لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
کاشت مو در محل سوختگی

آیا کاشت مو در قسمت سوختگی امکان پذیر است؟

فهرست محتوای مقاله

صدمات ناشی از سوختگی می‌تواند اثرات شدید و دائمی بر زندگی شما داشته‌باشد. فراتر از زخم‌های فیزیکی، آسیب‌های عاطفی در این شرایط می‌تواند بر عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس شما تأثیر گذارد. یکی از آسیب‌هایی که قربانیان سوختگی با آن مواجه می‌شوند، از دست دادن موها است. با این حال، پیشرفت‌های علم پزشکی امکان ترمیم موها را در نواحی سوختگی فراهم کرده‌است.

جراحی کاشت موی سوختگی یک روش تخصصی است، که برای ترمیم موها در نواحی آسیب‌دیده از سوختگی پوست سر طراحی شده‌است. اگرچه روش‌های کلی کاشت مو برای جای سوختگی مناسب است، به دلیل ماهیت ظریف بافت اسکار، نیاز به مراقبت و دقت بیشتری دارد.

در ادامه درباره چگونگی کاشت مو در محل سوختگی و محدودیت‌های این نوع جراحی صحبت می‌کنیم.

کاشت مو در محل سوختگی چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند کاشت موی سوختگی شامل برداشتن فولیکول‌های سالم مو، معمولاً از ناحیه پشت سر و پیوند آن‌ به نواحی آسیب‌دیده است. این روش با نهایت دقت انجام می‌شود و حداقل درد و ناراحتی را برای بیمار ایجاد می‌کند. فولیکول‌های پیوند داده‌شده، پس از قرار گرفتن در محل جدید خود، به طور طبیعی شروع به رویش مو می‌کنند.

کاشت مو در محل زخم

با گذشت زمان، رویش مو به طور قابل‌توجهی ظاهر ناحیه آسیب‌دیده سوختگی را بهبود بخشیده و به شما کمک می‌کند، عزت‌نفس و اعتماد‌به‌نفس خود را بازیابید. درمان اسکار سوختگی با استفاده از کاشت مو FUE انجام می‌شود، اما برای بهتر شدن نتیجه کار، این روش معمولا در چند جلسه تکرار می‌شود.

مانند مو، مشکلات از دست دادن مو بر اثر سوختگی در ریش، سبیل و ابرو هم رخ می‌دهد. در مردان، اگر ریشه‌های ریش یا موهای سبیل آسیب‌دیده باشد، احتمال بروز آلوپسی زخمی وجود دارد. در مردان پر مو، به خصوص آنهایی که موهای تیره دارند، ریزش موی ریش یا سبیل بیشتر از آنهایی که رنگ و بافت پوست معمولی دارند، محسوس است.

کاشت مو بهترین گزینه برای کسانی است، که روی ریش یا سبیل خود جای سوختگی دارند. اگرچه می‌توان از پوست سر به عنوان ناحیه اهداکننده استفاده کرد، اما برای تطابق بیشتر، بهتر است از موهای ریش استفاده کرد. کاشت مو به این روش می‌تواند ظاهری کاملاً طبیعی به شما داده و خطوط موی ریش یا سبیل را احیا کند. این روش نواحی کوچک تا متوسط ​​اسکار سوختگی را می‌پوشاند و امکان رویش مجدد ریش‌ها و سبیل‌های از بین رفته را فراهم می‌کند.

محدودیت‌های کاشت مو در محل سوختگی

درمان اسکار سوختگی نیاز به تخصص بسیار بالایی دارد و محدودیت‌هایی در این زمینه وجود دارد. مهم‌ترین محدودیت‌های کاشت مو در محل سوختگی به شرح زیر است:

  • مدت زمان لازم برای ترمیم پس از سوختگی: نمی‌توان بلافاصله پس از ریزش مو ناشی از سوختگی، جراحی کاشت مو انجام داد، زیرا ابتدا باید جای زخم ترمیم شود. اگر جای زخم سوختگی رنگ صورتی داشته‌باشد، نشانه این است که زخم هنوز روی پوست سر تازه است. در چنین شرایطی، فرآیند پیوند مو باعث از دست دادن بیشتر خون از محل دریافت‌کننده می‌شود، حتی اگر روش مورداستفاده برای درمان اسکار سوختگی، روش پیشرفته FUE باشد.
  • ناکافی بودن بانک مو: اگر بانک موی شما برای برداشت کافی نباشد، درمان اسکار سوختگی ممکن است به‌هیچ‌وجه از طریق این روش ممکن نباشد.
  • عمق سوختگی: درمان طاسی ناشی از سوختگی بستگی به این دارد، که چه مقدار از ناحیه پوست سر پس از سوختگی آسیب دیده‌است. اگر بخشی از نواحی پوست سر دارای سوختگی درجه یک یا دو هستند، کاشت مو بر روی آن به راحتی امکان‌پذیر است، چه این عمل کاشت مو به روش FUT باشد و چه به روش FUE.
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

درنهایت چالش‌های کاشت مو در محل سوختگی به شرح زیر است:

  • کاهش خون‌رسانی به دلیل آسیب به رگ‌های خونی
  • ناکافی بودن ناحیه اهداکننده به دلیل درگیری با سوختگی
  • کاهش خاصیت ارتجاعی ناشی از فیبروز

سوالات متداول

پاسخ این سوال به شرایط مختلفی مانند نوع سوختگی بستگی دارد. اسکار سوختگی ممکن است به دلیل تماس با مواد شیمیایی، مایعات داغ یا وسایل الکتریکی باشد. پس از مدیریت اولیه سوختگی، هنگامی که بهبودی کامل رخ دهد، معمولاً 4 تا 6 ماه بعد، می‌توان از پیوند مو برای پوشش جای سوختگی استفاده کرد.

بعد از کاشت مو در محل سوختگی باید به طور مرتب با جراح پلاستیک خود در تماس باشید، تا فرآیند بهبودی شما کامل شود. علاوه‌بر این، باید با خوردن غذاهای مغذی و انجام فعالیت بدنی منظم، برای ارتقای سلامت پوست و رشد مطلوب مو، تلاش کنید. در موارد شدید، از آنجاییکه بافت پوست تغییر می‌کند و ضخیم می‌شود، ممکن است برای دستیابی به تراکم موی قابل‌قبول روی سر خود، به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشد. در چنین شرایطی نیاز به مراقبت‌های بعد از کاشت خاص دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط