مطالب تخصصی پوست و مو

مقیاس نوروود چیست؟

 

مقیاس نوروود چیست؟

مرور کلی

مقیاس نوروود (یا مقیاس همیلتون – نوروود) سیستم طبقه بندی پیشگام استفاده شده به منظور اندازه گیری میزان تاسی الگوی مردانه می باشد. مردان عموما و در طول چند دهه با یکی از چند الگوی رایج موهای خود را از دست می دهند. مقیاس نوروود تصاویر مرجعی را ارائه می کند که مراحل مختلف تاسی را نشان می دهند.

چندین مقیاس طبقه بندی دیگر نیز توسط پزشکان، محققان، و جراحان کاشت مو مورد استفاده قرار گرفته اند. برخی مقیاس های طبقه بندی هر دو جنس را شامل می شوند و برخی نیز تنها بر تاسی الگوی زنانه تمرکز دارند.

با این وجود، مقیاس نوروود مقیاسی است که بیشتر توسط متخصصان بالینی مورد استفاده قرار گرفته است زمانی که تاسی الگوی مردانه مورد بحث می باشد. این مقیاس نقطه مرجعی را برای تشخیص میزان تاسی، گزینه های درمانی مورد بحث، و اندازه گیری کارآیی درمان ارائه می کند.

۷ مرحله ریزش مو کدام هستند؟

مقیاس نوروود هفت مرحله دارد. هر مرحله شدت و الگوی ریزش مو را اندازه گیری می کند.

 • مرحله ۱. عدم وجود ریزش مو یا عقب نشینی قابل توجه خط مو
 • مرحله ۲. عقب نشینی اندکی در خط موی اطراف شقیقه ها وجود دارد. این مرحله به عنوان خط موی بزرگسالی یا بلوغ نیز شناخته می شود.
 • مرحله ۳. اولین علائم بالینی قابل توجه تاسی آشکار می شوند. خط مو در هر دو شقیقه عمیقا عقب نشینی می کنند، و یک شک M، U، یا V ایجاد می شود. محل های عقب نشینی مو کاملا بدون مو هستند یا به ندرت دارای مو می باشند.
 • مرحله ۳ فرق سر. خط مو در مرحله ۲ باقی می ماند، اما ریزش موی قابل توجهی بر روی فرق سر وجود دارد.
 • مرحله ۴. عقب نشینی خط مو شدیدتر از مرحله ۲ می باشد، و به ندرت در فرق سر مویی وجود دارد یا اساسا مویی در این ناحیه وجود ندارد. دو ناحیه ریزش مو با یک نوار مو که دو طرف سر را به هم متصل می کند از هم مجزا شده اند.
 • مرحله ۵. دو ناحیه ریزش مو بزرگتر از مرحله ۴ هستند. این دو ناحیه همچنان از هم جدا هستند، اما نوار موی بین آنها باریک تر و کم پشت تر شده است.
 • مرحله ۶. نواحی تاسی شقیقه ها با تاسی فرق سر دست به دست هم می دهند. نوار مویی که از روی سر کشیده شده است از بین رفته یا خیلی تنک می شود.
 • مرحله ۷. شدیدترین مرحله ریزش مو می باشد که در آن تنها یک نوار مو در اطراف سر باقی مانده است. این مو معمولا پر پشت نیست و ممکن است خیلی ظریف باشد.
 • نوروود کلاس A. گونه کلاس A مقیاس نوروود کمی متفاوت است و معمولا عقب نشینی موی کمتری دارد. تفاوت های اصلی عبارتند از اینکه خط مو به صورت یک شکلی عقب نشینی می کند، بدون اینکه یک جزیره از مو در وسط باقی بماند، و ناحیه تاسی نیز در فرق سر وجود ندارد. در عوض، خط مو مستقیما از جلو به پشت سر عقب نشینی می کند.

در هر یک از این مراحل مو چه شکلی خواهد بود؟

تاسی الگوی مردانه چطور تشخیص داده می شود؟

ریزش مو را می توان با آزمایش فیزیکی و سابقه پزشکی تشخیص داد. بیشتر ریزش موها به عنوان تاسی الگوی مردانه تشخیص داده می شود، اما اگر جوان هستید، یا زن هستید، یا ریزش موی غیر معمولی دارید، پزشک شما ممکن است دیگر علت های احتمالی را مورد بررسی قرار دهد.

یک متخصص پوست و مو می تواند پوست سر شما را مورد معاینه قرار دهد تا الگو و میزان ریزش موی شما را تشخیص دهد. پزشک شما ممکن است چند رشته موی شما را بکند و پیاز موی شما را مورد بررسی قرار دهد.

ریزش مو چطور درمان می شود؟

درمان ریزش مو زمانی بیشترین موفقیت را به همراه خواهد داشت که زود شروع شود. کند کردن روند ریزش مو راحت تر از آن استکه رشد موهای جدید را تحریک کنیم. پیازهای مویی که تولید مو در آنها متوقف می شود، بعد از حدود دو سال به خواب می روند و نمی توانند مجددا فعال شوند. زمانی که ریزش موی قابل توجهی اتفاق افتاد، عمل جراحی ممکن است بهترین گزینه باشد.

درمان های بدون نسخه

درمان های موجود بدون نسخه پزشک شامل موارد زیر می باشند:

 • ماینوکسیدیل. ماینوکسیدیل به طور مستقیم بر روی پوست سر مورد استفاده قرار می گیرد، این دارو که تحت برند روگین فروخته می شود، می تواند مانع از نازک شدن موی سر شود. این دارو همچنین می تواند رشد مو بر روی سر را تحریک کند. این دارو را می توان با دیگر درمان ها تلفیق کرد.
 • ابزار های لیزر. بورس ها، شانه ها و دیگر ابزار هایی وجود دارند که نور لیزر از خود منتشر می کنند و به عنوان درمان ریزش موی سر فروخته می شوند. این ابزار ها ممکن است رشد مو را تحریک کنند، اما این امر به صورت بالینی اثبات نشده است.

درمان های تجویزی

بسته به شدت ریزش موی شما و موفقیت تان در درمان های بدون نسخه، پزشک ممکن است داروی فیناستراید (پروسکار، پروپسیا) را برای شما تجویز کند. فیناستراید قرصی است که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده و برای درمان ریزش موی مردان مورد تایید قرار گرفته است. به گفته دانشکده پوست شناسی آمریکا، این دارو ریزش مو را در حدود ۸۸ درصد مردان کند می کند و رشد مجدد را در حدود ۶۶ درصد مردان تحریک می کند.

عمل ها

همچنین عمل های جراحی مختلفی برای درمان ریزش مو وجود دارد، از جمله:

 • کاشت مو. بخش هایی از پوست سر شما که رشد موی خوبی دارند برداشته می شوند و پیازهای مو از این قسمت ها به قسمت های تاس انتقال داده می شوند.
 • کاهش پوست سر. برخی از قسمت های پوست سر که تاس شده اند به وسیله عمل جراحی برداشته می شوند و قسمت هایی که رشد مویی خوبی دارند در کنار هم قرار می گیرند. این کار را می توان با کاشت مو تلفیق کرد.
 • کشیدن پوست سر. ابزار هایی وجود دارند که حدود سه تا چهار هفته در زیر پوست سر قرار داده می شوند تا پوست سر کشیده شود. این عمل ممکن است قبل از عمل کاهش دادن پوست سر یا به عنوان یک درمان مجزا مورد استفاده قرار گیرد.
 • میکروپیگمنتیشن. تاتوهای ریزی را می توان بر روی پوست سر مورد استفاده قرار داد تا ظاهر یک سر تراشیده را ایجاد کرد.

چه چیزی باعث تاسی الگوی مردانه می شود؟

تاسی الگوی مردانه به واسطه ترکیبی از عوامل ژنتیکی، هورمونی، و محیطی ایجاد می شود. ژن های شما، که آنها را از والدین تان به ارث برده اید، حساسیت شما نسبت به هورمون هایی که آندروژن نامیده می شوند، خصوصا یکی از این هورمون ها به نام دی هیدرو تستسترون (DHT)، را تعیین می کند.

هر رشته مو از یک پیاز مو شروع می شود و به طور عادی به مدت دو تا شش سال رشد می کند پیش از آنکه وارد یک مرحله استراحت و سپس ریزش شود. زمانی که پیاز مو شروع به رشد دادن یک موی جدید می شود، این سیکل مجدد شروع می شود.

افزایش آندروژن در پیازهای مو می تواند سیکل رشد مو را کوتاه تر کرده و باعث شود که مو تنها چند هفته یا چند ماه باقی بماند. DHT فرایند کوچک سازی را تحریک می کند، که باعث می شود موهای جدید سریعتر رشد کنند و نازک تر از قبل باشند. نهایتا، پیازهای مو آنقدر کوچک می شوند که نمی توانند موی جدیدی ایجاد کنند.

آیا راهی وجود دارد که بتوان از تاسی موی الگوی مردانه جلوگیری کرد؟

جلوگیری از ریزش مو و درمان آن دست در دست هم دارند. افراد در بازه های سنی بسیار متفاوتی دچار ریزش مو می شوند و سرعت ریزش مو در افراد نیز بسیار متفاوت است، بنابراین تصمیم گیری در خصوص اینکه اقدام پیشگیرانه چه زمانی انجام گیرد به خود فرد بستگی دارد. درمان های ریزش مو مانند ماینوکسیدیل و فایناسترید در بیشتر مردان برای جلوگیری از ریزش مو جواب می دهند.

مقیاس نوروود ابزاری است که شما و پزشک تان می توانید به منظور اندازه گیری میزان تاسی الگوی مردانه مورد استفاده قرار دهید. در مراحل اولیه ریزش مو را می توان با دارو درمان کرد. در مراحل بعدی، چندین گزینه عمل جراحی وجود دارد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • چهار × پنج =