لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
ریزش مو بعد از کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت مو|دلایل و روش پیشگیری

فهرست محتوای مقاله

ریزش ناگهانی بعد از کاشت موی طبیعی یا ریزش شوک چیست؟ گاهی بعد از عمل کاشت موها دچار ریزش زیادی می‌شوند که به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد.

ریزش مو بعد از کاشت مو

 به طور متوسط 10% تا 20% از موهای کاشته شده چند هفته بعد از کاشت دچار ریزش می‌شوند. اما آیا نحوه، میزان و زمان ریزش مو بعد از کاشت مو در همه افراد یکسان است؟ خیر اینگونه نیست. در واقع این موارد ممکن است بسته به عوامل فردی، تکنیک کاشت مو و میزان مهارت جراح کاشت مو متفاوت باشند. در اینجا می‌پردازیم به دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو، زمان وقوع آن و چگونگی جلوگیری از ریزش بعد از کاشت و کاهش آن. پس با ما باشید تا هر آنچه لازم است درباره ریزش مو پس از کاشت بدانیم را با هم بررسی کنیم.

دلایل ریزش مو بعد از کاشت مو

آیا ریزش مو پس از کاشت مو طبیعی است؟

اکثر اوقات ریزش بعد از کاشت مو به دلایل طبیعی اتفاق می‌افتد و نیازی نیست به دنبال راه‌های رفع ریزش آن باشیم. کافی است مراقبت‌های بعد از کاشت مو را به طور صحیح دنبال کنیم تا بعد از گذشت مدتی دوباره شاهد بازگشت موها باشیم. پس از آن موها مانند سابق رشد منظمی خواهند داشت و می‌توانید خیلی راحت به سلیقه خود به موهای‌تان حالت بدهید.

چند روز بعد از کاشت مو ریزش مو شروع می‌شود؟

معمولا بعد از گذشت 14 روز از انجام پیوند کاشت موها شروع به ریزش می‌کنند که کاملا طبیعی است و لازم نیست نگران آن باشید. پس از مدتی مجددا موها وارد فاز رشد شده و برمی‌گردند.

علل ریزش مو بعد از کاشت مو چیست؟

اگر بعد از کاشت مو دچار ریزش مو شدید قطعا اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد این است که علت چیست؟ دلیل ریزش مو بعد از کاشت مو در افراد مختلف متفاوت است و باید حتما پزشک خود را در جریان ریزش موی خود قرار دهید. به طور کلی رایج‌ترین دلایل ریزش مو پس از کاشت را می‌توان در دسته بندی زیر قرار داد:

  • ریزش شوک یا تلوژن افلوویوم: 10 تا 20 درصد از موهای کاشته شده ممکن است تحت تاثیر ریزش شوک قرار گیرند. اصلی‌ترین علت ریزش مو بعد از کاشت ریزش شوک یا تلوژن است که معمولا در چند هفته اول پس از عمل کاشت مو رخ می‌دهد. درصد افرادی که بعد از کاشت مو تلوژن افلوویوم را تجربه می‌کنند از 5 تا 30 درصد متغیر است. تلوژن افلوویوم بعد از کاشت مو باعث می‌شود که مقدار قابل توجهی از مو وارد فاز استراحت (تلوژن) شود. در این نوع ریزش ساقه مو بعد از کاشت با وجود سالم بودن از ریشه جدا شده و می‌ریزد.
  • ریزش موقت: علاوه بر ریزش شوک، ریزش موهای طبیعی بعد از کاشت مو نیز ممکن است طی 2 تا 6 هفته اول کاشت مو اتفاق بیفتد. لازم است بدانیم که ریزش موقت بعد از کاشت مو بخشی از چرخه طبیعی رشد موهاست که در حدود 10 تا 30 درصد موهای کاشته شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در برخی موارد ممکن است بیمار ریزش مو سکه‌ای بعد از کاشت مو را نیز تجربه کند که زیاد رایج نیست و ممکن است ناشی از عوامل ژنتیکی باشد.
  • ریزش موی دائمی: این ریزش بعد از کاشت مو خیلی معمول نیست اما به هر حال باید حواس‌مان به احتمال کمتر از 5% ریزش موی دائمی پس از کاشت هم باشد. ریزش دائمی معمولا به دلیل انتخاب نادرست جراح کاشت مو یا کلینیک کاشت مو است که دارای تخصص و صلاحیت کافی در کاشت نیستند.

عکس‌های ریزش مو بعد از کاشت

مشاهده انواع عکس ریزش مو بعد از کاشت نشان می‌دهد که الگوی ریزش در افراد مختلف تفاوت دارد. پزشک از طریق معاینه یا مشاهده عکس ریزش مو بعد از کاشت مو در دوره‌های مختلف می‌تواند مشخص کند که دلیل ریزش مو چیست و راهکار مناسب برای رفع آن را به شما ارائه خواهد داد. برای مثال گاهی جراح برای بررسی روند ریزش مو عکس کاشت مو بعد از 3 ماه را با عکس‌های قبل از آن مقایسه کرده و بررسی می‌کند که آیا دلیل ریزش طبیعی بوده است یا خیر.

عکس ریزش مو بعد از کاشت

ریزش مو بعد از کاشت مو چه زمانی شروع میشود؟

مبنای دقیقی برای تخمین زمان ریزش بعد از کاشت مو وجود ندارد زیرا به دلایل زیادی بستگی دارد که در هر فردی متفاوت است. اما اگر به طور میانگین بخواهیم زمان ریزش مو بعد کاشت را مشخص کنیم شاید بتوان گفت حدود 2 تا 6 هفته الی سه ماه طول می‌کشد. مواردی مانند سابقه ژنتیکی و سن فرد، مهارت پزشک، تکنیک کاشت همه در ریزش موها بعد از کاشت مو موثر خواهند بود

حتما بخوانید : ورم سر بعد از کاشت مو

ریزش مو بعد از کاشت تا چه زمانی ادامه دارد؟

طول مدت زمان ریزش بعد از کاشت مو دقیقا مشخص نیست و به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. زمان شروع ریزش مو پس از کاشت معمولا 2 تا 4 هفته بعد از عمل است. فولیکول‌های موی پیوندی وارد مرحله استراحت (فاز تلوژن) می‌شوند و ساقه‌های مو از ریشه دچار ریزش می‌شوند. پس از فاز استراحت ممکن است چند ماه طول بکشد تا مجددا موها وارد فاز رشد شده و دوباره بلند و ضخیم شوند. دقت کنید که مدت زمان قرار گرفتن موهای هر شخص در فاز استراحت یا رشد متفاوت است.

چگونه ریزش مو بعد از کاشت مو را کاهش دهیم؟

نگران نباشید موهای شما پس از ریزش کاشت مو دوباره رشد می‌کند، نکته اینجاست که باید علت ریزش موی خود را حتما بررسی کنید و به موقع اقدامات لازم برای رفع آن را به کار بگیرید. اغلب اوقات راهی برای پیشگیری از ریزش موها بعد از کاشت مو وجود ندارد زیرا این ریزش کاملا طبیعی است و موها نیاز به زمان دارند تا دوباره رشد کنند و پرپشت شوند.

سوالات متداول

بله معمولا ریزش گرافت‌های مو بعد از کاشت مو کاملا طبیعی است و به دلیل ریزش شوک ایجاد می‌شود.

ریزش موها بعد از کاشت بیشتر به این علت است که یا موها دچار شوک شده و در فاز استراحت قرار می‌گیرند.

هرچند زمان و نحوه ریزش مو بعد از کاشت مو در افراد یکسان نیست اما معمولا بعد از گذشت 14 روز اتفاق می افتد.

ریزش مو بعد از کاشت مو به دلایل مختلفی از جمله ریزش شوک و ریزش موقت ناشی از دلایل مختلف اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین دلیل آن وارد شدن موهای کاشته شده به فاز استراحت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط