لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
علائم کاشت مو موفق

نشانه های کاشت مو موفق | 10 عامل تاثیر گذار در موفقیت کاشت مو

فهرست محتوای مقاله

در مقایسه با سایر روش‌های ترمیم مو، مانند محصولات ترمیم مو بدون نسخه، کاشت مو به عنوان یک روش بسیار موفق‌تر شناخته می‌شود. با این حال، باید توجه داشت که عوامل مختلفی بر میزان موفقیت کاشت مو تأثیر می‌گذارند. تقریباً بین 10 تا 80 درصد از موهای کاشته شده طی سه تا چهار ماه به طور کامل رشد خواهند کرد.

 به علاوه، بر اساس آمارها، 85 درصد از مردان قبل از 50 سالگی با ریزش مو یا نازک شدن مو مواجه می‌شوند و در حدود 40 درصد از زنان قبل از 40 سالگی ممکن است ریزش مو را تجربه کنند. با ما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با علائم کاشت موی موفق آشنا کنیم.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

روش های کاشت مو

FUT (Follicular Unit Transplantation) و FUE (Follicular Unit Extraction) دو روش اصلی برای انجام عمل کاشت مو هستند. در ادامه توضیح مختصری درباره هر یک ارائه می‌شود:

FUT (Follicular Unit Transplantation)

در روش FUT، یک بخش از موها به عنوان واحد‌های فولیکولی از ناحیه  پشت سر برداشت می‌شود. این بخش از موها با استفاده از یک ابزار برش‌دهنده بزرگتر برداشته می‌شود. سپس این بخش از موها به صورت یک ناحیه بسته‌بندی شده (strip) تحت آزمایش بیشتر قرار می‌گیرد تا به واحدهای فولیکولی کوچکتر تقسیم شود. سپس فولیکول‌ها به صورت جداگانه در ناحیه مورد نظر کاشته می‌شوند. این روش دوره نقاهت کوتاه تری نسبت به روش FUE دارد.

FUE (Follicular Unit Extraction):

در روش FUE، فولیکول‌ها یا واحدهای فولیکولی به صورت جداگانه از ناحیه کم‌موی پشت سر (معمولاً با استفاده از میکروموتورها) برداشت می‌شوند. این فولیکول‌ها به صورت یک به یک جدا شده و سپس به ناحیه کاشت منتقل می‌شوند.

درصد موفقیت کاشت مو چقدر است؟

مطالعات بالینی نشان می‌دهد که حدود 85 تا 95 درصد از گرافت‌های کاشته شده در ناحیه پیوند به خوبی رشد می‌کنند. این درصد بالا نشان می‌دهد که کاشت مو به طور کلی به عنوان یک روش موثر در بازسازی موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته، درصد موفقیت کاشت مو نیز به عوامل مختلفی مانند مهارت جراح، وضعیت موی موجود و عوامل جسمی دیگر بستگی دارد.

برای کاشت مو موفق، گرافت‌ها ( در پزشکی، گرافت یا پیوند به قطعه‌ای از بافت زنده اشاره دارد که از بدن خارج می‌شود و سپس در جای دیگری از بدن قرار می‌گیرد تا ترمیم شود ) باید زنده بمانند و با مناطق جدیدی که در آن کاشته می‌شوند سازگار شوند.

در یکی از تحقیقات که بر روی 112 بیمار انجام شده نشان می‌دهد که اکثر افرادی که با استفاده از موهای بدن یا ریش ترکیب شده با موهای سر تحت عمل برداشت واحد فولیکولی قرار گرفتند، بعد از پیگیری که بعد از  2.5 سال انجام شده مشخص شده که آنها از نتایج راضی بوده‌اند. در بین 79 شرکت کننده، میانگین نمره کلی رضایت 8.3 از 10 بود.‌

درصد موفقیت کاشت مو

نشانه های کاشت مو موفق چیست؟

اگر به دنبال علائم کاشت مو موفق در کوتاه مدت هستید باید به شما این مورد را گوش زد کنیم که نتیجه اولیه بین 6 تا 12 بعد از عمل قابل بررسی هستند. در ادامه برخی از نشانه های کاشت مو موفق را بررسی خواهیم کرد.

از مهم ترین نشانه های کاشت مو موفق عبارتند از:

 • بهبود خارش محل کاشت
 • بهبود زخم‌های موجود
 • توقف ریزش موهای کاشته شده
 • عدم وجود عفونت
 • رشد موی کاشته شده پس از گذشت 6 ماه از مهم ترین نشانه های کاشت موی موفق است.

به عبارت دیگر یکی از اولین نشانه های کاشت موی موفق‌؛ کاهش عوارض عمل مانند التهاب پوست سر پس از کاشت است که با مصرف مکرر نسخه های تجویز شده توسط پزشک پس از کاشت مو، علاوه بر رشد فولیکول های کاشته شده و پوشانده شدن ناحیه عمل با مو های کاشته شده در کنار استحکام و سلامت فولیکول های کاشته شده از مهمترین علائم موفقیت در کاشت مو است.

مهمترین عوامل قبل از عمل کاشت مو

بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند عوامل و دلایل کاشت موی موفق چیست و در جواب به انها باید بگوییم که میزان موفقیت عمل مربوط به رعایت 4 مورد از احتیاطات لازم قبل انجام عمل است که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. یکی از عوامل کاشت مو موفق، انجام معاینه پزشکی کامل و جامع قبل از عمل است که به شما اطمینان می‌دهد که قبل از عمل جراحی، سلامتی شما تضمین شده است و مطمئن می‌شوید که شرایط لازم برای انجام کاشت مو در شما وجود دارد.
 2. شناسایی عواملی مانند بیماری‌های پوستی از دیگر عوامل کاشت مو موفق قبل از عمل است. عوامل ژنتیکی، سلامتی و همچنین عواملی مانند سوختگی یا آسیب های پوست سر که پزشک باید قبل از عمل با آنها آشنا باشد. تا نسبت به این موارد برای عمل موفقیت آمیز برنامه ریزی کند.
 3. شناختن نوع موی خود و تشخیص قدرت منطقه برداشت مو که حاوی فولیکول‌های مقاوم در برابر آندروژن و مسئول رشد مو است نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
 4. پیروی از دستوراتی که قبل از عمل به شما داده می‌شود تا بهترین نتیجه بعد از عمل حاصل شود.

10 مورد از عوامل تاثیر گذار در کاشت موی موفق

موفقیت کاشت مو در مردان

از مهمترین عوامل و دلایل کاشت موی موفق انتخاب کلینیک، نوع روش کاشت، پرهیز از فعالیت های سنگین و چند مورد دیگر است که در ادامه مطلب بیشتر درباره هرکدام توضیح خواهیم داد. این عوامل کاشت مو موفق عبارتند از:

 1. انتخاب کلینیک کاشت مو با کیفیت: انتخاب یک مرکز با سابقه و با کیفیت برای انجام کاشت مو بسیار حائز اهمیت است. بررسی دقیق و کسب اطلاعات کافی درباره تخصص و سوابق پزشکان و مشاهده نمونه‌کارهای قبلی مرکز می‌تواند در انتخاب یک مرکز خوب کمک کند.
 2. روش انتخابی و میزان ریزش مو: نوع روش کاشت مو و میزان ریزش موها نیز از جمله عواملی است که بر موفقیت کاشت تأثیر می‌گذارد. انتخاب روش مناسب و بررسی دقیق وضعیت موها توسط پزشک امری حیاتی است که قبل از عمل تعیین می‌شود.
 3. اقدامات احتیاطی طبق توصیه پزشک: پیروی صحیح از دستورات و اقدامات احتیاطی که پزشک پس از عمل کاشت مو توصیه می‌کند، نقش مهمی در موفقیت عمل دارد. این موارد شامل استفاده از محصولات مراقبتی، جلوگیری از ضربه و فشار بر روی محل کاشت و رعایت تغذیه و سبک زندگی مناسب است.
 4. پرهیز از فعالیت سنگین بعد از کاشت مو: 72 ساعت بعد از عمل کاشت مو در رویش مو ها بسیار حیاتی و مهم است. به همین دلیل باید از ورزش و فعالیت های سنگین مانند بدنسازی یا ورزش های حرفه‌ای که باعث افزایش جریان خون می‌شود پرهیز کرد. این گونه ورزش‌ها باعث تعریق زیاد و افزایش فشار خون بر روی پوست سر می‌شود.
 5. خود داری از شستشو بعد از کاشت مو: در ۷۲ ساعت اول بعد از عمل، از شستشو خودداری کنید تا پوست سر به مدت کافی زمانی برای بهبود داشته باشد. پس از گذشت این مدت، بهتر است موها را با شامپوی ملایم شستشو دهید و با ملایمت آبکشی کنید. تنها چند قطره شامپو را در یک فنجان بریزید، آب اضافه کنید، آن را خوب تکان دهید تا حباب‌های موجود شکل بگیرد، سپس آن را روی پوست سر بمالید و به آرامی با آب تمیز آبکشی کنید. بهتر است از دوش زیر آب پر فشار نیز اجتناب کنید.
 6. خود داری از مصرف سیگار و الکل بعد از کاشت مو: مصرف الکل قبل از دوره بازیابی می‌تواند باعث کاهش خونرسانی به مو های کاشته شده شود. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از عمل مصرف دخانیات کامل قطع شود تا نتیجه عمل تحت تاثیر مصرف آن قرار نگیرد.
 7. همچنین باید بدانید که هر مویی که کاشته می‌شود به اکسیژن و تمام مواد مغذی مورد نیاز خود نیاز دارد. نیکوتین باعث محدود شدن رساندن مواد غذایی مورد نیاز به عروق خونی کاشت می‌شود. سیگار کشیدن ممکن است رشد سالم موهای کاشت شده را کاهش دهد.
 8. سر خود را نخارانید: از عوارض بعد از عمل خارش سر است که باید خود را کنترل کنید. برای تسکین خارش، پزشکان استفاده از وازلین را توصیه می‌کنند. همچنین بهتر است تا چند هفته پس از جراحی از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید.
 9. مصرف آب: مصرف آب در حالت عادی بسیار برای بدن مفید است. اما بعد از کاشت مو این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا از عوامل کاشت مو موفق مصرف به اندازه آب بعد از عمل است که توصیه می‌شود 10 درصد بیشتر از حالت عادی آب بنوشید تا مو های تازه به خوبی رشد کنند.
 10. از قرار دادن مستقیم یخ خودداری کنید: بعد از یک روز، می‌توان یک بسته یخ برای کاهش ورم بعد از کاشت مو استفاده کرد. نکته مهم در قرار دادن یخ گذاشتن یخ در زیر محل عمل بر روی پیشانی است.
 11. فست فود نخورید: بهتر است از فست فود اجتناب کنید زیرا سرشار از کالری و فاقد مواد مغذی است. موهای تازه کاشته شده برای رشد ضخیم، نرم، براق، قوی و زیبا به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. اگر فرد مواد مغذی مانند کلسیم، منیزیم، پروتئین زیاد، آهن، ویتامین B6 و روی استفاده نکند. ممکن است رشد مورد نظر حاصل نشود.

ماندگاری کاشت مو چقدر است؟

در جراحی کاشت مو فولیکول های موی سالم را گرفته و آنها را در نواحی کم پشت یا طاس شما می کارند. با طاسی ارثی، موهای شما بدون در نظر گرفتن جایی که در پوست سر قرار گرفته‌اند، ویژگی های قسمتی که از آن برداشته شده را حفظ می‌کنند. به همین دلیل است که جراحی کاشت مو تنها راه حل دائمی برای ریزش مو است.

کاشت مو می‌تواند برای همیشه دوام بیاورد. منطقه دائمی که فولیکول‌های مو از آن گرفته می‌شود، نام خود را به خود اختصاص داده است، زیرا موها از نظر ژنتیکی برنامه‌ریزی شده‌اند که ریزش نکنند. با این حال، حدود نیمی از بیمارانی که کاشت مو دریافت می‌کنند، به دلایل مختلفی، از جمله:

 • ادامه کم پشت شدن مو در خارج از محل دریافت شده به دلیل کهولت سن
 • از دست دادن قطر ساقه مو به دلیل افزایش سن
 • تجربه سایر عوامل محیطی و ژنتیکی

کاشت چند باره مو

برنامه ریزی و انجام موفقیت آمیز پیوند مو می‌تواند چالش برانگیز باشد زیرا ریزش مو اغلب یک فرآیند پیشرونده است. این بدان معنی است که در حالی که موهای پیوند شده ممکن است دائمی باشند، موهای اصلی اولیه شما ممکن است به نازک شدن ادامه دهند.

در نتیجه، گاهی اوقات لازم است که بیماران در طول زندگی خود بیش از یک بار پیوند مو انجام دهند. این ممکن است برای افزودن تراکم به ناحیه‌ای که قبلا پیوند شده است، رسیدگی به ناحیه جدیدی از طاسی یا پیوند مو به مناطقی با ریزش موی مداوم باشد.

پس از جراحی ترمیم مو، بسیاری از بیماران ما از داروهای ریزش مو مانند فیناستراید و یا ماینوکسیدیل برای کمک به جلوگیری از ریزش موی مداوم و به حداقل رساندن نیاز به جراحی بیشتر استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید : قیمت کاشت مو در تهران

آیا کاشت مو دائمی است؟

نمی‌توان این تضمین را داد که کاشت مو دائمی است. در حالی که بیشتر روش های کاشت مو دائمی می‌باشد، حتما متوجه این شده‌اید که کلینیک های ترمیم مو به طور کلی این را نمی‌گویند. این به دلیل عوامل ژنتیکی و خارجی می‌باشد که می‌تواند از ماندگاری دائمی کاشت مو جلوگیری کند.

 بنابراین هیچ کلینیکی نمی‌تواند به طور مسئولانه نتایج دائمی را تضمین کند. با این حال، خبر خوب این است که روش‌هایی مانند FUT یا FUE تقریباً همیشه منجر به رشد مو در مناطقی می‌شوند که زمانی طاس شده‌اند. تنها در موارد شدید شدیدی که ریزش مو از سر گرفته شود امکان ریزش وجود دارد.

دلایل عدم موفقیت کاشت مو

عوامل زیادی وجود دارد که آینده میزان موفقیت کاشت مو را تعیین می‌کند. عواملی مانند روش کاشت مو و وضعیت موهای قبلی بیمار بسیار مهم است. علاوه بر این، برخی از عوامل مانند جراحان آموزش دیده، روش مناسب بهبودی و اقدامات پیشگیرانه خاص، ماندگاری طولانی مدت کاشت مو را تعیین می‌کند.

در زیر، تعدادی از علل عدم موفقیت کاشت مو را بررسی می‌کنیم:

 • عدم وجود محل مناسب برای کاشت: در برخی موارد، ممکن است ساختار پوست یا سر فرد، محل مناسبی برای کاشت مو را فراهم نکند. این ممکن است به علت کمبود مو، ضخامت پوست، یا مشکلات دیگری باشد که جلوی کاشت مو را بگیرد.
 • ناکافی بودن موهای اهداکننده: در روش کاشت مو، معمولاً موهای اهداکننده از مناطق دیگری از بدن یا سر برداشت می‌شوند. اگر تعداد موهای اهداکننده کافی نباشد، ممکن است نتیجه کاشت مو دستخوش بهبود قابل توجهی نباشد و تحتاج به جلسات بیشتری از کاشت مو باشد.
 • پذیرفته نشدن مو کاشته شده: در بعضی از موارد موی کاشته شده توسط آن بخشی که در آن کاشته می‌شود امکان دارد پذیرفته نشود و مو رشد نکند. این وضعیت می‌تواند به بیماری لینکن ( Lichen planopilaris ) مرتبط باشد
 • انتظارات غیر واقعی: نتیجه جراحی شما به شدت به وضعیت خاص موهای شما بستگی دارد. درک محدودیت های شرایط خود و اجتناب از انتظارات غیرواقع بینانه، احتمال نتایج نامطلوب را از بین می‌برد.جراح شما می‌تواند به شما در مورد آنچه که واقعاً می‌توانید از عمل کاشت مو به دست آورید شما را راهنمایی کند و در مورد انتظارات غیر واقع بینانه که دارید به شما هشدار دهد.
 • عوارض جراحی: همانند هر عمل جراحی دیگر، کاشت مو نیز ممکن است با عوارض و مشکلات مربوط به جراحی همراه باشد. این شامل عفونت، خونریزی، تورم و التهاب می‌شود که می‌تواند موفقیت و نتیجه نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.
 • عدم رعایت دستورات پس از عمل: برای موفقیت کاشت مو، برخی دستورات پساعمل باید رعایت شوند. مثلاً قراردادن فشار زیاد روی قسمت کاشت شده، استفاده نامناسب از محصولات مراقبتی، شستشوی نامناسب و… می‌تواند به مشکلات و عدم موفقیت کاشت مو منجر شود.
 • عوامل سلامتی: برخی عوامل سلامتی می‌توانند تأثیر منفی بر روند و نتیجه کاشت مو داشته باشند. به طور مثال، بیماری‌های خاصی مانند بیماری‌های پوستی، دیابت، اختلال در سیستم ایمنی بدن و… ممکن است موفقیت کاشت مو را کاهش دهند.
 • اهمیت انتخاب یک کلینیک معتبر و متخصص نیز در موفقیت کاشت مو بسیار مهم است. تجربه و مهارت جراح، استفاده از تجهیزات به روز و دنبال کردن بهترین روش‌های کاشت مو نیز می‌تواند نقش مهمی در ایجاد نتایج موفق داشته باشد.
عدم موفقیت کاشت مو

اگر کاشت مو با شکست مواجه شود چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که در ناحیه اهداکننده تعداد کافی موهای قابل استفاده برای کاشت داشته باشید، می‌توانید برای رفع مشکل پیوند مو ناموفق، پیوند دومی را در ناحیه مورد نظر انجام دهید. با انتخاب یک کلینیک معتبر و متخصص، می‌توانید با جراحی دوم، تعداد موهای کاشته شده را افزایش دهید و به نتایج بهتری دست یابید.

 اما باید توجه داشته باشید که مطابق توصیه پزشک، فاصله زمانی حداقل یک سال بین جراحی اول و دوم را رعایت کنید تا بهبود کامل از جراحی اول بدست آید و ناحیه اهداکننده بهبود یابد.

علائم کاشت مو ناموفق

علائم کاشت مو ناموفق عبارتند از:

 • ریزش موی کاشته شده در مدت زمان کوتاه پس از جراحی
 • عفونت در محل کاشت مو
 • آسیب یا التهاب در پوست سر
 • ظاهر نامناسب یا غیرطبیعی موهای کاشته شده
 • نامتناسبی در توزیع موهای کاشته شده
 • علائم التهابی مانند قرمزی، تورم یا درد در محل کاشت مو
 • عدم رشد موی کاشته شده به طور کامل یا نامناسب
 • تشکیل نقاط خالی یا فاقد مو در محل کاشت از علائم کاشت مو ناموفق است.

سوالات متداول

بیش از 90 درصد جراحی های کاشت مو  با موفقیت انجام می‌شود

 • ناکافی بودن موهای اهداکننده
 • پذیرفته نشدن مو کاشته شده
 • عدم رعایت دستورات بعد از عمل
 • اهمیت انتخاب یک کلینیک معتبر

در مدت 2 تا 3 هفته اول پس از عمل شروع به ریزش می‌کنند. بعد از 3 تا 4 ماه از عمل کاشت مو، موهای جدید شروع به رشد می‌کنند و در طی 6 تا 12 ماه آینده، رشد و تقویت می‌یابند.

 شما می‌توانید در طی پنج تا هفت روز پس از درمان در هر یک از فعالیت هایی که از آن لذت می‌برید شرکت کنید. موهای کاشته شده شما دائمی است و ممکن است شسته، بریده و رنگ شود.

هنگامی که شما از پشت و کناره های پوست سر خود را به نواحی طاسی خود پیوند زده‌اید به آن اتوگرافت می‌گویند و موها تا آخر عمر رشد خواهند کرد.

منابع:

hairsure

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط