لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
خوردن چای بعد از کاشت مو

تاثیرات خوردن چای بعد از کاشت مو

فهرست محتوای مقاله

در اینجا با بررسی تاثیر خوردن چای بعد از کاشت مو به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  • آیا خوردن چای بعد از کاشت مو مضر است؟
  • برای اینکه موهای کاشته شده بهترین تغذیه را دریافت کنند چه کنیم؟
  • آیا کافئین چای بعد از کاشت مو برای مو مناسب است؟
  • خوردن چای سبز بعد از کاشت مو بهتر است یا چای سیاه؟

چای بعد از کاشت مو

کاشت مو طبیعی تنها روش دائمی، ماندگار و قابل اعتماد است که داشتن موهایی طبیعی را برای شما تضمین می‌کند، فقط کافی است برای مدتی کوتاه روتین خود را کمی تغییر دهید که بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.  گفته می‌شود که نوشیدن چای بعد از کاشت مو ضرر دارد اما آیا این گفته حقیقت دارد یا خیر! 

مضر بودن چای برای کاشت مو تا حدودی درست است و شاید اصلی‌ترین دلیل زیان نوشیدن چای بعد کاشت مو وجود کافئین موجود در آن باشد. کافئین با ایجاد تغییرات در فشار خون و غلظت خون باعث بروز مشکلات پس از کاشت مو می‌شود و به همین دلیل لازم تا مدتی نه تنها مصرف انواع چای بلکه مصرف قهوه را نیز باید محدود کنیم. با ما باشید تا هر آنچه درباره خوردن چای پس از کاشت مو لازم است را با هم بررسی کنیم.

حتما بخوانید : شنا بعد از کاشت مو

نوشیدن چای بعد از کاشت مو

فواید چای بعد از کاشت مو

بسیاری از افرادی که می‌خواهند کاشت مو انجام بدهند می‌پرسند که آیا خوردن چای بعد از کاشت مو امکان‌پذیر است؟ در پاسخ باید بگوییم خیر، نه تنها بعد از کاشت مو بلکه قبل از آن نیز به مدت 1 الی 2 هفته بهتر است چای مصرف نکنید. زیرا شما با خوردن چای و نوشیدنی‌های کافئین دار خون خود را رقیق می‌کنید. اما نتیجه رقیق شدن خون چیست؟ خون‌ریزی بیشتر در هنگام جراحی کاشت. 

زمانی که خون رقیق شود نقاطی از پوست شما که برشی کوچک برای جا دادن گرافت مو در آن ایجاد شده است شروع به خونریزی (بیش‌تر از حالت نرمال ) می‌کند. به همین دلیل حتی در مواردی نمی‌توان گرافت را به در جای مناسب خود نگه داشت و ریشه گیری گرافت پیوندی به درستی انجام نخواهد شد. به همین دلیل بهتر است 1 هفته قبل از کاشت مصرف چای و قهوه را قطع کنید. اما چای بعد از کاشت مو چرا نباید مصرف شود؟ به چند دلیل مهم لازم است بعد از کاشت مو چای ننوشید:

  • خونریزی مجدد پوست در محل زخم ناحیه پیوند: به این دلیل که چای موجب رقیق شدن خون می‌شود و نیز باعث می‌شود که زخم‌های کوچیکی که در اثر کاشت ایجاد شده‌اند بعد از کاشت دوباره دچار خونریزی شوند.
  • عفونت در محل زخم: خونریزی مجدد در محل زخم‌ها باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله ایجاد عفونت در ناحیه پیوند می‌شود.
  • به تعویق افتادن زمان بهبودی بعد از کاشت مو: خونریزی مجدد در محل زخم‌ها و ایجاد عفونت در ناحیه پیوند خود دلیلی برای به تعویق افتادن زمان بهبودی فرد خواهد شد.
  • ریزش گرافت های پیوندی: خونریزی و عفونت پوست در نتیجه خونریزی بیشتر موجب ریزش گرافت‌های جدید پیوندی خواهد شد.

جایگزین چای بعد از کاشت مو

همانطور که گفته شد مصرف چای و انواع دیگر نوشیدنی‌های کافئین‌دار را چه قبل از کاشت مو چه بعد از آن باید به مدت 1 الی 2 هفته باید قطع کنید. هر چقدر میزان کافئین موجود در نوشیدنی شما بیشتر باشد، احتمال خونریزی در محل پیوند مو نیز بیشتر خواهد شد. 

در اینصورت نتیجه مطلوبی از کاشت خود نخواهید گرفت. بنابراین نوشیدنی‌هایی که حاوی مقادیر کمتری کافئین باشند می‌توانند جایگزین خوبی برای چای سیاه و قهوه باشند. همچنین مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند بالا مانند نوشابه و نوشیدنی‌های الکلی بعد از کاشت را باید تا مدتی کنار بگذارید. به طورکلی بعد از کاشت مو بهتر است به سراغ نوشیدنی‌ها و مواد غذایی بروید که سرشار از پروتئین و ویتامین‌هایی باشند که برای رشد مو و ترمیم پوست شما ضروری هستند. 

علاوه براین، لازم است بدانید که بهترین نوشیدنی بعد از کاشت مو آب است زیرا نوشیدن آب کافی باعث ترمیم بافت پوست و مو و شادابی موهای کاشته شده خواهد شد. آب باعث می‌شود که موهای شما بهتر تغذیه شوند و رشد بهتری داشته باشند. ضمنا مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین، زینک، آهن و فولیک اسید را نیز فراموش نکنید. مصرف چای سبز بعد از کاشت مو هم برای تحریک رشد موهای کاشته شده مفید است که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

چای چه خاصیت‌هایی برای مو دارد؟

انواع چای سیاه، چای سبز، چای ترش هر یک دارای اثرات متفاوتی بر کاشت مو هستند زیرا تاثیر آن‌ها بر شرایط بدن کاملا با یکدیگر متفاوت است. چای سیاه که حاوی مقادیر زیادی کافئین است بعد از کاشت مضر است و بهتر است تا دو هفته مصرف نشود اما آیا چای سبز برای رشد موهای کاشته شده مناسب است؟ چای سبز بعد از کاشت مو رشد گرافت‌های کاشته شده را بهبود می‌بخشد و مو را تقویت می‌کند. 

بهتر است برای تهیه چای سبز، برگ‌های چای سبز را به مدت 10 دقیقه دم کنید و سپس مصرف کنید، استفاده از چای سبز کیسه‌ای به اندازه چای سبز دمی موثر نخواهد بود. یکی از دلایل مفید بودن خوردن چای سبز بعد از کاشت مو داشتن آنتی اکسیدان بالای این نوع چای است. 

آنتی اکسیدان موجود در چای سبز، از اثر مخرب رادیکال‌های آزاد بر پوست و مو جلوگیری می‌کند و حتی در مقابله با استرس بعد از کاشت مو به بدن کمک می‌کند. جالب است بدانید که خاصیت دیگر چای سبز بعد از کاشت مو حفظ تولید رنگ طبیعی مو توسط ملانین‌های مو است زیرا اجازه نمی‌دهد که هیدروژن پر اکسید (عامل اصلی سفید شدن مو) موها را سفید کند.

سوالات متداول

بهترین زمان برای خوردن چای بعد از عمل پیوند مو 2 هفته بعد از کاشت است. خوردن چای بعد از کاشت مو اگر زودتر از 1 الی 2 هفته باشد، به دلیل کافئین بالای موجود در آن خون شما را رقیق خواهد کرد. بنابراین خونریزی زخم‌های بعد از کاشت مو بیشتر می‌شود در نتیجه زمان بهبودی شما به تاخیر افتاده و حتی ممکن است باعث ایجاد عفونت بعد از کاشت مو شود.

خوردن چای سبز بعد از کاشت مو باعث تحریک رشد موها خواهد شد زیرا چای سبز حاوی مواد مفید زیادی از جمله آنتی اکسیدان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط