مطالب تخصصی پوست و مو

ریزش مو در خانمها – دلایل و الگوهای ریزش مو

ریزش مو در خانمها

کاشت مو در خانمها دارای ملاحظات خاصی می‌باشد. اگرچه ریزش مو باعث ناراحتی در مردان می شود ، اما خانم ها در برخورد با ریزش مو و طاسی ، ناراحتی و رنج بیشتری می برند. ریزش مو در خانم ها باعث کم شدن حس زنانه و همچنین کاهش اعتماد به نفس می شود ، در بسیاری از موارد ، قبل از قاعدگی بدون دلیل مشخصی ، کمی ریزش مو در خانمها رخ میدهد که در این موارد کاشت مو کاربردی ندارد.

ریزش مو در خانمها ریزش مو در زنان

 

دلایل ریزش مو در خانمها

از دلایل اصلی ریزش موی متابولیک در خانم ها می توان به اختلالات هورمونی، کم خونی فقر آهن مرتبط با قاعدگی و کم کاری تیروئید می باشد از این رو در مواجهه با یک خانم که دچار ریزش مو شده است بایستی پزشکان داخلی نیز بررسی های لازم را به عمل آورند همچنین بایستی از منفرد یا وسیع بودن سطح ریزش ، حاملگی  و …. بررسی های لازم به عمل آورد. علاوه بر این استفاده از هرگونه خدمات آرایشی در موها بررسی شود.  از بررسی های آزمایشگاهی می توان به تست های بیوشیمی، هورمون‌های تیروئیدی ، آهن خون و همچنین ارزیابی هورمون های مردانه و زنانه اشاره کرد. برخی از وضعیت ها که در آن خانم ها سطوح هورمونهای زنانه در بدنشان تغییر میکند میتواند تاثیراتی بر چرخه مو ایجاد کند که از جمله آن می توان به حاملگی یا مصرف قرص های ضد حاملگی اشاره کرد. شروع یا اتمام این پروسه ها می تواند سبب شروع یا اتمام ریزش مو در خانمها شود.

مقالات مفید روشهای کاشت مو ، هزینه کاشت مو 

 

الگوهای ریزش مو در خانمها

این نوع ریزش ها معمولا خود محدود بوده  و به طور طبیعی برطرف می شود البته برخی پزشکان استفاده از ماینوکسیدیل را توصیه می کنند. این نوع ریزش خود محدود ( Self Limited ) در زنان سی تا سصت سال بیشتر است. طاسی و ریزش مو در خانم ها معمولا از الگوی خاصی تبعیت نمی کند و در بسیاری از موارد به صورت منتشر یا پراکنده بوده و در همه مناطق سر وجود دارد البته یک طبقه بندی کلاسیک به نام Ludwig وجود دارد که عکس آن را در شکل زیر مشاهده می کنید.

همچنین دکتر olsen یک طبقه بندی به نام درخت کریسمس را ارائه نموده است.

, , , , , , , , , , , , , ,