لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
تغذیه قبل از کاشت مو

تغذیه مناسب قبل از کاشت مو چگونه است؟

فهرست محتوای مقاله

کاشت یا پیوند مو یک عمل جراحی است، هر عمل جراحی برای موفقیت آمیز بودن نتیجه نیاز به باید‌ها و نبایدهایی قبل و بعد از انجام عمل دارد.  تغذیه مناسب قبل از کاشت مو برای موفقیت پیوند بسیار ضروری است. کاشت مو مانند عمل جراحی عمومی داخلی نیست و برخلاف عمل‌های جراحی طولانی نیازی به بیهوشی ندارد. پس نباید ناشتا (به پرهیز غذایی و نوشیدنی 10 الی 12 ساعت قبل از عمل یا آزمایش، ناشتا می‌گویند) باشید چون عمل پیوند با بی‍حسی موضعی است تغذیه قبل از عمل بسیار ضروری است و مراجعه کننده یا فرد واجد شرایط کاشت مو طبیعی باید یک وعده غذایی کامل و پرانرژی داشته  تا در خون بدن وی، قند کافی موجود باشد. قند خون به مواد بی حسی تزریق شده کمک می‌کند. 

وعده غذایی قبل از کاشت مو

خوردن یک وعده غذایی یک ساعت قبل از عمل پیوند مورد توصیه می‌باشد. درست است کاشت مو یک عمل سنگین نیست، اما برای موفقیت عمل پیوند مو و رشد موهای بانک مو (موهایی که از سر شما برداشته شده است) و عدم ریزش و التیام زخم‌های ناشی از عمل و بدتر نشدن آن، حتما تغذیه مناسبی قبل از کاشت مو داشته باشید.

چرا باید قبل از عمل وعده غذایی میل کرد:

  • حفظ شدن قند خون حین عمل
  • مصرف کمتر ماده بی حسی مانند لیدوکایین
  • تجویز آنتی بیوتیک بوسیله دکتر که باید همراه غذا میل شود
  • کاهش التهاب بعد از عمل
نکات تغذیه ای قبل از کاشت مو

غذاهای مناسب قبل از کاشت مو

عمل مو جز آن دسته از عمل‌هایی است که مراقبت‌های قبل و بعد از انجام آن در موفقیت این عمل بسیار موثر است. تغذیه مناسب عمل کاشت مو به بعد از پروسه درمان و رشد و ترمیم مو و پوست سر نیز بسیار کمک می‌کند.

مواد غذایی پروتئین دار

مرغ و تخم و ماهی، گوشت قرمز (قسمت‌‌‌‌هایی که چربی کمتری دارد) به دلیل داشتن پروتئین برای رشد و جلوگیری از ریزش مو ضروری است.

سبزیجات و میوه

مصرف سبزیجات و میوه‌ها برای سلامت عمومی بدن به دلیل داشتن فیبر، آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین همچنین خاصیت ضد التهابی برای کلیه عمل‌های جراحی مخصوصا کاشت مو مفید است.

غلات کامل:

غلات کامل به دلیل داشتن سبوس برای  بدن نیز بسیار مفید است.

حتما بخوانید : تغذیه بعد از کاشت مو

استفاده از مکمل‌های غذایی (ویتامین و مواد معدنی) قبل از کاشت مو

لیست زیر مواد معدنی و ویتامیه‌ای است که قبل از کاشت مو استفاده شود.

زینک (Zink)

زینک یک ماده معدنی (Mineral) مفید و ضروری برای بدن است. همچنین نقش اساسی در سلامت و زیبایی پوست و مو دارد. پنیر، غلات کامل و تخم مرغ منابعی برای دریافت طبیعی این ماده هستند.

آهن (Iron)

میزان آهن مناسب در خون به اکسیژن رسانی و در نتیجه رشد و ترمیم مو بسیار کمک می‌کند.

ویتامین C

استفاده ویتامین C یک ماه بیش از عمل کاشت مو برای افزایش سرعت درمان مورد توصیه است.

ویتامین D

ویتامین D یکی از مواد غذایی مورد نیاز، برای رشد مو است.

استامینوفن

اگر نیاز به مسکن داشتید از استامینوفن (Tylenol) استفاده کنید.

آناناس

این میوه محبوب استوایی سرشار از آنزیمی به نام بروملین است که به درمان التهاب و رشد مو بسیار کمک می‌کند البته این میوه سرشار از ویتامین A و C است.

چه غذاهایی قبل از کاشت مو نخوریم

عمل پیوند مو زخم‌ها و التهاب‌هایی بر روی پوست سر ایجاد می‌کند باید از خوردن و آشامیدن حین عمل (عمل بی حسی) خودداری و هر چیز خوردنی و آشامیدنی که باعث بالا رفتن فشار خون  و برای پوست و جراحات روی پوست سر التهاب آفرین است خودداری کرد.

آسپرین

از مصرف مسکن‌ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی جلوگیری شود. از دیگر داروهای غیر استروئیدی که نباید در رژیم غذای کاشت مو از 7 روز قبل و بعد پیوند مو نباید استفاده کرد، می‌توان نام برد:

  • ایبوپروفن (به انگلیسی: Ibuprofen) یا Advil
  • ایندومتاسین
  • دیکلوفناک
  • ناپروکسن
  • پیروکسیکام
غذای مناسب قبل از کاشت مو

ویتامین B

هرگونه ماده غذایی، نوشیدنی و ویتامین و مواد معدنی که باعث افزایش خونریزی شود قبل و بعد از عمل نباید مصرف گردد ویتامین B و هر گونه مولتی ویتامین شامل این ویتامین باید به پزشک اطلاع داد و طبق تجویز پزشک عمل کرد.

ویتامین E

ویتامین E نیز جز مواردی است که تا 7 روز قبل و بعد از عمل کاشت مو نباید مصرف گردد.

مصرف مکمل‌ها باید قطع شود.

آیا مصرف الکل برای عمل کاشت مو ضرر دارد؟ بله از 3 الی 7 روز قبل و بعد از پیوند کاشت مو مصرف الکل منع شده است.

حتما بخوانید :  نوشیدن چای بعد از کاشت مو

چای و قهوه قبل از کاشت مو

از 2 روز تا 2 هفته به کاندیدای کاشت مو توصیه می‌گردد از مصرف قهوه و چای جلوگیری کنند. زیرا قهوه و چای دارای کافئین هستند. در نتیجه فشار خون را بالا می‌برند مخصوصا کسانی که داری فشار خون هستند باید به این توصیه بیشتر توجه کنند. فشار خون باعث افزایش خونریزی است.

سیگار و قلیان قبل از کاشت مو

سیگار به دلیل داشتن مواد سمی برای سلامت عمومی بدن مضر است. علاوه بر مواد سمی رادیکال‎‌های آزاد موجود سیگار از جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی جلوگیر می‌کنند. سیگار و قلیون باعث کاهش سرعت بهبودی و موفقیت عمل پیوند هستند قبل از پیوند مو تا 2 ماه و بعد پیوند مو استعمال نشود. البته افرادی هستند که وابستگی اجتنابی ناپذیر به سیگار و قلیون دارند ممکن است دکتر بازه زمانی کمتری برای آن‌ها در نظر بگیرد.

سوالات متداول

قبل از عمل کاشت مو، حتما یک وعده غذایی داشته باشید. غذاهای قبل کاشت مو باید شامل پروتئین و فیبر وتامین‌هایی نظیر زینک و آهن باشد.

خیر 3 الی 7 روز قبل از کاشت مو از نوشیدن قهوه و چای پرهیز شود.

بله هرگونه ماده دارای نیکوتین، نظیر سیگارو  قلیان و پیپ، احتمال عفونت فولیکول مو را افزایش داده است و بر رشد موفقیت پیوند مو اثر سو داد.

One thought on “تغذیه مناسب قبل از کاشت مو چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط