مطالب تخصصی پوست و مو

کاشت موی FUE چیست و چطور عمل می کند

کاشت موی FUE2

 

کاشت موی FUE چیست و چطور عمل می کند

کاشت موی FUE تکنولوژی جدید و پیشرفته کاشت مو می‌باشد که استخراج واحد فولیکولی نیز نامیده می‌شود. این روش یک تکنیک مدرن کاشت مو می‌باشد. کاشت موی FUE فرآیندی است که در آن موها به صورت واحدهای فولیکولی منفرد از ناحیه دهنده استخراج می‌شوند (گروه‌هایی از مو که به صورت فیزیکی در کنار هم قرار گرفته‌اند گرافت نامیده می‌شوند) و سپس در ناحیه گیرنده کاشت می‌شوند.

موها در گروه‌های ۱-۴ تایی کاشته می‌شوند درست همانطور که به صورت طبیعی می‌رویند. در روش کاشت موی FUE، فولیکول‌های موی منفرد بدون آسیب زدن به پوست سر استخراج می‌شوند. این روش به وسیله پانچ‌های بسیار کوچکی انجام می‌شود که جای زخم باقیمانده از آنها به سختی قابل مشاهده است. از آنجا که هر فولیکول واحد به صورت منفرد استخراج می‌شود، این عمل خیلی زمان‌بر است. مزیت این روش آن است که استخراج کنترل شده و دقیق مو از ناحیه دهنده با پوست خیلی با ملایمت برخورد می‌کند. حتی با گذشت چند هفته از عمل به سختی می‌توان متوجه جای زخم‌ها شد. عوارض این روش بسیار نادر هستند.

جراحی کاشت موی FUE در مقایسه با روش های قدیمی‌تر کاشت مو که از گرافت‌های بزرگ‌تری استفاده می‌کردند و اغلب جای زخم و نیز ظاهری غیر طبیعی ایجاد می‌کردند خیلی بهتر و راحت‌تر است.

کاشت موی fue چگونه انجام می‌شود؟

کاشت موی FUE چطور صورت می‌گیرد؟

استخراج واحدهای فولیکولی با استفاده از یک فرایند چند مرحله‌ای صورت می‌گیرد. در طول اولین مرحله، که آن هم FUE (استخراج واحد فولیکولی) نامیده می‌شود، استخراج مستقیم واحدهای فولیکولی از ناحیه دهنده بیمار صورت می‌گیرد. این کار به جراح این امکان را می‌دهد تا واحدهای فولیکولی منفرد را از یک ناحیه دهنده انتخاب کند به نحوی که مشکلات بالقوه مشهود بودن تراکم پایین‌تر ناحیه دهنده بعد از عمل را حل کند.

جراح از یک پانچ کوچک ( نوعی سوزن خاص) (۰.۷۰ میلی متر تا ۱.۳۰ میلیمتر قطر) برای استخراج واحدهای فولیکولی استفاده می‌کند، و نیاز به برداشتن پوست از پشت سر را از میان بر می‌دارد.

روش کاشت موی fueمزیت‌های کاشت موی  FUE عبارتند از:

  • زمان درمان سریع تر

  • عوارض روحی روانی کمتر

  • به وجود نیامدن اسکار یا جای زخم

  •  توانایی جراح در انتخاب واحدهای فولیکولی به صورت منفرد

  •  در کاشت موی FUE ناراحتی در ناحیه دهنده عملا از میان برداشته می شود

دو نوع پانچ وجود دارند که برای این عمل مورد استفاده قرار می گیرند:

  • پانچ‌های تیز

  • پانچ‌های کند

کاشت موی fue

از آنجا که مسیر و زاویه واحدهای فولیکولی در زیر پوست را نمی‌توان مشاهده کرد و اغلب جهت آنها از جهت مویی که در بیرون قرار دارد متفاوت است، یک پانچ تیز اگر در زیر سطح پوست مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است باعث بریده شدن یا آسیب زدن شدید به واحدهای فولیکولی شود.

با این وجود، پانچ‌های کند واحد فولیکولی را پوشش می‌دهند، در حالیکه آنها را بافت نرم اطراف‌شان جدا می‌کنند. این عمل معمولا “برش کند” نامیده می‌شود. زمانی که واحد فولیکولی اصلی از بافت‌های کناری پوست جدا شد، می‌توان آن را استخراج کرد، اغلب با استفاده از یک انبرک که موها را از بالای سطح پوست می‌گیرد. بعد از اینکه پیاز مو استخراج شد، یک سوراخ ریز به جا می‌ماند که ظرف چند روز بهبود پیدا می‌کند. بعدا و با گذشت زمان بیشتر این زخم‌های ریز جمع می‌شوند و در نتیجه جای زخم‌ها خیلی کوچک‌تر و کمتر قابل مشاهده می‌شوند.

در بیماران FUE معمولا کار با صدها نقطه گرد و سفید کوچک به پایان می‌رسد که معمولا زمانی که موهای متقاضی کاشت موی FUE دوباره رشد می‌کنند با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیستند. برای ایجاد سوراخ‌هایی جهت کاشت گرافت‌ها، جراح معمولا از سوزن‌های ریزی استفاده می‌کند که سوراخ‌های (برش‌های) خیلی ریز با الگو و تراکم از قبل تعیین شده ای ایجاد می‌کنند و به آنها به صورت یک دست زاویه می‌دهند تا یک الگوی موی منطقی ایجاد شود.

این کار معمولا با مرحله نهایی دنبال می‌شود که در آن جراح گرافت‌ها را در بریدگی‌ها و سوراخ های آماده شده قرار می دهد. کاشت موی FUE یک عمل کاشت مو  بسیار ماندگار است که از کاهش زمان بهبود و کاهش ریسک عوارض جانبی بهره می‌برد. دیگر تکنیک‌های مشابه نیز می‌توانند در این زمینه کمک کار باشند؛ با این وجود، تنها جراحان معدودی وجود دارند که در همه جنبه‌های این عمل مهارت و تسلط کافی داشته باشند، زیرا این تکنیک به تجربه و سالهای زیادی برای کامل شدن نیاز دارد. یک پزشک ماهر و باتجربه می تواند ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ گرافت واحد فولیکولی را در یک روز کاشت کند. با این وجود، برخی از جراحان در جلساتی خیلی طولانی در یک روز بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت را کشت می‌کنند. هزینه به ازای هر گرافت در کاشت موی FUE عموما دو برابر هزینه عمل کاشت موی FUT می‌باشد که در آن یک نوار از بافت ناحیه دهنده برداشته می‌شود و در زیر میکروسکوپ به گرافت های واحد فولیکولی منفرد برش داده می‌شود.

با ظهور کاشت موی FUE، اکنون این امکان وجود دارد که فرد در جلو سر خود مو داشته باشد بدون اینکه یک اسکار یا جای زخم در پشت سر او وجود داشته باشد
, , , , ,