لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
علائم ریزش مو

آشنایی با علائم و نشانه های ریزش مو در مردان و زنان

فهرست محتوای مقاله

دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد. عوامل مختلفی از جمله بیماری‌های خاص، تغییرات هورمونی، واکنش بدن به استرس و یا افزایش سن می‌تواند باعث شود که افراد ریزش مو را تجربه کنند. ریزش مو که به نام آلوپسی نیز شناخته می‌شود، ممکن است فقط سر و یا حتی کل بدن را درگیر کند. همه افراد مستعد ریزش مو هستند، اما ریزش مو در مردان شایع‌تر است.

 بسته به علت آن ، ریزش مو ممکن است در هر فرد با علائم و نشانه‌های مختلفی همراه باشد. به طور مثال، ممکن است این عارضه در یک فرد با ریزش ناگهانی مو‌ها آغاز شود و در فردی دیگر، مو‌ها به مرور زمان نازک و نازکتر شود. در این مقاله قصد داریم به علائم و نشانه‌های ریزش مو در مردان و زنان بپردازیم. ‌امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید به اطلاعات مفید و کاربردی دست یابید.

علاِئم ریزش مو

همه افراد شاهد ریزش مو‌های خود هستند، اما در حالت عادی مو‌هایی که از دست رفته‌اند به سرعت جایگزین می‌شوند. ریزش ۱۰۰ تار مو در روز برای انسان طبیعی است. زمانی که تعادل بین ریزش و رشد مو به هم می‌خورد، گفته می‌شود که فرد به ریزش مو دچار شده است. تا پایان این بخش با ما همراه باشید تا علائم و نشانه‌های ریزش مو را بررسی کنیم.

نازک شدن مو

نازک شدن مو یکی از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های ریزش مو است که با افزایش سن مشاهده می‌شود. در مردان، خط مو اغلب با افزایش سن کاهش می‌یابد. این مشکل در زنان مسن‌ هم عارضه‌ای است که آلوپسی فیبروزان پیشانی نام گرفته و در آن خط مو عقب‌ نشینی می‌کند.

نقاط طاس دایره‌ای شکل یا نامنظم

برخی از افراد ریزش موی دایره‌ای یا تکه‌ای را روی پوست سر، ریش یا ابرو‌های خود تجربه می‌کنند. بسیاری از افراد قبل از بروز چنین عارضه‌ای، در پوست خود احساس خارش و سوزش دارند.

شکنندگی ناگهانی مو

شوک فیزیکی یا روحی می‌تواند مو را شکننده کند. اگر این اتفاق رخ داده باشد، فرد هنگام ‌شانه زدن، شستن یا حتی کشیدن آرام مو‌های خود متوجه ریزش مو می‌شود. در این نوع از ریزش مو، فرد کم پشتی مو را به طور موقتی تجربه می‌کند.

ریزش مو در سراسر بدن

از دیگر نشانه‌های ریزش موی سر، ریزش مو در دیگر نقاط بدن است. البته این موضوع می‌تواند در مواردی خاص، مثلا در شیمی درمانی رخ دهد. عوارض ناشی از شیمی درمانی می‌تواند باعث ریزش موی کل بدن گردد. پس از بهبودی، فرد شاهد رشد طبیعی مو‌های خود خواهد بود.

پوسته شدن پوست

 پوسته شدن پوست از دیگر علائم و نشانه‌های ریزش مو به شمار می رود. این وضعیت معمولاً نشان دهنده یک بیماری قارچی پوستی است و می‌تواند با علائمی مانند شکنندگی مو‌ها، التهاب، قرمزی و حتی ترشحات پوستی خود را نشان دهد.

حتما بخوانید :  علت اصلی ریزش مو 

نشانه‌های ریزش مو در زنان

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که طاسی و ریزش مو فقط مردان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما واقعیت اینطور نیست. حدود نیمی از زنان در طول زندگی خود دچار ریزش موی شدید می‌شوند. شایع‌ترین علت ریزش مو در زنان، الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنیک است که تقریباً ۳۰ درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

طاسی الگوی زنانه معمولاً زمانی تشخیص داده می‌شود که فرد به طور غیرمنتظره مقدار زیادی از مو را از دست بدهد. البته از دست دادن ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز برای هر فرد طبیعی است و همه ما این مسأله را تجربه کرده‌ایم. ریزش بیش از حد مو از نظر پزشکی به عنوان آلوپسی یا طاسی شناخته می‌شود. اما علائم و نشانه‌های ریزش مو در زنان چه هستند؟ در این قسمت به این علائم می‌پردازیم:

مشاهده موی ریخته شده زیاد روی برس و یا بالش

چنانچه بعد از استحمام متوجه ریزش موی زیادی در چاه حمام شدید و یا صبح‌ها هنگام برخاستن از خواب موی زیادی را روی بالش خود مشاهده کردید، این احتمال وجود دارد که به ریزش مو مبتلا شده باشید.

طاسی‌های منقطه‌ای

طاسی منقطه‌ای به نوعی از ریزش مو گفته می‌شود که شاهد کم پشتی مو در قسمت‌هایی از سر باشید. این کم پشتی به مرور زمان بیشتر شده و ممکن است نواحی بیشتری از سر را درگیر کند.

کم شدن حجم مو‌ها

شاید هنگام بستن مو‌ها، متوجه کم شدن حجم مو‌ها شده باشید. این مورد هم یکی از علائم و نشانه‌های ریزش مو در زنان محسوب می‌شود.

کنده شدن آسان مو‌ها

چنانچه حتی با یک لمس ساده، حجمی از موی کنده شده را در دستانتان مشاهده کنید، می‌بایست شرایط را بررسی کرده و احتمال دهید که به ریزش مو مبتلا شده‌اید.

حتما بخوانید :  روش های درمان ریزش مو

نشانه‌های ریزش مو در مردان

ریزش مو عارضه‌ای است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد، اما این مسأله در مردان شایع‌تر است. به طور معمول، ریزش مو با الگوی مردانه به تدریج رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات می‌تواند به طور ناگهانی، شدید یا غیرطبیعی هم باشد. این نوع ریزش مو ممکن است حاکی از ابتلا به یک بیماری زمینه‌ای باشد. علائم و نشانه‌های ریزش مو در مردان نیز تقریبا با زنان یکسان است و شامل موارد زیر می‌شود:

  • نازک شدن مو
  • عقب رفتن خط مو
  • الگوی نعل اسبی در کناره‌های سر
  • مشاهده بیش از 12 تار مو روی بالش

از سوی دیگر ریزش مو در مردان با الگوهای متفاوتی همراه است که هرکدام نشانه‌های خود را دارند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم ریزش مو در مردان
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا که به نام ریزش موی سکه‌ای نیز شناخته می‌شود، یک بیماری خود ایمنی است که منجر به ریزش مو می‌گردد. این عارضه معمولاً به شکل لکه‌های دایره‌ای یا بیضی شکل روی پوست سر یا سایر نواحی بدن که دارای مو هستند مانند ریش، ابرو یا مژه ظاهر می‌شود.

آلوپسی سیکاتریس سانتریفیوژ مرکزی

این عارضه به عنوان یکی دیگر از علائم و نشانه‌های ریزش مو شناخته می‌شود و آلوپسی اسکار هم نامیده می‌شود. این عارضه باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو و جایگزین شدن بافت اسکار شده و بدین ترتیب ریزش دائمی مو را به همراه خواهد داشت. در این عارضه، ریزش مو از مرکز پوست سر شروع شده و به آرامی به بیرون گسترش می‌یابد.

آلوپسی فیبروزان‌کننده پیشانی

در این عارضه نیز مانند مورد قبل، فولیکول‌های مو تخریب شده و اسکار جای آن را می‌گیرد. البته در این عارضه، مو‌های جلوی سر هدف قرار می‌گیرند. این نوع ریزش مو می‌تواند ابرو‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

لیکن پلانوپیلاریس

در این عارضه، قسمت‌هایی از پوست سر سفید شده که اغلب در ناحیه دو طرف، جلویی و پشت سر قابل مشاهده است.

حتما بخوانید :  پیشگیری از ریزش مو

چه زمانی لازم است برای ریزش مو به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه ریزش موی شما ادامه داشته و موجب نگرانی‌تان شده، توصیه می‌کنیم حتماً به پزشک مراجعه کنید. زنانی که به عارضه طاسی منطقه‌ای مبتلا شده‌اند، بهتر است هر چه سریعتر با پزشک متخصص تماس گرفته و تحت درمان قرار گیرند تا ریزش ناگهانی موی سر را تجربه نکنند.

حتی اگر هنگام شستن و یا ‌شانه کردن مو‌ها متوجه ریزش مقداری زیادی از مو شدید، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. تجربه ریزش مو به صورت ناگهانی می‌تواند گاهی حاکی از بروز یک بیماری زمینه‌ای باشد که مسلماً باید درمان شود.

با مشاهده هر یک از علائم و نشانه‌های ریزش مو، هنگام مراجعه به پزشک از او بخواهید تا چکاپ ریزش مو را برایتان تجویز کند تا علت دقیق ریزش مو مشخص شود.

سوالات متداول

برای این که مطمئن شوید به عارضه ریزش مو مبتلا شده‌اید یا خیر، می‌بایست مو‌های ریخته شده را هر روز جمع کرده و بشمارید. این کار را باید ۱۴ روز تکرار کنید. مشاهده کردن بیش از ۲۵۰ عدد موی ریخته شده از علائم و نشانه‌های ریزش مو محسوب می شود. برای تشخیص دقیق‌تر به متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط