم برای وی بیشتر است.

 

 • باید بدانید که در اکثر موارد امکان ایجاد تراکم بالا در قسمت های فرق سر و یا پشت سر( در اصطلاح علمی ورتکس) وجود ندارد.

 • باید بدانیم که طراحی خط مو برای رسیدن به تراکم بالاتر و همچنین برای ایجاد تناسب با پیشروی طاسی در آینده معمولا خط رویش در کاشت از خط رویش طبیعی کمی بالاتر است به طوری که اگر فاصله بین نقطه وسط ابروها تا  خط مو از خط رویش حدودا ۸CM  باشد در کاشت مو حداقل حدود ۱۰CM محاسبه  می گیرد.

 • باید بدانیم در طراحی خط رویش مو  معمولا شقیقه ها از نقطه وسط بالاتر است و خط مو حالت هفت خواهد داشت.

 

 

*باید بدانید که بایستی کلیه بیماری های خویش و اقدامات درمانی انجام شده و داروهای مصرفی خود را به کادر درمانی اطلاع دهید

 بخشی از موفقیت آمیز بودن پیوند به اقدامات و مراقبت های بعد از آن بستگی دارد که به فرد اعلام خواهد شد و بیمار شخصا مسئول رعایت آن خواهد بود که در این سایت در بخش مراقبت های پس از کاشت توضیح داده شده است*