مطالب تخصصی پوست و مو

مزو تراپی

مزو تراپی و کاشت مو

تحویل مستقیم دارو به بافت هدف بدون درگیر کردن سایر اعضا یکی از کاربردی‌ترین حوزه‌های پزشکی است ، زیرا سبب افزایش کارایی دارو و کاهش عوارض جانبی آن برای سایر قسمت‌های بدن می‌شود. بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در داروسازی نیز در این جهت است.

مزاتراپی ناحیه سر

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی درواقع تزریق دارو در بافت هدف می‌باشد. از آنجا که این تزریق معمولا در لایه‌های میانی پوست که  مزودرم نام دارد انجام می‌شود به آن مزوتراپی می گویند. این درمان سابقه ۵۰ ساله دارد و از جمله قسمت‌هایی که با تزریق مستقیم دارو سود می‌برد موها می‌باشد.بسیاری از داروهایی که برای ریزش مو ، توسط پزشکان تجویز می‌شوند دارای عوارض جانبی می‌باشند و بوسیله تزریق مستقیم داروها در ریشه موها ، عوارض جانبی داروها بر سایر قسمت‌های بدن کم و اثرات مفید داروها بر ریشه موها بیشتر می‌شود.

مقاله جدیدترین روش های کاشت مو  و هزینه کاشت مو را مطالعه فرمایید .

در کاشت موی طبیعی از آنجایی که موهای کاشته شده از قسمت‌هایی از بدن برداشت می‌شوند که دچار ریزش مو نمی‌شوند ، نیاز به درمان دارویی ندارند اما سایر موهای فرد ممکن است دچار ریزش شوند و معمولا از مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش موهای کاشته نشده استفاده می‌شود تا فرد در زمان دورتر و به مقدار کمتر نیاز به کاشت مو پیدا کند. البته تزریق ویتامین‌ها و املاح  و برخی کوکتل‌ها به ریشه موهای کاشته شده هم سبب افزایش ضخامت آنها می‌شود ولی موهای کاشته شده به طور کلی دچار ریزش نمی‌شوند و جهت جلوگیری از ریزش نیاز به دارو ندارند.

کوکتل مزوتراپی

همچنین برخی از پزشکان معتقدند که از مزوتراپی می‌توان جهت بهبود سریعتر زخم‌ها پس از کاشت‌مو استفاده نمود.تقویت فولیکول‌های مو و پذیرش بهتر پیوند بوسیله جلسات مزوتراپی قبل از کاشت‌مو که توسط برخی پزشکان توصیه می‌شود از نظر علمی اثبات شده نمی‌باشد.

به طور کلی مزوتراپی نوعی درمان دارویی و تزریقی می‌باشد که پس از کاشت‌مو در جهت تقویت و ضخیم کردن موهای کاشته شده نیز می‌تواند استفاده شود و همچنین از آن جهت جلوگیری از ریزش موهای کاشته نشده نیز استفاده می گردد. البته هزینه مزوتراپی به نسبت استفاده از سایر درمان‌های دارویی بیشتر می‌باشد و بسیاری از پزشکان و بیماران درمان دارویی سنتی را ترجیح می‌دهند

, , , , , , , , , , , , , ,