لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

آیا استفاده از کلاه بعد از کاشت مو مضر است؟+معرفی انواع کلاه مناسب

فهرست محتوای مقاله

بعد از کاشت مو میشه کلاه گذاشت؟ این سوالی است که افراد زیادی از دکتر کاشت مو می‌پرسند. بسیاری از شما بعد از کاشت مو نگران آسیب به پیوند‌های موی خود هستید و می‌خواهید بدانید آیا می‌شود بعد از کاشت مو کلاه گذاشت؟ در پاسخ باید گفت بله، استفاده از کلاه بلامانع است اما به شرط مناسب بودن کلاه، جنس پارچه و نحوه استفاده آن که در اینجا برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو

چرا کلاه استفاده کنیم؟ واقعیت این است که بعد از کاشت مو طبیعی تا مدتی پوست دچار التهاب و زخم‌های ریز می‌شود که ممکن است ظاهر نامناسبی ایجاد کند بنابراین چند روز بعد از کاشت مو می‌توان کلاه گذاشت و ناحیه پیوند را کاملا پوشانید. در اینجا هر آنچه درباره پوشیدن کلاه بعد از کاشت مو نیاز دارید را بررسی خواهیم کرد و به پرسش‌های رایج در ارتباط با استفاده از کلاه بعد از عمل کاشت مو پاسخ خواهیم داد.

حتما بخوانید : سشوار بعد از کاشت مو

آیا استفاده از کلاه بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

در حالی که گذاشتن کلاه بعد از کاشت بسیار اهمیت دارد اما از مضرات استفاده از کلاه بعد از کاشت مو نیز نباید غافل شوید. البته مضررات کلاه گذاشتن بعد از کاشت تنها زمانی ایجاد می‌شوند از کلاه نامناسبی استفاده کنید یا اینکه کلاه ساعات طولانی روی سر باقی بماند و مانع از رسیدن هوا به ناحیه کاشت شود.

بنابراین باید از پوشیدن بیش از حد کلاه خودداری نمایید زیرا استفاده از کلاه بعد از کاشت مو به مدت طولانی می‌تواند باعث عرق کردن و تحریک پوست در ناحیه کاشت شود. حتی کلاه گذاشتن زیاد می‌تواند محیط را برای رشد باکتری نیز فراهم کند و به این ترتیب باعث آسیب به پیوندهای کاشته شده شود. فراموش نکنید که بعد از کاشت مو باید از کلاه گشاد استفاده کنید زیرا استفاده از کلاه تنگ باعث شکستگی گرافت‌ها خواهد شد.

تاثیر استفاده از کلاه بلافاصله بعد از کاشت مو

اما اگر نکات ضروری استفاده از کلاه بعد از کاشت مو را رعایت نکنیم چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟ در این حالت ضرر استفاده از کلاه بعد از کاشت مو به اینصورت خواهد بود که:

  • پوشیدن کلاه تنگ پس از کاشت باعث کشش و فشار بر ناحیه پیوند شده و ممکن است پیوندهای مو را از جای خود خارج کند. پیوندهای جابه‌جا شده باعث می‌شوند درصد موفقیت کاشت مو شما تا حد زیادی کاهش یابد.
  • ضرر دیگر کلاه نامناسب بعد از کاشت این است که اگر فشار بر روی موهای کاشته شده زیاد باشد، نه تنها پیوند مو از جا کنده می‌شود بلکه گاهی دچار خونریزی نیز خواهد شد.
  • عرق کردن در اثر استفاده طولانی کلاه باعث ایجاد عفونت در ناحیه پیوند می‌شود بنابراین بهتر است در بازه‌های زمانی مشخصی کلاه را از سر بردارید که ناحیه کاشت کمی در معرض هوای خنک قرار بگیرد و ناحیه پیوند دچار تعریق نشود.
کلاه مناسب بعد از کاشت مو

بعد از چه مدتی از کاشت مو مجاز به استفاده از کلاه خواهیم بود؟

با گذشت چند روز پس از کاشت مو مجاز هستید که از یک کلاه مناسب برای محافظت از موهای کاشته شده خود استفاده کنید. حدودا 10 الی 12 روز پس از کاشت می‌‌توانید از یک کلاه جراحی گشاد استفاده کنید. البته اگر کلاه هیچ تماسی با سطح پوست سر شما نداشته باشد، 2 تا 3 روز بعد از کاشت مو نیز می‌توانید استفاده از کلاه را شروع کنید.  

آیا بعد از کاشت مو می‌توانیم از کلاه حمام استفاده کنیم؟

به کار بردن کلاه بعد از دوش گرفتن در محدوده زمانی 10 الی 12 روز بعد از کاشت مو مانعی ندارد به شرطی که مراقب باشید استفاده از کلاه حمام هیچ گونه تماسی با ناحیه کاشت مو شما نداشته باشد و هیچ کششی در سطح پوست ایجاد نکند.

انواع کلاه بعد از کاشت مو

حال که می‌‌دانیم گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو می‌تواند در حفظ گرافت‌های موی کاشته شده مفید باشد باید به سراغ بررسی انواع کلاه و نحوه انتخاب بهترین کلاه بعد از کاشت مو برویم. کلاه مناسب بعد از کاشت مو را چگونه پیدا کنیم؟ خرید کلاه بعد از کاشت مو دارای نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرند. اکنون تاثیر پوشیدن انواع کلاه بعد از کاشت مو را با هم بررسی کنیم:

کلاه مخصوص بعد از کاشت مو

بهترین نوع کلاه بعد از کاشت مو کلاهی است که سایزی متناسب با سر داشته باشد به طوری که موهای کاشت شده با کلاه برخوردی نداشته باشند. علاوه براین جنس کلاه باید نرم، راحت باشد و مسیر رسیدن اکسیژن به موها را مسدود نکند. بهتر است در تابستان از کلاه نازک استفاده کنید که محل پیوند مو تعریق کمتری داشته باشد اما در زمستان باید جنس کلاه کمی کلفت باشد که از موها در برابر سرما محافظت کند.

کلاه پشمی بعد از کاشت مو

کلاه پشمی نمی‌تواند یک کلاه مناسب برای بعد از کاشت مو باشد زیرا پارچه پشمی ممکن است باعث تحریک یا اصحکاک موها در محل پیوند شود و باعث ریزش موهایی شود که هنوز ریشه محکمی ندارند.

کلاه مخصوص بعد از کاشت مو

کلاه ایمنی بعد از کاشت مو

هر چند پوشیدن کلاه ایمنی در محل کار ضروری است اما باعث می‌شود که هوای کافی روی موها عبور نکند و نیز پوست سر عرق کند. بنابراین نباید ساعات طولانی از کلاه ایمنی استفاده کنید. در هنگام استفاده از کلاه کاسکت بعد از کاشت مو هم باید این نکته را در نظر داشته باشید.

کلاه گیس بعد از کاشت مو

اگر به استفاده از کلاه گیس بعد از کاشت مو فکر می‌کنید باید این گزینه را تا مدتی کنار بگذارید. زیرا کلاه گیس برای اتصال به سر باید در حالت چسبیده باشد که همین چسبندگی زیاد باعث فشار به مو و کنده شدن موها پس از کاشت خواهد شد.

دلایل استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو می‌تواند به دلایل مختلفی مانند آنچه در زیر بیان شده انجام شود:

  • یکی از دلایل عمده استفاده از کلاه پس از کاشت این است که شخص مایل است کسی متوجه ظاهر نامناسب زخم‌ها تا زمان بهبودی نشود.
  • علاوه براین با کلاه گذاشتن زخم‌ها را که هنوز کمی باز هستند از گرد و غبار و آلودگی محیطی حفظ می‌کنیم که دچار عفونت نشوند.
  • دلیلی دیگر برای استفاده از کلاه بعد کاشت این است که نور شدید خورشید برای موهایی که کاشته می‌شوند ضرر دارد و بهتر است با کلاه پوشانده شوند.

با این حال مراقب باشید که از کلاه مناسب و راحت استفاده کنید. همچنین کلاه نباید مدت طولانی روی سر شما قرار گیرد زیرا باعث می‌شود که گرافت‌های کاشته شده اکسیژن کافی دریافت نکنند و دچار ریزش شوند.

سوالات متداول

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو، اگر انتخاب شما یک کلاه گشاد باشد که با سر هیچ تماسی ندارد ایرادی ندارد. جنس کلاه هم بسیار مهم است برای مثال استفاده از کلاه پشمی بعد از کاشت مو باعث تحریک شدن و ایجاد اصحکاک موهای کاشته شده خواهد شد و گزینه مناسبی نخواهد بود. 

خیر، در حالت کلی اگر یکی دو هفته بعد از کاشت مو از کلاه مناسبی استفاده کنید، از موهای پیوندی خود در برابر سرما، ضربه و نورخورشید محافظت خواهید کرد. اما ضرر استفاده از کلاه بعد از کاشت زمانی ایجاد می‌شود که یا کلاهی تنگ و نامناسب را به کار ببرید یا اینکه کلاه به مدت بسیار طولانی روی سر شما قرار گیرد و مانع از رسیدن هوای تازه به ناحیه پیوند شود.

در انتخاب کلاه پس از کاشت مو باید دقت کافی داشته باشید و به  مشخصات کلاه مانند سایز، جنس و سنگینی آن توجه کنید که موها آسیبی نبینند. علاوه براین، مدت زمان استفاده از کلاه بعد عمل کاشت مو نباید مدتی طولانی باشد.

زمان کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو بستگی به مدت زمان لازم برای بهبودی هر فرد دارد اما به طورکلی بعد از حدود 2 هفته می‌توانید از کلاه مخصوص کاشت مو استفاده کنید. در برخی از افراد زمان بهبودی کمی بیشتر است و حتی گاهی کاشت مو بعد از سه ماه یا حتی طولانی‌تر به مراقبت بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارد، انتخاب کلاه مناسب چنین افرادی باید با مشورت پزشک انجام شود.

بله، کلاه گذاشتن یا استفاده از روسری اگر به مدت طولانی باشد یا اینکه روسری تماس مستقیم با موها داشته باشد، ممکن است باعث کشیده یا شکسته شدن گرافت‌هایی شود که تازه پیوند داده شده اند.

هرچند زمانی به عنوان زمان دقیق کلاه گذاشتن بعد از کاشت وجود ندارد و اگر کلاه موردنظر شما کاملا گشاد باشد 2 الی 3 روز بعد از کاشت نیز می‌توانید از آن استفاده کنید، اما معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که برای کلاه گذاشتن بعد از کاشت 10 تا 12 روز صبر کنید.

۲ thoughts on “آیا استفاده از کلاه بعد از کاشت مو مضر است؟+معرفی انواع کلاه مناسب

    1. بعد از مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو میتوان بدون محدودیت از کلاه استفاده کرد که حدودا ۹ ماه بعد از عمل جراحی رشد موها کامل میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط