لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
ماینوکسیدیل برای ریش

ماینوکسیدیل برای ریش | طریقه مصرف، مزایا و عوارض

فهرست محتوای مقاله

ماینوکسیدیل برای ریش داروی موضعی است که به منظور رشد فولیکول‌های مو در ناحیه ریش استفاده می‌شود. این داروی موضعی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که برای درمان آلوپسی آندروژنتیک و همچنین برای رشد موهای سر استفاده می‌شود. نتایج استفاده از ماینوکسیدیل صرفاً به پوست سر محدود نشده و برخی تحقیقات نشان دهنده اثرات این دارو در جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد موهای ابروها و ریش است. نوع خوراکی این دارو برای رشد ریش استفاده نمی‌شود و صرفاً فرمول موضعی این دارو (محلول و فوم) برای رشد ریش مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماینوکسیدیل دارای اثربخشی موقت بوده و پس از قطع مصرف، تقریباً  بیماران شاهد ریزش مجدد موهای ریش خواهند بود.  

تاثیر ماینوکسیدیل بر روی ریش

آیا ماینوکسیدیل باعث رویش ریش می‌شود؟ این سوال بسیاری از آقایانی است که دارای ریش‌های نازک و کم‌پشت هستند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که داروی ماینوکسیدیل برای تقویت ریش و تحریک رشد مو نیز موثر است. هر چند تعداد این مطالعات بسیار اندک است، اما تجربیات مصرف‌کنندگان حاکی از تاثیرات قابل توجه این دارو دارد. به طور کلی چرخه رشد مو (رشد، استراحت و ریزش) چند سال طول می‌کشد. اما این چرخه در موهای ابروها و ریش حداکثر در طول چند ماه صورت می‌گیرد. عملکرد اصلی ماینوکسیدیل برای پرپشت شدن ریش به دلیل انبساط رگ‌های خونی صورت می‌پذیرد. این بدان معنی است که داروی ماینوکسیدیل منجر به انبساط عروق خونی و بزرگتر و حجیم‌تر شدن فولیکول‌های مو می‌شود. از این رو فولیکول‌های مو میزان بیشتری اکسیژن و خون را دریافت می‌کنند. در حقیقت این دارو مواد مغذی مورد نیاز را به طور مستقیم به فولیکول‌های موی ریش می‌رساند. از این رو داروی ماینوکسیدیل منجر به طولانی‌تر شدن فاز رشد موهای ریش و کند شدن روند ریزش این موها می‌شود.

انواع ماینوکسیدیل برای ریش

به طور کلی ماینوکسیدیل برای ریش به صورت محلول و فوم موجود است. انواع ماینوکسیدیل در دوزها و حجم‌های مختلفی عرضه می‌شوند که رایج ترین آن ها ماینوکسیدیل 2 درصد، 5 درصد و 10 درصد است. دوز داروی ماینوکسیدیل در بیماران مختلف، متفاوت است. هر یک از بیماران باید صرفاً دوز تجویزشده توسط پزشک خود را استفاده کنند. در حقیقت مقدار و تعداد دوزهای مصرفی داروی ماینوکسیدیل در طول روز، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمان مورد نیاز برای مصرف دارو به شدت و گسترش ریزش ریش بستگی خواهد داشت.

ماینوکسیدیل ۲ درصد برای ریش

ماینوکسیدیل ۲ درصد برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ به منظور درمان آلوپسی آندروژنتیک تایید شد. محلول ماینوکسیدیل ۲% را معمولاً می‌توان ۲ مرتبه در روز بر روی پوست تمیز ناحیه تحت درمان استفاده کرد. مصرف‌کنندگان این دوز ماینوکسیدیل می‌توانند نتایج را پس از حداقل ۸ هفته استفاده مداوم مشاهده کنند. این دوز برای استفاده طولانی‌مدت در نظر گرفته می‌شود. البته ممکن است پزشک برای افراد دارای پوست‌های حساس، فرمول فوم این دارو را تجویز کند. این دارو برای کمک به رشد موی سر بانوان که موهای نازکی دارند نیز مفید خواهد بود.

ماینوکسیدیل ۵ درصد برای ریش

ماینوکسیدیل ۲ درصد برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ به منظور درمان آلوپسی آندروژنتیک تایید شد. محلول ماینوکسیدیل ۲% را معمولاً می‌توان ۲ مرتبه در روز بر روی پوست تمیز ناحیه تحت درمان استفاده کرد. مصرف‌کنندگان این دوز ماینوکسیدیل می‌توانند نتایج را پس از حداقل ۸ هفته استفاده مداوم مشاهده کنند. این دوز برای استفاده طولانی‌مدت در نظر گرفته می‌شود. البته ممکن است پزشک برای افراد دارای پوست‌های حساس، فرمول فوم این دارو را تجویز کند. این دارو برای کمک به رشد موی سر بانوان که موهای نازکی دارند نیز مفید خواهد بود.

ماینوکسیدیل ۱۰ درصد برای ریش

ماینوکسیدیل ۱۰ درصد به دلیل مقدار بیشتر ماده فعال ماینوکسیدیل، نسبت به دوزهای پائین‌تر قویتر است. بنابراین این دوز دارای عوارض جانبی بسیار بیشتری نسبت به دوزهای پایین‌تر است. به طور کلی ماینوکسیدیل ۱۰ درصد برای درمان ریزش مو تایید نشده‌ است. به عبارت دیگر، ماینوکسیدیل ۱۰ درصد نسبت به ماینوکسیدیل ۵  درصد عملکرد بهتری نداشته و حتی دارای عوارض جانبی بیشتری است. یکی از عوارض این دوز، ریزش بیش از حد مو و افزایش استرس است. از این‌رو ماینوکسیدیل ۱۰ درصد به دلیل ریسک بیشتر، مناسب درمان ریزش ریش نبوده و صرفاً موارد مصرف باید توسط پزشک و با در نظر گرفتن شرایط خاص بیمار تجویز ‌شود.

ماینوکسیدیل برای ریش

بهترین ماینوکسیدیل برای ریش کدام است؟

ماینوکسیدیل برای ریش، بصورت دو نوع محلول و فوم موجود است و ماینوکسیدیل‌های خوراکی برای رشد ریش تجویز نمی‌شوند. زمان جذب ماینوکسیدیل در این دو نوع دارویی برابر و تقریباً ۴ ساعت است. فرمول مایع این دارو دارای الکل و پروپیلن گلیکول است که می‌تواند منجر به تحریک پوست شود. به طور کلی افرادی که دارای پوست‌های حساسی هستند، به منظور جلوگیری از تحریک ناشی از وجود مواد شیمیایی موجود در محلول ترجیح می‌دهند که از ماینوکسیدیل به شکل فوم استفاده کنند. داروی ماینوکسیدیل در ۳ دوز ۲%، ۵% و ۱۰% موجود است. بر اساس مطالعات انجام شده بهترین ماینوکسیدیل برای ریش، ماینوکسیدیل ۵ درصد موضعی (محلول و فوم) است.

روش مصرف ماینوکسیدیل برای ریش

با مصرف درست و اصولی داروی ماینوکسیدیل، دستیابی به نتایج مطلوب، امکان‌پذیر خواهد بود. در ادامه طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای ریش را شرح خواهیم داد:

 • تمیز کردن صورت با پاک کننده ملایم: در مرحله نخست فرد باید صورت خود را با یک پاک کننده ملایم تمیز کند. استفاده از یک پاک کننده ملایم برای کاهش یا جلوگیری از تحریک پوست هنگام مصرف داروی ماینوکسیدیل برای ریش، بسیار مهم و ضروری است. اکثر محصولات ماینوکسیدیل متشکل از محرک‌های پوستی مانند پروپیلن گلیکول و الکل هستند. به طور کلی محرک‌های پوستی موجود در این دارو منجر به بروز برخی عوارض جانبی می‌شوند. مصرف پاک کننده ملایم قبل از اعمال ماینوکسیدیل، تحریک احتمالی محصول را کاهش می‌دهد.
 • استفاده ماینوکسیدیل برای ریش طبق دستور پزشک: در این مرحله باید مقدار داروی تجویز شده توسط پزشک روی ناحیه مورد نظر در ریش استفاده شود. به طور کلی محلول ماینوکسیدیل به همراه قطره چکان عرضه می‌شوند. بنابراین مصرف کننده با کمک قطره چکان یا انگشت می‌تواند محلول را در سطح مورد نظر استفاده کند. شستن دست‌ها قبل و بعد از مصرف دارو الزامی است. در صورتی که داروی ماینوکسیدیل به صورت فوم باشد، بیمار باید با انگشت آن را بر روی نواحی موردنظر استفاده و ماساژ دهد.
روش مصرف ماینوکسیدیل برای ریش
 • جذب ماینوکسیدیل: جذب کامل ماینوکسیدیل معمولاً مدتی طول می‌کشد. برخی مطالعات نشان می‌دهند که جذب مقادیر کافی از دارو به پوست به بیش از ۴ ساعت زمان نیاز است. همچنین این مطالعه نشان می‌دهد که هر چه دارو بیشتر در پوست جذب شود، نتایج رشد ریش نیز بهتر است. زمان ایده‌آل برای جذب داروی ماینوکسیدیل بین ۱ تا ۵ ساعت است. در طی ۱ ساعت پوست ناحیه تحت درمان زمان کافی برای جذب حداقل نیمی از ماینوکسیدیل اعمال شده را دارد. راه حل ایده‌آل برای دستیابی به جذب حداکثری استفاده دارو در طول شب است.
 • شستن صورت: به منظور جلوگیری از خشکی بیش از حد پوست باید پس از زمان تعیین شده پزشک برای تاثیر دارو، صورت شسته شود. هنگامی که فرد در طول شب از دارو استفاده می‌کند، باید پس از بیدار شدن صورت خود را بشوید.
 • مرطوب کردن پوست: با توجه به این که داروی ماینوکسیدیل دارای مواد شیمیایی مانند الکل است، بهتر است مصرف کنندگان برای جلوگیری از تحریک و خشکی پوست از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنند. پزشکان توصیه می‌کنند که مصرف کنندگان این دارو از کرم‌های مرطوب کننده با کیفیت بالا و ترکیباتی مانند اسید هیالورونیک (باعث جوانسازی پوست) استفاده کنند.

طریقه مصرف ماینوکسیدیل ۵ درصد برای ریش

به منظور کسب بهترین و مطلوب‌ترین نتایج، مصرف‌کنندگان باید ۲ بار در روز و هر بار ۱ سی سی از محلول ماینوکسیدیل را بر روی ناحیه مورد نظر استفاده کنند. در طریقه مصرف ماینوکسیدیل ۵ درصد برای ریش بهتر است دارو صبح‌ها و قبل از خواب در ناحیه تحت درمان استفاده شود. ناحیه مورد نظر باید قبل از مصرف با پاک کننده ملایم شسته و خشک شود. همچنین داروی ماینوکسیدیل باید به منظور اثربخشی بیشتر برای مدت چند ساعت بر روی ناحیه اعمال شده باقی بماند تا بطور کامل و به مرور جذب شود. توجه داشته باشید که استفاده از برخی وسایل گرمایشی مانند سشوار برای خشک شدن سریع‌تر ماینوکسیدیل، منجر به آسیب فولیکول‌های ریش می‌شود، بنابراین از انجام آن خودداری شود.

طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای ریش

قطع ماینوکسیدیل برای ریش

چگونه ماینوکسیدیل را قطع کنیم؟ جهت رفع ریزش ریش و یا افزایش تراکم موهای ریش و مصرف داروی ماینوکسیدیل باید به پزشک مراجعه شود. سیستم عملکردی داروی ماینوکسیدیل تغییر چرخه رشد مو (افزایش طول فاز رشد و کند شدن مرحله تلوژن یا استراحت) است. با قطع مصرف دارو، چرخه رشد موهای ریش به روال عادی و سابق خود باز می‌گردد. از این رو مصرف‌کنندگان شاهد ریزش ریش‌های خود خواهند بود. بنابراین تجویز میزان مصرف و زمان قطع مصرف ماینوکسیدیل برای ریش نیز باید توسط پزشک تجویز شود. بطورکلی بهتر است قطع مصرف داروی ماینوکسیدیل به صورت تدریجی انجام شود. قطع تدریجی دارو شامل کاهش دفعات مصرف است. قطع یکباره مصرف این دارو منجر به ریزش موهای ریش می‌شوند. به عنوان مثال؛ اگر از این دارو در طول روز ۲ بار استفاده می‌شود، بیمار باید به مدت ۲ هفته، ۱ بار در روز و سپس به مدت ۱ هفته، ۱ روز در میان ۱ بار و به مدت ۱ تا ۲ هفته، ۳ تا ۴ روز در میان ۱ بار از دارو استفاده کند. با انجام این رویه، در آگاهی بدن به قطع مصرف دارو کمک می‌شود. البته بهتر است مصرف کنندگان در کنار فرایند قطع تدریجی دارو از رژیم غذایی متعادل، بهداشت مناسب و مدیریت استرس بهره بگیرند. ماساژ پوست ناحیه صورت نیز ممکن است به سبب بهبود گردش خون و کاهش ریزش ریش مفید واقع شود.

مدت زمان مصرف ماینوکسیدیل برای ریش

دوره ماینوکسیدیل برای ریش بسته به میزان نازکی و کم پشتی ریش و شرایط جسمانی بیمار، توسط پزشک تعیین می‌شود. با این حال به طور معمول این دارو برای اثربخشی و ایجاد نتایج مطلوب باید حداقل ۴ تا ۶ ماه مصرف شود.

مدت زمان اثر ماینوکسیدیل برای ریش

ماینوکسیدیل برای ریش بعد از چند وقت اثر می‌کند؟ به طور معمول پس از حدود ۴ هفته استفاده روزانه (۲ مرتبه در روز) از این دارو، تغییراتی در تراکم یا کاهش ریزش ریش نمایان می‌شود. بیماران باید به منظور اثرگذاری بیشتر حداقل ۴ تا ۶ ماه داروی ماینوکسیدیل را به صورت روزمره مصرف کنند. به طور کلی نتایج نهایی مصرف ماینوکسیدیل ۱ سال پس از مصرف مشاهده می‌شود.

فواید ماینوکسیدیل برای ریش

برخی مزایا و خواص ماینوکسیدیل برای ریش عبارتند از:

 • افزایش اعتماد به نفس افراد مصرف کننده
 • تقویت رشد مو
 • کند شدن روند ریزش ریش و محافظت از فولیکول‌های موجود در ریش
 • تحریک فولیکول‌های مو برای رشد مجدد و پرپشت شدن ریش
 • طولانی‌تر کردن فاز آناژن چرخه رشد موی ریش
 • افزایش گردش خون در رگ‌های خونی کوچک
 • افزایش ضخامت و تراکم موهای ریش
 • سهولت استفاده (استفاده به صورت موضعی)
 • ایمنی بالا: این دارو برای بیشتر افراد در صورت تجویز توسط پزشک بدون خطر در نظر گرفته می‌شود.
 • قابلیت به کار گرفتن سایر روش‌ها همزمان با استفاده از داروی ماینوکسیدیل
 • مقرون به صرفه بودن استفاده از این دارو نسبت به سایر روش‌های رشد ریش
 • سهولت تهیه دارو (بدون نیاز به نسخه پزشک)

ماینوکسیدیل برای ریزش سکه ای ریش

چنانچه علت ریزش ریش بیماری خودایمنی آلوپسی باشد، می توان گفت یکی از بهترین داروها برای جلوگیری از ریزش سکه‌ای ریش (آلوپسی باربا)، داروی ماینوکسیدیل است. این دارو با بهبود گردش خون در ناحیه مورد نظر، به افزایش رشد فولیکول‌های مو کمک می‌کند. بنابراین با مصرف داروی ماینوکسیدیل موضعی، فولیکول‌های مو سریع‌تر وارد مرحله رشد شده و مصرف مداوم و منظم آن منجر به ضخیم‌تر و متراکم‌تر شدن موهای ریش می‌شود.

عوارض ماینوکسیدیل برای ریش

هر دارویی در کنار اثرات مورد نیاز، ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. با وجود این که تمامی عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است بیمار به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشد. برخی از عوارض استفاده از ماینوکسیدیل برای ریش عبارتند از:

 • سوزش پوست
 • خارش یا بثورات پوستی ( عارضه های پوستی ناشی از آلرژی یا مصرف دارو)
 • پوسته پوسته شدن
 • قرمزی و تحریک پوست صورت
 • بروز آکنه به دلیل خشکی پوست
 • خستگی
 • التهاب یا درد در ریشه فولیکول‌های مو
 • تپش قلب
 • بروز برخی تغییرات در رنگ و بافت مو
 • احتمال بروز سرگیجه، سردرد یا سبکی سر
 • احتمال ریزش مو در هفته‌های ابتدایی مصرف
 • بروز مشکلات در خوابیدن
 • رشد غیر منتظره مو در برخی نواحی دیگر بدن (مانند گوش‌ها و پیشانی)

در برخی موارد نادر استفاده از ماینوکسیدیل با ایجاد تداخل در رگ‌های خونی می‌تواند عوارض شدیدتری را ایجاد کند. در صورت استفاده طولانی مدت و جذب بیش از حد دارو در بدن احتمال بروز این عوارض بیشتر است:

 • کاهش میل جنسی
 • اثرات طولانی مدت قلبی عروقی (ضربان قلب سریع یا نامنظم)
 • استفراغ، اسهال و حالت تهوع
 • گرگرفتگی
 • از حال رفتن و غش کردن
 • مشکل در تنفس به ویژه هنگام دراز کشیدن
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست‌ها، پاها یا صورت
 • تیرگی در زیر چشم و تاری دید یا سایر تغییرات در بینایی
 • متورم شدن صورت، دست‌ها، پاها یا ساق پا
 • درد جزئی در قفسه سینه
 • افزایش وزن سریع
 • واکنش‌های آلرژیکی شدید

با این حال، بیان عوارض محلول ماینوکسیدیل برای ریش، به منظور منصرف کردن و ترساندن بیماران نیست و صرفاً به منظور بالا بردن آگاهی بیماران است. اکثر کاربرانی که این محلول موضعی را با صلاحدید و تجویز پزشک خود مصرف می‌کنند، هیچ یک از عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند. به طور کلی بروز عوارض جانبی و شدت آن تا حدود زیادی به وضعیت سلامت افراد بستگی دارد. بنابراین بیمار در صورت داشتن شرایط جسمانی و بیماری خاصی باید پزشک را مطلع کنند.

معایب ماینوکسیدیل برای ریش

هر دارو و روش درمان علاوه بر مزایا، دارای معایبی نیز است. برخی از معایب ماینوکسیدیل برای ریش عبارتند از:

 • استفاده مستمر و موقتی بودن اثربخشی دارو: قطع مصرف منجر به از بین رفتن برخی از موهای جدید در عرض چند ماه می‌شود.
 • ریزش موها در اوایل دوران استفاده از دارو
 • تغییر رنگ در بافت و رنگ موهای ریش
 • هرینه بالا به دلیل استفاده طولانی مدت از دارو
 • عدم تاثیر داروی ماینوکسیدیل برای ریزش موی ناشی از شیمی درمانی (این دارو صرفاً برای ریزش موی ناشی از آلوپسی آندروژنیک موثر است).

تجربه استفاده از ماینوکسیدیل برای ریش

این دارو توسط سازمان FDA برای درمان ریزش ریش تایید نشده است، اما نتایج برخی تحقیقات و تجربیات بعضی مصرف‌کنندگان، نشان دهنده اثربخشی (در خصوص رشد مو و ضخامت موهای ریش) ماینوکسیدیل برای ریش است. البته از آن جایی که رگ‌های خونی صورت بزرگ‌تر از رگ‌های پوست سر هستند، برخی مصرف‌کنندگان معتقدند که این دارو در ریش سریع‌تر و بهتر از موی سر عمل می‌کند.

قیمت ماینوکسیدیل برای ریش

به طور کلی داروی ماینوکسیدیل دارای انواع و اشکال مختلفی مانند شامپو، فوم، قرص و محلول است. حجم و دوز هر یک از اشکال این دارو متفاوت است. به طور مثال محلول موضعی دارای ۳ دوز ۲، ۵ و ۱۰ درصد است.  قیمت ماینوکسیدیل برای ریش بسته به کشور تولیدکننده دارو (ارزان‌تر بودن داروی تولید داخل)، میزان کم پشتی و نازکی ریش بیمار و مدت زمان مورد نظر پزشک برای مصرف، حجم و غلظت دارو متفاوت است.

سوالات متداول

بسیاری از پزشکان برای رشد و کاهش ریزش موهای ریش، داروی ماینوکسیدیل را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. بر اساس تجارب مصرف‌کنندگان استفاده از این دارو دارای اثربخشی قابل توجهی در رویش مجدد و افزایش تراکم موهای ریش است.

نتایج اولیه مصرف داروی ماینوکسیدیل تقریباً از ۴ هفته بعد از مصرف نمایان می‌شود. بیماران برای مشاهده اثربخشی بیشتر داروی ماینوکسیدیل باید حداقل ۴ تا ۶ ماه به طور مستمر روزی ۲ مرتبه این دارو را مصرف کنند. به طور کلی نتایج نهایی ۱ سال بعد از مصرف دارو مشاهده خواهد شد.  

به طور کلی برای کسب بهترین نتایج رشد ریش، بهتر است میزان مصرف ماینوکسیدیل برای ریش، دو بار در روز ترجیحاً صبح و قبل از خواب باشد. البته میزان دوز دارو و دفعات مصرف آن باید توسط پزشک تعیین شود.

در برخی افراد ممکن است در ابتدای درمان با مصرف داروی ماینوکسیدیل، موهای ریش شروع به ریزش کنند ولی این عارضه موقتی بوده و فولیکول‌های ریش دوباره رشد خواهند کرد. به طور دقیق‌تر، تحقیقات نشان می‌دهند که ریزش ریش ۲ تا ۸ هفته بعد از مصرف ماینوکسیدیل شروع می‌شود. اگر ریزش مو بیش از ۲ هفته ادامه داشته باشد، بیمار باید مصرف دارو را قطع کرده و برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کند.

پزشکان بسته به میزان نازکی تارهای مو، تراکم ریش و نیز مشکلات ناحیه تحت درمان، اقدام به تجویز درصدهای متفاوتی از داروی ماینوکسیدیل می‌کنند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ماینوکسیدیل ۵ درصد برای ریش خوب و مناسب در نظر گرفته می‌شود. با این حال استفاده از محلول ۱۰ درصد نیز می‌تواند اثراتی را برای رشد ریش داشته باشند، اما عوارض جانبی این دوز نسبت به دوز ۵% و ۲% بسیار بیشتر است. انتخاب دوز مصرفی باید صرفاً با نظر پزشک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط