مطالب تخصصی پوست و مو

کم پشتی منتشر موها را چطور درمان کنیم؟

کم پشتی منتشر موهای خود را چطور درمان کنم؟

کم پشتی منتشر مو (Diffuse Hair Thinning) به دو شیوه مورد استفاده قرار گرفته است که من لازم می دانم که این دو را تعریف کرده و از هم متمایز کنم.

کم پشتی منتشر

کم پشتی منتشر  و آلوپسی منتشر:

برخی افرادی که به کم پشتی منتشر مو اشاره می‌کنند در واقعیت به آلوپسی منتشر اشاره می‌کنند. آلوپسی منتشر شرایطی است که مشخصه آن ریزش مو در سراسر پوست سر از جمله دو طرف و پشت سر می‌باشد. یک مثال از آلوپسی منتشر تلوژن افلوویوم می‌باشد. آلوپسی منتشر همان ریزش ژنتیکی مو نیست. بلکه عوامل متعدد دیگری می‌توانند باعث آن شوند که ربطی به DHT ندارد.

برخی علت‌ها احتمالی کم پشتی منتشر شامل:

  • حاملگی یا اندکی بعد از آن می‌تواند باعث آلوپسی منتشر موقت شود.
  • تغییرات هورمونی در بدن (از قبیل اختلالات تیروئیدی)
  • کمبود آهن گاهی اوقات می‌تواند باعث آلوپسی منتشر شود
  • درماتیت یا دیگر التهاب‌های پوست سر
  • داروهایی خاص (داروهای ضد انعقادی – داروهای رقیق کننده خون) می‌توانند باعث آلوپسی منتشر شوند
  • استرس تروماتیک (فیزیکی یا هیجانی) گاهی اوقات می‌تواند باعث آلوپسی منتشر شود
  • عفونت‌های شدید از قبیل سینه پهلو

درمان این نوع از ریزش مو به علا واقعی ریزش بستگی دارد. تست‌هایی باید توسط پزشک انجام شود تا ابتدا علت مشخص شود. این تست‌ها ممکن است شامل آزمایش غده تیروئید به منظور تعیین اینکه آیا درست کار می کند و سطح آهن به منظور اطمینان از نرمال بودن آن باشند. برخی داروها یا مکمل‌های خاص ممکن است تجویز شوند تا شرایط اصلاح شود. در بسیاری موارد آلوپسی منتشر، نیازی به درمان موهای ریخته شده وجود ندارد و این موها خود به خود رشد می‌کنند. با این وجود، آلوپسی منتشر ممکن است در برخی افراد ادامه پیدا کند، و در این صورت پوست سر کم پشت باقی می‌ماند. با این وجود، طاسی کامل بسیار نادر است

ریزش ژنتیکی مو با یک الگوی منتشر:

آنچه در نشست بحث ما در خصوص کاشت مو رایج تر بود، آن است که بسیاری از افراد به یک ریزش ارثی مو که فقط در بالای سر صورت می گیرد با عنوان کم پشتی منتشر اشاره می‌کنند. این با آلوپسی منتشر که مشخصه آن ریزش مو در تمام قسمت‌های سر می‌باشد متفاوت است. در طاسی با الگوی پراکنده که در ریزش موی ارثی صورت می گیرد، طرف ها و پشت سر دست نخورده باقی می‌مانند. این موها به مرور زمان به صورت مینیاتوری در آمده و پرز مانند می‌شوند. این نوع ریزش مو ژنتیکی بوده و با استفاده از پروپشیا (فیناستراید) و/یا روگاین (ماینوکسودیل) قابل درمان می‌باشد.

 

, , , , , ,