لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
دلیل ورم سر بعد از کاشت مو

درمان ورم سر و صورت بعد از کاشت مو

فهرست محتوای مقاله

تورم سر به ویژه در نواحی پیشانی و پلک از پیامدهای رایج جراحی کاشت مو طبیعی است و کاملا طبیعی و بهبود یافتنی است، با این حال، این موضوع ممکن است دغدغه افرادی باشد که عمل کاشت مو در پیش دارند.

ورم سر بعد از کاشت مو

کاشت مو یک عمل کم‌تهاجمی است و از این رو هیچ عارضه بلندمدتی ندارد و در صورتی که مشکلاتی مانند ورم سر بعد از عمل کاشت مو ایجاد شود در مدتی کوتاه بهبود می‌یابند. با این حال که ورم بعد کاشت همیشه هم اتفاق نمی‌افتد اما ممکن است کنجکاو باشید که علت تورم سر بعد از کاشت مو چیست؟ یا اینکه برای جلوگیری از ورم سر بعد از کاشت مو راهکاری وجود دارد یا خیر؟ و در آخر چگونه ورم بعد از کاشت مو را از بین ببریم؟ با ما باشید تا به همه این پرسش‌ها پاسخ مناسبی بدهیم.

حتما بخوانید : کاشت مو در تجریش

دلایل ورم سر بعد از کاشت مو

به طور کلی برای ورم سر بعد از کاشت مو نمی‌توان دلیلی مشخصی را عنوان کرد. در واقع علت ورم سر بعد کاشت مو ناشی از موارد متعددی است. اما برای درمان ورم سر بعد از کاشت مو لازم است که دلیل اصلی تورم توسط پزشک مشخص شود. برخی از دلایل شناخته شده برای ورم سر بعد از کاشت مو شامل موارد زیر است:

  • گاهی ورم صورت بعد از کاشت موی سر ممکن است ناشی از تجمع مایع اضافی در بدن باشد.
  • علت دیگر درم را شاید بتوان ناشی از بیهوشی موضعی و تزریق بیش از حد مایعات به پوست سر دانست. اگر تورم بلافاصله پس از تجویز داروی بیهوشی رخ دهد ممکن است نشانه آنافیلاکسی باشد. آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک نادر است اما خطرناک است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
  • التهاب یکی دیگر از علل رایج ورم بعد از کاشت مو است. هنگامی که رگ‌های خونی در اطراف زخم گشاد می‌شوند گلبول‌های قرمز و سفید بیشتری را به ناحیه زخم می‌فرستند تا با عفونت مبارزه کنند و بهبودی را تسریع بخشند به همین دلیل ممکن است در کوتاه مدت این ناحیه دچار ورم و قرمزی شود. عواملی مانند شلی پوست، سن بیمار و طول مدت عمل هم می‌توانند در ایجاد تورم بیش از حد بعد از کاشت مو موثر باشند.
  • علت دیگر ورم سر بعد از کاشت مو می‌تواند ناشی از تاثیر داروهای تجویز شده در حین جراحی باشد.
دلایل ورم سر بعد از کاشت مو

ورم پس از کاشت مو در کدام نواحی ایجاد می‌شود؟

ورم بعد از عمل کاشت مو ممکن است ناحیه اهداکننده مو را نیز درگیر کند و باعث ریزش مو در این قسمت شود. البته ورم پشت سر بعد از کاشت مو در اغلب موارد کاملا موقتی است و موهای ریخته شده ناشی از آن نیز در عرض چند هفته مجددا شروع به رشد خواهند کرد.

علائم تورم بعد از کاشت مو و شدت ورم

علائم ورم بعد کاشت مو که ممکن است 2 تا 4 روز پس از عمل ظاهر شوند بیشتر در اطراف پیشانی و پلک‌ها قابل مشاهده خواهند بود. ورم سر و صورت بعد از کاشت مو معمولا خفیف است و در 5 درجه زیر دسته‌بندی می‌شود:

  • تورم درجه صفر: بدون هیچ‌ گونه ورم
  • تورم درجه 1: ورم بعد از کاشت مو فقط در قسمت بالایی پیشانی است.
  • تورم درجه 2: ورم در هر دو قسمت فوقانی و تحتانی پیشانی دیده می‌شود.
  • تورم درجه 3: تورم در اطراف چشم‌ها و گونه‌ها وجود دارد.
  • تورم درجه 4: زمانی که اطراف هر دو چشم کبود شده باشد.

دقت کنید که اگر ورم بعد از کاشت مو به درجه 3 یا 4 برسد ممکن است بیمار برای مدتی نتواند چشمان خود را باز نگه دارد. اما حتی در موارد شدید هم کاهش ورم سر بعد از کاشت مو به خودی خود اتفاق می‌افتد.

ورم سر بعد از کاشت مو

کاهش ورم بعد از کاشت مو

اما مهم‌تر از همه بپردازیم به اینکه برای ورم سر بعد از کاشت مو چه باید کرد؟ یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان ورم سر بعد از کاشت مو استفاده از استروئیدهاست. استروئیدها را هم می‌توان قبل و هم بعد از کاشت مو تجویز کرد. تحقیقات نشان داده‌اند که تاکنون از بین بردن ورم سر بعد از کاشت مو با استروئیدهایی مانند پردنیزولون، متیل پردنیزولون و تریامسینولون بسیار موثر بوده است. استروئیدها اغلب به صورت قرص موجود هستند و البته  قابل تزریق هم هستند. نتیجه یک تحقیق بر روی نحوه کاهش ورم کاشت مو را با هم ببینیم:

  • در یک مطالعه که بر روی 308 نفر از افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند مطالعه شده است، این افراد به 8 گروه طبقه بندی شدند و در هر گروه یک روش خاص برای کاهش تورم به کار برده شد. بر مبنای این مطالعه بیمارانی که استروئید مصرف کردند، تورم بسیار کمتری نسبت به سایر افراد داشتند و تنها 3 نفر دچار ورم زیادی شدند. علاوه بر این، اقداماتی مانند تغییر وضعیت سر در هنگام خواب یا استفاده از کمپرس یخ نتایج رضایت بخشی را در بهبودی تورم نشان ندادند. افزودن تریامسینولون به محلول بیهوشی متورم کننده نیز یک روش بسیار موثر برای جلوگیری از ورم بعد از کاشت مو است.

حتما بخوانید : ترمیم مو

آیا ورم بعد از کاشت مو خطرناک است؟

به هر حال ایجاد ورم بعد از کاشت موی سر ممکن است فرد را نگران کند ولی توجه نمایید که چنین ورمی کاملا طبیعی است. تورمی که بعد از کاشت مو پیشانی و چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد ممکن است چند روز پس از کاشت مو رخ دهد. اگر چه تورم ممکن است حتی گاهی به قدری زیاد باشد که باعث ناراحتی در میدان دید و بینایی فرد شود اما اصلا خطرناک نیست و بعد از گذشت چند روز به خودی خود بهبود می‌یابد. در صورتی که ورم سر بعد از کاشت مو شدت زیادی داشت و مدت زمان زیادی طول کشید ممکن است نشانه وجود عفونت باشد به ویژه زمانی که با چرک، درد یا خارش همراه باشد. به هر حال اگر ورم 1 تا 2 هفته بعد کاشت ادامه یافت حتما با پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول

تورم سر بعد از کاشت مو کاملا طبیعی است و پس از چند روز خود به خود بهبود می‌یابد.

رفع ورم سر بعد از کاشت مو معمولا 1 هفته بعد از عمل اتفاق می‌افتد اما اگر به هر دلیلی  ورم بعد از کاشت مو بعد از گذشت 1 الی 2 از بین نرفت باید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط