لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
مصرف الکل بعد از کاشت مو

خوردن مشروب بعد از کاشت مو|دلایل منع مصرف الکل بعد از کاشت مو

فهرست محتوای مقاله

مصرف الکل چه قبل از کاشت و چه بعد از آن بر روی بدن شما تاثیرات منفی دارد که آگاهی از چنین اثراتی باعث می‌شود از مصرف آن خودداری کنید.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

عوارض نوشیدن الکل بعد از کاشت مو

14 روز بعد از کاشت مو در موفقیت آمیز بودن نتیجه کاشت بسیار اهمیت دارد و هر کاری که در این مدت انجام می‌دهیم باید با احتیاط انجام شود تا به فولیکول‌های مو کاشته شده آسیبی نرسد. چنین کارهایی می‌توانند بخشی از روتین ما باشند مانند رفتن به استخر یا باشگاه، برخی هم مربوط به نکات تغذیه‌ای بعد از کاشت مو است. به لیست کارهایی که نباید بعد از کاشت انجام دهیم نوشیدن الکل را هم  اضافه کنید. اما آیا مصرف الکل بعد از کاشت مو ضرر دارد و تا چند روز بعد از کاشت مو نباید مشروب خورد؟ برای پاسخ به سوالات مربوط به نوشیدن الکل بعد از کاشت مو با ما همراه باشید.

آیا می‌توانم قبل از کاشت مو الکل بنوشم؟

پیش از اینکه بپردازیم به مصرف مشروبات الکلی بعد از کاشت مو، بهتر است اثرات مصرف الکل قبل از کاشت مو را نیز بررسی کنیم. در میان برنامه درمانی و رژیم‌های قبل و بعد از کاشت، همه فعالیت‌هایی که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید توسط پزشک توضیح داده می‌شود. معمولا پزشک از بیمار می‌خواهد به مدت 7 روز قبل از عمل از مصرف الکل خودداری کند که روند بهبودی سریع‌تری داشته باشد. برخی از مهم‌ترین دلایل خودداری از مصرف الکل قبل از کاشت مو را در زیر آورده‌ایم:

  • مصرف الکل قبل از کاشت مو ممکن است خون را رقیق کند و توانایی لخته شدن خون را کاهش دهد. به همین علت مصرف مشروبات الکلی قبل از عمل باعث ایجاد خونریزی در هنگام کاشت مو شود. از آنجایی که جراح صدها برش ریز و بسیار دقیق روی پوست ایجاد می کند که فولیکول در جای مناسب خود کاشته شود بسیار مهم است که خون توانایی لخته شدن داشته باشد که فرد دچار خونریزی شدید نشود.
  • نوشیدن الکل قبل از کاشت مو باعث می‌شود که اثر بی‌حسی به طور کامل انجام نشود بنابراین ممکن است در حین عمل احساس درد کنید.
  • از سویی دیگر خونریزی شدیدی که در نتیجه مصرف الکل قبل از کاشت ایجاد می‌شود می‌تواند باعث تاخیر در قرار دادن فولیکول‌های مو در محل برش‌های ایجاد شده روی پوست می‌شود. به این ترتیب موهای کاشته شده به خوبی پیوند نمی‌خورند و می‌ریزند.
مشروب بعد از کاشت مو

چه مدت بعد از کاشت مو می‌توانید الکل بنوشید؟

اما سوال اصلی این است که تا چند وقت بعد از کاشت مو نباید مشروب خورد؟ توصیه می‌شود که بیماران حداقل 7 تا 14 روز پس از کاشت مو از مصرف الکل خودداری کنند. با این کار روند بهبودی تسریع می‌شود و پوست راحت‌تر التیام می‌یابد. خوردن مشروب بعد از کاشت مو باعث هیدراته شدن پوست می‌شود به همین دلیل در روند ترمیم پوست اختلال ایجاد خواهد کرد. البته اینکه چند روز بعد از کاشت مو مشروب بخوریم کاملا به خودمان بستگی دارد، هر چه زمان بیشتری از کاشت مو بگذرد نتیجه بهتری می‌گیریم. اما باید تاکید کرد که تا دو هفته اول کاشت مو به هیچ عنوان مصرف مشروبات الکلی جایز نیست.

اثرات الکل بر کاشت مو

دلایل زیادی مبنی بر تاثیر منفی الکل بر کاشت مو وجود دارد که تنها توجه به چند مورد از آن‌ها می‌تواند ما را از مصرف آن منصرف کند. از جمله این اثرات منفی که در ادامه نیز بیشتر به آن می‌پردازیم این است که مصرف زیاد الکل باعث ریزش موی ناشی از استرس می‌شود و این امر شانس داشتن موهایی پرپشت را کاهش می‌دهد. مهم‌ترین دلایلی که چرا خوردن مشروبات الکلی بعد از کاشت مو ضرر دارد شامل موارد زیر هستند:

  • یکی از مهم‌ترین ضررهای خوردن مشروب بعد از کاشت مو این است که تا 4 روز بعد از کاشت برای جلوگیری از التهاب و عفونت باید آنتی بیوتیک مصرف شود. مصرف همزمان آنتی بیوتیک و الکل می‌تواند اثرات نامطلوبی بر بدن داشته باشد.
  • الکل از طریق مخاط دهان و معده وارد جریان خون و اندام های داخلی می‌شود و در مغز نیز مواد پیام رسان سیستم عصبی را مختل می‌کند. گاهی حتی باعث کم آبی بدن یا بر هم تعادل مایعات دیگر در بدن شما می‌شود. به همین دلیل مصرف مشروب بعد از کاشت مو ممکن است باعث شود دیرتر به بهبودی دست یابید.
  • همانطور که پیش‌تر گفته شد مصرف الکل موجب رقیق شدن خون می‌شود. به همین دلیل مصرف الکل بعد از کاشت مو باعث می‌شود که خون دیگر نتواند اکسیژن و مواد مغذی کافی را برای بافت‌ها تامین کند و بهبود زخم‌های بعد از کاشت مو هم‌زمان با کاهش تقسیم سلولی به تاخیر می‌افتد.
  • در نتیجه مصرف الکل بعد از کاشت مو مواد مغذی به خوبی به بافت‌های محل پیوند نمی‌رسد. در نتیجه سلول‌های ریشه مو آسیب می‌بینند، مو نازک و ضعیف می‌شود و طول عمر مو نیز کاهش می‌یابد.
  • دلیل مهم دیگری که چرا باید مصرف مشروب بعد از کاشت مو قطع شود این است که توانایی خون برای لخته کردن خون کاهش می‌یابد و زخم‌ها دیرتر بسته می‌شوند که خود خطر فعالیت باکتری‌ها روی سطح زخم را افزایش می‌دهد.
  • همچنین خوردن الکل بعد از کاشت مو باعث افزایش تولید هورمون‌های استرس می‌شود و نه تنها به موهای کاشته شده بلکه به موهای دیگر نیز آسیب می‌رساند و باعث ریزش مو خواهد شد.
  • آخرین اثر منفی نوشیدن الکل بعد از کاشت مو این است که باعث تعریق بیشتر بدن می‌شود در نتیجه پوسته‌ها در محل پیوند پاره یا نرم شده و قرمزی و تورم پوستی برای مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند. با تعریق بیشتر ممکن است لک‌هایی قابل توجه روی پوست ایجاد کند یا حتی باعث شود بسیاری از گرافت‌های کاشته شده دچار ریزش شوند.

سوالات متداول

در طول 7 تا 14 روز اول بعد از کاشت مصرف الکل باید به طور کلی قطع شود زیرا تاثیرات جبران ناپذیری بر کاشت موی شما خواهد داشت.

نوشیدن مشروبات الکلی بعد از کاشت باعث می‌شود خون رقیق شده و به خوبی لخته نشود. در نتیجه زخم‌ها به خوبی بسته نمی‌شوند و امکان رشد باکتری‌ها روی زخم بیشتر می‌شود. اثرات منفی مصرف الکل بعد از کاشت بسیار زیاد است که در مجموع این عوامل موجب تاخیر روند بهبودی خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط