لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
اینفو عمل PRP

PRP مو چیست و چگونه انجام می شود؟

فهرست محتوای مقاله

درمان طبیعی پی آر پی به افرادی که دچار ریزش مو شده‌اند این امکان را می‌دهد که با تزریق پلاسمایی از پلاکت‌های خون بدن خودشان بتوانند با ریزش مو مقابله کنند. اگر شما نیز برای مقابله با طاسی مو به دنبال روش‌های جدید و موثر هستید می‌توانید با مشورت پزشک خود روش پی آر پی را انتخاب کنید. اما از کجا بدانیم تاثیر پی آر پی بر موهای‌مان چقدر است؟ فواید پی آر پی برای مو چیست؟ با ما باشید تا به همه پرسش‌های‌تان درباره پی آر پی مو پاسخ بدهیم.

PRP مو چیست؟

پی آر پی مو یک درمان طبیعی جدید است که به بیماران این فرصت را می‌دهد که بدون جراحی، مصرف قرص یا پمادهای موضعی به ریزش موی خود پایان دهند. بیایید دقیق‌تر بپردازیم به اینکه پی‌آرپی مو چیست؟ PRP  مو شامل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت است که در آن از پلاکت‌های خون خود فرد برای معکوس کردن روند ریزش مو و رشد موهای جدید استفاده می‌شود.

چرا از پی آر پی برای قطع ریزش مو استفاده می‌شود؟

اگرچه ریزش مو اغلب با دلایلی چون افزایش سن و ژنتیک فرد همراه است، در هر زمان دیگر و به هر علت دیگری نیز ممکن است رخ دهد. طاسی زمانی اتفاق می‌افتد که فولیکول‌های مو یا همان منافذی که تارهای مو از آنجا رشد می‌کنند شروع به کوچک شدن کرده، تارهای مو از آنها جدا شده و می‌ریزند.

در ابتدا در دنیای پزشکی ورزشی، پزشکان از پی آر پی تنها به منظور کمک به بهبود آسیب‌های عضلانی و تاندون‌ها استفاده می‌کردند. اما بعدها بر اساس تحقیقات بیشتر مشخص شد که کاربرد پی آر پی فراتر از آن است. امروزه دیگر می‌دانیم که فواید پی آر پی موی سر در جلوگیری از ریزش مو قابل توجه هستند. با تزریق پلاکت‌های موجود در خون بیمار و فعال کردن فاکتورهای رشد، خون‌رسانی به فولیکول‌های مو بهبود یافته و ضخامت ساقه‌های مو افزایش می‌یابد.

prp مو چیست

تاثیر پلاکت‌های پی آر پی در رشد مو چگونه است؟

پلاکت‌ها یکی از چهار جزء اصلی خون هستند ( سه جزء دیگر شامل گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاسما هستند) که باعث رشد و بازسازی سلولی می‌شوند همانطور که اصطلاح “پلاسمای غنی از پلاکت” نشان می‌دهد، پلاکت‌ها به طور کلی در پی آر پی پنج برابر بیشتر از خون معمولی متمرکز هستند. غلظت زیاد پلاکت‌ها زمینه‌ساز ترشح فاکتورهای رشد است که به بهبود زخم‌ها و رشد مجدد بافت‌های بدن کمک می‌کنند. پلاکت‌هایی که به عمق پوست سر تزریق می‌شوند تا به انتهای فولیکول مو برسند، می‌توانند جمعیت زیادی از سلول های پاپیلای پوست را که نقش مهمی در رشد مو دارند، تحریک کنند.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

prp مو چگونه انجام می‌شود؟

انجام پی آر پی کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد. تعجب نکنید زیرا تنها یک نمونه خون لازم است. سایر مراحل را متخصصین انجام می‌دهند و نیازی به انجام آزمایش‌های خسته کننده و ویزیت‌های طولانی مدت ندارید. اما در آزمایشگاه پی آر پی چه می‌گذرد؟ بررسی نمونه خون به این ترتیب است که ابتدا نمونه در سانتریفیوژ چرخانده می‌شود و پلاکت‌ها از آن جدا می‌شوند. سپس پلاکت‌ها استخراج می‌شوند تا برای تزریق آماده شوند. در مرحله بعد پوست سر آماده تزریق شده و پلاکت‌ها را بدون ایجاد درد به پوست سر تزریق می‌کنند. بعد از اولین جلسه لازم است بیمار تا سه ماه و در هر ماه یک بار برای تزریق‌های منظم مراجعه کند. بعد از گذشت سه ماه نیز هر سه تا شش ماه نیاز به تمدید تزریق وجود دارد.

ریزش مو بعد از prp

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا پی آر پی برای ریزش مو موثر است؟ باید گفت تجربه نشان داده است که اگر پی آر پی با سایر درمان‌های ریزش مو همراه باشد نتیجه بهتری در بر خواهد داشت. بر اساس برخی شواهد موجود، در گزارش تعدادی از بیمارانی که شش ماه پس از انجام عمل پی‌آر‌پی نتایج آن‌ها جمع آوری شده است، رضایت‌ قابل توجهی از تاثیر prp بر قطع ریزش مو وجود داشته است.

چه مدت بعد از پی آر پی رشد مجدد موها اتفاق می‌افتد؟

نتایج قطع ریزش مو بعد از پی آر پی را معمولا بعد از 2 تا 3 ماه می‌توانید مشاهده کنید. اولین نتیجه‌ای که بیماران معمولا متوجه آن می‌شوند کاهش ریزش مو و به دنبال آن رشد مجدد زودهنگام و افزایش رشد موهاست. برای اینکه بهترین نتیجه را از درمان پی آر پی بگیرید لازم است به طور منظم به درمان خود ادامه دهید.

حتما بخوانید : عوارض پی آر پی مو سر

تاثیر پی آر پی بر مو

آیا می‌دانید چه کسانی کاندید مناسبی برای پی آر پی مو به شمار می‌روند؟ شواهد نشان می‌دهند که تاثیر پی آر پی مو در برخی از انواع ریزش مو نسبت به سایر انواع ریزش بیشتر است. بیشتر تحقیقات در بررسی تاثیر پی آر پی در درمان آلوپسی آندروژنتیک انجام شده است. این نوع آلوپسی یا ریزش موی هورمونی می‌تواند هم در مردان و هم در زنان اتفاق بیافتد. در مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک معمولا طاسی در بالا و جلوی سر ایجاد می‌شود در حالی که در زنان با نازک شدن مو در بالای سر و تاج سر همراه است. تجربه نشان داده است که در چنین مواردی انجام پی آرپی به همراه استعمال موضعی ماینوکسیدیل یا استفاده از داروی خوراکی فیناستراید بهترین کارایی را داشته است. در بررسی اثر پی آر پی بر سایر انواع ریزش مو مانند تلوژن افوویوم ( ریزش موی مرتبط با استرس)، آلوپسی آره‌آتا (ریزش موی سکه‌ای مربوط به بیماری خودایمنی) شواهد کافی در دست نیست.

فواید پی آر پی موی سر

در اینجا برخی از مهم‌ترین فواید پی آر پی موی سر را با هم مرور می‌کنیم:

  • نیاز به جراحی ندارد: روش پی آر پی موی سر روشی کم تهاجمی است که نیازی به انجام جراحی ندارد. می‌توانید پی آر پی را در مطب پزشک و کاملا راحت انجام دهید. فقط از یک سوزن برای خارج کردن خون و سپس تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به ناحیه مشخص شده استفاده می‌شود.
  • هیچ جای زخمی ندارد: خوشبختانه در روش پی آر پی فقط  یک سوزن به کار برده می‌شود و هیچ بریدگی یا جای زخمی روی پوست باقی نمی‌ماند.
  • پی آر پی روش درمان قابل اعتمادی است: به این دلیل که در پی آر پی از سلول‌های بدن خودتان برای رفع مشکلات مو استفاده می‌شود، روشی کاملا ایمن است که هیچ واکنش آلرژیکی ایجاد نخواهد کرد.
  • روشی موثر است: پی آر پی یکی از موثرترین درمان‌ها برای مشکلات مو به شمار می‌رود و در سراسر جهان توسط متخصصان پوست و مو به کار برده می‌شود. پس از پی آر پی تنها در عرض سه ماه می‌توانید نتایج آن را مشاهده کنید و پس از گذشت یک سال رشد موهای‌تان قابل توجه خواهد بود.
  • پی آر پی روشی کاملا بدون درد است: از آنجایی که پی آر پی فقط شامل تزریق است، بیمار دردی را تجربه نخواهد کرد. البته اگر فردی دارای آستانه درد پایینی باشد، تزریق او را پس از انجام بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند که فرد حتی متوجه کوچکترین دردی هم نشود.
  • بسیار راحت است: برای انجام پی آر پی لازم نیست تمام روز را در کلینیک سپری کنید فقط به کمتر از یک ساعت زمان احتیاج دارید و می‌توانید پس از آن به کارهای روزمره خود بپردازید.
  • نتایج پی آر پی کاملا طبیعی است: با پی آر پی فولیکول‌های غیرفعال مو تحریک می‌شوند و رشد موی طبیعی بیمار تقویت می‌شود. بنابراین فرد پس از مدتی می‌تواند از رشد طبیعی موهای خود لذت ببرد.
  • هماهنگی کامل پی آر پی با نیاز هر بیمار: پی آر پی برای همه یکسان نیست و با توجه به نیاز منحصر به فرد هر بیمار و میزان ریزش موی او تنظیم می‌شود.
فواید prp مو

آیا پی آر پی مو ضرری هم دارد؟

از آنجایی که این روش از خون خود فرد استفاده می‌کند معمولا خطری برای بیمار ندارد. اگرچه بسیار بعید است اما خطرات ممکن است شامل خونریزی، عفونت و آسیب عصبی باشند. بیمارانی که داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنند و افرادی که دارای عفونت فعال پوست سر هستند، بیماران مزمن کبدی یا افرادی با تعداد پلاکت خون پایین نباید پی آر پی انجام دهند.

قیمت پی آر پی مو چقدر است؟

هرچند درمان ریزش مو با پی آر پی روشی کم خطر است اما روشی پرهزینه و گران است. بنابراین اگر بودجه کافی برای انجام پی آر پی دارید گزینه بسیار مناسبی است. توجه کنید که پی آر پی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد و باید تمامی هزینه‌ها را خودتان بپردازید.

سوالات متداول

پی ار پی مو روشی است که در آن با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت خون به پوست سر بیمار  ریزش موی او رفع می‌شود و فولیکول‌های غیرفعال مو به رشد مجدد تحریک می‌شوند.

در روش پی آر پی با استفاده از یک سرنگ از بازوی بیمار خون گرفته می‌شود و پلاکت‌های آن در سانتریفیوژ استخراج می‌شوند. پس از آن پلاسمایی که با پنج برابر پلاکت بیشتر در مقایسه با حالت نرمال خون فرد غلیظ شده است به عمق پوست سر تزریق می‌شود که بتواند خون‌رسانی به فولیکول‌ها را تقویت کند.

پی آر پی علاوه بر اینکه روشی کم تهاجمی و بدون نیاز به جراحی است کاملا راحت و بدون درد انجام می‌شود.

هرچند پی آر پی روشی کم خطر است اما برای افرادی با بیماری‌های کبدی، مشکلات انعقاد خون و افرادی با تعداد پلاکت خون پایین مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط