مطالب تخصصی پوست و مو

عوارض کاشت مو – ۱۰ عارضه جانبی کاشت مو

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو مانند سایر جراحی‌ها حتما بروز خواهند کرد ؛ اما دامنه این عوارض کاشت مو میتواند از ناچیز تا وخیم پدیدار شود .

جراحی کاشت مو نیز مانند تمام جراحی عوارض جانبی دارد و در این مطلب به اثرات عوارض کاشت مو میپردازیم. شما در حال از دست دادن موهای‌تان هستید و دارید فکر می‌کنید تنها راهی که برایتان باقی مانده است آن است که تن به کاشت مو بدهید؛ شما یک  فرد منحصر به فرد نخواهید بود. افراد بسیاری در گوشه و کنار جهان وجود دارند که به منظور بازگشتن به یک زندگی همراه با اعتماد به نفس و ظاهری زیبا به عمل جراحی کاشت مو روی می‌آورند. با این وجود، با همه آنچه در این مورد گفته و انجام شده است، باید به خاطر داشت که کاشت مو یک عمل جراحی پزشکی است و همواره این احتمال وجود دارد که اثراتی جانبی وجود داشته باشند. بنابراین، پیش از آنکه به کاشت مو تن بدهید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید و تصویری روشن از اثرات جانبی جراحی کاشت مو که  می‌تواند بر روی شما داشته باشد به دست آورید.

عوارض کاشت مو - 10 عارضه جانبی کاشت موعوارض کاشت مو شامل : 

 •  ریزش مو

 • خونریزی

 • عفونت

 • درد

 • خارش

 • تورم

 • بی حسی و کرختی

 • زخم

 • کیست

 • سکسکه

برخی از این عوارض کاشت مو ، رایج هستند، در حالیکه برخی دیگر از عوارض کاشت مو ، چندان متداول نیستند؛ برخی از آنها موقتی هستند و برخی ممکن است مدت زمان طولانی‌تری باقی بمانند.  در ادامه به معرفی شایع ترین عوارض کاشت مو خواهیم پرداخت .

ده عوارض کاشت مو

ریزش مو 

زمانی که شما عمل کاشت مو را انجام می‌دهید، فکر می‌کنید که موهای شما فقط رشد کرده و ضخیم‌تر می‌شوند. با این وجود، واقعیت آن است که بسیاری از افراد ابتدا می‌بایست با ریزش مو کنار بیایند. این امر بدان دلیل اتفاق می‌افتد که ریشه مو دست نخورده باقی می‌ماند و ساقه مو می‌افتد و رشد دوباره از ریشه شروع می‌شود. موهای کاشته شده در طی ۲-۳ هفته می‌ریزند و رشد جدید بعد از ۳-۴ ماه مشاهده می‌شود. گاهی اوقات در مواردی نادر به دلیل شوک ایجاد شده از جراحی انجام شده موهای موجود نیز از دست می‌روند. این مورد نادر است و موها ظرف چند ماه مجددا رشد می‌کنند. ما در کلینیک کاشت موی آسمان به طور مرتب این موضوع را در جلسات مشاوره قبل از عمل به بیماران توضیح می‌دهیم.

خونریزی 

خواه در حال کاشت یک واحد فولیکولی هستید یا خارج کردن یک واحد فولیکولی، الزاما برخی بریدگی‌ها و شکاف‌هایی ایجاد خواهند شد، و به ناچار مقداری خونریزی روی می‌دهد. در حالیکه بیشتر پزشکان باتجربه این اطمینان را می‌دهند که این خونریزی در کمترین حد خواهد بود، با این حال ممکن است خونریزی‌هایی در مرحله بعد از عمل وجود داشته باشند که می‌توان آنها را با فشار دادن یک تکه گاز پانسمان کنترل کرد. بنابراین مهم است که از بیمار پرسیده شود که آیا داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کند یا به مشکلات مربوط به خونریزی مبتلا می‌باشد.

عفونت‌ها

اگر شما یک دکتر خوب انتخاب کرده باشید، می‌توانید مطمئن باشید که با هیچ عفونتی روبرو نخواهید شد، اما حتی با وجود بهترین امکانات، ممکن است مقداری عفونت وجود داشته باشد که در این خصوص یک دوره کوتاه مدت آنتی‌بیوتیک لازم خواهد بود. ما حقیقتا خیلی به ندرت چنین مشکلی را در بیماران خود در کلینیک آسمان شاهد بوده‌ایم.

درد

عمل کاشت مو، FUE یا FUT یک عمل جراحی است و به ناچار مقداری درد وجود خواهد داشت، خصوصا در FUT. در حالیکه در بیشتر موارد، پزشک از مسکن‌ها و بیهوشی استفاده می‌کند، با این وجود موارد نادری وجود دارند که در آنها حتی بعد از اتمام عمل درد وجود دارد. پزشک مقداری قرص مسکن برای شما تجویز خواهد کرد تا در دوره پس از عمل از این درد اجتناب شود. گاهی اوقات بیمار ممکن است در موارد FUT یک حس کشیدگی داشته باشد. در بیماران ما، در صورت مواجهه با این مورد پاراستامول تجویز شده است.

خارش

این شاید یکی شایع‌ترین عوارض کاشت مو است و چیزی است که اکثر افرادی که عمل کاشت مو انجام داده‌اند تجربه کرده‌اند. خارش به دلیل شکل گرفتن زخم در محل کاشت ایجاد می‌شود. ساده‌ترین روش برای رفع کردن این مشکل اسپری کردن محلول بر روی گرافت‌ها و شستن جای زخم‌ها با یک شامپوی ملایم یا دارویی بعد از هفته اول عمل می‌باشد. خارش نیز همانند دیگر اثرات جانبی در طول چند روز از میان خواهد رفت. گاهی اوقات، این خارش ممکن است به واسطه استفاده از ماینوکسیدیل ایجاد شده باشد که باید متوقف شود.

تورم

تورم یکی دیگر از اثرات جانبی است که بسیار رایج است و در اکثر بیمارانی که عمل کاشت مو انجام داده‌اند دیده شده است. با این وجود، محل ورم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بنابراین در حالیکه برخی افراد ممکن است روی پیشانی‌شان ورم داشته باشند، برخی دیگر ممکن است در اطراف چشمانشان ورم داشته باشند. در مواردی خاص، ممکن است حتی شاهد پدیده‌ای باشیم که سیاه شدن چشم نامیده می‌شود. معمولا تورم در طی چند روز بر طرف می‌شود، با این حال اگر این اتفاق ظرف چند روز روی نداد، بهتر از به پزشک خود مراجعه کنید. اما در کلینیک کاشت موی آسمان ما تکنیکی خاص را ابداع کرده‌ایم که به واسطه آن به ندرت تورم ایجاد می‌شود.

کرختی و بی حسی

کرخت شدن اغلب به بریده شدن عصب در ;کاشت مو به روش FUT نسبت داده می‌شود. با این وجود، در کلینیک کاشت موی آسمان ما،  با باقی ماندن در صفحه سطحی سر و آسیب نزدن به عصب ها از کرختی و بی حسی جلوگیری می‌کنیم.

زخم

اگر شما یک عمل FUE انجام داده باشید، زخم‌هایی میکروسکوپی و ریز خواهید داشت، که ظرف چند هفته ناپدید می‌شوند. علاوه بر این، زمانی که موهای جدید رشد می‌کنند، این نشانه‌های نقطه مانند ناپدید خواهند شد. با این وجود، اگر یک عمل FUT انجام داده باشید، بالاجبار یک زخم خطی خواهید داشت، اما با رشد درست مو و انتخاب یک سبک هوشمندانه، شما نباید نگران چیزی باشید. در FUE، در کلینیک کاشت موی آسمان، ما یک گرافت را بر می‌داریم و دیگری را باقی می‌گذاریم تا از شکل گرفتن زخم خطی جلوگیری کنیم.

کیست‌ها

این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که گرافت‌هایی در زیر پوست باقی مانده باشند که به درستی خارج نشده‌اند. در حالیکه بیشتر اوقات، این کیست‌ها به شکل یک سری جوش ظاهر می‌شوند، مواردی خلی نادری وجود دارند که در آن این کیست‌ها شکلی حادتر به خود می‌گیرند. به طور کلی، این کیست‌ها ظرف چند هفته ناپدید می‌شوند، اما اگر ناپدید نشدند، ممکن است مجبور باشید دوباره سری به پزشک خود بزنید. ما در کلینیک آسمان مراقب هستیم که هنگام خارج کردن گرافت‌ها هیچ مویی را در زیر پوست باقی نگذاریم.

سکسکه

هر چند ممکن است عجیب به نظر برسد، سکسکه‌ها یکی دیگر از عوارض جانبی هستند که ممکن است بیماران خاصی را که عمل کاشت مو انجام داده‌اند دچار مشکل کنند. این یکی از اثرات جانبی بسیار نادر است و معولا تنها چند روز طول می‌کشد.

راهکارهای پیش گیری از عوارض کاشت مو 

 • اطمینان حاصل کنید که کلینیک یا موسسه‌ای که انتخاب می‌کنید بهداشتی بوده و از تجهیزات مدرن بهره‌مند باشند.    

 • اطمینان حاصل کنید که کلینیک از مقررات ISHRS تبعیت می‌کند از جمله اینکه خارج کردن و برش دادن باید صرفا توسط خود پزشک و نه توسط تکنسین‌ها صورت گیرد.

 • اطمینان حاصل کنید که پزشک از تجربه کافی برای انجام عملی که شما قصد انجام آن را دارید برخودار است.

 • اطمینان حاصل کنید که کلینیک با FUE در مورد بیش از ۳۵۰۰-۴۵۰۰ گرافت از سر شما صحبت نمی‌کند چرا که این کار به طور قطع از نظر پزشکی مورد توصیه نمی‌باشد و می‌تواند باعث مشکلاتی از قبیل تلوژن افلوویوم شود.

 • علاوه بر این، اگر کلینیک صراحتا اعلام می‌کند که جراحی FUT بهترین روش است،  این بدان معنی است که آنها تجربه و تیمی ماهر برای انجام FIT  ندارند یا ممکن است عمل ها را توسط تکنسین ها انجام دهند که امری غیر اخلاقی می‌باشد.

, , , , , , , , , ,