شوره سر چیست ؟

شوره سر 

شوره سر یا پوسته ریزی به پوسته‌های سفید رنگ که در لابه‌لای موها دیده می‌شود و روی شانه‌ها ریخته و از نظر زیبایی و اجتماعی ناخوشایند است.گفته می‌شود.این بیماری مسری نیست . پوست به طور طبیعی در اثر لایه لایه شدن طبقه شاخی آن ، لایه‌های قدیمی را از دست می‌دهد و این لایه‌ها به‌صورت سلول‌های مرده دور ریخته می‌شوند درصورتیکه این روند به‌صورت غیر عادی تسریع گردد ، شوره تشکیل می‌شود.قارچ مالاسزیا فورفور می تواند سبب ایجاد شوره سر شود.

شوره سر درمان شوره سر

 

عوامل موثر در شوره

  • کمبود استراحت و خستگی
  • چاقی و رژیم غذایی پرچرب
  • اختلالات هورمونی و آلرژیک
  • استفاده از شامپوی نامناسب و عدم شست و شوی کافی سر بعد از استفاده از شامپو

در برخی موارد شوره سر  می تواند با خارش شدیدی همراه باشد و خاراندن سر می تواند سبب افزایش شوره و همچنین التهاب و قرمزی در این ناحیه شود.

 

انواع شوره

شوره سر دارای دو نوع می‌باشد

  • شوره سر خشک : که بسیار ریز بوده و ممکن است همراه خارش باشد، این نوع شوره بسیار شایع است.
  • شوره سر چرب : این نوع شوره بزرگ‌تر است و چرب بوده و به هم می‌چسبند و نمی‌ریزند.شوره سر خشک و چرب

درمان شوره سر

برای درمان این بیماری می‌توان از شامپوهای طبی مانند کتوکونازول یا سلنیوم سولفید استفاده کرد . متقاضیان کاشت مو که دچار شوره سر می‌باشند ابتدا بهتر است قبل از کاشت مو اقدام به درمان این بیماری نمایید.
انواع شامپوهای  ضد شوره ( Anti Dandruff ) و عدم استفاده از دخانیات در صورت مصرف و پرهیز از خارش در صورت وجود آن توصیه می شود.در شوره سر درمان های سنتی زیادی نیز وجود دارد که در مورد تاثیرات آن بحث های زیادی است. یکی از درمان ها ماساژ پوست با ماست و یا نمک خوراکی می باشد. برخی دیگر نیز از روغن زیتون یا سرکه برای درمان شوره سر استفاده میکنند !!!!!!

وجود طولانی مدت شوره سر می تواند زمینه ایجاد برخی عفونت ها باشد از این رو بایستی درمان شود پس برای درمان شوره سر باید به پزشک مراجعه شود.

, , , , , , , , ,