لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
کاشت مو ناحیه ورتکس

کاشت مو در ناحیه فرق سر یا ورتکس چگونه انجام می شود؟

فهرست محتوای مقاله

کاشت مو ناحیه ورتکس به همان اندازه که در زیبایی ظاهر تاثیر دارد، حساس است. یعنی هر پزشکی نمی‌تواند در ناحیه ورتکس کاشت موی موفقیت‌آمیز انجام دهد. ازطرفی مشکلات ریزش مو، به خصوص در مردان در سنین بالا، یا به دلیل استعداد ژنتیکی، استرس، اختلالات روانی یا هورمونی از سنین پایین شروع می‌شود و ناحیه ورتکس را بیشتر از بخش‌های دیگر تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. به این ترتیب ناحیه ورتکس به راحتی دچار کچلی می‌شود. اما به لطف خلق و به‌روزرسانی تکنیک‌های کاشت مو از سال 1991، امکان کاشت مو در ناحیه ورتکس وجود دارد.

با این وجود خیلی از افراد نگران عوارض کاشت مو در ناحیه ورتکس هستند. اما امروز تکنیک‌های کاشت مو به شکلی اعمال می‌شوند، که عوارض جانبی را به حداقل برساند. حالا به نقطه‌ای رسیده‌ایم، که بیشترین بازده از روش‌های کاشت مو حاصل می‌شود. فقط لازم است یک پزشک متخصص که تجربه و مهارت بالایی دارد، عمل کاشت مو را انجام دهد.

در اینجا درباره همه اطلاعاتی که لازم است درباره کاشت مو در ناحیه ورتکس داشته‌باشید، صحبت می‌کنیم.

حتما بخوانید : کاشت مو پیشانی خانم ها

ناحیه ورتکس سر کدام قسمت از سر است؟

نتیجه کاشت مو در وسط سر

ناحیه‌ای که بالای سر را می‌پوشاند و به آن فرق سر هم می‌گویند، ورتکس نامیده می‌شود. این ناحیه به عنوان منطقه‌ای شناخته می‌شود، که در آن ریزش مو در زنان و مردان بسیار شایع است و اولین علائم ریزش مو در آنجا دیده می‌شود. کچلی ورتکس به دلیل عواملی مانند ژنتیک، استرس بالا و عدم تعادل هورمونی رخ می‌دهد. ازطرفی ریشه مو در ناحیه ورتکس جریان خون کمتری نسبت به دیگر نواحی دارد، به راحتی ضعیف شده و به مرور زمان شروع به ریزش می‌کند.

همچنین یکی از دلایل ریزش مو در ناحیه ورتکس، ترشح هورمون مردانه آندروژن است. پس چرخه طبیعی بدن، می‌تواند منجر به ریزش مو در ناحیه ورتکس شود. اما از آنجاییکه کچلی در ناحیه ورتکس بیشتر در مردان دیده می‌شود، این نوع ریزش مو معمولاً به عنوان «طاسی با الگوی مردانه» شناخته می‌شود. با این وجود از نظر پزشکی، این ریزش مو با عنوان «آلوپسی آندروژنتیک» نامیده می‌شود. درضمن ریشه مو در این ناحیه دوباره رشد نمی‌کند و به همین دلیل خیلی از افراد به سراغ کاشت مو و درمان‌های دیگر می‌روند.

حتما بخوانید : کاشت یا پروتز مو؟

آیا کاشت مو در ناحیه ورتکس یا فرق سر هم انجام می‌شود؟

افرادی که در قسمت بالای موهای خود یا همان ورتکس مشکل ریزش دارند، ممکن است توجه زیادی به ریزش مو در این ناحیه نداشته‌باشند زیرا وقتی در آینه نگاه می‌کنید، ریزش مو در ناحیه ورتکس را به اندازه ریزش مو در جلوی سر نمی‌بینند. در ادبیات پزشکی، اصطلاح ورتکس به بالای جمجمه اشاره دارد.

این ناحیه بسیار حساس است، اما امکان کاشت مو در آن وجود دارد. اما یک نکته مهم را باید بدانید. هر موی موجود در ناحیه ورتکس به شکل منحصر‌به‌فرد خود چرخش دارد و به روشی متفاوت می‌روید. جهت چرخش مو در این ناحیه برای بعضی افراد به سمت راست و برای بعضی دیگر به سمت چپ است.برای اینکه ظاهر موهای شما طبیعی باشد، باید این هارمونی رعایت شود.

اهمیت زیادی دارد که کاشت مو ناحیه ورتکس به موازات جهت تارهای موی طبیعی شما انجام شود، تا نتیجه طبیعی حاصل شود. در این راستا توجه به حفظ خط چرخش مو در ناحیه فرق سر با تکنیکی مناسب که بتواند طبیعی‌ترین نتیجه را داشته‌باشد، برای فردی که کاشت مو انجام می‌دهد، ضروری است.

اما آیا می‌دانید این عمل زیبایی چه شرایطی دارد؟

کاشت مو در وسط سر

شرایط لازم جهت کاشت مو در ناحیه ورتکس چیست؟

شرایط لارم برای کاشت مو در ناحیه ورتکس مانند هر ناحیه‌ دیگری از سر است. داشتن بانک موی کافی برای کاشت، سلامت عمومی و سن مناسب کاشت؛ مهم‌ترین این شرایط محسوب می‌شود. 

درصورت برخورداری از شرایط، آیا می‌دانید این عمل چگونه انجام می‌شود؟

حتما بخوانید : کاشت مو از ریش به سر

کاشت مو در فرق سر چگونه انجام می شود؟

ریزش موی ورتکس وقتی با نواحی دیگر ترکیب شود، می‌تواند ظاهر را بدتر کرده و کاشت مو را پیچیده کند. پس کاشت مو در ناحیه ورتکس نیاز به یک پزشک حرفه‌ای دارد، که این کار را با ظرافت تمام انجام دهد. چون گردش خون در ناحیه ورتکس کمتر از دیگر نواحی است، پیدا کردن زاویه منحصر‌به‌فرد فولیکول‌های مو را دشوار می‌کند. روش‌های کاشت مو ورتکس و نحوه استخراج فولیکول‌های مو از محل اهداکننده، متفاوت است. معمولا از روش‌های FUE و FUT برای پیوند مو در ورتکس سر استفاده می‌شود.

در این روش‌ها گرافت‌های مو به دقت توسط یک تیم مجرب برای کاشت مو آماده می‌شود و پس از دستیابی به زوایا، جهت و الگوی درست؛ در محل ورتکس پیوند زده می‌شود. همچنین این پیوند باید با در نظر گرفتن این که در مقایسه با دیگر نواحی دارای نرخ رویش موی کمتری است، برنامه‌ریزی و اعمال شود. کاشت در ناحیه بالای سر به روش و زمان دقیق‌تری در مقایسه با دیگر مناطق نیاز دارد. در نتیجه یک کاشت دقیق و موشکافانه و ظاهر زیبا و طبیعی؛ زمانی حاصل می‌شود که پزشک شما بسیار باتجربه باشد.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

خطرات و عوارض کاشت مو در ناحیه فرق سر

خطرات و عوارض کاشت مو ورتکس به طور کلی شبیه به دیگر انواع جراحی کاشت مو است. با این وجود خطرات یا عوارض کاشت مو در ناحیه فرق سر، تا حدی به روش استخراج موی اهداکننده و همچنین اندازه ناحیه تحت پوشش و تعداد گرافت‌های موردنیاز بستگی دارد. 

ریزش مو، نازک شدن مو، خارش، ورم، سوزش، خونریزی و عفونت؛ رایج‌ترین عوارض این عمل زیبایی است. هرچند که کاشت مو به طور کلی یک روش بدون خطر و با حداقل عارضه‌ها است. معمولاً تنها کمتر از 24 ساعت طول می‌کشد، تا پس از جراحی کاشت مو، کامل بهبود پیدا کنید. حتی همان روز بعد از جراحی، می‌توانید خیلی از فعالیت‌های روزانه را از سر بگیرید. فقط توصیه می‌شود، برای جلوگیری از هر گونه آسیب و کاهش خطر خونریزی، فعالیت‌های سنگین را به مدت یک هفته متوقف کنید.

سوالات متداول

ناحیه ورتکس با دیگر نواحی سر فرق دارد، خون‌رسانی آن کمتر و ضخامت آن بیشتر است. این وضعیت به طور مستقیم بر حساسیت کاشت مو تاثیر می‌گذارد. با این وجود کاشت مو در ورتکس سر امکان‌پذیر و بسیار رایج است.

بله امکان کاشت مو در ناحیه فرق و جلوی سر به صورت همزمان وجود دارد. با این حال نرخ رشد مو در این دو ناحیه با هم فرق دارد. معمولاً این وضعیت در افراد اضطراب ایجاد می‌کند، اما این یک نگرانی بی‌اساس است. با گذشت زمان، نرخ رویش مو در جلوی سر در منطقه بالای سر هم دیده می‌شود.

میزان موفقیت کاشت مو در ناحیه ورتکس بسته به استعداد ژنتیکی، وضعیت هورمونی و دیگر ویژگی‌های شخصی فرد، متفاوت است. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی در جراحی زیبایی، میزان موفقیت این عمل به 90 تا 95 درصد رسیده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط