مطالب تخصصی پوست و مو

روش‌های کاشت مو تفاوت‌ها و مزیت‌ها

روش‌های کاشت مو تفاوت‌ها و مزیت‌ها

تفاوت بین روش کاشت مو  FIT و FUT

امروزه انواع مختلفی از روش‌های کاشت مو وجود دارند. هر مرکز روش کاشت مو خاص خود را استفاده می کند. در این عصر مدرن، تکنیک‌های کاشت مو توسعه پیدا کرده اند و به دو روش اصلی تقسیم شده اند: روش کاشت مو FUE یا FIT (استخراج واحد فولیکولی) و روش کاشت مو FUT یا برداشت نواری. هر دو روش‌های کاشت مو چه روش FUE و چه روش FUT یا برش نواری مزایا و معابی دارند و بعد از مشورت با یک متخصص کاشت مو، شما خواهید دانست که کدام روش برای شما بهتر است.

روش‌های کاشت مو تفاوت‌ها و مزیت‌هاتفاوت‌های روش‌های کاشت مو

تفاوت اصلی بین روش کاشت مو FIT و FUT در نحوه استخراج فولیکول‌های مو می باشد. عمل کاشت فولیکول‌های استخراج شده معمولا یکسان است. روش کاشت مو FUT اغلب عمل کاشت موی “نواری” نامیده می‌شود. این روش یک روش قدیمی‌تر استخراج مو از ناحیه دهنده می‌باشد، که در آن جراح یک نوار خطی از مو بافت اطراف آن را از پشت سر بیمار برش می‌دهد. این بافت بعدا توسط تکنسین‌های جراحی به واحدهای فولیکولی منفرد برش داده می شود، و سپس در ناحیه گیرنده کم پشت یا طاس قرار داده می شود. در ضمن، زخم ایجاد شده با استفاده از بخیه بسته می‌شود. با این وجود،  بهبود کامل ناحیه دهنده بعد از یک جراحی برش نواری در مقایسه با جراحی FIT به زمان نیاز دارد. این اسکار قابل تشخیص خواهد بود اگر بیمار بخواهد موهایش را خیلی کوتاه کند، و حتی ممکن است درطول زمان توسعه پیدا کند. همچینن در عمل نواری کاشت مو بافت اطراف اسکار به طور دائم از شکل طبیعی خارج می‌شود.

روش برش نواری خیلی اقتصادی‌تر است (عموما هزینه آن نصف روش گرافت FIT می‌باشد). معمولا گفته می‌شود که در روش کاشت مو نواری تعداد گرافت بیشتری را می توان استخراج کرد، اما امروزه این امکان به وجود آمده است که با استفاده از روش کاشت مو  FUE  یا اصطلاحا FIT بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت به دست آورد. با این وجود، اگر شما به گرافت بیشتری نیاز داشته باشید، آنگاه یا یک جلسه دوم برداشت مو از سر لازم خواهد بود یا می‌توان در همان جلسه، موها را از دیگر بخش های بدن (ریش، سینه، شکم و غیره) برداشت کرد. به طور مشابه، اگر گرافت‌های بیشتری در یک تکنیک نواری مورد نیاز باشند، حتی این امر هم امکان‌پذیر است.

در روش کاشت مو FUE یا اصطلاحا FIT ، فولیکول‌های منفرد مو برداشت می‌شوند و از گردن به فرق سر منتقل می‌شوند. FUE یک روش کاشت مو  بدون نیاز به بریدن و بخیه زدن است و بهبود آن خیلی سریع‌تر صورت می‌گیرد. از آنجا که هر یک از پیازهای مو به صورت مجزا استخراج می‌شود، این عمل زمان‌بر خواهد بود. مزیت این روش کاشت مو آن است که در استخراج کنترل شده و با دقت موهای ناحیه دهنده با پوست بدن و سر خیلی با ملایمت برخورد می‌شود. عوارض خیلی نادر هستند و اسکارها را خیلی به سختی می‌توان تشخیص داد، حتی زمانی که تنها چند هفته از عمل گذشته است. علاوه بر این، پزشکان در روش کاشت مو FIT می‌توانند واحدهای فولیکولی را که بیشترین تعداد مو به ازای هر گرافت را شامل می‌باشند را انتخاب کنند و به یک عملکرد بهینه دست پیدا کنند. در مقابل، روش کاشت مو نواری یا FUT  جراحان را به استفاده از موهایی که در یک نوار برش داده شده از بافت سر به دست آمده اند محدود می‌کند. علاوه بر این، روش کاشت مو FIT ماهیتی نسبتا غیر تهاجمی دارد که زخم های بسیار ریزی در ناحیه دهنده ایجاد می‌کند که به سختی قابل تشخیص می‌باشند.

روش‌های کاشت مومزیت‌های روش‌های کاشت مو

بنابراین، روش کاشت مو  FUE مزایایی نسبت به روش کاشت مو FUT یا عمل کاشت نواری دارد، از جمله اینکه اسکار یا زخم خطی بعد از عمل کاشت مو به جای نمی‌گذارد، زاویه رشد موها را از شکل طبیعی خارج نمی‌کند، عمل کاشت موی کمتر تهاجمی می‌باشد، بهبود آن به زمان کمتری نیاز دارد. با این وجود، با کمک تکنولوژی‌های جدید پزشکان می‌توانند کاری کنند که جای زخم ایجاد شده در روش کاشت مو FUT یا برداشت نواری کمتر قابل مشاهده باشد. با این وجود، روش کاشت مو FIT نمی‌تواند بی حسی در این ناحیه ایجاد شده به وسیله برش نواری را برعکس کند.

اگر شما قصد دارید دست به انجام عمل کاشت مو بزنید، FIT بهترین گزینه برای شما می‌باشد. همچنین روش کاشت مو FIT عالی‌ترین گزینه است زمانی که پزشک یک روش نواری را توصیه نمی‌کند، مثلا زمانی که پوست سر شما خیلی کشیده می‌باشد، از قبل آسیب دیده است یا پیش از این چندین عمل کاشت موی نواری انجام داده اید. در حال حاضر، بسیاری از افراد، FUE را آخرین و بهترین روش کاشت مو می‌دانند. درحالیکه درک تفاوت‌های اصلی بین این دو روش ضروری است، تنها یک متخصص کاشت مو، با در نظر گرفتن نیازهای خاص شما و نتیجه مطلوب، می‌تواند به شما بگوید که کدام روش کاشت مو برای شما بهتر است.

 

, , , , , , , , , , , , ,