لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
مراقبت از موی فر زنان

تقویت مو بعد از کاشت|تغذیه ، مکمل و دارو ها

فهرست محتوای مقاله

ریزش موهای کاشته شده پس از کاشت مو امری کاملاً طبیعی است که به آن ” شوک ریزش” هم گفته می‌شود. این پروسه ممکن است 1 یا 2 هفته پس از جراحی شروع شده و تا یک سال هم ادامه یابد. موهای جدید در مکان جدید معمولاً بین هشت تا دوازده ماه پس از کاشت، شروع به رشد می‌کنند.

سه مدل ریزش مو پس از عمل کاشت مو وجود دارد که هر بیمار باید در مورد آن‌ها بداند:

  1. ریزش موی کاشته شده
  2. ریزش موی طبیعی کاشته نشده
  3. ریزش مو در ناحیه اهدا کننده مو
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

چرا موها پس از عمل کاشت مو می‌ریزند؟

موهای انسان دارای چرخه رشد هستند، که به 3 مرحله تقسیم شده است که شامل رشد، انتقال و استراحت می‌شوند. فاز استراحت زمانی است که ریشه موها شروع به ریختن آن‌ها می‌کنند. موهای انسان به دلیل انجام عمل کاشت مو و تاثیر آن می‌توانند وارد فاز استراحت شوند. رویدادهای اصلی که می‌توانند موها را پس از کاشت مو وارد فاز استراحت کنند موارد زیر هستند:

  • قطع شدن فولیکول مو و عدم ارتباط آن با خون
  • کاشت دوباره فولیکول مو در پوست سر
  • تحت تاثیر قرار گرفتن موهای اطراف توسط برش‌ها و بی حسی
ریزش مو بعد از کاشت مو

ریزش موی کاشته شده بعد از یک سال

پس از عمل کاشت مو، فولیکول‌های کاشته شده و موهای چسبانده شده به مدت یک تا دو هفته در مکان جدید خود باقی می‌مانند. فولیکول‌ها در این بازه زمانی به فاز استراحت برگشته و شروع به ریختن موهای خود می‌کنند. این شوک ریزشی می‌تواند از 10 روز پس از عمل شروع شود و تا دوازده هفته به طول بیانجامد. توجه داشته باشید که این پروسه ریزش مو مورد انتظار است و نشان دهنده “رد شدن” موهای کاشته شده توسط پوست سر انسان نیست.

بعضی از بیماران ممکن است متوجه شوند موهایی که به صورت طبیعی از ابتدا در قسمت سر وجود داشته‌اند، پس از عمل کاشت مو شروع به ریزش کرده‌اند. ریسک ریختن موهای کاشته نشده در صورتی که فرد تعداد زیادی موی مینیاتوری یا نازک در میان موهای کاشته شده جدید خود داشته باشد، افزایش پیدا می‌کند. مانند موهای کاشته شده، این موهای کاشته نشده بومی هم ممکن است ریزش داشته باشند چرا که فولیکول‌های آن‌ها پس از عمل کشت ممکن است به حالت استراحت بروند.

شوک ریزشی موهای کاشته نشده می‌تواند از 2 هفته پس از عمل جراحی تا ماه‌ها و حتی سال‌ها بعد از این کار رخ دهد. این پروسه به طور کل نادر است و معمولاً خود به خود هم حل می‌شود و تمام موهایی که ریخته است دوباره در مکان قبلی خود در می‌آیند.

به ندرت، بیماران ممکن است متوجه شوک ریزشی در ناحیه اهدا کننده مو شوند. این اتفاق بسیار نادر است مخصوصاً در صورتی که بیمار توسط یک پزشک جراح با تجربه تحت عمل قرار گرفته شده باشد. ریزش موی اهدا کننده موقتی است و مو دوباره به حالت رشد برخواهد گشت.

به طور کلی، موها معمولاً بین دو تا دوازده هفته پس از عمل کاشت می‌ریزند. پس از این اتفاق، موها طبیعتاً باید در بازه 4 تا 12 ماه پس از عمل دوباره وارد مرحله رشد شوند.

بین 12 تا 18 ماه پس از عمل جراحی موها باید شروع به ضخیم شدن کرده و نتیجه نهایی را بهتر کنند.

بهترین شامپو برای تقویت موهای کاشته شده

بسیاری از افرادی که عمل کاشت مو را انجام داده‌اند، نگران این هستند که بعد از کاشت مو از چه شامپویی استفاده کنیم؟ چطور پوست سر را بشوئیم؟ آیا می‌توانیم از شامپوی معمولی استفاده کنیم؟

پس از کاشت مو، انتخاب محصول مناسب و نحوه استفاده از آن تاثیر مهمی بر روی پروسه بهبود خواهد داشت. پس از جراحی برش‌های متعددی بر روی سر وجود دارند. بدن نیاز دارد که آن‌ها را بهبود بخشد و فولیکول‌ها به تازگی و آرامی شروع به انجام کار کرده‌اند. پس از جراحی، استفاده از شامپوی نامناسب نه تنها بهبود بخشی را به تاخیر می‌اندازد، بلکه عوارض جانبی هم به همراه خواهد داشت. آگاهی از این موضوع بسیار مهم است.

در قدم اول اگر می‌خواهید که موهای جدید خود را در معرض هیچ ریسکی قرار ندهید، باید دقیقاً دستورالعمل‌های پزشک متخصص خود را دنبال کنید. در 48 ساعت اولیه پس از کاشت بهتر است که موهای خود را نشوئید. به این دلیل که مو به کمی زمان برای بازسازی نیاز دارد و شستشو باعث آسیب دوباره به سر می‌شود. بنابراین در چند روز اولیه باید به شدت مراقب باشید.

پس از کاشت مو اگر از شامپو استفاده کنید، می‌تواند بر روی پروسه ریکاوری تاثیرگذار باشد. اگر در 48 ساعت اولیه از شامپو استفاده نمایید، تاثیرگذاری این عمل ممکن است به بدترین شکل ممکن پیش برود. بنابراین مراقب بودن در این مرحله و دادن زمان کافی به بدن برای ریکاوری اهمیت زیادی دارد و تضمین می‌کند که پس از عمل بدن به درستی مرحله ریکاوری را طی می‌کند.

برای بسیاری از افراد، نوع شامپویی که استفاده می‌کنند اهمیت زیادی ندارد، اگرچه که بعد از عمل کاشت مو، نمی‌توانید از هر شامپویی که دوست دارید استفاده کنید.

شامپو تقویت مو

پوست سر، ریشه موها و بقیه موها همیشه پس از کاشت مو بسیار واکنش پذیر خواهند بود، حتی در صورتی که در 48 ساعت اولیه پس از جراحی آن‌ها را نشسته باشید. بسیاری از شامپوهای درون بازار پر از مواد شیمیایی هستند که برای موهای معمولی تهدیدآمیز نیستند، اما از آن‌جایی که موهای مورد نظر ما بسیار تازه بوده و هنوز آسیب پذیر هستند، باید با دقت بیشتری در انتخاب شامپو عمل کنیم.

اولین کار برای انتخاب شامپوی مناسب این است که با کلینیک درمانی و پزشک متخصص خود تماس برقرار کرده و از وی مشورت بخواهید. پزشک متخصص یا به شما محصول بخصوصی را پیشنهاد می‌دهد و یا متغیرهایی که نقش مهمی در این موضوع ایفا می‌کنند را به شما گوشزد خواهد کرد.

به طور کلی می‌توانید از شامپوی بچه استفاده کنید، سعی کنید از تمامی شامپوها و حالت دهنده‌هایی که دارای مواد شیمیایی هستند که می‌توانند به پوست آسیب برسانند، دوری کنید.

در نظر داشته باشید که پس از انجام کاشت مو در ناحیه کاشته شده احتمال بوجود آمدن برآمدگی‌ها و زخم‌های سفت وجود دارد. بدین معنی که شستشوی سر به شکل کنترل شده می‌تواند در این حالت مزایای زیادی داشته باشد. از آن‌جایی که تلاش برای کندن این زخم‌ها می‌تواند به فولیکول‌های حساس مو آسیب برساند، به هیچ وجه نباید این کار را انجام دهید. شامپو به همراه چند مورد دیگر می‌تواند در زمینه از بین رفتن این زخم‌ها و التیام یافتن سریع‌تر آن‌ها کمک کند. در این مرحله استفاده از شامپوهای معتدل و ملایم می‌تواند به شما کمک کند.

استفاده از شامپوی مناسب پس از کاشت مو کمک کننده است. اگرچه که باید یک سری نکات را به یاد داشته باشید، پزشکان متخصص توصیه می‌کنند که موهای خود را نهایتاً بین یک تا سه بار در هفته بشوئید که زمان کافی برای ریکاوری را به موها بدهید. باید به یاد داشته باشید که در دو ماه اول پس از کاشت، باید با دقت با موهای خود هنگام شستشو رفتار کنید. فشار زیادی به موها وارد نکنید و موهای خود را به شدت با شامپو درگیر نکنید. سپس به وسیله یک حوله به آرامی آب موها و سر را گرفته و بگذارید که هوا موهای شما را خشک کند. این تکنیک بسیار محافظه کارانه‌ای است اما پس از مدتی، موهایتان از شما تشکر خواهند کرد!

در حال حاضر پاسخ سوال بهترین شامپو برای موی کاشته شده را داده‌ایم (شامپوی بچه یا شامپوی معتدل یا ملایم)، اما سوال بعدی این‌جاست که تا چه مدت باید از شامپوی ملایم برای مراقبت از موها استفاده کنیم؟ التیام زخم‌ها و رشد موها نیز به پاسخ این سوال بستگی دارد. به طور کلی مراقبت از موها به وسیله شامپوی ملایم تا یک سال و نیم پس از انجام کاشت مو توصیه می‌شود.

حتما بخوانید : عوارض کاشت مو

بهترین قرص بعد از کاشت مو

قرص تقویت موی سر

مصرف فیناسترید بعد از کاشت مو

فیناسترید (Finasteride)، بهترین قرص بعد از کاشت مو، دارویی است که به جلوگیری از ریزش مو در الگوی طاسی مردان کمک می‌کند و می‌تواند در دراز مدت به حفظ نتیجه کاشت مو نیز کمک کند. بیماران مردی که کاشت مو انجام می‌دهند و باز هم دچار ریزش مو هستند، از فیناسترید برای پایدارسازی نرخ ریزش مو و حفظ موهای کاشته شده استفاده می‌کنند. زمانی که کاشت مو انجام می‌دهید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که موهای شما ممکن است پس از انجام عمل نیز ریزش داشته باشد. از آن‌جایی که کاشت مو عملی دائمی است قطعاً دوست ندارید که تنها یک ناحیه کاشته شده در سر شما مو داشته و دیگر نواحی دیگر به دلیل پروسه طبیعی ریزش مو، موهای خود را از دست داده باشند. بنابراین استفاده از فیناسترید برای جلوگیری از ریزش مو در آینده و رشد دوباره موهای نازک شده مفید است. این دارو از موهای حال حاضر و کاشته شده شما پشتیبانی کرده به طوری که در آینده نیازی به کاشت دوباره نداشته باشید.

در بیشتر افرادی که از ریزش مو رنج می‌برند، موها به دلیل وجود هورمونی تحت عنوان دی‌هیدروتستوسترون نازک شده و می‌ریزند. DHT از تستوسترون درون پوست ایجاد شده و باعث می‌شود که موها نازک گشته و بریزند. در بیشتر خانم‌ها و آقایان دلیل اصلی نازکی و ریزش مو همین است. فیناسترید از تولید DHT جلوگیری می‌کند که نتیجه آن توقف چرخه ریزش مو است.

تحقیقات نشان می‌دهند که با استفاده یک میلی گرم فیناسترید در روز، سطح DHT در پوست سر تا 60 درصد کاهش پیدا می‌کند. بدین معنی که ریزش مو در 86 درصد از آقایان متوقف شده و 65 درصد از آن‌ها رشد قابل توجهی در موهای خود می‌بینند.

با تمام این وجود مانند هر داروی دیگری، فیناسترید هم عوارض جانبی مانند بی حالی و کم علاقگی به فعالیت‌های جنسی را به همراه دارد. البته که این عوارض جانبی قطعی نیستند و احتمال رخ دادن آن‌ها در بعضی افراد وجود دارد. بنابراین اگر نمی‌خواهید که از فیناسترید استفاده کنید بهتر است با پزشک متخصص در مورد این که صلاحیت کاشت مو را دارید یا خیر مشورت نمایید.

ماینوکسیدل بعد از کاشت مو

عدم استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو

ماینوکسیدیل، که با نام رگائین هم شناخته می‌شود، دارویی است که مستقیماً بر روی پوست سر اعمال شده و می‌تواند موها را ضخیم کرده و از ریزش آن‌ها جلوگیری نماید. از آن‌جایی که کاشت مو عملی دائمی است، ممکن است ریزش موی طبیعی شما ادامه داشته باشد و نتیجه آن مو داشتن در ناحیه کاشته شده و عدم وجود مو در نواحی دیگر باشد. به همین دلیل بیمارانی که به دنبال کاشت مو هستند، در کنار آن به دنبال درمان ریزش مو برای جلوگیری از این اتفاق در آینده هم هستند.

با استفاده از ماینوکسیدیل شما شانس جلوگیری از ریزش مو در آینده و ضخیم شدن موهای کنونی را افزایش می‌دهید. اگر کاشت مو انجام داده‌اید، این موضوع به جلوگیری از ریزش موی بیشتر کمک کرده و از موهای کاشته شده شما در آینده محافظت می‌نماید.

ماینوکسیدیل در ابتدا قرصی بوده که برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شده است. به عنوان عوارض جانبی، این دارو در کسانی که ریزش مو داشتند منجر به افزایش رشد مو شد. در حال حاضر از این دارو برای درمان ریزش مو در مردان و زنان استفاده می‌شود.

یک هفته پیش از انجام عمل کاشت مو باید مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کرده و دو هفته پس از عمل مصرف آن را دوباره شروع کنید. این کار از موهای کنونی شما محافظت کرده و جلوی ریزش مو را می‌گیرد و همچنین می‌تواند رشد سریع‌تری برای موهای کاشته شده شما را به ارمغان بیاورد.

یکی از مشکلات ماینوکسیدیل این است که تاثیرات آن معمولاً موقتی است و اگر برای مدت زمان معینی آن را استفاده نکنید، اثراتش از بین خواهد رفت. بنابراین نمی‌توان گفت که چقدر زمان برای استفاده از این محصول لازم است و در نتیجه بهتر است تا جایی که می‌توانید به استفاده از آن ادامه دهید چرا که در این حالت می‌تواند به شما و موهایتان کمک زیادی بکند و عدم استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو، ضرر بیشتری نسبت به سودهایش دارد.

قرص سیلدنافیل بعد از کاشت مو

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، سیلدنافیل یکی از قوی‌ترین قرص‌ها برای افزایش گردش خون در بدن و در نتیجه آن نعوظ بهتر در مردان است که برای درمان ناتوانی یا کم توانی جنسی افراد استفاده می‌شود. تا به امروز تحقیقات جامعی در مورد تاثیر این گونه داروها بر موهای کاشته شده منتشر نشده است و باور عموم این است که این گونه قرص‌ها تاثیر بدی بر روی موهای کاشته شده ایجاد نمی‌کنند. از آن‌جایی که پزشکان متخصص معمولاً پیشنهاد می‌کنند که بین یک هفته تا ده روز از برقراری رابطه جنسی پس از کاشت مو خودداری نمایید، بهتر است در صورت مصرف قرص‌ سیلدنافیل بعد از کاشت مو،این کار را حداقل تا 10 روز به تعویق بیاندازید.

اسپری بعد از کاشت مو

به صورت کلی پیشنهاد می‌شود که از محصولات حالت دهنده پس از کاشت مو دوری کنید چرا که ممکن است حاوی مواد شیمیایی آسیب زننده باشند. همچنین بعضی از این محصولات ممکن است دارای الکل نیز باشند که اصلاً برای ناحیه حساس کاشته شده مناسب نیست.

زمانی که می‌خواهید محصولی را بعد از کاشت مو استفاده کنید، باید توجه زیادی به مواد تشکیل دهنده آن که لیست شده است داشته باشید. از هر چیزی که لیست بلند بالایی از مواد تشکیل دهنده دارد یا شامل الکل است دوری کنید. به صورت کلی پیشنهاد می‌کنیم که حدوداً چهار هفته برای در نظر گرفتن استفاده از شامپوهای معمولی یا حالت دهنده‌ها صبر کنید. در طی این مدت زخم‌ها و نواحی حساس بهتر شده و ریسک آسیب رساندن به بانک مو نیز کاهش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید از اسپری تقویت کننده بعد از کاشت مو در ناحیه کاشته شده استفاده کنید، بهتر است این اسپری ماینوکسیدیل باشد.

مراقبت از انواع مو

ترمیم بانک مو بعد از کاشت

پس از کاشت مو، بانک مو را چگونه ترمیم کنیم؟ ابتدا بیایید ببینیم بانک مو چیست و به کدام ناحیه گفته می‌شود. بانک مو معمولاً ناحیه پشت و کناره‌های سر انسان است که مو را از این قسمت‌ها برداشته و به بخش‌هایی از سر که موی کم پشت دارند، اهدا می‌کنند. در این پروسه پزشک جراح برش‌های کوچکی را در این نواحی ایجاد کرده و فولیکول‌های مو را دانه به دانه جدا می‌کند. این برش‌ها به سرعت و در بازه پنج تا هفت روز بهبود پیدا می‌کنند.

موهای قرار گرفته در بخش بانک مو معمولاً موهایی هستند که نسبت به پروسه طاسی مقاوم بوده و زمانی که به ناحیه‌ای که مستعد طاسی است انتقال پیدا می‌کنند، این مقاومت را به همراه خود آورده و به صورت نرمال رشد می‌کنند.

پروسه ترمیم بانک مو بعد از کاشت بلافاصله پس از انجام عمل کاشت شروع شده و برش‌های کوچک به سرعت بهبود پیدا می‌کنند. در روز جراحی قسمت پشتی سر بیمار بانداژ می‌شود که روز بعد برداشته خواهد شد.

زمانی که پشت سر خود را می‌شوئید متوجه می‌شوید که بعضی از زخم‌های پشت سر از بین می‌روند. از آن‌جایی که جای این زخم‌ها بسیار کوچک است، تنها با رشد یک یا دو میلیمتری موها، دیگر قابل مشاهده و تشخیص نخواهند بود.

همان‌طور که گفته شد بانک مو تقریباً پس از هفت روز ترمیم شده و می‌توانید به کار همیشگی خود برگردید. پس از 14 روز نیز می‌توانید به آرایشگاه مراجعه کنید چرا که تا این موقع بانک موی شما باید به کلی بهبود یافته باشد. بدیهی است پس از انجام جراحی بانک موی شما کمی قرمز به نظر برسد، این موضوع طبیعی است و به محض رشد موها اصلاً قابل مشاهده نخواهد بود. اگر این قرمزی برای بیش از چهار هفته پایدار باشد، باید برای معاینه به پزشک متخصص مراجعه کنید.

پس از ریکاوری بانک مو، نواحی مربوط به آن دارای یک سری زخم‌های نقطه شکل خواهند بود که در قسمت‌های مختلف پخش شده‌اند و نمایانگر فولیکول‌های برداشته شده برای انتقال توسط پزشک هستند. این زخم‌ها به مرور و با رشد موهای شما از بین می‌روند. اگر موهای خود را طوری اصلاح کنید که حداقل یک یا دو میلیمتر طول داشته باشند، زخم‌ها دیده نخواهند شد.

حتما بخوانید :  مشروب بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو شامل چه مواد غذایی باید باشد؟

سلامت مو به شدت به سطح مواد مغذی بدن مرتبط است. زمانی که اتفاق بدی در بدن انسان رخ می‌دهد، موها اولین جایی هستند که آسیب می‌بینند. در نتیجه، ریزش مو می‌تواند اولین واکنش بدن به مشکلات سیستم ایمنی مخصوصاً زمانی که مشکل به غذا ربط داشته باشد، محسوب شود. بسیاری از تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهند که ارتباط معناداری میان کمبود ویتامین و مواد معدنی و مغذی و ریزش مو وجود دارد. افرادی که به صورت ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند، به سرعت و شدت بیشتری نسبت به دیگران تحت تاثیر منفی کمبود مواد مغذی قرار می‌گیرند و در مدت زمان کوتاهی به نازکی و ریزش مو دچار می‌گردند. غذا تاثیرات زیادی بر روی بدن انسان می‌گذارد؛ در واقع، داشتن رژیمی که اسیدهای مهم و دیگر مواد مغذی را درون خود ندارد می‌تواند منجر به جلوگیری از تشکیل موهای جدید، مخصوصاً پس از کاشت مو شود.

رشد و توسعه ریشه‌های مو، به همراه رشد نهایی موها، تقریباً 6 ماه پس از انجام عمل کاشت شروع می‌شود. عادت کردن به رژیم غذایی سالم بعد از کاشت مو می‌تواند به بالا رفتن سرعت ریکاوری و نتیجه بهتر کمک زیادی بکند.

مو به صورت ساختاری از پروتئین ساخته شده است. در نتیجه، برای این که از رشد موهای جدید اطمینان حاصل کنید، باید مطمئن شوید که بدن شما به اندازه کافی پروتئین دریافت می‌کند. به یاد داشته باشید که باید منابع پروتئینی متنوعی که دارای آمینواسیدهای بالا مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر، پنیر و آجیل هستند، استفاده کنید.

اسیدهای چاق کارایی مهمی در بدن انسان دارند و پس از بسیاری از عمل‌ها پیشنهاد می‌شود که استفاده شوند، مانند کاشت مو. غذاهایی که سرشار از امگا 3 هستند شامل ماهی خال‌مخالی، ماهی سالمون، شاه‌ماهی، گردو و آووکادو می‌شوند.

ویتامین‌ها مواد غذایی مهمی هستند که در بسیاری از رژیم‌ها به چشم می‌خورند. پس از عمل پیشنهاد می‌شود که غذاهایی بخورید که ویتامین زیادی دارند (مخصوصاً ویتامین B)، مانند برنج قهوه‌ای، بروکلی، اسفناج، پاستای حبوبات، لوبیای سیاه، کاهو، فلفل، بادام و کدو سبز.

پس از کاشت مو، همچنین بهتر است که مواد غذایی که دارای منیزیم، روی، کلسیم و آهن هستند را به رژیم خود اضافه کنید. این المان‌ها، که بسیار برای سلامت انسان ضروری هستند، فولیکول‌های مو را تقویت کرده و سرعت انتقال به فاز رشد را افزایش می‌دهند. سبزیجاتی مانند اسفناج، کلم برکلی، گوجه و فلفل به همراه آجیل‌هایی مانند گردو، بادام و فندق بسیار به کمک شما آمده و به راحتی در دسترس هستند. علاوه بر موارد گفته شده، می‌توانید رژیم مدیترانه‌ای را دنبال کنید، که بر روی سبزیجات تازه، میوه‌ها، روغن زیتون و گوشت سفید تاکید دارد.

چگونه از ریزش مو بعد از کاشت مو جلوگیری کنیم؟

مراقبت از موی زنان

تمامی مواردی که در این مقاله خواندید، همگی روش‌هایی برای جلوگیری از ریزش مو پس از کاشت هم محسوب می‌شوند. در واقع کار جلوگیری از ریزش مو پس از کاشت، از همان لحظه‌ای که موهایتان را می‌کارید شروع شده و تا سال‌ها ادامه پیدا می‌کند. هرگونه غفلت یا کوتاهی در زمینه‌های مختلف می‌تواند زنجیره‌ای را تشکیل دهد که منجر به ریزش موی دوباره می‌شود. در صورتی که دستورالعمل‌های مراقبتی پزشک متخصص بعد از کاشت را به دقت دنبال نکنید ممکن است به فولیکول‌های مو آسیب رسانده و منجر به ریختن آن‌ها شوید. در صورتی که زودتر از موعد از شامپوهایی که برای ناحیه حساس سر آسیب‌زا هستند استفاده کنید عملاً کاشت مو را بی اثر کرده و ممکن است با ریزش شدیدتری مواجه شوید. در صورتی که از قرص‌هایی مانند فیناسترید استفاده نکنید ممکن است اگر مستعد ریزش مو به صورت ارثی و ژنتیکی باشید، دوباره این پروسه را شروع کرده و دچار ریزش مو شوید و دوباره نیاز به کاشت مو پیدا کنید. در واقع هر عملی که منجر به تقویت ریشه و خود موهای کاشته شده شود و شما آن را انجام ندهید، خود را در معرض ریزش موی دوباره قرار می‌دهید. رژیم غذایی همان‌طور که گفته شد یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در بازگشت ریزش مو در انسان است. رساندن پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن به آن نه تنها سلامتی کلی بدن ما را تضمین می‌کند، بلکه همچنین تضمین کننده موهای ضخیم و پرپشت است که به این راحتی‌ها نمی‌ریزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط