مطالب تخصصی پوست و مو

کاشت موی طبیعی-سبک زندگی و نیاز به کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی

امروزه سبک زندگی پر است از استرس و اضطرابی که از فشار کار مفرط ناشی می‌شود، و درکنار آن داروهای قوی و افزایش مقدار محصولات شیمیایی استفاده شده برای حالت دادن به مو، همگی به ریزش مو هم در مردان و هم در زنان منجر شده‌اند. گاهی اوقات، این ریزش مو با برگشتن به یک سبک زندگی سالم به وضعیت قبل بر می‌گردد. از سوی دیگر، افرادی وجود دارند که تصمیم به انجام  کاشت مو می‌گیرند. در حالیکه این رو‌ش به افرادی بسیاری کمک کرده است تا اعتماد به نفس از دست رفته شان را برگردانند، اما لازم است جنبه‎های خاصی در این خصوص مد نظر قرار گیرد. در زیر نکاتی ضروری که دانستن آنها اهمیت دارد، ارائه شده اند.

کاشت موی طبیعی-سبک زندگی و نیاز به کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی چیست؟

کاشت موی طبیعی فرایندی است که فولیکول‌های مو را از ناحیه دهنده به ناحیه گیرنده منتقل می‌کند. این تکنیک به طور کلی برای درمان طاسی در مردان مورد استفاده قرار گرفت، اما امروزه کاشت مو حتی در مورد زنان نیز مورد استفاده قرار گرفته است. گاهی اوقات، این فرایند می‌تواند برای برگرداندن مژه‌ها، موی سینه، یا پر کردن جای زخم‌هایی که به واسطه تصادف یا جراحی‌هایی مانند لیفت صورت ایجاد شده‌اند نیز مورد استفاده قرار گیرد.

قسمت دهنده در کاشت موی طبیعی

قسمت دهنده یا بانک مو قسمتی از سر است که مو  از آن برداشت و در قسمت کم پشت و یا طاس سر کاشته می‌شود. فولیکول‌ها پس از جا‌به‌جایی از قسمت دهنده به قسمت گیرنده مجددا در قسمت دهنده رشد نمی‌کنند.

قسمت گیرنده در کاشت موی طبیعی

قسمت گیرنده یا دریافت کننده  در کاشت مو قسمتی از سر است که بخاطر کم پشتی یا طاسی،مو از قسمت دهنده برداشت و در این قسمت کاشت خواهد شد.

روش های کاشت مو

  • کاشت مو به روش FUT

  • کاشت مو به روش FUE)FIT)

کاشت موی طبیعی به روش FIT

کاشت مو به روش FUT (جراحی)

در این روش به وسیله جراحی یک نوار باریک از پشت سر یا قسمت دهنده ، برداشت  می‌شود و سپس در زیر میکروسکوپ به وسیله تیغ به قسمت‌های کوچکی به نام گرافت تبدیل شده و پوست سر مجددا بخیه می‌شود.این گرافتها پس از جداسازی در قسمت طاس یا کم پشت سر کاشته می‌شود.

کاشت مو به روش FUE) FIT) یا روش غیر جراحی

در این روش  گرافت‌ها به صورت مجزا و با استفاده از سوزن‌های مخصوصی به‌نام پانچ از قسمت دهنده برداشت و به قسمت گیرنده انتقال پیدا می‌کند. در این روش دیگر نیازی به بخیه کردن پوست سر نیست. همچنین پیشرفت‌هایی که ابزارهای این روش در طی سالهای اخیر داشته سبب شده تا خونریزی حین کاشت  به حداقل برسد.

چه انتظاری می توان از عمل کاشت موی طبیعی داشت؟

پس از جراحی کاشت موی طبیعی، احتمال دارد که پوست سر حساس‌تر شود. بیمار ممکن است مجبور شود برای مدت زمان قابل ملاحظه‌ای از مسکن استفاده کند. به طور همزمان، جراح یک کلاه جراحی به شما می‌دهد که چند روزی باید سرتان را با آن بپوشانید. همچنین ممکن است داروهای ضد التهاب و ضد باکتری بعد از عمل برای بیمار تجویز شوند. در بیشتر موارد، بیماران ۶۰% رشد موی جدید را طی ۶ تا ۹ ماه ثبت کرده اند.

کاشت موی طبیعی به روش futمزایای کاشت موی طبیعی

بیمار می‌تواند ریشه‌های موی خودش را داشته باشد که رشد می‌کنند و به نتیجه‌ای طبیعی منجر می‌شوند. از آنجا که این عمل تحت نظارت متخصصان پزشکی صورت می‌گیرد، احتمال آسیب وارد شدن به ریشه‌های مو به کلی منتفی می‌شود. علاوه بر این، مراقبت‌های شخصی سازی شده نیز در مورد هر بیمار صورت می‌گیرد.

معایب کاشت موی طبیعی

گاهی اوقات بعد از انجام عمل، بیماران متوجه یک زخم خطی در ناحیه دهنده می‌شوند که تقریبا غیر قابل مشاهده است. التهاب اندکی ممکن است طی ۳ روز بعد از انجام عمل روی دهد، که بعد از این زمان از بین می رود اگر مراقبت‌های درستی از آن صورت گیرد. اثرات جانبی دائم دیگری در عمل‌های انجام شده توسط افراد متخصص گزارش نشده است. جدا از این، گاهی اوقات عفونت پوست سر نیز می‌تواند روی دهد که می‌تواند منجر به اسکار و رشد موی غیر طبیعی شود. گاهی اوقات، بیمار جوش‌هایی در ناحیه دهنده مشاهده می‌کند (فولیکولیت‌ها) که می‌توان آنها را با آنتی بیوتیک‌های ساده کنترل کرد. و گاهی اوقات در زنان، ممکن است ریزش موقتی مو وجود داشته باشد که ریزش ناشی از شوک نامیده می شود.

هزینه کاشت موی طبیعی  و دیگر نگرانی ها و عوارض کاشت مو

هزینه کاشت مو بسته به مقدار مویی که باید کاشته شود و نوع عمل جراحی مورد نیاز بستگی دارد. با این وجود، به طور متوسط می‌توان گفت که این هزینه حدود  ۳ تا ۶ میلیون تومان می‌باشد. این نوع عمل پزشکی معمولا تحت پوشش بیمه‌های درمانی نمی‌باشد.

به منظور اجتناب از همه این پیامدها و عوارض کاشت مو ، اطمینان حاصل کنید که عمل توسط جراحی با تجربه و آموزش دیده انجام  می شود. در این صورت، اثرات جانبی حداقل بوده و مداخله های پزشکی و راهنمایی های لازم به دقت صورت خواهد گرفت.

 

, , , , , , ,