مطالب تخصصی پوست و مو

دلایل ریزش مو چیست؟

 

دلایل ریزش مو چیست؟چرا موهای من می ریزند؟

ريزش مو

همه افراد و در همه زمان‌ها دچار ریزش مو هستند، شاید تا ۱۰۰ تار مو در روز. این موها می ریزند و مجددا رشد می‌کنند، و این سیکل مجددا شروع می‌شود. اما نهایتا، بیشتر مردان متوجه زمانی متوجه می‌شوند بیش از قبل دچار ریزش مو شده‌اند و موهای ریزش کرده مجددا رشد نمی‌کنند.

تا ۸۵% مردان درطول عمر خود به نوعی ریزش مو دچار می‌شوند. این موضوع به دلایل مختلفی می تواند روی دهد.

شایع ترین دلایل: طاسی الگوی مردانه 

تا ۹۵% ریزش مو در مردان می‌تواند به این موضوع مربوط باشد. این مشکل به واسطه ژن‌هایی که شما از والدینتان به ارث برده اید ایجاد می شود.

دانشمندان فکر می‌کنند که این ژن‌ها می‌توانند حساسیت پیازهای مو نسبت به یک هورمون به نام DHT را تحت تاثیر قرار دهند که این امر باعث کوچک شدن این پیازها می‌شود. زمانی که این پیازهای مو کوچکتر می شوند، موهایی که از آنها رشد می‌کنند نازک تر، ظریف تر، و کوتاه تر خواهند بود. نهایتا، رشد مجدد موها زمان بیشتری طول می‌شکند. سپس، این پیازهای مو به اندازه ای کوچک می‌شوند که دیگر اصلا مویی از آنها رشد نمی‌کند. طاسی الگوی مردانه به شکلی هشدار دهنده پدیدار می‌شود: خط مو عقب می رود و تارهای موی اطراف فرق سر شما نازک می‌شوند. در طول زمان، این ناحیه طاس می شود، اما شما همچنان یک الگوی نعل اسبی شکل از مو در اطراف گوش ها و عقب سر خود خواهید داشت.

مردانی که واجد این خصوصیت هستند، از همان نوجوانی شروع به از دست دادن موهای خود می‌کنند. به طور کلی، هرچه این فرایند زودتر شروع شود، ریزش مو بیشتر خواهد بود.

دیگر انواع ریزش مو سریع تر از طاسی های الگوی مردانه اتفاق می افتند.

در طاسی سکه ای یا آلوپسی آرئاتا، موهای شما به صورت لکه‌هایی گرد دچار ریزش می‌شوند، اما معمولا این موها مجددا رشد می‌کنند. این شرایط یک نوع بیماری خود ایمن است که به این معناست که بدن شما به خودش حمله کرده است. در این مورد، بدن شما موهای‌تان را تخریب می‌کند.

آلوپسی اسکاری یک بیماری نادر است که پیازهای موی شما را تخریب می‌کند و به جای آنها یک بافت اسکار ایجاد می‌شود. در این حالت موها دیگر رشد نخواهند کرد.

مقالات پیشنهادی : کاشت موکاشت مو طبیعی .

دیگر دلایل ریزش مو

زمانی که موهای شما به طور ناگهانی شروع به ریزش می‌کنند، به جای اینکه به تدریج و در طول زمان کم پشت شوند،

دلايل ريزش مو

 

دلیل ریزش مو معمولا چیزی غیر از طاسی الگوی مردانه می باشد. دیگر دلایل عبارتند از:

  • بیماری هایی مثل کم خونی یا مشکل تیروئید
  • شیمی درمانی یا پرتو درمانی
  • داروهایی از قبیل رقیق کننده خون، یا دوزهای بالای ویتامین A، و استروئیدهایی که برخی مردان به منظور افزایش دادن حجم عضلات خود استفاده می کنند، و استروئیدهای آنابولیک نامیده می شوند.
  • عفونت پوست سر
  • مشکلات مربوط به رژیم غذایی شما، مانند مصرف کم آهن یا مصرف بیش از حد ویتامین A
  • استرس
  • بستن محکم موها به شکل دم اسبی، یا ردیف های ذرت به مدت چند سال

در بیشتر این موارد، زمانی که علت مشکل برطرف شود، موها مجددا شروع به رشد می کنند.

آیا ریزش مو خطری دارد؟

طاسی الگوی مردانه عموما علامت مشکل پزشکی جدی نیست، اما با برخی دیگر از عوارض مانند بیماری های قلبی عروقی، بزرگ شدن پروستات یا سرطان پروستات، دیابت، چاقی، و فشار خون بالا ارتباط داده شده است.

اگر متوجه ریزش موهای خود شدید، الگوی ریزش و اینکه چه مقدار مو می‌ریزد را دنبال کنید. می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید تا احتمال وجود مشکلات جدی تر را رد کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یازده − 4 =