مطالب تخصصی پوست و مو

کاشت FUE چرا محبوبیت پیدا کرده است؟

کاشت FUE چرا محبوبیت پیدا کرده است؟

کاشت FUE یا روش برش واحد فولیکولی که پیشتر تحت عنوان استخراج واحد فولیکولی شناخته میشد شاهد افزایش محبوبیت بی‌سابقه ای از سال ۲۰۱۳ بیدا کرده است. در واقع، به گفته جامعه بین المللی جراحی کاشت مو (ISHRS) اکثر بیمارانی که در سال ۲۰۱۷ عمل کاشت مو انجام داده اند، یک عمل FUE را برگزیده‌اند. در این مقاله، ما به بحث پیرامون این موضوع می‌پردازیم که کاشت FUE چطور تکامل پیدا کرده است و چطور به محبوب شدن هر چه بیشتر خود ادامه می‌دهد.

کاشت FUEشروع کاشت FUE

در دهه های ۶۰ و ۷۰ یک شکل اولیه از کاشت FUE اجرا شد که شامل استفاده از پانچ های بزرگ نوع “بلک اند دکر” برای استخراج واحدهای فولیکولی از ناحیه اهدا کننده یک بیمار بود. این عمل نابهنجار باعث جای زخم‌های دایره ای بزرگی می‌شد که ناحیه دهنده در بیمار را برای عمل‌های بعدی غیر قابل برداشت می‌کرد. در حدود دهه ۸۰، کاشت مو به تکامل خود ادامه داد و روش قبلی برداشت از ناحیه دهنده که با استفاده از پانچ های “بلک اند دکر” انجام می‌شد با روش برداشت نواری جایگزین شد، که شروع آن در زمان پدید آمدن استاندارد طلایی “کاشت واحد فولیکولی (FUT)” بود. تا امروز، این روش به عنوان استاندارد طلایی کاشت مو باقی مانده است.

معرفی دوباره کاشت FUE

در اوایل دهه ۲۰۰۰، روش پانچی مجددا معرفی شد و نام استخراج واحد فولیکولی برای آن انتخاب شد. با این وجود، این بار هر دفعه تنها یک واحد فولیکولی برداشت می‌شد. از این رو، هم برداشت FUE و هم برداشت نواری به دو تکنیک مدرن برداشت از ناحیه دهنده تبدیل شدند که در یک کاشت FUE (کاشت واحد فولیکولی) انجام می‌شدند.
در شروع، جراحان استخراج بیش از ۱۰۰ گرافت برای هر عمل را دشوار یافتند. علاوه بر دشوار بودن استخراج گرافت های سالم، نرخ رشد برای کاشت FUE خیلی کمتر از نرخ رشد برای برداشت های نواری یا FUSS بود. این امر باعث شد که بسیاری از جراحان این عمل را به کلی کنار گذاشتند چرا به اندازه روش جایگزین FUSS عملی به نظر نمی‌رسید. با این وجود، یک بخش کوچک از جراحان به کارآزموده کردن تکنیک‌های جراحی خود ادامه دادند و شروع کردند به برگزاری کارگاه‌هایی برای آموزش دادن به دیگر جراحان که چطور عمل FUE را انجام دهند. این امر به تبادل فلسفه ها و نظرات منجر شد، که بازه ای از موضوعات از قبیل استفاده از پانچ های تیز یا پانچ های کند، برداشت های دستی یا اتوماتیک یا حتی رباتیک برای FUE را شامل می‌شد.

کاشت FUE امروزی

بر اساس سرشماری صورت گرفته توسط ISHRS در سال ۲۰۱۷، امروزه بیش از ۵۰% همه عمل‌های کاشت موی انجام شده در سراسر جهان از طریق کاشت FUE صورت می‌گیرند. چطور شده است که این عمل که زمانی به طور گستره توسط جامعه کاشت مو رد شد، امروزه به محبوب‌ترین روش کاشت مو تبدیل شده است؟ خب، پاسخ کوتاه نوآوری است. در ابتدا جراحان انجام بیش از ۱۰۰ گرافت به ازای هر عمل جراحی را دشوار می‌دیدند. با این وجود، امروزه جراحان قادر هستند تا ۳.۰۰۰ گرافت را در یک جلسه جراحی استخراج کرده و کاشت کنند. علاوه بر این، نرخ زنده ماندن شدیدا افزایش پیدا کرده است و اکنون جراحان نخبه قادر هستند نرخ زنده ماندنی برابر روش FUSS داشته باشند.

نتیجه گیری

امروز زمان خوبی برای بیماران می‌باشد، دو تکنیک جراحی برجسته وجود دارند که میتوانند از بین آن انتخاب کنند و هر دو تکنیک مزایا و معایب خاص خود را دارند. با در نظر گرفتن این مطلب، مهمترین عامل برای کسب یک نتیجه چشمگیر، انتخاب یک جراح کاشت موی توانمند است که بتواند تکنولوژی های جدید کاشت FUE و FUSS را اجرا کند. با یک جراح کاشت موی برگزیده ما مشورت کنید و با آنها به بحث پیرامون این موضوع بپردازید که کدام روش با توجه به نیازها و اهداف خاص شما بهتر جواب می‌دهد.

, , , ,