کاشت مو چیست ؟

در این مقاله تلاش کردیم تا با مروری سریع به جوانب مختلف کاشت مو پرداخته  واطلاعات و دانستنی هایی بر مبنای اصول علمی و واقعیت های این پروسه پزشکی به زبان ساده بیان کنیم. آنچه در این مقاله میخوانید : کاشت مو چیست؟روش های آن-بهترین روش آن-هزینه کاشت مو-کاشت مو در شهرها و کشورهای مختلف-تفاوت ترمیم مو با کاشت مو-باورهای درست و نادرست در مورد روش كاشت مو-چرا کاشت مو کلینیک آسمان

کاشت مو چیست ؟ پروسه پزشکی کاشت مو در واقع جا به جایی موها از یک قسمت ( قسمت دهنده یا بانک مو ) به قسمت دیگر ( قسمت گیرنده ) در بدن یک فرد می باشد. در واقع پروسه کاشت مو شامل دو مرحله اصلی برداشت مو از قسمت دهنده و کاشت مو در قسمت گیرنده می باشد.

قسمت دهنده در کاشت مو  ( بانک مو )

قسمتی از بدن است که موها از آن برداشته می شوند قسمت دهنده یا بانک مو ( Donor Area )  می باشد. موهای برداشته شده از قسمت بانک مو پس از کاشت در قسمت گیرنده ، مجددا در قسمت دهنده رویش نخواهد داشت به همین علت برداشت از قسمت دهنده محدود می باشد.هرچقدر که موهای موجود در قسمت دهنده بیشتر و این موها ضخامت بیشتری داشته باشند امکان ایجاد پوشش بیشتر در قسمت گیرنده وجود دارد.قسمت دهنده یا بانک مو  می‌تواند شامل: موهای اطراف سر، موهای سینه، موهای ریش و … باشد.

قسمت گیرنده در کاشت مو 

قسمتی از بدن که به دلیل طاسی یا کم پشتی موها در آن کاشته می شود قسمت گیرنده ( Recipient Area )  نامیده می شود.قسمت گیرنده هرچقدر کوچکتر باشد کاشت مو پوشش بیشتری ایجاد خواهد کرد.

جا به جایی موی سر

 • روش های کاشت مو

در پروسه کاشت مو تفاوت عمده در روش‌ها در تفاوت روش برداشت مو است.

روش های کاشت و جایگذاری موها شامل روش‌های :

 • ( MIF ( MAKING INCISION FIRST
 •  ( S&P ( STICK AND PLACE
 • ( GII ( GRAFT INSERTION IMPLANTER

می باشد که تفاوت این روش ها در نوع جایگذاری گرافت های مو بوده و در عمل تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

روش های برداشت مو

روش‌های برداشت مو به دو روش اصلی برداشت نواری  یا  جراحیFUT : Follicular Unit Transplantation )  و برداشت غیرجراحی یا FUE : Follicular Unit Extraction )  که به آن FIT : Follicular Isolation Technique ) گفته می شود تقسیم می شود. در هر یک از این روش ها  به ویژه روش غیر جراحی(FIT) ممکن است از تکنیک ها و ابزارهای مختلفی استفاده شود که توضیحات آن ذکر شده است. 

کاشت به روش نواری یا جراحی یا FUT

در این روش یک نوار باریک از پوست پشت سر بیمار به وسیله جراحی برداشته می شود و سپس ناحیه برداشت توسط بخیه مجددا به یکدیگر اتصال داده می شود. نوار برداشت شده در زیر میکروسکوپ و به وسیله تیغ بیستوری به قطعات بسیار کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود.

کاشت مو به روش نواری یا جراحی یا FUT

سپس این گرافتها در ناحیه طاس سر (گیرنده) کاشته می شود. در برداشت به روش جراحی پیشرفت های زیادی صورت گرفته و راندمان و بازدهی این روش را بسیار بالا برده است به گونه ای که بیشتر از ۹۷% ریشه های مو به طور سالم پیوند زده می شوند.

کاشت  به روش غیر جراحی FUE یا اصطلاحا FIT

در این روش تعداد زیادی گرافت مو به صورت مجزا از یکدیگر از پوست پشت سر با استفاده از یک سوزن ظریف به نام پانچ جدا می شود. در این روش پانچ  وارد لایه های عمیق پوست نمی شود و خونریزی و درد حین عمل و بعد از آن نیز کمتر و نیازی به بخیه کردن پوست سر وجود نداشته و زخمهای سر به سرعت بهبود می یابد.

اف یو ای کاشت مو روش غیر جراحی FUE FIT

این روش هم در سالهای اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته و ابزار ها و تکنیک‌های مختلفی در این زمینه ایجاد شده که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود :

 • پانچ‌ها یا سوزن های برداشت

سایز و نوع این سوزن‌ها در سالهای اخیر تغییر کرده به شکلی که امکان برداشت با حداکثر راندمان وجود دارد. با توجه به سطح مقطع گرافت و پخش شدگی ریشه ها و خصوصیات پوست ناحیه دهنده  نوع و سایز پانچ های مورد استفاده در برداشت مو تغییر می کند.

پانچ

FUE PUNCH

 موتورهای برداشت مو Micro motor

در این روش برداشت به وسیله دستگاه انجام می شود.تاکنون تنها مزیت برداشت با دستگاه ها ، بالابردن سرعت می باشد. این موتورها دارای انواع چرخشی ( ROTATION ) و لرزشی ( OSCILLATION ) می‌باشد.

میکروموتور

برداشت با دستگاه  اتوماتیک یا SUT یا Safer

کاشت به روش SUT در واقع همان روش کاشت  FIT می باشد. با این تفاوت که برداشت فولیکول‌های مو از قسمت دهنده یا پشت سر شخص با دستگاه های اتوماتیک انجام می شود. در کاشت به روش SUT برای برداشت موها از ساکشن یا مکش استفاده می شود و بعد از ایجاد ساکشن گرافت ها توسط لوله به یک محوطه برای ذخیره گرافت منتقل می شود. سپس این گرافت ها با استفاده از یک دستگاه و به صورت مکانیکی در منطقه گیرنده کاشته می شود.در برخی از دستگاه های اتوماتیک از فشارهای منفی و در برخی از فشارهای مثبت استفاده می شود.

اس یو تی برداشت دستگاه  اتوماتیک SUT Safer کاشت مو به روش SUT

 دستگاه اتوماتیک کاشت مو

 

کاشت مو به روش SUT یا استفاده از دستگاه های اتوماتیک برای کاشت  به معنی بالا بودن کیفیت کاشت  نمی باشد و اتوماتیک بودن به معنی پیشرفته بودن و کیفیت بالا نیست. ظرافت های کاشت مو هرگز توسط دستگاه های اتوماتیک ملاحظه نخواهد شد  و کاشت توسط ابزارهای مکانیکی امکان در نظر گرفتن تمام جزئیات و خصوصیات پوست و مو را نخواهد داشت.

این دستگاه ها دو مزیت اصلی دارد :

 1. سرعت انجام پیوند مو را به شدت افزایش میدهد.
 2. برای افرادی که مهارت و تجربه کافی جهت انجام کاشت مو ندارند،کمبود مهارت را جبران خواهد کرد و از این رو مورد استقبال مراکز تازه کار می باشد که حتی تولید کنندگان این دستگاه نیز برای بازدهی تبلیغات خود از این مزیت استفاده می کنند.

انجمن متخصصان پوست ایران طی نامه شماره  پ/۷۵۱۴۸۵،  مورخه ۱۲/۱۸/ ۱۳۸۱ با توجه به  کیفیت پایین این روش کاشت مو ممنوعیت استفاده از این دستگاه را اعلام نموده است.

 

 ربات کاشت مو

در سال های اخیر بررسی های زیادی در چهت استفاده از ربات ها در علم پزشکی به ویژه جراحی ها شده است..سیستم کاشت موی رباتیک یا ( ARTAS ) یک سیستم در حال بررسی در پیوند مو می باشد. کاشت موی رباتیک تنها در پیوند غیر جراحی کاربرد دارد و یکی از زیر مجموعه های آن می باشد ربات کاشت مو شامل پانچ با لبه داخلی و خارجی متفاوت ، ابزار کشش پوست ، دوربین های مخصوص و ماشین برداشت و چند قسمت دیگر  می باشند. همچنین دارای نرم افزاری جهت محاسبه زاویه موها تراکم موها و … می باشد. این روش در حال تکامل و بررسی است.ربات کاشت مو

 • بهترین روش کاشت مو

بهترین روش کاشت در هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت بوده و  با توجه به وضعیت سر ، معاینات آن فرد و با توجه به تشخیص پزشک متفاوت می باشد. مطرح کردن یک روش در کاشت  به عنوان بهترین روش برای همه افراد مانند تجویز یک دارو بعنوان بهترین دارو برای همه بیماران می باشد!!!!

هر یک از روش های کاشت مو دارای محدودیت هایی می باشد. به عنوان مثال در روش  Fut یا جراحی در صورتی که شلی پوست به اندازه کافی نباشد این روش توصیه نمیگردد. همچنین در روش Fit  یا غیر جراحی در برخی افراد به دلیل پخش ریشه ها در زیر پوست یا گوه ای شدن  (Splay) امکان رسیدن به راندمان بالا وجود ندارد که این موضوع با انجام یک تست ( Fox Test ) ارزیابی می شود. انتخاب روش مناسب کاشت  با توجه به وسعت طاسی،احتمال پیشروی آن در آینده ، خصوصیات پوست و مو در مناطق دهنده و گیرنده و برخی ملاحظات دیگر در هر فرد متفاوت است. البته استفاده از جدیدترین و موثرترین ابزارها در هریک از روش های کاشت مو برای رسیدن به بهترین نتیجه موثر می باشد.

 

 • هزینه کاشت مو

هزینه کاشت موی سر باتوجه به تعداد گرافت های کاشته شده و نوع روش کاشت در افراد مختلف متفاوت است. بسیاری از افراد به دنبال انجام کاشت  به صورت قسطی یا ارزان می باشند. کاشت  یک پروسه پزشکی وقت گیر و پیچیده می باشدکه انجام آن تنها در کلینیک های تخصصی و توسط افراد با تجربه با استفاده از ابزار های ظریف و پیشرفته مقدور می باشد  لذا انجام آن با هزینه خیلی پایین غیر ممکن است و قیمت بسیار پایین تنها در صورت رعایت نکردن استانداردها و شرایط لازم مقدور می باشد. در  برخی از مراکز نه تنها استانداردهای علمی و نکات و جزئیات کاشت در نظر گرفته نمی شود بلکه اصول اولیه بهداشتی نیز رعایت نمی شود.

کاشت موی غیر اصولی

در مراکز غیر اصولی ممکن است هزینه های کاشت مو بسیار ارزان باشد

 • کاشت مو در شهرها و کشورهای مختلف

با توجه به اینکه کاشت مو یکی از محبوب ترین پروسه های پزشکی می باشد و نتایج آن در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است بسیاری از پزشکان و کلینیک ها در شهرهای مختلف ایران شروع به انجام آن نموده اند. برخی از هموطنان با توجه به طولانی بودن زمان کاشت  تمایل به انجام آن در شهرهای خودشان دارند و برخی دیگر با توجه به حساسیت  تمایل دارندکه به یک مرکز معتبر کاشت مو در تهران مراجعه کنند.

بسیاری از کشورهای دنیا دارای مراکز کاشت مو می باشند از آمریکا و اروپا گرفته تا کره و ژاپن.ازجمله کشورهایی که دارای مراکز متعدد کاشت مو می باشد میتوان به کشور ترکیه اشاره داشت.این کشور مدت زیادی است که در حال توسعه گردشگری پزشکی است و صنعت کاشت مو نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و دلیل  آن قیمت پایینتر و سفر آسان تر در مقایسه با کشورهای اروپایی  می باشد که باعث شده همه روزه افرادی زیادی برای انجام این فرآیند راهی این کشور شوند.روش اصلی و پایه کاشت مو در ترکیه روش Fit  یا غیر جراحی می باشد. برای برخی متقاضیان با توجه به معاینات پزشکی موثرترین روش ، روش Fut  یا جراحی است. تمامی کشور ها دارای مراکز معتبر و غیر معتبر می باشند و مسلما تشخیص خوب یا بد بودن یک مرکز در کشورهای دیگر به مراتب دشوارتر از انتخاب یک مرکز معتبر در ایران است.بخاطر به روز شدن روش های کاشت مو در ایران و مقایسه هزینه گزاف دیگر کشورها بهترین گزینه برای انجام پروسه پیوند مو  برای متقاضیان ایرانی کشور ایران است.

گردشگری در پزشکی

البته باید این نکته را در نظر گرفت که تنها با انتخاب یک مرکز معتبر در این زمینه رسیدن به نتایج طبیعی برای متقاضیان فراهم خواهد بود.

 

 • تفاوت ترمیم مو با کاشت مو

ترمیم مو به روش های غیر پزشکی جهت پوشاندن مناطق طاسی گفته می شود.ترمیم مو حیطه کاری آرایشگران بوده و شامل انواع کلاه گیس ها اعم از چسبی،بافتی و … می باشد. مراکز ترمیم مو مجوز خود را از اتحادیه آرایشگران دریافت می کنند و حیطه کاری آنان مربوط به کارهای آرایشگری و غیر پزشکی می باشد.برخی از مردم تفاوت ترمیم مو را با کاشت موی طبیعی  نمی دانند و این موضوع سبب شده است که برخی از مراکز ترمیم مو(که مراکز کلاه گیس می باشند) خود را به عنوان کلینیک های تخصصی پوست و مو و مراکز کاشت مو معرفی کنند!!!!!

ترمیم مو به هیچ عنوان کاشت مو یا پیوند مو نمی باشد.

 

 • باورهای درست و نادرست در کاشت مو
 1.    کاشت مو لیزری

 2.    کاشت موی تضمینی

 3.    کاشت مو بدون تراشیدن سر

 4.    کاشت موی بلند

 5.    کاشت مو بدون درد و خونریزی

 6.    کاشت مو دائمی و مادام العمر

کاشت موی لیزری

در هیچ یک از مراحل برداشت و یا کاشت  از لیزر به صورت مستقیم استفاده نمی شود و صرفا بعد از اتمام کاشت از لیزر های کم توان ( LLLT ( low level laser therapy جهت کاهش دوره نقاهت و یا تقویت موها استفاده می شود لیزرهای پرتوان باعث تخریب ریشه های مو شده و در کاشت مو کاربرد ندارد. کاشت مو با استفاده از لیزر یا کاشت مو لیزری صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و یک ادعای کذب است.

کاشت موی تضمینی

برخی از متقاضیان کاشت مو گمان می کنند که کاشت  با ضمانت نامه روشی مطمئن برای کاشت  می باشد حتی بعضا به دنبال کاشت  با بیمه می باشند. انجام صحیح فرایند کاشت مو وظیفه حرفه ای مراکز معتبر می باشد و در صورت انجام صحیح این پروسه و رعایت همه مراقبت های پس از کاشت نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد.درخواست کاشت مو با گارانتی معمولا به دلیل عدم اطمینان متقاضیان است اما باید این نکته را یادآور شویم که ارائه ضمانت نامه هرگز راهی برای بدست آوردن اعتماد نمی باشد و تنها راهی است تا برخی از مراکز از نگرانی و عدم اطمینان متقاضیان کاشت جهت جذب آنها استفاده کنند.راه پیدا کردن یک مرکز کاشت موی معتبر صرفا با بررسی و تحقیق دقیق بوده و نه دریافت برگه گارانتی.کاشت مو با ضمانت نامه یکی از ابزارهای تبلیغاتی برخی از مراکز می باشد.

 

کاشت مو بدون تراشیدن سر

امکان تراشیده نشدن سر در کاشت مو به روش جراحی وجود دارد ولی در کاشت مو به روش  Fit یا غیر جراحی برداشت از منطقه دهنده بدون تراشیدن امکان پذیر نمیباشد از این رو برخی مراکز کاشت جهت انجام کاشت مو بدون تراشیدن سر در روش غیر جراحی نوارهای باریکی را در طول سر می تراشند تا از آنها برداشت کرده و موهای قسمت های بالاتر که تراشیده نشده اند روی این قسمتها را می پوشانند که به آن(micro strip) می گویند. این روش تنها زمانی امکان دارد که مقدار گرافت های لازم کم بوده و در برداشت های وسیع امکان پذیر نمی باشد.کاشت مو بدون تراشیدن سر چه در روش جراحی و چه غیرجراجی می تواند سبب کاهش دقت و ظرافت کار گردد.

 کاشت موی بلند

PLH FUT : Preview Long Hair Transplant Fut

کاشت موی بلند به معنی کاشته شدن گرافت ها با ساقه های بلند است. کاشت بلند فقط در روش Fut  امکان پذیر است و در کسانی طرفدار دارد که تمایل دارند افراد  دیگر متوجه انجام این فرآیند در این اشخاص نشوند. البته گرافت های کاشته شده چند روز پس از کاشته شدن دچار ریزش می شوند و از این نظر تفاوتی بین موهای بلند و کوتاه وجود نداشته و در کاشت موی بلند(PLHFUT) با کاشت غیر بلند نتیجه نهایی تفاوتی نداشته و تنها تفاوت آن ظاهر متقاضیان در هفته های اول می باشد.

کاشت موی بلند

 کاشت مو بدون درد و خونریزی

کاشت موی طبیعی یک پروسه سرپایی بوده که توسط بی حسی موضعی انجام می شود.متقاضیان کاشت مو تنها در هنگام تزریق بی حسی درد مختصری را احساس کرده و بقیه فرآیند کاشت مو فاقد درد می باشد.برای کم کردن درد ناشی از تزریقات بی حسی تکنیکهای مختلف ضد درد ( anti pain) وجود دارد که در  مراکز معتبر کاشت مو انجام می شود.با توجه به استفاده از محلولها و داروهای ضد خونریزی در کاشت مو  و با تو جه به ظریف شدن ابزارها  در سالهای اخیر این فرآیند دارای خونریزی بسیار مختصری می باشد.

کاشت موی دائمی و مادام العمر

موهای کاشته شده بعد از رویش بدلیل برداشته شدن از اطراف سر دچار ریزش موی مردانه (طاسی آندروژنیک)نمی شود اما آسیب های فیزیکی ,شیمیایی,و یا برخی از بیماریهای داخلی و یا بیماریهای قارچی و یا بیماری التهابی وعفونی  پوست و همچنین برخی داروها  ممکن است باعث آسیب به این موها گردد البته این اتفاقات بسیار نادر بوده و موهای اطراف سر معمولا تا پایان عمر نمی ریزد.پس در صورتی که برداشت از مناطق صحیح سر انجام شود موهای کاشته شده در شرایط عادی تا پایان عمر دچار ریزش نمی شوند.

 

 • چرا کاشت مو در کلینیک آسمان؟

انتخاب بهترین مرکز کاشت مو برای بسیاری از متقاضیان کاشت مو مهم می باشد از این رو سابقه کاری یک مرکز و مشاهده بیماران متعدد و نمونه کارها ( نه صرفا یک یا چند نمونه کار از طرف خود مرکز )و رعایت کلیه نکات و اصول در مورد  همه متقاضیان و مشاوره صادقانه و منطقی و پرهیز از رفتارهای تبلیغاتی و فریبنده می تواند راهنمای متقاضیان کاشت مو در انتخاب بهترین مرکز کاشت مو باشد.

ما مدعی هستیم که کلنیک آسمان یکی از بهترین مراکز کاشت مو می باشد البته کاشت موی طبیعی برای برخی از افراد مناسب نمی باشد  همچنین  نتیجه قابل دسترسی برای افراد مختلف متفاوت است ولی با رعایت کلیه اصول و نکات حرفه ای بر آنیم تا متقاضیان کاشت مو به حداکثر نتایج قابل دسترسی برسند و مشاهده  این مساله  در مراجعه کنندگان متعدد هر روزه به این مرکز امکان پذیر  می باشد که دسترسی به این افراد برای همگان فراهم است.

 

کاشت مو: چه انتظاری می توان داشت

همانند سلامتی و جوانی، بیشتر ما ظاهرمان را امری مسلم فرض می کنیم –یعنی، تا زمانی که آن را از دست بدهیم. برای بسیاری از افراد، عمل کاشت مو می تواند به برگرداندن موی سر کامل – یا حداقل موی سری کامل تر – کمک می کند. اگر کم پشت شدن موی روی سر یا تاس شدن حقیقتا شما را آزار می دهد، عمل جراحی می تواند تنها راه برای احساس دلگرمی نسبت به ظاهرتان باشد. اما نخست با پزشک تان در مورد این موضوع صحبت کنید در حین و بعد از عمل جراحی انتظار چه چیزی را می توانید داشته باشید.

عمل کاشت مو چیست؟

عمل کاشت مو یک عمل جراحی است که موهای موجود شما را جابجا می کند تا جاهایی که کم پشت یا بدون مو هستند را پر کند. پزشکان در ایالات متحده از دهه ۱۹۵۰ این کار را انجام می داده اند، اما در سال های اخیر تکنیک ها تغییرات زیادی کرده اند. شما معمولا عمل را در دفتر پزشک انجام می دهید. نخست، جراح پوست سر شما را تمیز می کند و داروی بی حسی را به پشت سر شما تزریق می کند. پزشک شما یکی یا دو روش را برای کاشت مو انتخاب می کند: جراحی واحد فولیکولی نواری (FUSS) یا استخراج واحد فولیکولی (FUE). در روش FUSS، جراح یک ننوار ۶ تا ۱۰ اینچی از پوست پشت سر شما را بر می دارد. سپس آن را کنار می گذارد و پوست سر شما را بخیه می زند تا زخم ایجاد شده بسته شود. این ناحیه فورا توسط موی اطراف آن پوشانده می شود. سپس، تیم جراحی نوار برداشته شده از پوست سر را به ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرافت کوچک تقسیم می کند، هر یک دارای یک یا چند تار مو. تعداد و نوع گرافتی که برای شما استفاده خواهد شد به نوع مو، کیفیت، رنگ، و اندازه ناحیه ای که عمل کاشت مو باید بر روی آن انجام شود بستگی دارد. اگر عمل FUE انجام می دهید، تیم جراحی پشت سر شما را می تراشد. سپس پزشک فولیکول های مو را یک به یک از آنجا برداشت می کند. این ناحیه بهبود پیدا می کند و تنها نقاطی کوچک به جا می ماند، که موهای موجود شما روی آن را می پوشاند.

از اینجا به بعد، هر دو عمل یکسان هستند. بعد از آماده سازی گرافت ها، جراح ناحیه دریافت کننده مو را تمیز و بی حس می کند، سوراخ ها یا شیارهایی با استفاده از تیغ جراحی یا سوزن ایجاد می کند، و با ظرافت هر گرافت را داخل یک سوراخ قرار می دهد. برای کاشت گرافت ها پزشک احتمالا از دیگر اعضای تیم پزشکی هم استفاده می کند. بسته به اندازه عمل کاشت مویی که انجام می گیرد، فرایند حدود ۴ تا ۸ ساعت به طول خواهد انجامید. ممکن است بعدها به عمل دیگری نیز نیاز داشته باشید اگر ریزش مو ادامه پیدا کند یا بخواهید موهایتان را پرپشت تر کنید.

انتظارات و بهبود

بعد از جراحی، پوست سر شما ممکن است بسیار حساس شده باشد. نیاز خواهید داشت تا چند روز مسکن استفاده کنید. جراح شما از شما خواهد خواست تا حداقل یک یا دو روز بانداژهایی را روی سر خود قرار دهید. همچنین او داروی آنتی بیوتیک یا ضد التهاب برای شما تجویز خواهد کرد تا برای چند روز استفاده کنید. بیشتر افراد قادر خواهند بود ۲ تا ۵ روز بعد از جراحی به کار باز گردند.

در طول ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی، موی کاشت شده خواهد ریخت، اما بعد از حدود چند ماه متوجه رشد موهای جدید خواهید شد. بیشتر افراد بعد از ۶ تا ۹ ماه متوجه رشد ۶۰% موی جدید می شوند. برخی جراحان داروی رشد موی مینوکسیدیل (روگین) را به منظور بهبود دادن رشد مو بعد از عمل تجویز می کنند، اما مشخص نیست این دارو تا چه اندازه خوب عمل کند.

ریسک ها و هزینه های درمان

هزینه عمل کاشت مو تا حد زیادی به مقدار مویی که قرار است جابجا شود بستگی خواهد داشت، اما عموما بازه ای از ۴.۰۰۰ دلار تا ۱۵.۰۰۰ دلار را شامل می شود. بیشتر بیمه ها هزینه های این عمل را پوشش نمی دهند.

همانند هر نوع دیگری از جراحی، عمل کاشت مو ریسک های دارد، از جمله خونریزی و عفونت. همچنین احتمال باقی ماند جای زخم و ظاهر غیر نرمال موی جدیدا رشد کرده وجود دارد.

حدودا زمانی که موهای جدید شروع به رشد می کنند، برخی افراد دچار التهاب یا عفونت پیازهای مو می شوند، فولیکولیت نامیده می شود. آنتی بیوتیک ها و کمپرس ها می توانند این مشکل را کاهش دهند. همچنین این احتمال وجود دارد که بخشی از موهای اصلی در ناحیه مجاور جایی که موهای جدید کشت شده اند به طور ناگهانی دچار ریزش شوند که ریزش موی ناشی از شوک نامیده می شود. اما بیشتر اوقات این مشکل دائمی نیست.

با پزشک خود در مورد ریسک های عمل و اینکه تا چه اندازه احتمال بهبود با استفاده از جراحی وجود دارد صحبت کنید. او می تواند در تصمیم گیری در خصوص این موضوع به شما کمک کند که آیا جراحی گزینه خوبی برای شما خواهد بود یا نه.

کاشت مو طبیعی

کاشت مو یکی از پروسه های پزشکی رایج می باشد که دارای جزئیات و نکات بسیاری است. یک فرد متقاضی کاشت مو جهت مشاوره به مراکز متعددی مراجعه می کند و در این مراجعات اطلاعات متفاوتی را دریافت می نماید. بخشی از این اطلاعات واقعیت های علمی و پیشرفت های پزشکی بوده  و برخی دیگر تبلیغات فریبنده از سوی برخی مراکز غیر معتبر کاشت مو می باشد.

کاشت مو پیوند پیوند موی طبیعی کاشت موی طبیعی کلینیک آسمان تهران