مطالب تخصصی پوست و مو

مرزهای دنیای کاشت مو

دنیای کاشت مو چه مرزهایی دارد؟

از دست دادن موها یکی از مشکلاتی است که قرن هاست مردان و زنان را در سراسر جهان دچار مشکل کرده است و این مشکل کماکان ادامه دارد. این شاید یکی از دلایل اصلی باشد که چرا در سراسر جهان مطالعات و تحقیقات بسیار زیادی در این خصوص انجام شده است. این مقاله به برخی از جدیدترین تکنیک‌هایی می‌پردازد که در کمک به افرادی که موی خود را از دست داده اند پیشگام می‌باشند.

درمان با سلولهای حاوی فاکتور رشد یا PRP و تاثیر آن بر نتایج کاشت مو

فاکتور رشد یا PRP چیست؟

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که سلول های بنیادی می‌توانند نقشی حیاتی در تحریک رشد مو و پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP درمانی داشته باشند؛ اینکه پلاکت ها از خون شما برداشت می‌شوند و در بدن تان تزریق می‌شوند تنها یک بخش از این فرایند است.

سلول‌های بنیادی ممکن است خیلی کوچک باشند اما بسیار قدرتمند هستند و از این توانایی برخوردار هستند که تقسیم شوند و به تنوعی از دیگر سلول ها تغییر شکل پیدا کنند. همه سلول ها در بدن شما برنامه ریزی شده‌اند تا به دنیا بیایند و نهایتا بمیرند، با این وجود، سلول‌های بنیادی به عنوان شفاف دهندگان طبیعی عمل می‌کنند که در درون بدن کار می‌کنند. به همین دلیل است که سلول‌های بنیادی به ترمیم و جوان سازی بدن، حتی در افراد بزرگسال، کمک می‌کنند.

سلول های بنیادی مزانشیمی بسیار توانمند هستند و می‌توانند به انواع مختلفی از دیگر سلول‌ها از جمله سلول‌های چربی، سلول‌های غضروف و سلول‌های استخوان تمایز پیدا کنند. پاپیل موی سر عمدتا از بافتی اتصالی و نیز یک حلقه مویرگی ساخته شده است و اینجا جایی است که سلول های بنیادین مزانشیمی می‌توانند ایفای نقش کنند. سلول های MS می‌توانند با ترمیم و باز تولید پاپیل فولیکول مو کمک کننده باشند.

 درمان با سلولهای حاوی فاکتور رشد

 

کلونینگ (تکثیر غیر جنسی) مو در کاشت مو

کلونینگ مو چیست؟

کلونینگ مو که هنوز در مراحل اولیه تحقیقات می‌باشد چشم انداز بسیار روشنی برای آینده دارد و ممکن است یکی از راههای خلاصی از طاسی باشند. از امروز، تحقیقات مستمری در خصوص این موضوع در جریان است که موی جدید چطور می‌تواند با استفاده از کشت بافت در بیرون از بدن رشد کند.

مطالعات نشان داده‌اند که در مواردی که در آن طاسی کامل وجود دارد، هیچ فولیکولی بر روی سر وجود ندارد، که این بدان معنی است که هیچ امیدی برای بازتولید وجود نخواهد داشت. با این وجود، مطالعات اخیر نشان داده اند که فولیکول‌ها وجود دارند، چرا که سلول های بنیادی بر روی سر نیز وجود دارند.

اصل اساسی که در پس کلونینگ مو وجود دارد آن است که از آنجا که سلول‌های بنیادی بر روی سر وجود دارند، این سلول‌ها را می‌توان استخراج کرد و سپس در این ناحیه، جایی که رشد مویی وجود ندارد و طاسی اتفاق افتاده است، مورد استفاده قرار داد. این فرایند می‌بایست عمدتا در بیرون از بدن انجام گیرد، زیرا تکثیر سلول‌های بنیادی باید به صورت دستی صورت گیرد و سپس این سلول‌ها به فرق سر تزریق شوند، تا امکان تولید موی جدید فراهم شود.

کلونینگ (تکثیر غیر جنسی) مو در کاشت مو

 

رباتیک در کاشت مو

کاشت موی رباتیک چیست؟

رباتیک در چندین حوزه غلبه پیدا کرده است و کاشت مو و ترمیم مو نیز یکی از حوزه‌هایی است که به آرامی حضور آن را احساس می‌کند. دستگاه‌های رباتیک بسیاری وجود دارند که در حال کمک به پزشکان هستند تا فرایندهای کاشت مو و ترمیم مو را راحت تر و دقیق تر انجام دهند. این دستگاه ها به پزشکان کمک می‌کنند تا گرافت ناحیه اهدا کننده را بهتر بردارند و به طور قطع زمان سپری شده برای برداشت گرافت کاهش پیدا می‌کند.

چندین مزیت در استفاده از رباتیک برای چنین عمل‌هایی وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر می‌باشند.

  • ربات‌ها با الگوریتم‌های طراحی شده خاصی انطباق دارند که امکان انتخاب بهینه مو و برداشت نهایی را فراهم می‌کنند.

  • عمل برداشت کمترین میزان تهاجمی بودن را خواهد داشت، که به این معنی است که ناحیه دهنده کماکان ظاهری طبیعی خواهد داشت و خیلی سریعتر بهبود پیدا خواهد کرد.

  • تقریبا این اطمینان وجود دارد که گرافت‌هایی که برداشت شده‌اند در شرایط اولیه خود باقی خواهند ماند. سرعت استخراج با استفاده از رباتیک سریع‌تر خواهد بود و در دوره زمانی کوتاه تری کامل خواهد شد.

مهمتر از همه اینکه، ربات‌ها بخش عمده ای از فشار را از روی جراح بر خواهند داشت و به جراحان این امکان را خواهند داد که عمل جراحی بی‌نقصی را انجام دهند.

 

 

رباتیک در کاشت مو

جلوتر بردن خط مو یا پایین آوردن خط مو در کاشت مو

برای بسیاری از مردان در سراسر جهان، بزرگترین مشکل زمانی است که پیشانی شروع به بلند شدن می‌کند، که در واقع به این معنی است که آنها دارند موهای جلو سر خود را از دست می‌دهند. این مشکل مربوط به مردان است و در موارد خاصی در خصوص زنان نیز روی می‌دهد، و در این حالت عمل هایی از قبیل پایین آوردن یا جلوتر بردن خط مو  در کاشت مو وارد میدان می‌شوند.

به زبان ساده، با عمل جلوتر بردن خط مو، شما قادر خواهید بود پیشانی تان را کوتاه تر کنید و تاثیر گذاری بصری بیشتری ایجاد کنید، به گونه ای که موهای شما بیش از آنچه واقعا هستند دیده می‌شوند. با این وجود، چندین متغیر را باید به خاطر داشت، از جمله شلی پوست سر و ارتفاع خط مو.

جراح خط موی جدید را مشخص می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که  بعد از کاشت مو ظاهری طبیعی خواهد داشت. بریدگی ها با دقت ایجاد می‌شوند، به گونه ای که پس از کاشت مو و  وقتی موها رشد کردند زخم ها را بپوشانند. برای انجام عمل، پوست سر از جمجمه جدا می‌شود و تا پشت گردن به عقب کشیده می‌شود. سپس پوست سر دوباره به جلو کشیده می شود و در جای خود بخیه زده می‌شود.

 جلوتر بردن خط مو یا پایین آوردن خط مو در کاشت مو

توسعه بافت  یا hair transplant tissue expander  در کاشت مو

این یکی از روش‌های جدید جراحی است و به منظور کاهش وسعت ناحیه‌ای که طاس شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل با قرار دادن یک توسعه دهنده بافت، درست زیر پوست، انجام می‌شود. در طول یک دوره زمانی، هنگامی که بالون شروع به توسعه پیدا کردن می‌کند، پوست سر نیز توسعه پیدا می‌کند. این امر به پوست سر امکان می دهد تا کمی شل تر شود و سپس بالون برداشته می‌شود. بعد از آن، پوست اضافی سر برداشته می‌شود، که باعث کاهش مشهودی در ناحیه تاس می شود.

مناسب ترین گزینه ها برای انجام این عمل کسانی خواهند بود که نیاز شدیدی به بهبود خط موی خود دارند. این عمل در مورد افرادی مورد استفاده قرار گرفته است که به دلیل آسیب دیدن در تصادفات یا سوختگی خط موی شان تغییر کرده است.

توسعه بافت  یا hair transplant tissue expander  در کاشت مو

, , , , , , ,