ریزش مو

 

  • در هر تار مو با اتمام هر چرخه رشد، چرخه بعدی رشد آغاز می شود و یک تار موی تازه از فولیکول مو شروع به رشد کرده و تار موی قبلی دچار ریزش می شود.
  • ریزش موی روزانه و طبیعی در بزرگسالان شامل ۱۰۰ تا ۱۵۰ تار مو و در کودکان ۵۰ تا ۷۰  تار مو می باشد.
  • این ریزش مو در هنگام دوش گرفتن و برس زدن موها دیده می شود، موهایی که بدین ترتیب ریخته می شوند  مجددا  با موهای جدید جایگزین خواهند شد.
  • هرگاه تعداد موهایی که دچار ریزش می شوند از این تعداد بیشتر باشد، نشان دهنده ریزش  موی غیر طبیعی می باشد.

 

ریزش مو الگو ریزش مو دلایل ریزش مو

 

بررسی ریزش مو

  • اخذ شرح حال در خصوص سن ریزش مو، نحوه شروع ریزش مو، نحوه پیشرفت ریزش، سابقه خانوادگی ریزش مو، سابقه مصرف داروها، نحوه مراقبت از مو، عفونت، تروما(صدمه) ، استرس در ۲ الی ۴ ماه اخیر.
  • بررسی پوست ، ناخن و ضایعات احتمالی و معاینات کلی از نظر بیماری های اتوایمیون و یا سایر بیماریهای سیستمیک.
  • بررسی کف سر و مناطقی که دچار ریزش شده اند ،بررسی ساقه موها از نظر ضخامت و نازک شدگی،الگوی ریزش مو و تست کشش مو(Hair Pull Test) و در نهایت تریکوگرام که شامل بررسی دقیق موها و ساختار آناتومیک آنها به وسیله میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا صورت می گیرد.

این بررسی ها به تشخیص هرچه بهتر پزشک در خصوص طبیعی یا غیر طبیعی بودن ریزش و تشخیص علل ایجاد ریزش در موی سر بیمار کمک فراوانی می کند

 

علل ریزش مو

ریزش مو می تواند علل متعددی داشته باشد از جمله :

بیماریهای تیروئید، کم خونی، رژیم غذایی خاص، زایمان و شیردهی، مصرف برخی داروها، بیماریهای التهابی و یا عفونت پوست سر، تماس با مواد شیمیایی، شیمی درمانی، استرس و موارد هورمونی و ژنتیکی.

پیشنهاد می کنم مقاله کاشت مو مطالعه فرمایید .

شایعترین علت ریزش مو

شایعترین علت ریزش مو در مردان ریزش مو هورمونی ژنتیکی است که به آن آندروژنیک آلوپشیا گفته می شود.در این نوع ریزش هورمونهای مردانه سبب آسیب به موها شده،در ابتدا باعث نازک شدن و کرکی شدن موها و سپس باعث ریزش موها می گردد. این نوع ریزش در مناطق فوقانی و فرق سر بیشتر دیده می شود.

 

الگوهای ریزش مو

شایعترین ریزش مو در افراد ،ریزش موی وابسته به هورمون مردانه (آندروژنیک) می باشد که این نوع ریزش مو بسیاری از افراد را درگیر می کند.

در خانم ها نیز ریزش موی هورمونی وجود دارد اما این نوع ریزش در آقایان بیشتر دیده می شود.

الگوی ریزش موی مردانه (Male Pattern) ،توسط دو دانشمند به نام های Norwood و Hamilton ارائه شد که نهایتا الگوی Norwood Hamilton  نامگذاری شد و در هفت درجه کلی تقسیم بندی می شود.

این شایعترین طبقه بندی برای الگوهای طاسی می باشد، البته در برخی موارد ریزش مو و طاسی از این الگو تبعیت نمی کند و الگوهای دیگری نیز وجود دارد.

هرچه سن شروع ریزش مو در فرد بالاتر باشد و در خانواده فرد سابقه طاسی وسیع وجود نداشته باشد احتمال طاسی شدید در فرد کمتر است.میزان ریزش موی مردانه به عوامل متعددی از جمله وضعیت هورمونی فرد و طول مدت تماس با هورمون ها و عوامل ژنتیکی و…. بستگی دارد،ولی اغلب پزشکان معتقدند که برای ارزیابی وضعیت ریزش موی هورمونی مردانه نیازی به سنجش سطح هورمون در بسیاری از مردان نیست.ریزش موی هورمونی در خانمها معمولا از سنین بالاتر شروع می شود  و اغلب تشخیص آن نیز دشوارتر است.

در بسیاری از موارد این ریزش به صورت منتشر می باشد و از الگوی مشخصی پیروی نمیکند ولی علی رغم  آن یک طبقه  بندی  به نام Ludwig Classification  برای آن ارائه شده است.

اگر از ظاهر خود بعد از ريزش مو از ظاهر خود راضي نيستيد پيشنهاد می کنم مقاله کاشت مو مطالعه فرمایید .