لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
رابطه جنسی بعد از کاشت مو

رابطه جنسی بعد از کاشت مو +دلایل منع آن

فهرست محتوای مقاله

هرچند موضوع رابطه جنسی افراد کاملا خصوصی است اما بسیار ضروری است بدانیم که آیا بعد از کاشت مو طبیعی می‌توان رابطه داشت یا خیر؟ و اگر پاسخ مثبت است، چند روز بعد از کاشت می‌توان رابطه داشت؟

آیا رابطه جنسی بعد از کاشت مو ممنوع است؟

آیا بعد از کاشت مو میتوان رابطه داشت ؟ رابطه بعد از کاشت مو از جمله مواردی است که باید درباره عوارض آن بر کاشت آگاهی داشته باشید. اگر قصد انجام کاشت مو دارید بهتر است باید و نبایدهای کاشت مو و تاثیر کارهای روزمره بر آن را بدانید. رابطه جنسی بعد از کاشت مو ممکن است روی موهای کاشته شده شما اثر بگذارد اما برای اینکه بدانید چند هفته بعد از کاشت مو می‌توان رابطه داشت باید نکاتی را مدنظر داشته باشید که در اینجا به شما خواهیم گفت. با ما باشید تا هر آنچه درباره داشتن روابط زناشویی بعد از کاشت مو لازم است بدانید را با هم بررسی کنیم.

رابطه جنسی بعد از کاشت مو

تاثیر رابطه جنسی بر روی موهای کاشته شده

اگرچه تاکنون تاثیر مستقیم رابطه جنسی بر روی گرافت‌های کاشته شده به اثبات نرسیده اما مهم است که تا یک هفته پس از عمل کاشت، فرد از هر گونه فعالیت بدنی شدید اجتناب کند که پیوندها از جای خود خارج نشوند. به هرحال، افزایش ضربان قلب و فشار خون در طول رابطه جنسی می‌تواند خطر تورم را افزایش و روند بهبودی را نیز طولانی کند. علاوه براین، تعریق بیش از حد هم باعث تحریک و عفونت فولیکول‌هایی خواهد شد که گرافت‌های پیوندی را در خود جای داده‌اند.

تاثیر داروهای تقویت قوای جنسی یا تاخیری بر روی موهای کاشته شده

استفاده از داروهای تقویت کننده یا تاخیری می توانند عوارض جانبی داشته باشند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر روند بهبودی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، برخی از داروهای تاخیری موجب افزایش فشار خون و تشدید تورم می‌شود که در روند بهبود پوست سر اختلال ایجاد می‌کند. بهتر است در مورد استفاده از هر دارویی در این دوره با پزشک خود صحبت کنید که مطمئن شوید تاثیر منفی بر بهبودی یا سلامت موهای کاشته شده نخواهند داشت.

حتما بخوانید : آزمایشات قبل از کاشت مو

دلایل ممنوعیت رابطه جنسی بعد از کاشت مو

چرا باید از روابط زناشویی بعد از کاشت مو خودداری کنیم؟ دلایل بسیاری وجود دارند که نشان می‌دهند سکس بعد از کاشت مو بر روی موهای کاشته شده شما اثر منفی می‌گذارد. شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل خودداری از رابطه بعد از کاشت مو مرتبط با فشار خون است. هر کاری که باعث شود فشار خون بالا برود بعد از کاشت تا مدتی کنار بگذارید، کارهایی مثل ورزش کردن، داشتن رابطه جنسی یا خوردن قهوه می‌توانند فشار خون شما را افزایش دهند. افزایش فشار خون باعث خونریزی محل پیوند مو و جدا شدن گرافت‌های کاشته شده خواهد شد.

ممنوعیت سکس بعد از کاشت مو

عوارض داشتن رابطه جنسی در دوره نقاهت بعد از کاشت مو

چرا بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت و چه تاثیراتی بر پیوندهای مو می‌گذارد؟ پیش از همه باید بدانیم که کاشت مو یک روش بدون عارضه اما کم تهاجمی است و عواملی چون داشتن فعالیت جنسی می‌توانند باعث تاثیر منفی بر کاشت مو شوند. عوارض رابطه جنسی بعد از کاشت مو (در دوره نقاهت) شامل موارد زیر هستند:

  • افزایش فشار خون: فعالیت جنسی پس از کاشت مو می‌تواند باعث افزایش موقت فشار خون شود و بر سلامت موهای کاشته شده تاثیر منفی بگذارد. بنابراین سعی کنید در این دوره از هر کاری که منجر به افزایش فشار خون شما می‌شود خودداری کنید.
  • تعریق: سکس بعد از کاشت مو باعث تعریق پوست شده و همین عرق ایجاد شده پوست سر شما را در دوره نقاهت تحریک می‌کند و باعث حساسیت و خارش پوست خواهد شد.
  • خطر عفونت: پس از کاشت مو رابطه جنسی خطر ایجاد عفونت را بیشتر می‌کند و عفونت‌ها به طور غیرمستقیم روی پیوندهای تازه کاشته شده اثر می‌گذارند.
  • استرس: برخی از افراد ممکن است بعد از رابطه جنسی دچار اضطراب شوند که باعث می‌شود بهبودی فرد بعد از کاشت مو به تاخیر بیفتد.

پزشک شما برای اطمینان از تسریع بهبودی بعد از کاشت، نه تنها پرهیز از رابطه جنسی بلکه دستورالعمل‌های دیگری را نیز برای‌تان تجویز می‌کند که نسبت به انجام آن‌ها توجه کافی داشته باشید. دقت کنید که باید هر گونه مشکلی بعد از کاشت مو را با پزشک خود در میان بگذارید.

کنترل میل به رابطه جنسی بعد از کاشت مو

برای اطمینان از بهبودی کامل پس از کاشت مو لازم است میل جنسی در فرد کنترل شود. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که در یک هفته اول بعد کاشت به عنوان اقدامی احتیاطی برای جلوگیری از جابجایی پیوندهای کاشته شده و کاهش خطر عفونت، فعالیت جنسی نداشته باشید اما شاید این زمان برای برخی از افراد به توصیه پزشک بیش از یک هفته باشد. 

برای مدیریت این دوره، بهتر است بیماران بر روی فعالیت‌هایی تمرکز کنند که باعث آرامش بیشتر آن‌ها می‌شود مانند مطالعه کردن، گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم‌.

چه مدت بعد از کاشت مو می‌توان رابطه زناشویی داشت؟

اما بپردازیم به اینکه تا چه مدت بعد از کاشت مو نباید رابطه داشت؟ 7 تا 10 روز بعد از کاشت مو می‌توانید کارهای روزمره خود را از سر بگیرید هر چند ممکن است بعد از این مدت هنوز هم کمی تورم خفیف یا درد در ناحیه پیوند مو داشته باشید که کاملا طبیعی است. اکثر بیماران بعد از 10 روز دیگر چنین علائمی را تجربه نخواهند کرد ولی در صورت نیاز برای کاهش درد و تورم، داروهای مسکن تجویز می‌شوند. پیوندهای مو معمولا بعد از 10 روز در محل جدید خود پایدار خواهند شد و شخص می‌تواند مجددا فعالیت جنسی خود را آغاز کند. 

با این حال دقت کنید اینکه دقیقا چند روز بعد کاشت مو می‌توان رابطه داشت بستگی به زمان بهبودی فرد دارد که گاهی در برخی بیماران ممکن است تا 3 هفته نیز طول بکشد. به هر حال تا زمانی که فرد دوره نقاهت کاشت را پشت سر نگذاشته است باید از هر گونه فعالیت جنسی خودداری کند. در این مدت باید مراقب باشید که به سر خود دست نزنید یا فشار و کشش در ناحیه پیوند ایجاد نکنید.

آیا قبل از عمل کاشت مو می‌توان رابطه جنسی داشت؟

درباره داشتن رابطه جنسی قبل از کاشت مو محدودیت خاصی وجود ندارد ولی باید نکاتی را نیز مدنظر داشته باشید. حداقل یک هفته قبل از عمل باید از مصرف داروهای رقیق کننده خون، سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنید. اگر شخص پیش از کاشت مو رابطه جنسی داشته باشد، بهتر است به موارد بهداشتی قبل از کاشت مو دقت کند. به هر حال، با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، هیچ دلیلی برای نداشتن رابطه قبل از کاشت وجود نخواهد داشت.

سوالات متداول

هر چند رابطه قبل از کاشت مو نیز باید کاملا کنترل شده و با رعایت بهداشت مناسب انجام شود اما هیچ محدودیتی برای انجام آن ذکر نشده است.

داشتن رابطه بعد از کاشت مو به این بستگی دارد که بهبودی بیمار بعد از کاشت چقدر طول می کشد اما معمولا بعد از گذشت 7 تا 10 روز بعد از کاشت مو می‌توان رابطه داشت. البته ممکن است در برخی افراد طول دوره نقاهت کمی بیشتر و تا حدود 3 هفته طول بکشد.

تاثیر منفی سکس بعد از کاشت مو بیشتر به دلیل افزایش فشار خون در هنگام رابطه است. تا چند هفته بعد از کاشت مو زمانی که فشار خون بالا می‌رود ممکن است موهای کاشت شده از جای خود بیرون بزنند. عوامل دیگری نیز مانند تحریک پوست، عفونت و استرس نیز در نتیجه رابطه جنسی بعد از کاشت ایجاد خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط