لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
آفتاب بعد از کاشت مو

عوارض نور آفتاب بعد از کاشت مو + راهکار

فهرست محتوای مقاله

هر چند ما همیشه به ویتامین‌هایی مانند ویتامین D که در حضور آفتاب فراهم می‌شوند نیاز داریم اما این موضوع بعد از کاشت مو طبیعی کمی متفاوت است و تا 3 الی 4 ماه بعد از کاشت ناحیه پیوند مو نباید در معرض آفتاب قرار بگیرد.

نور آفتاب بعد از کاشت مو

کاشت مو یک جراحی است که برای بهبود سریع بعد از آن لازم است به مراقبت‌های بعد از انجام آن توجه کافی داشته باشید. اما کاشت مو و آفتاب چه ارتباطی با هم دارند؟ حتما شنیده‌اید که می‌گویند بعد از کاشت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید ولی آیا واقعا نور آفتاب برای موهای کاشته شده مضر است؟  چرا بعد از کاشت باید از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید خودداری کنیم؟ تمام اطلاعات مفیدی که درباره کاشت مو و نور خورشید نیاز دارید بدانید را در اینجا آورده‌ایم.

تاثیر نور آفتاب بر موهای کاشته شده

برای اینکه متوجه شویم آفتاب برای موهای کاشته شده چه مضراتی دارد باید ابتدا بررسی کنیم که دلیل حساسیت ناحیه کاشت و موهای جدید نسبت به آفتاب شدید چیست. ناحیه کاشته شده معمولا حداقل تا چند ماه پس از کاشت مو نمی‌تواند از خود در برابر اشعه خورشید محافظت کند.

اما چرا ایمنی پوست بعد از کاشت مو کاهش می‌یابد؟ 2 دلیل مهم برای آن وجود دارد:

  • آسیب رسیدن به کروماتوفورها: پیش از هر چیز جالب است بدانید که پوست ما حاوی سلول‌هایی به نام کروماتوفور است که در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید به عنوان نوعی محافظت، شروع به تیره کردن پوست‌مان می کنند. از آنجایی که کروماتوفورها در طول عمل کاشت مو بی اثر شده یا حتی می‌میرند، بازسازی آن‌ها بعد از عمل کاشت مو به زمان زیادی نیاز دارد.
  • آسیب رسیدن به بافت‌های عمیق پوست: البته تنها کروماتوفورها (در لایه خارجی پوست) نیستند که آسیب می‌بینند، گاهی عمل کاشت مو یا نور بیش از حد خورشید به بافت‌های عمیق پوست هم نفوذ کرده و باعث ایجاد آسیب‌های زیادی در آنجا می‌شود. طبیعی است که وقتی پوست ناحیه کاشت دچار مشکل شود فولیکول‌های موهای تازه کاشته شده نیز نمی‌توانند مواد مغذی برای رشد مو را فراهم کنند در نتیجه ریشه‌گیری موها به درستی انجام نمی‌شود و می‌ریزند. به همین دلیل هم به بیماران توصیه می‌شود که تا 3 ماه بعد از کاشت مو از قرار گرفتن در معرض نور خورشید جدا خودداری کنند.

مدت زمان محافظت در مقابل آفتاب بعد از کاشت مو

تاثیر مخرب نور خورشید بر کاشت مو تا چند روز است یا چند ماه؟ پاسخ این است که تا زمانی که پوست در ناحیه کاشت مو ترمیم نشده است باید از رسیدن آفتاب به این ناحیه جلوگیری کنید. البته زمان بهبودی پس از کاشت در افراد متفاوت است و برخی ممکن است در زمان کوتاه‌تری به بهبودی دست یابند. به‌طورکلی زمان انتظار بهبودی بعد از کاشت حدود 3 الی 4 ماه است و در این مدت باید تا جایی که ممکن است از روش‌های مختلف برای محافظت ناحیه پیوند در برابر آفتاب استفاده کنید. در ادامه به انواع راه‌های پوشاندن موهای کاشته شده و پوست در مقابل خورشید اشاره خواهیم کرد. به هر حال نور آفتاب بعد از کاشت مو تا زمان رسیدن پوست به بهبودی کامل مضر خواهد بود.

ساحل رفتن بعد از کاشت مو

همانطور که گفته شد نور آفتاب بعد از کاشت مو مضر است به خصوص در فصل تابستان که زمان تفریحات کنار ساحل فرا می‌رسد. توصیه می‌شود که تا حدود 3 ماه بعد از کاشت به ساحل نروید که در معرض نور شدید خورشید نباشید. اما در صورتی که مایلید از هوای ساحلی لذت ببرید به هیچ عنوان شنا نکنید و حتما از یک کلاه برای محافظت از موهای کاشته شده در مقابل آفتاب استفاده کنید.

ساحل رفتن بعد از کاشت مو

سولاریوم بعد از کاشت مو

توصیه‌های مربوط به نور آفتاب و کاشت مو در مورد سولاریوم نیز صدق می‌کند. بهتر است تا 3 ماه پس از عمل کاشت مو وارد سولاریوم نشوید.

روش‌های مراقبت از موهای کاشته شده در مقابل نور خورشید

با آگاهی از تاثیر نور افتاب بعد کاشت مو دیگر خود را ملزم می‌دانیم که از همه روش‌های در دسترس برای پوشاندن گرافت‌های کاشته شده در مقابل نور زیاد خورشید استفاده کنیم. پوستی که در مواقع عادی هم در برابر خورشید آسیب‌پذیر است در این دوره بسیار حساس‌تر می‌شود به ویژه پوستی که درمانی جدی مانند کاشت روی آن انجام شده است. برای داشتن کاشت موی طبیعی با استفاده از راه‌های زیر می‌توانید پوست را در برابر آفتاب محافظت کرده و به کیفیت مطلوب کاشت مو خود دست یابید.

راه های جلوگیری از قرار گرفتن ناحیه کاشت مو در معرض خورشید:

  • استفاده از کلاه مخصوص بعد از کاشت مو از پوست سر در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. دقت کنید کلاهی که استفاده می‌کنید باید جنس لطیفی داشته باشد که به موهای کاشته شده آسیبی نرساند.
  • استفاده از ضدآفتاب نیز پوست را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند.
  • از قرار گرفتن در معرض آفتاب برای مدت طولانی در طول ظهر یا بعد از ظهر خودداری کنید.
  • برخی از افرادی که کاشت مو انجام می‌دهند تصور می کنند بعد از 30 روز مجاز هستند در معرض آفتاب قرار بگیرند در حالی که اینگونه نیست و باید حداقل به مدت 3 ماه از ناحیه کاشت در برابر خورشید محافظت کنند.

سوالات متداول

آفتاب کاشت مو را با مشکلات جدی مواجه می‌کند زیرا پوست بعد از کاشت ایمنی لازم در برابر آفتاب را ندارد و نمی‌تواند از خود محافظت کند. از این رو برای اینکه به پوست سر و موهای کاشته شده فرصت کافی برای ترمیم بدهیم بهتر است تا 3 ماه در معرض نور شدید خورشید قرار نگیریم.

ضمن عمل کاشت مو سلول‌های کروماتوفور که در لایه خارجی پوست قرار گرفته‌اند و در برابر نور از پوست محافظت می‌کنند از بین می‌روند. به همین دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب بعد از کاشت مو شروع به تیره کردن پوست‌مان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط