تکثیر سلولی مو ( کشت سلولی مو )

 تکثیر سلولی مو ( کشت سلولی مو )

بسیاری از متقاضیان کاشت مو به ویژه افرادی که بانک مو ضعیفی دارند به دنبال تکثیر و کشت سلولی مو می‌باشند تا شاید  از آن بتوانند به عنوان جایگزینی برای کاشت مو استفاده نمایند.سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که می‌توانندتمام بافت‌های بدن از جمله بافت عصبی، عضلانی، قلبیو …. را ایجاد کنند. از تقسیم یک سلول بنیادی یک سلول بنیادی دیگر یا سلول‌های سایر بافت‌ها به وجود می‌آیند. تکثیر یا کشت مو به وسیله این سلول‌ها هنوز در مرحله تحقیقات است. در این کار ابتدا یک نمونه از فولیکول برداشت می‌شود و پس از جداسازی سلول مورد نظر  از آن، در محیط کشت در چند هفته تکثیر می‌یابد و سپس به‌صورت سوسپانسیون استریل به مناطق طاس تزریق می‌گردد.

در این روش احتمال ریزش موها  در آینده وجود دارند ، همچنین امکان نازک بودن موها و عدم ایجاد تراکم مناسب نیز وجود دارد، علاوه بر این با توجه به جدید بودن آن در مورد عوارض احتمالی آن از جمله سرطان زایی بحث‌هایی وجود دارد. این روش فعلاً در فاز حیوانی قرار دارد و در انسان موفقیتآمیز نبوده است.

البته برخی از مراکز مدعی انجام آن می‌باشند که جنبه بازاریابی و تبلیغاتی دارد و در عمل قابل انجام نمی‌باشد.

در برخی از مراکز از PRP یا تزریق پلاسما بعنوان کشت سولی یا سلول درمانی در تبلیغات استفاده می شود در صورتی که این موضوع با استفاده از سلول بنیادی فولیکول مو Hair Follicle Stem cells ) HFSCS )  به طور کلی متفاوت است و هیچ ارتباطی با پی آر پی یا تزریق پلاسما غنی با پلاکت ندارد.

HFSCS موضوع تحقیق و بررسی در زمینه پیوند مو و برخی دیگر از علوم پزشکی می باشد. کشت سلولی یک روش نوین و یک چشم انداز جدید برای دهه های آینده در کاشت مو می باشد و کاملا متفاوت از تزریق پلاکت و پلاسما در مطب ها است. تشکیل فولیکول مو در پوست انسان تحولی اساسی در پیوند مو ایجاد می کند و در کنگره جهانی جراحان پیوند مو در سال ۲۰۱۴ مورد بحث های زیادی قرار گرفت.تشکیل غدد و ماهیچه کوچک اطراف فولیکول مو یکی از محدودیت ها و مشکلات آن می باشد.

در صورت به نتیجه رسیدن کشت سلولی فولیکول مو در دهه های آینده کاشت موی  طبیعی دچار تحول اساسی و بنیادی خواهد شد.

 

, , , , , , , , ,