لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
عوارض ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل و تجربه استفاده از ماینوکسیدیل

فهرست محتوای مقاله

محلول ضد ریزش مو ماینوکسیدیل برای رشد مو در مردان و زنانی که به انواع خاصی از ریزش مو دچار شده‌اند به کار می‌رود. هرچند چیزی به نام معجزه ماینوکسیدیل وجود ندارد اما تا زمانی که آن را مصرف می‌کنید می‌توانید شاهد نتایج مطلوب آن بر روی موهای‌تان باشید. صد البته که ماینوکسیدیل، جایگزین کاشت مو طبیعی نیست.

ماینوکسیدیل هم به صورت محلول و هم به صورت فوم، اسپری ماینوکسیدیل و شامپو ماینوکسیدیل نیز در داروخانه‌ها موجود است بنابراین اگر مصرف محلول ماینوکسیدیل برای‌تان مشکل است می‌توانید فوم ماینوکسیدیل،  را تهیه و استفاده نمایید.

تاثیر ماینوکسیدیل بر ریزش مو به این صورت است که معمولا پس از مدتی ریزش مو قطع شده و رشد موهای از دست رفته آغاز می‌شود ولی اگر مصرف ماینوکسیدیل را متوقف کنید پس از چند ماه دوباره ریزش مو اتفاق می‌افتد، به همین دلیل برخی معتقدند که اثر ماینوکسیدیل کاملا موقت است.

ماینوکسیدیل را بدون نسخه نیز می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید اما بهتر است این کار را نکنید و تجویز آن را به عهده پزشک بگذارید زیرا ممکن است نه تنها شما را به نتایج مطلوب‌تان نرساند بلکه دارای عوارضی نیز باشد. در ادامه به بررسی تمامی موارد مهم در این رابطه می پردازیم؛ تجربه استفاده از ماینوکسیدیل، عوارض استفاده از آن و باقی موارد را بررسی می‌کنیم:

انواع ماینوکسیدیل

انواع ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل در اشکال مختلف موجود است که به صورت موضعی و به شکل مایع یا فوم در دسترس است. غلظت‌های ماینوکسیدیل موجود شامل ماینوکسیدیل 2 درصد، 5 درصد، 7 و 10 درصد است. ماینوکسیدیل را می‌توان هم به صورت موضعی و هم قرص خوراکی استفاده کرد. جالب است بدانید که ماینوکسیدیل شامپو هم دارد که برای برخی از انواع خاص ریزش مو تجویز می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت ماینوکسیدیل موضعی آلوپسی آندروژنتیک و آلوپسی آره‌آتا را درمان می‌کند.

بر طبق گزارش‌های مطالعات بالینی، افرادی که از فوم یا مایع استفاده کردند نسبت به افرادی که از دارونمای ماینوکسیدیل استفاده کرده بودند رشد موی بیشتری داشتند. مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک که از محلول ماینوکسیدیل 5 درصد استفاده کردند، پس از 11 ماه 45 درصد رشد موی بیشتری را تجربه کردند. مطالعات نشان داده است که قرص خوراکی ماینوکسیدیل هم بسیار در رشد مجدد مو موثر است اما خطر عوارض جانبی رایج آن از جمله رشد ناخواسته مو در سایر قسمت‌های بدن، بیشتر از محلول موضعی ماینوکسیدیل است. با هم نگاهی بیاندازیم به انواع غلظت موجود برای داروی ماینوکسیدیل و اینکه کاربرد هر کدام بیشتر در چه مواردی است:

حتما بخوانید : دکتر کاشت مو در تهران

محلول یا شامپوی ماینوکسیدیل 2 درصد

ماینوکسیدیل 2 درصد باعث تحریک رشد موهای جدید و جلوگیری از ریزش مو در افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک می‌شود. هر چند در افراد مختلف نتایج متغیر است اما دقت شود که غلظت 2 درصد کمترین درصد محلول ماینوکسیدیل است و ممکن است دارای تاثیر بسیار کمی باشد. تجربه نشان داده است که غلظت‌های بالاتر ماینوکسیدیل دارای اثربخشی بیشتری در مقایسه با درصدهای کمتر آن هستند. یکی از کاربردهای دیگر ماینوکسیدیل 2 تا 5 درصد برای پرپشت کردن ابروهاست که بهتر است با نظر پزشک تجویز شود زیرا ممکن است در برخی موارد عوارضی مانند ایجاد موهای زائد در برخی نواحی صورت مانند گونه‌ها داشته باشد.

محلول ماینوکسیدیل 5 درصد

محلول ماینوکسیدیل 5 درصد محلولی است که برای کمک به رشد مو پوست سر و بیشتر در مردان استفاده می‌شود. در مردان بالای 18 سال که به تدریج با افزایش سن خود شاهد ریزش مو در بالای سر هستند می‌توان از این محلول استفاده کرد. ریزش مو ارثی ممکن است از سنین پایین آغاز شده و به تدریج بیشتر شود. ماینوکسیدیل 5 درصد می‌تواند تاثیر مطلوبی بر ریزش مو با الگوی مردانه داشته باشد. چنانچه استفاده از محلول برای فرد سخت باشد می‌تواند به جای آن از شامپو ماینوکسیدیل 5 درصد یا فوم ماینوکسیدیل 5 درصد نیز استفاده کند.

محلول‌های ماینوکسیدیل 5 درصد به بالا ممکن است باعث رشد بیش از حد مو در محل‌‌های ناخواسته مانند گونه‌ها شوند. اما چه کسانی نباید از ماینوکسیدیل 5% استفاده کنند؟ تجربه نشان داده است که تاثیر ماینوکسیدیل 5 درصد در زنان بسیار بهتر از ماینوکسیدیل 2% نیست و از آنجایی که ممکن است رشد موهای زائد را بیشتر کند، بهتر است زنان از آن استفاده نکنند. به علاوه مصرف ماینوکسیدیل 5% می‌تواند در دوران بارداری یا شیردهی نیز مضر باشد. ماینوکسیدیل 5% ریزش مو ناشی از مصرف برخی داروها مانند داروی شیمی درمانی یا مشکلات تغذیه‌ای را بهبود نمی‌بخشد و نباید در چنین مواردی مورد استفاده قرار گیرد. زیرا در افرادی که شیمی درمانی انجام می‌دهند ممکن است عوارض ماینوکسیدیل 5 درصد شامل ایجاد زخم‌های پوستی باشد و اثرات نامطوبی بر پوست بگذارد. بنابراین بهتر است تجویز ماینوکسیدیل 5 درصد به بالا را به عهده پزشک بگذارید. در آخر اگر ماینوکسیدیل استفاده می‌کنید همیشه ضدآفتاب بزنید تا در برابر نور شدید خورشید محافظت شوید و دچار حساسیت نشوید.

محلول ماینوکسیدیل 7 درصد

در مواردی که ماینوکسیدیل 5 درصد دیگر تاثیری بر رشد موها ندارد دوز دارو با نظر پزشک به ماینوکسیدیل 7 درصد تغییر می‌کند (جهش زیاد در درصد این دارو برای مثال از 5 به 10 درصد پیشنهاد نمی‌شود). یکی دیگر از ویژگی‌های ماینوکسیدیل 7% که آن را از سایر انواع ماینوکسیدل متمایز می‌کند، این است که ترکیبات آن شامل پپتیدکمپلکس هگزاپپتید 18 و همچنین ویتامین‌های گروه ب است که خود به عنوان محرک رشد مو و ریش عمل می‌کنند. به همین دلیل نتایج مصرف ماینوکسیدیل 7 درصد بسیار سریعتر و بهتر از درصدهای کمتر آن قابل مشاهده خواهد بود.

محلول ماینوکسیدیل 10 درصد

یکی از قوی‌ترین داروهای ریزش مو ماینوکسیدیل 10 درصد است، در واقع زمانی که هیچ داروی دیگری قدرت توقف ریزش مو را ندارد، ماینوکسیدیل 10 درصد می‌تواند از عهده ریزش مو برآید. غلطت 10% آن حتی در شرایط بسیار سخت فولیکول‌های مو نیز موثر است اما اگر باز هم این غلظت برای توقف ریزش مو کافی نباشد پزشک ممکن است ماینوکسیدیل 15 درصد را تجویز کند.

حتما بخوانید : کاشت مو به روش FIT

تاثیر ماینوکسیدیل بر رویش مو

تجربه استفاده از ماینوکسیدیل

به طور کلی نتایج مصرف ماینوکسیدیل در افراد با توجه به تنوع الگوی ریزش مو متفاوت است. در اینجا با توجه به تجربه استفاده کنندگان ماینوکسیدیل، می‌پردازیم به برخی از پرسش‌هایی که در زمینه استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است برای شما هم مطرح شود.

آیا ماینوکسیدیل موها را پر پشت میکند؟

همانطور که از نام محرک رویش موی ماینوکسیدیل برمی‌آید این دارو می‌تواند ریزش مو را قطع و تاحدودی موها را به رشد مجدد تحریک کند. استفاده موضعی از ماینوکسیدیل می‌تواند رگ‌های خونی روی پوست سر را باز کند تا فولیکول‌های مو بهتر تغذیه شوند و رشد مو تقویت شود اما به شرطی که ریزش موی شما ژنتیکی باشد و پوست سر شما آنزیم‌های لازم برای پاسخ به درمان را داشته باشد. اگر موهای شما به دلیل ریزش موی ارثی نازک شده باشد، داروی ماینوکسیدیل می‌تواند تراکم و نیز ضخامت موهای شما را افزایش دهد. علاوه بر این، تارهای جدید نازکی در میان موهای شما شروع به رشد می‌کنند که باعث می‌شوند موها پرتر به نظر برسند.

آیا برای همیشه باید از ماینوکسیدیل استفاده کنید؟

استفاده مداوم از داروی ماینوکسیدیل برای افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک که به عنوان ریزش موی ژنتیکی یا ارثی نیز شناخته می‌شود ضروری است. زیرا در چنین مواردی اگر درمان متوقف نشود، نازک شدن و ریزش مو در طولانی مدت بدتر خواهد شد. بنابراین برای درمان موثر ماینوکسیدیل آن را به طور منظم استفاده کنید و بدانید که احتمال ریزش مو پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل وجود دارد.

آیا ماینوکسیدیل موها را خراب می‌کند؟

هرچند درست است که بگوییم پس از قطع استفاده ماینوکسیدیل ممکن است ریزش مو دوباره به حالت قبل بازگردد اما تاثیر ماینوکسیدیل بر خراب شدن مو حقیقت ندارد. در واقع توقف مصرف ماینوکسیدیل به هیچ عنوان کیفیت موهای شما را بدتر نخواهد کرد.

چه کسانی نباید از داروی ماینوکسیدیل استفاده کنند

زنان باردار و زنانی که قصد باردار شدن دارند بهتر است از ماینوکسیدیل استفاده نکنند زیرا اثرات آن بر جنین متولد شده هنوز به کامل مشخص نشده است. همچنین خطرات ماینوکسیدیل در نوزادان نیز ناشناخته است بنابراین مادران برای مصرف ماینوکسیدیل در دوران شیردهی حتما باید با پزشک خود مشورت کنند. افراد مسن هم بهتر است ماینوکسیدیل را با تجویز پزشک استفاده کنند زیرا این دارو می‌تواند حساسیت آن‌ها را به دمای سرد افزایش دهد. در نهایت، چنانچه ریزش موی شما ژنتیکی نیست و آنزیم‌های لازم برای پاسخ به درمان ماینوکسیدیل را ندارید بهتر است از آن استفاده نکنید.

حتما بخوانید : عوارض کاشت مو

آیا ماینوکسیدیل برای همه موثر است؟

در پاسخ ماینوکسیدیل به اینکه آیا تاثیر ماینوکسیدیل در همه افراد یکسان است باید گفت به هیچ عنوان اینطور نیست. ماینوکسیدیل برای مردان و زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک که آنزیم های موردنیاز برای پاسخ به درمان را دارند، بهترین کارایی را دارد و درحالی که این درمان توسط FDA تایید شده است اما دارای اثر متفاوتی در افراد مختلف است.

چرا گاهی ماینوکسیدیل تاثیری بر رشد موها ندارد؟

مشاهده تاثیر ماینوکسیدیل بر مو به زمان نیاز دارد بنابراین شاید در اوایل شروع درمان با ماینوکسیدیل احساس کنید که این درمان برای شما مناسب نیست. گاهی ممکن است برای مشاهده تاثیر آن بر افزایش تراکم موها لازم باشد 6 تا 9 ماه صبر کنید.

مقاله جامع درباره ماینوکسیدیل

چطور بدانید که آیا ماینوکسیدیل برای موهای شما موثر است؟

اگر مطمئن نیستید که ماینوکسیدیل برای مو شما موثر است یا خیر، در مورد سابقه پزشکی و علائم ریزش موی خود با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. بهترین راه برای اینکه متوجه شوید آیا ماینوکسیدیل تاثیر دارد یا خیر، انجام تست پاسخ ماینوکسیدیل آزمایشگاهی است که از دقت بسیار بالایی برخوردار است. در آزمایشگاه با آزمایش چند تار موی شما می‌توانند مشخص کنند که محیط پوست سر شما از نظر آنزیم‌های لازم برای پاسخ به درمان ماینوکسیدیل چگونه است.

آزمایش ماینوکسیدیل در آزمایشگاه چگونه است؟

تست پاسخ ماینوکسیدیل وضعیت پوست سر شما را ارزیابی می‌کند. رشد مو در فولیکول‌های پوست سر اتفاق می‌افتد. این آزمایش تار موی شما را در آزمایشگاه بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا پوست سر شما آنزیم‌های لازم برای فعال‌سازی و پاسخ به کاربرد موضعی ماینوکسیدیل را دارد یا خیر. نتیجه آزمایش ماینوکسیدیل معمولا بعد از یک هفته آماده است.

مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو خوب است یا نه؟

مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو امری حتمی نیست و به تشخیص پزشک مرتبط است. بسیاری از افراد که می‌خواهند کاشت مو انجام بدهند باید از لزوم استفاده یا عدم استفاده از ماینوکسیدیل آگاه باشند. آنچه لازم است درباره استفاده ماینوکسیدیل قبل از کاشت مو بدانید این است که 1 هفته پیش از جراحی باید مصرف ماینوکسیدیل متوقف شود. همچنین استفاده ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو نیز به نظر پزشک بستگی دارد البته گفتنی است که این مورد اغلب پس از 2 هفته امکان پذیر است. تاثیر ماینوکسیدیل بر موهای کاشته شده باعث می‌شود موها مقاوم‌تر شوند و از ریزش آن‌ها جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است، اگر به داشتن موهایی جذاب تمایل دارید، آسمان کلینیک خدمات کاشت موی دائمی در تهران را در بالاترین حد کیفیت برای آقایان و خانمها ارائه می کند.

محلول ضد ریزش مو ماینوکسیدیل

تجربه استفاده از ماینوکسیدیل برای ریش

گر می‌خواهید بدانید که آیا ماینوکسیدیل برای ریش موثر است یا خیر، پاسخ مثبت است، ماینوکسیدیل با تحریک فولیکول‌های مو می‌تواند باعث رشد منظم و یکنواخت ریش شود. با توجه به اینکه امروزه داشتن ریش مرتب، نوعی جذابیت به شمار می‌رود به همین دلیل هم محصولاتی برای تقویت ریش وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

زیرا صرف نظر از دلایل، در برخی افراد ریش‌ها به درستی و به طور کامل رشد نمی‌کنند. با توجه به این موضوع تجربه استفاده از ماینوکسیدیل برای ریش هم می تواند برای افراد جالب باشد. صد البته که استفاده از ماینوکسیدیل برای تقویت رویش ریش ها نیز بهتر است با تجویز پزشک همراه باشد؛ همچنین تاثیر ماینوکسیدیل روی سبیل نیز می‌تواند مانند اثر آن روی ریش قابل توجه باشد.

(همان معجزه ماینوکسیدیل! که پیش تر گفتیم البته کمی اغراق گونه است). با همه این تفاسیر، راه اصلی برای درمان ریزش و یا کمبود ریش ها، کاشت ریش دائمی است.

طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای مو

لازم است پیش از شروع استفاده، طریقه مصرف ماینوکسیدیل برای مو را بدانید. مطابق دستورالعمل روی جلد، نحوه مصرف ماینوکسیدیل را بخوانید و دوزی که باید مصرف شود را رعایت کنید. مراقب باشید اگر از محلول ماینوکسیدیل برای موی سر استفاده می‌کنید آن را فقط به پوست سر بزنید و از تماس آن با چشم یا سایر نقاط بدن جلوگیری کنید. می‌توانید بر طبق زیر روش مصرف ماینوکسیدیل را دنبال کنید:

 • قبل از استفاده از ماینوکسیدیل مطمئن شوید که پوست سر کاملا خشک است.
 • مقدار تجویز شده را با استفاده از قطره چکان روی پوست سر بریزید.
 • تا 4 ساعت پس از استفاده از ماینوکسیدیل نباید موهای خود را با شامپو بشوئید.
 • بلافاصله بعد از استفاده از ماینوکسیدیل دست‌های خود را بشوئید تا هر گونه دارویی که ممکن است روی آن‌ها مانده باشد از بین برود.
 • پس از استفاده از محلول ماینوکسیدیل از سشوار برای خشک کردن پوست سر استفاده نکنید.
 • اجازه دهید ماینوکسیدیل به مدت 2 تا 4 ساعت پس از استعمال روی سر بماند و کاملا خشک شود.
 • از انتقال دارو در حالت خیس به سایر نقاط بدن خودداری کنید. اگر دارو روی بالش یا ملحفه‌های شما قرار گیرد ممکن است این اتفاق بیافتد.
 • محلول یا فوم ماینوکسیدیل را دور از چشم، بینی و دهان نگهداری کنید. اگر به طور تصادفی مقداری از آن وارد چشم، بینی یا دهان‌تان شد، ناحیه موردنظر را با آب خنک شستشو دهید. فوم را در نزدیکی حرارت یا شعله قرار ندهید و در هنگام سیگار کشیدن از آن استفاده نکنید.

حتما بخوانید : قیمت کاشت مو در تهران

تاثیر ماینوکسیدیل- معجزه ماینوکسیدیل؛ اغراق یا واقعیت؟

تاثیر ماینوکسیدیل به مرور زمان خود را نشان می دهد. در حقیقت، از آنجایی که ماینوکسیدیل یک درمان موضعی برای پوست سر است، درمان بلافاصله پس از مصرف آغاز می‌شود اما به این معنی نیست که تاثیر ماینوکسیدیل بر مو را به سرعت مشاهده خواهید کرد. هرچند ماینوکسیدیل دارویی تایید شده است اما نباید از عوارض آن نیز غافل شوید. برخی از عوارض جانبی ماینوکسیدیل شامل تحریک و خشک شدن پوست سر، حساسیت به نور خورشید، سوزش، خارش و پوسته پوسته شدن سر هستند. علاوه بر این، زنانی که موهای رنگ شده دارند بیشتر در معرض عوارض جانبی ماینوکسیدیل مانند تحریک و سبکی پوست سر خواهند بود. با همه این تفاسیر، همانطور که پیش تر گفته شد، اینکه ماینوکسیدیل معجزه کند، کمی مبالغه آمیز است.

چقدر طول می‌کشد که ماینوکسیدیل تاثیر بگذارد؟

هر چند تاثیر ماینوکسیدیل در افراد مختلف متفاوت است اما معمولا بعد از 4 تا 8 هفته اثر می‌گذارد. گاهی ممکن است پس از 4 تا 6 ماه استفاده مداوم از ماینوکسیدیل شاهد بهبود قابل توجهی در رشد موهای خود باشید. همچنین به یاد داشته باشید که در شروع استفاده از ماینوکسیدیل احتمالا در شش هفته اول مقداری ریزش مو را تجربه خواهید کرد که کاملا طبیعی است ولی پس از قطع ریزش طبیعی آن موها ضخیم‌تر و قوی‌تر از قبل خواهند شد. اگر مصرف ماینوکسیدیل قطع شود ممکن است دوباره ریزش مو آغاز شود.

عوارض ماینوکسیدیل

 • آلرژی: یکی از عوارض محلول ماینوکسیدیل این است که ممکن است بدن فرد نسبت به آن واکنش آلرژیک نشان دهد. اگر تابحال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته‌اید باید حتما مصرف آن را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر تاکنون تجربه انواع دیگری از آلرژی را داشته‌اید مانند آلرژی به غذاها، رنگ‌ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات ممکن است بدن‌تان به مصرف ماینوکسیدیل نیز حساسیت نشان دهد. اگر این دارو را بدون نسخه تهیه می کنید حتما موارد منع مصرف ماینوکسیدیل را روی جلد آن به دقت بررسی نمایید.
 • عوارض محلول برای کودکان: هنوز مطالعات کافی در مورد ارتباط استفاده از ماینوکسیدیل برای موی سر با سن افراد و عوارض آن در کودکان انجام نشده است.
 • عوارض محلول برای  سالمندان: در ارتباط با مصرف ماینوکسیدیل در سالمندان هنوز دستوری مبنی بر منع مصرف یا عدم تاثیر آن وجود نداشته است. با این حال، مطالعات نشان داده است که اثر ماینوکسیدیل در بیماران جوانی که به موقع برای درمان ریزش موی خود اقدام می‌کنند بیشتر بوده است.
 • عوارض  محلول در دوران شیردهی: مطالعات بر روی زنان نشان داده است که ماینوکسیدل در دوران شیردهی برای نوزاد خطری ایجاد نخواهد کرد.
 • تداخلات دارویی ماینوکسیدیل: برخی از داروها به هیچ عنوان نباید همراه با هم مورد استفاده قرار گیرند. اگر هر داروی با نسخه یا بدون نسخه دیگری را همراه با ماینوکسیدیل مصرف می‌کنید حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.
 • سایر تداخلات: برخی از داروها را نباید در زمان غذا خوردن استفاده کنید زیرا باعث ایجاد تداخل می‌شوند. در مورد استفاده از ماینوکسیدیل در محدوده زمانی غذا خوردن، مصرف الکل یا تنباکو از پزشک‌تان بخواهید شما را راهنمایی کند.
 • سایر مشکلات پزشکی: برخی مشکلات پزشکی خاص ممکن است پس از مصرف ماینوکسیدیل در برخی افراد اتفاق بیافتد، مشکلاتی مانند هر گونه حساسیت پوستی، سوزش یا آفتاب سوختگی پوست سر. در مواردی نیز اگر جذب موضعی ماینوکسیدیل بیش از حد انجام شود ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد بیماری قلبی یا فشار خون بالا شود مخصوصا در افرادی که زمینه بروز مشکلات قلبی عروقی در آن‌ها وجود دارد.

لازم به ذکر است، برخی از مضرات ماینوکسیدیل بسیار نادر هستند. زمان انتظار برای مشاهده تاثیر ماینوکسیدیل شش تا نه ماه طول می‌کشد که زمان کمی نیست. علاوه بر آن هیچ تضمینی وجود ندارد که چقدر درمان با ماینوکسیدیل موثر باشد به همین علت ممکن است بیمار از ادامه درمان ناامید شود. ماینوکسیدیل در همه انواع ریزش و برای همه افراد نیز مناسب نیست بلکه در برخی بیمارن اثرگذاری بهتری را مشاهده می‌کنیم. 

هرچند ریزش مو بعد از استفاده از ماینوکسیدیل قطع می‌شود و حتی ممکن است تار موهایی جدید رشد کنند اما ریزش مو بعد از قطع ماینوکسیدیل را نیز نباید نادیده گرفت. اگرچه موقتی بودن تاثیر ماینوکسیدیل برای ریزش مو را شاید نتوان در زمره مضرات ماینوکسیدیل دانست اما شاید ما را به فکر درمان‌های ریزش موی جایگزین بیاندازد.

مقاله جامع درباره ماینوکسیدیل

طرز تهیه محلول ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل از2،1- پروپیلن گلیکول، اتانول، تیوسولفات سدیم، تترابوتیل آمونیوم هیدروکلراید و آب به نسبت معین تهیه می‌شود. طرز تهیه محلول ماینوکسیدیل شامل حل کردن ماینوکسیدیل در محلول 2،1- پروپیلن گلیکول و اتانول با حرارت دهی تا 40 درجه سانتیگراد است.

حتما ببینید: تصاویر کاشت مو

بهترین ماینوکسیدیل

هرچند فرمول همه ماینوکسیدیل‌ها تقریبا یکسان است اما می‌توان گفت بهترین مارک ماینوکسیدیل خارجی برند روگین Rogaine است که در امریکا کاملا شناخته شده است. درحال حاضر بهترین ماینوکسیدیل موجود در بازار ایران برند پاک دارو است که می‌توانید آن را از داروخانه‌های سراسر کشور تهیه کنید.

ریزش مو بعد از استفاده از ماینوکسیدیل

حتی پس از مصرف ماینوکسیدیل نیز ممکن است از چند هفته تا چند ماه پس از آغاز درمان ریزش مو داشته باشید. این ریزش مو به عنوان ریزش ماینوکسیدیل شناخته می‌شود که کاملا طبیعی است. اما با ادامه درمان نه تنها ریزش مو متوقف می‌شود بلکه شاهد رویش مجدد موها نیز خواهیم بود.

قطع مصرف ماینوکسیدیل

اگر به هر دلیلی تجربه استفاده از ماینوکسیدیل را موفق نمی‌دانید و به دنبال راه جایگزینی برای آن هستید مواردی که در ادامه آورده‌ایم می‌توانند در انتخاب درمان مناسب ریزش مو به شما کمک کنند.

چه داروهایی را به عنوان جایگزین ماینوکسیدیل می‌توان مصرف کرد؟

ماینوکسیدیل برای بسیاری از افراد درمان مناسبی برای ریزش مو نیست. چنین افرادی می‌توانند از قرص‌هایی مانند فیناستراید،اسپیرونولاکتون،کورتیکواستروئیدهاو ضدقارچ‌ها استفاده کنند.در زیر درمان‌هایی که به جای ماینوکسیدیل می‌توانید مصرف کنید آمده است:

 • قرص ماینوکسیدیل خوراکی: قرص‌ ماینوکسیدیل برای ریزشمو ممکن است جایگزینی برای نسخه موضعی محلول ماینوکسیدیل برای مو باشد.البته افراد مبتلا به فشارخون بالا و ریزش مو که سایر داروها برای تنظیم فشار آن‌ها موثر نبوده است با ماینوکسیدیل خوراکی می‌توانند فشار خود را تنظیم کنند. با این حال، عوارض جانبی مانند تهوع و استفراغ نیز ممکن است باخوردن قرص ماینوکسیدیل خوراکی اتفاق بیافتد.
 • فیناستراید و دوتاستراید: فیناستراید خوراکی یکی ازمحبوب‌ترین جایگزین‌های ماینوکسیدیل برای طاسی با الگوی مردانه است.فیناستراید که با نام تجاری Propecia شناخته می‌شود دارای اثر مسدودکنندگیDHT است و به عنوان یک داروی موثر برای جلوگیری از ریزش مو در مردان و مورد
  تایید FDA است. مصرف این قرص بسیار راحت‌تر از استعمال موضعی محلول ماینوکسیدیل است اما اگر ماینوکسیدیل و فیناستراید همراه با هم مصرف شوندنتایج فوق‌العاده‌ای خواهند داشت. دوتاستراید هم که با نام تجاری Avodartشناخته می‌شود ممکن است برای ریزش مو تجویز شود.
 • درمان ضد آندروژن (مانند اسپیرونولاکتون و استروژن):اسپیرونولاکتون معمولا برای درمان ریزش موی زنانه یا آلوپسی آندروژنیک زنانه به کار برده می‌شود. عوارض جانبی این درمان ممکن است شامل حساسیتسینه‌ها و تغییر در چرخه قاعدگی باشد.
 • کورتیکواستروئیدها (مانند تریامسینولون و کلوبتازول):برای افراد مبتلا به آلوپسی آره‌آتا ریزش مو یک پاسخ ایمنی غیرطبیعی دربدن است. کورتیکواستروئیدها که به عنوان استروئید شناخته می‌شوند می‌تواننددر کاهش پاسخ ایمنی بیش فعالی که به فولیکول‌های مو آسیب می‌رسانند موثر باشند. استروئیدها را می‌توان به صورت خوراکی، موضعی یا تزریقی تجویز کرد.استروئیدهای موضعی معمولا در کودکان استفاده می‌شوند در حالی که استروئیدهای تزریقی بیشتر در بزرگسالان برای ریزش مو کاربرد دارند اما به دلیل خطرات جانبی مانند آکنه و نازک شدن پوست در بسیاری مواقع تجویز
  نمی‌شوند.
 • ضدقارچ‌ها (مانند کتوکونازول و ایتراکونازول):ضدقارچ‌ها ممکن است برای درمان کرم حلقوی پوست سر که یک عفونت قارچی است وباعث ریزش مو می‌شود تجویز شوند. معمولا برای درمان کرم حلقوی پوست سر باضدقارچ در حدود شش هفته زمان لازم است.
 • محلول ماینوکسیدیل و کافئین لامینین: این محلول که هم به شکل شامپوی ریزش مو و هم محلول موجود است مخلوطی از چند ماده موثر بر رشد موهاست. موادی از جمله ماینوکسیدیل 1%، کافئین 2%، عصاره بابونه، عصاره رزماری، عصاره دم اسب و گیاه گزنه در محلول ماینوکسیدیل لامینین و شامپوی آن وجود دارند که همگی نقش زیادی در تحریک رشد مجدد مو دارند. عصاره کافئین به فولیکول مو نفوذ کرده، وارد جریان خون شده و با جلوگیری از ورود مو به فاز تلوژن ریزش موی آندروژنتیک را کاهش می‌دهد. گیاه بابونه نیز دارای ساکاریدهای زیادی است که باعث نرم و مرطوب کردن موها می‌شود، علاوه بر این اسیدکلروژنیک یک آنتی اکسیدان پلی فنولیک موجود در بابونه است که با از بین بردن رادیکال‌های آزاد از آسیب و پیری مو جلوگیری می‌کند. ماده دیگر موجود
  در این محلول، عصاره دم اسب است که سرشار از سیلیس و ویتامین‌هایی از جمله ویتامین B است که به رشد و سلامت موها کمک می‌کنند. عصاره رزماری نیز از ریزش ناشی از تغییرات هورمون تستوسترون جلوگیری می‌کند و به دلیل خاصیت ضدقارچ و ضدباکتری قوی خود پوست سر را ترمیم می‌کند. آخرین ماده به کار رفته در محلول مو ماینوکسیدیل و کافئین لامینین عصاره گزنه است که از ریزش مو جلوگیری و مو را براق و درخشنده می‌کند.
 • جایگزین‌های طبیعی ماینوکسیدیل: استفاده از محصولاتگیاهی متعددی می‌‌تواند تاثیر مطلوبی بر ریزش مو داشته و جایگزینی طبیعیبرای رفع ریزش باشد. این جایگزین‌ها شامل ویتامین‌ها، کرم‌ها، اسانس‌ها،گیاهان دارویی و مکمل‌های غذایی است. تجویزهای گیاهی زیادی برای قطع ریزش وجود دارد اما بهترین جایگزین گیاهی ماینوکسیدیل استفاده از روغن‌های گیاهانی است که می‌توانید آن‌هارادر بسته بندی‌های کاملا بهداشتی و با مشورت پزشک خود از داروخانه‌ها تهیه کنید. روغن‌ گیاهانی چون رزماری می‌تواند به رشد موهایی سالم و تحریک جریان خون در پوست سر کمک کند.

سوالات متداول

ماینوکسیدیل یک محلول محرک رویش موهاست که به شکل محلول، قرص، فوم و شامپو موجود است. با مصرف منظم ماینوکسیدیل مشکل ریزش موها برطرف می‌شود و حتی موها مجددا شروع به رشد خواهند کرد.

هرچند به نظر می‌رسد ریزش موی ناشی از ماینوکسیدیل غیرمنطقی به نظر برسد اما حتی پس از مصرف ماینوکسیدیل نیز ریزش مو ممکن است تا مدت کوتاهی اتفاق بیافتد که با ادامه دادن درمان خود به خود برطرف شده و رویش مجدد موها را مشاهده خواهیم کرد.

بعد از انجام عمل کاشت مو باید دو هفته صبر کنید و سپس در صورت لزوم استفاده از ماینوکسیدیل را مجددا آغاز کنید.

محلول محرک رشد مو ماینوکسیدیل برای رویش ریش هم به کار می‌رود. این محلول باعث تقویت موهای ریش و پرپشت به نظر رسیدن آنها خواهد شد.

۹ thoughts on “ماینوکسیدیل و تجربه استفاده از ماینوکسیدیل

  1. مصرف الکل و سیگار باعث ریزش مو می شوند. پس بهتره در دوره درمان مصرف آن هارا قطع کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط