لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
روش FIT

کاشت مو به روش FIT|مراحل مزایا و هزینه

فهرست محتوای مقاله

کاشت مو به روش FIT اگر نگوییم محبوب‌ترین، یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو در ایران است. روشی کمتر تهاجمی و موثرتر که به راحتی می‌تواند موهای از دست رفته را بازگرداند. در این مقاله نگاهی عملی و دقیق به این روش کاشت مو خواهیم داشت. در این مقاله با هم می‌بینیم که چرا این شیوه انقدر محبوب است، چطور انجام می‌شود، مزایا و معایب آن چه هستند، عوارض جانبی آن چیست و هزینه انجام این عمل جراحی چقدر است.

همان‌طور که می‌دانید؛ روش‌های کاشت موی متفاوتی بر اساس الگوهای ریزش موی مختلف وجود دارند. بررسی و آزمایش تمامی متقاضیان کاشت مو دائمی به منظور تشخیص مناسب بودن آن‌ها برای کاشت مو به روش FIT یا دیگر روش‌ها امری الزامی است که می‌تواند تعیین کند که متقاضی باید از روش FIT استفاده کند یا روش‌های دیگر مانند SUT یا FUT.

این آزمایشات و معاینات مشخص می‌کنند که بانک موی فرد مورد نظر توانایی اجرای جراحی FIT را دارد یا خیر. اگرچه که اکثریت افرادی که دچار طاسی یا ریزش موی شدید شده‌اند، عمدتاً می‌توانند از هر کدام از روش‌های کاشت مو که می‌پسندند استفاده نمایند.

گفتیم که FIT یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو در ایران و دنیاست. اما دلیل این موضوع چیست؟ در ادامه با هم می‌بینیم که چه فاکتورهایی باعث می‌شوند که این روش محبوب‌ترین روش کاشت مو در دنیا باشد.

درمان قطعی ریزش مو با fit

کاشت مو تنها درمان دائمی و قطعی ریزش مو است. البته که راه‌های زیادی برای جلوگیری از ریزش مو و کم کردن سرعت آن وجود دارد، مانند استفاده از فیناسترید و ماینوکسیدیل، مزوتراپی مو، PRP یا لیزر درمانی. تمامی این متدها برای کم کردن سرعت ریزش مو تاثیرگذار هستند، اما باعث نمی‌شوند که موهای جدیدی بر روی سر شما رشد کنند. اگر نواحی در سر خود دارید که دچار طاسی شده‌اند، کاشت مو تنها روشی است که می‌تواند این موضوع را به طور کامل از بین ببرد.

تمامی روش‌های کاشت مو مانند روش fit، می‌توانند ریزش مو را درمان کنند. اتفاقی که در کاشت مو رخ می‌دهد این است که ساختارهای تشکیل دهنده مو در بدن، که فولیکول نامیده می‌شوند، از بانک مو به نقاط طاس شده انتقال پیدا می‌کنند. فولیکول‌ها پس از انتقال به مکان جدید موهای جدید درست کرده و آن‌ها رشد می‌کنند. از این مهم‌تر این که این موهای جدید نسبت به ریزش مو مقاوم هستند. بنابراین انتظار داریم که نتیجه طولانی مدتی را برای فرد متقاضی داشته باشند.

روش fit کمتر تهاجمی و بادرد بسیار کم

بخشی از محبوبیت شیوه FIT این است که این روش یکی از موثرترین و کم دردترین شیوه‌های کاشت مو است. پروسه‌ای که بسیار مختصر و بدون خون ریزی و نیاز به بخیه انجام شده و بازه زمانی ریکاوری ساده و کوتاهی دارد.

جالب است بدانید که به کاشت مو به روش FIT، کاشت مو بدون نیاز به جراحی هم گفته می‌شود. اگرچه که کاشت مو به این روش هم به عنوان یک عمل جراحی به حساب می‌آید، اما این روش انقدر بدون مشکل است که این لقب را از متقاضیان دریافت کرده است.

کاشت مو به روش fit

نحوه کاشت مو به روش fit

مراحل کاشت مو به روش FIT شامل استخراج فولیکول‌ها از بانک مو، آماده‌سازی گرافت‌ها و در نهایت کاشت گرافت‌ها در ناحیه گیرنده است. البته مراحلی قبل و بعد از کاشت مو هم وجود دارند که باید به آن‌ها نیز اشاره کنیم.

در ابتدا؛ باید ببینیم که کاشت مو به طور کلی راه حل مناسبی برای فرد متقاضی است یا خیر. اگر ریزش مو دلیل ژنتیکی دارد یا فرد مورد نظر از طاسی آندروژنتیک رنج می‌برد، کاندید خوبی برای کاشت مو به حساب می‌آید البته در صورتی که ریزش موی وی به ثبات رسیده باشد. به طور کلی هر کسی که دارای ریزش موی فعال است، باید صبر کند تا زمانی که این ریزش مو ثبات پیدا کند. بعد از آن باید بانک موی متقاضی را بررسی کرد که آیا موارد مورد نیاز برای کاشت را دارد یا خیر.

همچنین میتوانید از طریق لینک صفحه هزینه کاشت مو در تهران از هزینه های مربوط به کاشت مطلع شده و بهترین کلینیک کاشت مو در تهران را شناسایی کنید!

استخراج واحد های فولیکولار

مهم‌ترین نکته در مورد کاشت مو استفاده از فولیکول‌های مو است. فولیکول‌ها ساختارهای کوچکی هستند که از سلول‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و وظیفه تولید مو را بر عهده دارند. هر واحد فولیکولار شامل یک تا پنج مو است.

در مراحل اولیه کاشت موی FIT، باید فولیکول‌ها را از قسمت بانک مو استخراج کرد. بانک مو یا ناحیه اهدا کننده معمولاً در قسمت پشت یا کنار سر است. البته که از ریش یا موی بدن هم می‌توان به عنوان بانک مو استفاده کرد، اما بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که مو از پشت سر برداشته شود.

برای استخراج واحدهای فولیکولار، پزشک سوراخی را در پوست به وسیله ابزاری به اسم پانچ ایجاد می‌کند. این سوراخ فولیکول را از پوست جدا کرده و سپس آن را از پوست به بیرون می‌کشند. این کار تا زمانی که به تعداد گرافت‌های مورد نیاز برسیم ادامه پیدا می‌کند.

کاشت مو به روش fit

کاشت گرافت ها

کاشت گرافت‌ها در ناحیه گیرنده مو آخرین مرحله از کاشت موی FIT است. برای انجام این کار، دوباره از پانچ برای ایجاد سوراخ‌هایی به سایز یک میلی متر بر روی پوست استفاده می‌کنند. سپس گرافت‌ها درون این سوراخ‌ها قرار داده می‌شوند و این کار تا زمانی که تمامی گرافت‌ها سر جای خود قرار بگیرند، تکرار می‌شود.

در این مرحله، زاویه و عمق گرافت اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر گرافت‌ها بیش از حد عمیق یا بیش از حد سطحی باشند، گرافت زنده نمی‌ماند و در صورتی که زاویه سوراخ‌ها مناسب نباشد، موها ظاهری غیرطبیعی و زشت خواهند داشت. در این مرحله مهارت پزشک متخصص از همه چیز مهم‌تر است.

مرحله آخر کاشت موی FIT مانند مرحله ابتدایی با استفاده از داروی بی حسی انجام شده و بیمار دردی حس نمی‌کند. این مرحله بدون خونریزی و نیاز به بخیه انجام می‌شود.  تمامی مراحل کاشت موی FIT مجموعاً بین چهار تا هشت ساعت به طول می‌انجامند. البته که در حین انجام عمل جراحی، پزشک متخصص با تشخیص خود می‌تواند به بیمار استراحت بدهد. در این روش در هر جلسه تقریباً بین 1500 تا 2500 می‌تواند کاشته شود.

پس از انجام عمل جراحی کاشت مو، بیمار وارد فاز ریکاوری می‌شود. بازه ریکاوری بعد از کاشت موی FIT بسیار ساده است. شستن موها اهمیت زیادی دارد و طبق دستورالعمل‌هایی که به بیمار ارائه می‌شود، باید از روز دوم شستن موها را شروع کند. برای جلوگیری از آسیب به گرافت‌ها، ورم و کبودی، سر باید از سطح بدن بالاتر بماند. همچنین از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین و پوشیدن کلاه برای مدتی باید خودداری کرد. قرمزی، کبودی و دیگر عوارض جانبی طبیعی کاشت مو طی یک هفته از بین می‌روند. لخته‌های خون و برآمدگی‌ها بین دو تا چهارده روز هستند و سپس ظاهر سر به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

نتیجه کاشت مو به نیازها و شرایط فرد متقاضی بستگی دارد. تعداد گرافت‌هایی که می‌توانند در یک جلسه کاشت مو با شیوه FIT کاشته شوند بیش از 2000 عدد است، که کمتر از شیوه FUT و روش‌های ترکیبی است.

همان‌طور که اشاره شد، بازه ریکاوری پس از کاشت مو بین دو تا چهارده روز است و سپس علائم این عمل جراحی از بین خواهند رفت.

دو تا سه ماه پس از انجام عمل، ممکن است تجربه از دست دادن تمام یا بخشی از موهای کاشته شده را داشته باشید، که یک اتفاق عادی است و برای تمام کسانی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که زمانی که فولیکول‌ها در مکان جدیدی قرار داده می‌شوند، پروسه رشد موهای قبلی را متوقف کرده و موهای جدید تشکیل می‌دهند. معمولاً در ماه سوم رشد موهای جدید شروع می‌گردد.

موهای انسان با سرعت تقریبی 1.5 سانتی متر در ماه رشد می‌کنند. به همین دلیل نتایج نهایی کاشت مو معمولاً در ماه 10 تا 12 مشاهده می‌شود.              

کاشت مو روش FIT

خونریزی و درد

پوست بانک مو در این مرحله به کمک داروهای بی حس کننده، بی حس است و بنابراین بیمار دردی حس نمی‌کند. استخراج فولیکول‌ها دارای خونریزی نیست و تنها شاید شاهد چند قطره خون در نقطه‌ای که پانچ می‌شود باشیم. بعد از اتمام کاشت مو، ممکن است در قسمت بانک مو درد کمی را حس کنید که توسط مسکن‌های مختلف مانند استامینوفن مدیریت می‌شود.

زخم

سوراخ‌هایی که برای برداشت فولیکول‌ها ایجاد می‌شوند به صورت ریکاور شده و جایی برای نگرانی در مورد ایجاد زخم در این مکان وجود ندارد. البته که اگر پانچ مقداری بیش از حد در نقطه مورد نظر بماند، احتمال ایجاد زخم وجود دارد که این موضوع کاملاً به مهارت پزشک متخصص برمی‌گردد. بعد از التیام سوراخ‌ها، ممکن است به شکل نقطه‌ دیده شوند که در اکثر موارد با گذشت زمان ناپدید خواهند شد.

آماده‌سازی گرافت‌ها برای کاشت

در این مرحله از کاشت موی FIT، فولیکول‌ها از پوست برداشت شده و باید برای کاشت آماده شوند. در صورت امکان واحدهای فولیکولار را زیر میکروسکوپ به منظور چک کردن سلامت بررسی می‌کنند. در این زمان، این فولیکول‌ها را در یک مایع نگه دارنده قرار می‌دهند که آسیب نبینند. زمانی که فولیکول‌ها آماده کاشت شوند، به آن‌ها گرافت می‌گویند.

کاشت مو به روش FIT

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • این شیوه یکی از بهترین روش‌های کاشت مو است و می‌توان گفت محبوب‌ترین آن‌هاست.
 • این روش بسیار ملایم بوده و درد بسیار کمی دارد.
 • خونریزی و بخیه‌ زدن بدون نیاز به ایجاد برش انجام می‌شود.
 • زمان ریکاوری سریع‌تری به نسبت شیوه FUT دارد.
 • در یک جلسه 4 تا 8 ساعته، با این روش می‌توان بین 1500 تا 2500 گرافت را در مکان جدید کاشت.

حتما بخوانید :عوارض کاشت مو

مضرات کاشت مو به روش FIT

 • این شیوه نسبت به شیوه‌های ترکیبی و FUT سرعت پایین‌تری دارد، بنابراین تعداد گرافت‌هایی در یک جلسه می‌توان کاشت معمولاً کمتر از روش‌های دیگر است.
 • از آن‌جایی که پروسه استخراج فولیکول‌ها زمان‌بر است، گرافت‌ها مدت زمان بیشتری بیرون از بدن هستند و ممکن است آسیب ببینند.
 • برخلاف شیوه FUT، که فولیکول‌ها را زیر میکروسکوپ استخراج می‌کند، روش FIT فولیکول‌ها را مستفیماً از پوست سر برداشت می‌کند. این روش دقت کمتری داشته و ریسک آسیب دیدن فولیکول‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین، مهارت تیم جراحی در حفظ سلامت گرافت‌ها و استخراج گرافت‌های با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد.

هزینه کاشت مو به روش FIT

در این روش نیز به مانند دیگر روش‌های کاشت مو، هزینه عمل جراحی بر حسب فاکتورهای مختلف تعیین شده و نمی‌توان یک نسخه را برای همه افراد پیچید. این فاکتورها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تعداد گرافت‌های مورد نیاز فرد
 • مدت زمانی که پزشک متخصص و تیمش برای انجام عمل جراحی اختصاص می‌دهند. در واقع هر کس با توجه به شرایط فیزیکی و بدنی متفاوتی که از دیگران دارد، مدت زمان عمل جراحی متفاوتی هم خواهد داشت که این موضوع در محاسبه هزینه‌های عمل دخیل خواهد بود.
 • بعضی از افراد ممکن است به چند جلسه برای کاشت مو احتیاج داشته باشند که این موضوع در هزینه‌ها تاثیرگذار است.
 • مهارت پزشک و تیمش در هزینه موثر است.
 • کلینیک مورد نظر و تجهیزاتی که این کلینیک از آن‌ها استفاده می‌کند می‌توانند بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار باشند.
فاکتور های کاشت مو
تعداد گرافت‌های مورد نیاز فرد
مدت زمانی که پزشک متخصص و تیمش برای انجام عمل جراحی اختصاص می‌دهند. در واقع هر کس با توجه به شرایط فیزیکی و بدنی متفاوتی که از دیگران دارد، مدت زمان عمل جراحی متفاوتی هم خواهد داشت که این موضوع در محاسبه هزینه‌های عمل دخیل خواهد بود.
بعضی از افراد ممکن است به چند جلسه برای کاشت مو احتیاج داشته باشند که این موضوع در هزینه‌ها تاثیرگذار است.
مهارت پزشک و تیمش در هزینه موثر است.
کلینیک مورد نظر و تجهیزاتی که این کلینیک از آن‌ها استفاده می‌کند می‌توانند بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار باشند.

به طور کلی، کاشت مو به روش FIT تقریباً بدون درد بوده و مشکل خاصی به همراه نخواهد داشت. اگرچه که تمامی روش‌های کاشت مو دارای عوارض جانبی محدودی هستند که موقتی هستند و به خودی خود از بین خواهند رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط