22702530 - 021

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید

مهم ترین نکات مراقبت ازمو بعد از کاشت مو

فهرست محتوای مقاله

چه عواملی درصد موفقیت یک جراحی کاشت مو را تعیین می‌کند؟ آیا کاشت مو موفق فقط به مهارت جراح، تکنیک کاشت مو و مجهز بودن کلینیک بستگی دارد؟ یا اینکه مراقبت بعد از کاشت مو مهم تر از موارد تخصصی کاشت است؟ برای نگهداری از گرافت‌های موی کاشته شده چه کاری انجام دهیم که مطمئن باشیم هزینه ما به هدر نرفته است و نتیجه کاشت مو را به بهترین شکل حفظ کرده‌ایم؟

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو دیگر ما می مانیم و موهای کاشته شده‌ای که نیاز به تقویت و مراقبت دارند. اینجاست که میزان آگاهی فرد از نیازهای مراقبتی کاشت مو معنا پیدا می‌کند. هر چقدر بیمار آگاهی بیشتری از دستورالعمل‌های بعد از کاشت مو داشته باشد بهتر می‌تواند گرافت‌های مو را محافظت کند و کاشت مویی پرپشت و فوق العاده را تجربه کند. شناخت روند بهبودی و مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو امری ضروی است که لازم است بدانید. اما آیا جراح یا کلینیک کاشت مو همه مرقبت‌های بعد از کاشت مو را آموزش می‌دهد؟ بله، در واقع شما لیستی از دستورالعمل‌های بعد از پیوند مو را دریافت می‌کنید که ملزم به رعایت تمامی آن‌ها هستید تا به نتیجه مطلوب برسید. اما آنچه مهم است میزان شناخت شما از دلیل انجام هر یک از آنهاست. ما در اینجا به شما عزیزان مطالبی را می‌آموزیم که دانستن آن‌ها قبل از انجام کاشت مو بسیار مفید خواهد بود.

چرا مراقبت بعد از کاشت مو مهم است؟

روزها و هفته‌های بعد از کاشت مو در موفقیت کاشت بسیار موثر هستند زیرا پیوندهای مو یا همان گرافت‌ها بسیار حساس هستند. ایجاد کوچکترین ضربه یا زخمی روی پوست در محل پیوند زحمات جراح کاشت موی شما را در یک چشم به هم زدن بی‌اثر می‌کند، حتی نحوه خوابیدن شما و محل قرار سر، قرار گرفتن زیر نور شدید خورشید یا دست کشیدن روی سر باعث ریختن گرافت‌ها می‌شوند. به همین دلیل، باید مو به مو توصیه‌های جراح برای انجام مراقبت پس از کاشت را دنبال کنید تا به نتیجه رضایت بخش و مطلوبی دست یابید. در واقع، عمل به توصیه‌های بعد از کاشت مو به هیچ عنوان سخت نیست، فقط کافی است کمی عادات روزانه خود را تغییر دهید و پس از دوران نقاهت شاهد رشد موها باشید و از نتیجه کاشت مو لذت ببرید. نه تنها کاشت موی سر، بلکه کاشت ریش و سبیل هم نیاز به مراقبت‌های بعد از کاشت مو دارند که رشد طبیعی مو اتفاق بیافتد. در ادامه به هر آنچه لازم است پیرامون مراقبت‌های پس از کاشت مو بدانید می‌پردازیم.

باز کردن پانسمان کاشت مو

یکی از موارد مهم بعد از کاشت مو زمان مراجعه برای باز کردن پانسمان کاشت مو است. اگر پس از عمل کاشت مو برای شما پانسمان کامل انجام شده است، باید صبح روز بعد از کاشت به کلینیک مراجعه کنید تا پانسمان شما را باز کنند. به هیچ عنوان نباید در سایر کلینیک‌ها اقدام به باز کردن پانسمان کاشت موی خود کنید و حتما این کار باید تحت نظر جراح کاشت موی خودتان انجام شود. در صورتیکه پانسمان در محل کاشت مو نباشد و تنها محل برداشت گرافت‌های مو پانسمان شده باشد، نیازی ندارید به کلینیک مراجعه کنید و خودتان می‌توانید در منزل پانسمان را باز کنید. برای باز کردن پانسمان کاشت مو در منزل باید ابتدا منطقه پانسمان شده را کمی خیس کنید، سپس به آهستگی آن را بردارید.

ضربه نخوردن به منطقه کاشت بعد عمل

یکی از شایع‌ترین عوارض بعد از کاشت، ضربه به سر پس از کاشت موهاست زیرا بی‌حسی سر باعث می‌شود که امکان ضربه به سر زیاد باشد. به همین دلیل هم لازم است در انجام فعالیت‌های روزمره خود بسیار دقت کنید که سر شما با به چیزی برخورد نکند، برای مثال زمانی که سر خود را خم می‌کنید که وسیله‌ای را بردارید یا زمانی که در مکان‌های شلوغ قرار می‌گیرید بسیار مراقب موقعیت سر خود باشید.

درنیاوردن گرافت‌های کاشته شده

همانطور که قبلا گفته شد دوره مراقبت بعد از کاشت مو اهمیت زیادی دارد. دلیل اهمیت رسیدگی به موهای کاشته شده بعد از کاشت این است که پیوند گرافت‌‌ها تا دو هفته بعد از کاشت هنوز محکم نیست و به خوبی جوش نخورده‌اند. بنابراین باید برخی از نکات مراقبت بعد از کاشت را در امور روزمره‌ای چون خوابیدن، استحمام و موارد دیگر رعایت کنید. در زیر نحوه انجام برخی از مهم ترین عاداتی که باید بعد از کاشت مو بدانید آورده شده است تا به موهای کاشته شده شما آسیبی نرسد:

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

مهم ترین مورد در نحوه خوابیدن پس از کاشت مو این است که باید سر به سمت بالا باشد به همین دلیل بهتر است از بالش‌های کوچکی استفاده کنید که بتوانید راحت‌تر زاویه سر خود را تنظیم کنید. دقت کنید که برای سالم نگه داشتن پیوندها پتو یا بالش نباید بر روی محل موهای برداشته شده یا کاشته شده کشیده شوند. اگر منطقه کاشت روی بالش قرار گیرد، نه تنها موها کنده می‌شوند بلکه پوست در آن قسمت هم دچار التهاب خواهد شد. بنابراین بهترین روش برای خوابیدن بعد از کاشت مو و برای جلوگیری از شکسته شدن پیوندهای مو این است که یک بالش دورگردنی یا مسافرتی را دور گردن قرار دهید و تنها صورت یا پشت گردن خود را روی بالش قرار دهید. دقت کنید که به هیچ عنوان نباید ناحیه کاشت و برداشت مو با بالش تماسی داشته باشند.

نحوه شست و شو و حمام بعد از کاشت مو

حمام کردن بعد از کاشت مو شرایط خاصی دارد و برای حفظ گرافت‌های مو باید به نحوه دستورالعمل‌های شستشو و آب پاشی سر بعد از کاشت مو دقت کنید. شستشو بعد از کاشت مو تا 2 روز ممنوع است ولی بعد از آن می‌توانید با رعایت موارد زیر اقدام به شستشوی موهای خود کنید.

شست و شوی سر بعد از کاشت مو باید به ترتیب زیر انجام شود:

 • شامپوی مخصوص‌ را در یک ظرف با کمی آب و بتادین مخلوط کنید. برای راحتی کار می‌توانید این مخلوط را در یک ظرف شامپو قرار داده، تکان دهید و سپس کف ایجاد شده را با استفاده از یک ابر روی مناطق کاشت و برداشت بریزید. دقت کنید که از ماساژ دادن سر با دست یا تماس مستقیم ابر با سر جدا خودداری کنید.
 • پس از شستن موها با کمی آب ولرم آن را آب‌کشی کنید و توجه کنید که شامپوی شما کاملا آب‌کشی شود. برای آب‌کشی موها از یک کاسه یا از شیرتلفنی دوش استفاده کنید که آب ریختن روی موها بدون فشار و کنترل شده باشد.
 • پس از آن باید موها را خشک کنید اما توجه کنید که استفاده از حوله یا سشوار بعد از کاشت مو ممنوع است زیرا پیوندهای مو به راحتی شکسته می‌شوند. بهترین و مطمئن‌ترین روش برای خشک کردن مو بعد از شستشو استفاده از دستمال کاغذی است. بهتر است از دستمال کاغذی دارای بافت نرم و جذب بالا استفاده کنید. دستمال را به طور کاملا ملایم روی سر خود قرار دهید و پس از جذب آب، آن را به آرامی بردارید.

ورزش بعد از کاشت مو

تا دو هفته بعد از کاشت مو باید از هر گونه فعالیت ورزشی خودداری فرمائید، البته انجام فعالیت بدنی سبک مانند ورزش‌های هوازی یا پیاده روی روزانه بعد از گذشت دو هفته مانعی ندارد. به یاد داشته باشید که بعد از کاشت مو حتی هنگام انجام ورزش سبک نیز احتمال ضربه به سر وجود دارد و باید تا 6 ماه بعد از کاشت مو از انجام ورزش‌هایی که احتمال ضربه به سر در آن‌ها وجود دارد خودداری کنید. علاوه براین، استخر رفتن بعد از کاشت مو تا یک ماه ممنوع است.

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو از کلاه‌های معمولی که با موهای سر در تماس هستند، خودداری کنید. اگر تصمیم به استفاده از کلاه دارید، نوع کلاه بعد از کاشت مو بسیار مهم است و باید حتما کلاه شما بزرگ، بدون پرز و کاملا تمیز باشد. دقت کنید که لبه‌‌های کلاه به هیچ عنوان روی ناحیه کاشت مو نباید قرار بگیرد ولی اگر روی ناحیه برداشت مو باشد ایرادی ندارد.

رنگ و آرایش مو بعد از کاشت مو

تا یک ماه بعد از کاشت مو نباید از رنگ مو، ژل مو، تافت، شسوار و سایر موارد آرایشی استفاده کنید. ترجیحا تا 6 ماه بعد از کاشت مو، استفاده از رنگ‌دهنده‌های طبیعی، مصنوعی، مواد شیمیایی و هر گونه ماده‌ای که باعث تحریک فولیکول‌های مو شود جایز نیست. بنابراین حتی استفاده از موادی طبیعی تقویتی مانند حنا بعد از کاشت مو توصیه نمی‌شود.

استفاده از دخانیات و سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

از چند روز قبل از کاشت مو تا 2 ماه بعد از آن استفاده از دخانیات شامل سیگار و مواد مخدر را کاملا متوقف کنید. استفاده از سیگار و موارد دیگر بعد از کاشت مو باعث آسیب شدید به موهای کاشته شده می‌شود و ممکن است موجب ایجاد زخم در نواحی گرافت‌های کاشته شده ‌شود.

درمان تورم بعد از کاشت مو

معمولا از 48 تا 72 ساعت بعد از کاشت مو ممکن است مواردی مانند تورم پیشانی و دور چشم‌ها ایجاد شود. تورم بعد از کاشت مو خود به خود بهبود می‌یابد و به هیچ عنوان نگران کننده نیست. به منظور بهبود تورم بعد از کاشت به موارد زیر توجه کنید:

 • اگر از یخ برای بهبود تورم بعد از کاشت استفاده می‌کنید، دقت کنید که یخ نباید روی مناطق کاشت مو گذاشته شود، در ضمن استفاده از یخ برای افرادی که سینوزیت دارند نیز ممنوع است.
 • استفاده از مایعات، دمنوش‌ها، آناناس و آلوئه ورا برای درمان تورم بعد از کاشت مو مفید است.

خارش سر بعد از کاشت مو

در صورتی که احساس کردید دچار خارش بعد از کاشت مو شده‌اید، می‌توانید از اسپری آب سرد استفاده کنید. از خاراندن نواحی کاشته شده خودداری کنید زیرا این کار باعث درآمدن گرافت‌ها خواهد شد. علت خارش بعد از کاشت مو ممکن است مصرف غذاهای تند، پرادویه و پرچرب باشد، بنابراین بهتر است تغذیه شما تا 2 هفته بعد از کاشت مو کاملا سالم، سرشار از پروتئین، سبزیجات و انواع میوه باشد.

تغذیه بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو در تقویت موهای کاشته شده اهمیت زیادی دارد. شما باید تغذیه مفید خود را بعد از کاشت مو به طور منظم ادامه بدهید و مواد تازه و مغذی را در عادات غذایی روزمره‌تان بگنجانید. برای اینکه به طور دقیق‌تر بدانیم بعد از کاشت مو چه بخوریم، در اینجا برخی از مهم‌ترین منابع غذایی ضروری پس از کاشت مو آورده شده است:

 • پروتئین: موهای ما از پروتئین تشکیل شده‌اند و باید در رژیم روزانه خود بعد از کاشت مو از کافی بودن پروتئین مصرفی خود مطمئن باشیم. منابع پروتئینی سرشار از اسیدآمینه مانند مرغ، ماهی، تخم مرغ، شیر، پنیر و انواع آجیل را فراموش نکنید.
 • امگا 3: اسیدهای چرب عملکرد بسیار مهمی در بدن دارند و باعث تسریع بهبودی پس از کاشت مو می‌شوند. غذاهای غنی از امگا 3 شامل انواع ماهی، دانه کتان، گردو و آووکادو هستند.
 • ویتامین‌ها: غذاهایی شامل برنج قهوه ای، کلم بروکلی، اسفناج، ماکارونی، غلات، لوبیا و کاهو دارای مقادیر زیادی ویتامین به ویژه ویتامین‌های گروه B هستند که پس از کاشت حتما باید مصرف کنید. منیزیم، روی، کلسیم و آهن نیز عناصری هستند که مو را تقویت می‌کنند.
 • قهوه: بهتر است پس از عمل کاشت مو تا مدتی از مصرف قهوه نیز پرهیز کنید.

مصرف دارو بعد از کاشت مو

نسخه داده شده برای داروهای بعد از کاشت را تهیه کنید و عکس آن را برای کلینیک ارسال کنید. تا چند روز پس از عمل از خوردن قرص‌های حاوی آسپرین که خون را رقیق می‌کنند خودداری کنید و در صورت استفاده از هر دارویی بعد از کاشت باید با کلینیک مشورت کنید. داروهای موجود در نسخه بعد از کاشت مو شامل موارد زیر است:

 • آنتی بیوتیک: چرک خشک کن بعد از کاشت مو شامل محلول کلیندامایسین و کپسول سفالکسین است. تا یک هفته بعد از کاشت مو محلول کلیندامایسین را روزی دو نوبت و با استفاده از یک قطره چکان روی ناحیه کاشت بریزید. بعد از استفاده از محلول کلیندامایسین از شست و شوی سر پرهیز کنید زیرا باعث پاک شدن دارو می‌شود. مصرف کپسول سفالکسین بعد از کاشت مو باید روزی 4 بار و هر 6 ساعت باشد.
 • مسکن: کپسول سلکسیب را هر 12 ساعت ( روزی دو بار) استفاده کنید. در صورتی که از سلکسیب استفاده می‌کنید و همچنان درد و سوزش دارید از استامینوفن کدئین هم استفاده نمایید. در صورت بهبود درد و سوزش بعد از گذشت2 تا 3 روز از کاشت مو استفاده از مسکن‌ها را متوقف کنید.
 • داروهای تسریع کننده جوش خوردن زخم: استفاده از قرص آناهیل و مولتی ویتامین بعد از کاشت مو سبب تسریع جوش خوردن زخم می‌شوند (قرص آناهیل روزی یک بار مصرف شود). استفاده از ژل ترمیم کننده بعد از کاشت نباید در منطقه موهای کاشته باشد ولی استفاده از آن در ناحیه برداشت مو بلامانع است و می‌تواند باعث بهبود سریع‌تر در این ناحیه شود. به هر حال استفاده از ژل ترمیم کننده پس از کاشت مو کاملا اختیاری است.
 • فوم مخصوص کاشت مو: استفاده از فوم کاشت مو پس از شست و شو با شامپو و بتادین باعث کاهش خارش، تسریع جوش خوردن زخم و کاهش تشکیل پوسته بعد از کاشت مو خواهد شد. از این رو بعد از شست و شو با شامپو و بتادین می‌توانید کف فوم را به آرامی روی منطقه کاشت یا برداشت قرار دهید و پس از چند دقیقه آهسته و بدون فشار آبکشی کنید. در هنگام آبکشی موی کاشته شده، برخورد فشار آب با ناحیه کاشت ممنوع است. استفاده از فوم مخصوص کاشت کاملا اختیاری است و روی نتیجه نهایی کاشت مو اثری ندارد.

ترشحات بعد از کاشت مو

عفونت پوست سر بعد از کاشت مو تا حدی طبیعی است و ممکن است 2 تا 3 روز بعد از کاشت مو نیز ترشحاتی را در ناحیه پیوند مو مشاهده ‌کنید. علائم عفونت بعد از کاشت مو معمولا همراه با مصرف آنتی بیوتیک‌ها به راحتی درمان خواهند شد.

پاک کردن پوسته‌ها بعد از کاشت مو

حدود 2 هفته بعد از کاشت مو گرافت‌ها کاملا جوش می‌خورند و کم‌کم پوسته‌ها در نواحی کاشت ایجاد می‌شوند. پاک کردن پوسته بعد از کاشت مو شاید برای برخی افراد کمی دشوار باشد. یک روش راحت به منظور برطرف کردن وپوسته بعد کاشت این است که از حمام بخار استفاده کنید. برای این کار زمانی که به حمام می‌روید، فضا را پر از بخار کنید، سپس مقدار کمی شامپو و نرم کننده را به آهستگی روی ناحیه کاشت بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید. بعد از گذشت دقایقی با استفاده از نرمی انگشت خود به آرامی در جهت خواب موها ( از فرق سر، از بالا به پایین و در مناطق پشت سر از بالا به طرف پشت گردن ) پوسته‌ها را تمیز کنید. استفاده از نرم کننده تنها به منظور بهتر پاک کردن پوسته‌های بعد از کاشت موهاست. برای پاک کردن پوسته‌ها باید کمی صبور باشید زیرا ممکن است در یک مرحله استفاده از حمام بخار برطرف نشوند و نیاز به چند نوبت حمام بخار داشته باشید.

نور آفتاب بعد از کاشت مو

در دوره نقاهت کاشت موی سر از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم و شدید خورشید اجتناب کنید. گاهی اوقات بهتر است تا حدود چهار ماه پس از کاشت مو مقابل نور مستقیم آفتاب مخصوصا در تابستان قرار نگیرید.

پایان مراقبت بعد از کاشت مو

دوره مراقبت اولیه بعد از کاشت موی شما در طول دو هفته بعد از کاشت مو و بعد از پاک کردن پوسته‌های ناشی از کاشت پایان می‌یابد. موهای کاشته شده کم کم وارد فاز خواب بعد از کاشت می‌شوند و ممکن است تا چند هفته هم دچار ریزش بعد کاشت شوند. اما اصلا نگران نباشید زیرا این روند کاملا طبیعی است و رشد مجدد موها 3 تا 4 ماه بعد از کاشت مو شروع شده و سپس 10 تا 12 ماه طول می‌کشد که بتوانید از نتایج طبیعی کاشت خود لذت ببرید. همانطور که در دستورالعمل مراقبت‌های اولیه بعد از کاشت گفته شد، هر گونه کرختی، بی حسی، خارش، جوش، زخم و سوزش پوست بعد از کاشت در صورت رعایت موارد ذکر شده خود به خود بعد از چند ماه بهبود می‌یابد.

نکته مهم:

فراموش نکنید! لازم است عکس بعد از کاشت موی خود را هم در ناحیه کاشت و هم در ناحیه برداشت در فواصل زمانی زیر و طبق آموزش‌های داده شده برای کلینیک ارسال کنید:

 • روز 1 تا 5 هر روز
 • روز 5 تا 15 هر سه روز
 • روز 15 تا 30 هفته‌ای یک بار
 • ماه 1 تا 12 هر ماه یک بار

 

 

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید

مطالب مرتبط