لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
روش FIT

کاشت مو به روش FIT؛ مزایا، معایب و هزینه آن

فهرست محتوای مقاله

کاشت مو به روش FIT یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو بدون جراحی در ایران است. روشی کمت تهاجمی و موثر که به راحتی می‌تواند موهای از دست رفت شما را بازگرداند. در این مقاله نگاهی عملی و دقیق به این روش کاشت موی بدون جراحی خواهیم داشت.

همان‌طور که می‌دانید؛ روش‌های کاشت موی متفاوتی بر اساس الگوهای ریزش موی مختلف وجود دارند. پزشک با بررسی و آزمایش شرایط متقاضیان کاشت مو متوجه خواهد شد که آیا کاندید مناسبی  برای کاشت مو به روش غیرجراحی FIT هستند یا اینکه انجام روش‌های دیگر کاشت مو بدون جراحی مانند FUE، میکروگرافت، کاشت مو با جراحی FUT یا کاشت مو با جراحی ترکیبی مثل SUT برای آن‌ها نتیجه بهتری دارد.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

آزمایشات و معایناتی که پزشک تجویز می‌کند مشخص می‌کنند که بانک موی فرد مورد نظر توانایی اجرای کاشت مو غیر جراحی FIT را دارد یا خیر. اگرچه که اکثریت افرادی که دچار طاسی یا ریزش موی شدید شده‌اند، عمدتاً می‌توانند از هر کدام از روش‌های کاشت مو که می‌پسندند استفاده نمایند.

گفتیم که FIT یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو در ایران و دنیاست. اما دلیل این موضوع چیست؟ در ادامه با هم می‌بینیم که چه فاکتورهایی باعث می‌شوند که این روش کاشت مو بدون جراحی محبوب‌ترین روش کاشت مو در دنیا باشد.

درمان قطعی ریزش مو با کاشت مو به روش fit

کاشت مو تنها درمان دائمی و قطعی ریزش مو است. البته که راه‌های زیادی برای جلوگیری از ریزش مو و کم کردن سرعت آن وجود دارد، مانند استفاده از فیناسترید و ماینوکسیدیل، مزوتراپی مو، PRP یا لیزر درمانی. تمامی این متدها در جلوگیری از ریزش مو  و ترمیم موها تاثیرگذار هستند، اما باعث نمی‌شوند که موهای جدیدی بر روی سر شما رشد کنند. اگر نواحی در سر خود دارید که دچار طاسی شده‌اند، کاشت مو باجراحی و بدون جراحی تنها روش‌هایی هستند که می‌توانند باعث رشد مجدد موها شوند.

تمامی روش‌های کاشت مو مانند روش کاشت مو بدون جراحی FIT، می‌توانند ریزش مو را درمان کنند. اتفاقی که در کاشت مو رخ می‌دهد این است که ساختارهای تشکیل دهنده مو در بدن، که فولیکول نامیده می‌شوند، از بانک مو به نقاط طاس شده انتقال پیدا می‌کنند. فولیکول‌ها پس از انتقال به مکان جدید به طور طبیعی شروع به رشد می‌کنند. از این مهم‌تر این که این موهای جدید نسبت به ریزش مو مقاوم هستند. بنابراین مشاهده نتایج مطلوب طولانی‌مدت اما ماندگار برای فرد لذت بخش خواهد بود.

کاشت مو به روش fit کمتر تهاجمی و بادرد بسیار کم

همانطور که قبلا گفته شد، کاشت مو به روش FIT، یک روش کاشت مو بدون نیاز به جراحی است. بخشی از محبوبیت شیوه FIT این است که این روش یکی از موثرترین و کم دردترین شیوه‌های کاشت مو بدون جراحی است. پروسه‌ای که بسیار مختصر، بدون خون‌ریزی است و بازه زمانی ریکاوری کوتاهی دارد.

کاشت مو

نحوه کاشت مو به روش fit

مراحل کاشت مو به روش FIT شامل استخراج فولیکول‌ها از بانک مو، آماده‌سازی گرافت‌ها و در نهایت کاشت گرافت‌ها در ناحیه گیرنده است. البته مراحلی قبل و بعد از کاشت مو هم وجود دارند که باید به آن‌ها نیز اشاره کنیم.

در ابتدا؛ باید ببینیم که کاشت مو به طورکلی راه حل مناسبی برای فرد متقاضی است یا خیر. اگر ریزش مو دلیل ژنتیکی دارد یا فرد مورد نظر از طاسی آندروژنتیک رنج می‌برد، کاندید خوبی برای کاشت مو به حساب می‌آید البته در صورتی که ریزش موی وی به مرحله ثبات رسیده باشد. به طورکلی هر کسی که دارای ریزش موی فعال است، باید تا زمانی که الگوی ریزش موی او مشخص شود برای انجام کاشت مو صبر کند. بعد از آن باید بانک موی متقاضی را بررسی کرد که آیا شرایط مورد نیاز برای کاشت را دارد یا خیر.

بررسی شرایط فیزیکی

کاشت مو به روش FIT عمل جراحی بسیار راحتی است اما باید مطمئن شد که فرد متقاضی از لحاظ فیزیکی آماده کاشت مو است یا خیر. پزشک متخصص ابتدا داروها و شرایط بیمار را بررسی می‌کند. همچنین آزمایش خون برای اطمینان حاصل کردن از این که کاشت مو برای بیمار خطرناک نیست، انجام می‌شود.

نکته مهم دیگر شرایط سر بیمار است. گاهی اوقات پوست سر ظرفیت کافی برای قبول گرافت‌ها را ندارد. در این مورد، تعداد کمی از گرافت‌ها سالم می‌مانند و کاشت مو بی‌نتیجه می‌شود.

مرد کچل

استخراج واحد های فولیکولار

مهم‌ترین نکته در مورد کاشت مو استفاده از فولیکول‌ مو است. فولیکول‌ها ساختارهای کوچکی هستند که از سلول‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و وظیفه تولید مو را بر عهده دارند. هر واحد فولیکولار شامل یک تا پنج مو است.

در مراحل اولیه کاشت موی FIT، باید فولیکول‌ها را از قسمت بانک مو استخراج کرد. بانک مو یا ناحیه اهدا کننده معمولاً در قسمت پشت یا کنار سر است. البته که از ریش یا موی بدن هم می‌توان به عنوان بانک مو استفاده کرد، اما بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که مو از پشت سر برداشته شود.

برای استخراج واحدهای فولیکولار، پزشک سوراخی را در پوست به وسیله ابزاری به اسم پانچ ایجاد می‌کند. این سوراخ فولیکول را از پوست جدا کرده و سپس آن را از پوست به بیرون می‌کشند. این کار تا زمانی که به تعداد گرافت‌های مورد نیاز برسیم ادامه پیدا می‌کند.

خونریزی و درد بعد از کاشت مو به روش FIT

پوست بانک مو در این مرحله به کمک داروهای بی حس کننده، بی حس است و بنابراین بیمار دردی حس نمی‌کند. استخراج فولیکول‌ها دارای خونریزی نیست و تنها شاید شاهد چند قطره خون در نقطه‌ای که پانچ می‌شود باشیم. بعد از اتمام کاشت مو، ممکن است در قسمت بانک مو درد کمی را حس کنید که توسط مسکن‌های مختلف مانند استامینوفن مدیریت می‌شود.

حتما بخوانید :  کاشت مو به روش FUE

زخم بعد از کاشت مو به روش FIT

سوراخ‌هایی که برای برداشت فولیکول‌ها ایجاد می‌شوند به‌خودی‌خود ترمیم می‌شوند و جایی برای نگرانی در مورد ایجاد زخم در مکان برداشت مو وجود ندارد. البته که اگر پزشک تجربه کافی نداشه باشد، احتمال ایجاد زخم وجود دارد بنابراین این موضوع کاملاً به مهارت پزشک متخصص برمی‌گردد. گاهی بعد از التیام مناطقی که مو از آن‌ها برداشته شده است، ممکن است در این مناطق، جای زخم کمی به شکل نقطه ریز بماند  که در اکثر موارد با گذشت زمان ناپدید خواهند شد.

کاشت مو به روش fut

آماده‌سازی گرافت‌ها برای کاشت

در این مرحله از کاشت مو بدون جراحی FIT، فولیکول‌ها از پوست برداشت شده و باید برای کاشت آماده شوند. در صورت امکان واحدهای فولیکولار را زیر میکروسکوپ به منظور چک کردن سلامت بررسی می‌کنند. در این زمان، این فولیکول‌ها را در یک مایع نگه دارنده قرار می‌دهند که آسیب نبینند. (زمانی که فولیکول‌ها آماده کاشت باشند، به آن‌ها گرافت می‌گویند).

کاشت گرافت ها

کاشت گرافت‌ها در ناحیه گیرنده مو آخرین مرحله از کاشت موی FIT است. برای انجام این کار، دوباره از پانچ برای ایجاد سوراخ‌هایی به سایز یک میلی متر بر روی پوست استفاده می‌کنند. سپس گرافت‌ها درون این سوراخ‌ها قرار داده می‌شوند و این کار تا زمانی که تمامی گرافت‌ها سر جای خود قرار بگیرند، تکرار می‌شود.

در این مرحله، زاویه و عمق گرافت اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر گرافت‌ها بیش از حد عمیق یا بیش از حد سطحی باشند، گرافت زنده نمی‌ماند و در صورتی که زاویه سوراخ‌ها مناسب نباشد، موها ظاهری غیرطبیعی و زشت خواهند داشت. در این مرحله مهارت پزشک متخصص از همه چیز مهم‌تر است.

مرحله آخر کاشت موی FIT مانند مرحله ابتدایی با استفاده از داروی بی حسی انجام شده و بیمار دردی حس نمی‌کند. این مرحله بدون خونریزی و نیاز به بخیه انجام می‌شود.

تمامی مراحل کاشت موی FIT مجموعاً بین چهار تا هشت ساعت به طول می‌انجامند. البته که در حین انجام عمل جراحی، پزشک متخصص با تشخیص خود می‌تواند به بیمار استراحت بدهد. در این روش در هر جلسه تقریباً بین 1500 تا 2500 می‌تواند کاشته شود.

کاشت مو به روش FIT

دوره نقاهت بعد از کاشت مو به روش FIT

پس از انجام عمل کاشت مو، بیمار وارد فاز ریکاوری می‌شود. بازه ریکاوری بعد از کاشت موی FIT بسیار ساده است. شستن موها اهمیت زیادی دارد و طبق دستورالعمل‌هایی که به بیمار ارائه می‌شود، باید از روز دوم شستن موها را شروع کند. برای جلوگیری از آسیب به گرافت‌ها، ورم و کبودی، سر باید از سطح بدن بالاتر بماند. همچنین از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین و پوشیدن کلاه برای مدتی باید خودداری کرد. قرمزی، کبودی و دیگر عوارض جانبی طبیعی کاشت مو طی یک هفته از بین می‌روند. لخته‌های خون و برآمدگی‌ها بین دو تا چهارده روز هستند و سپس ظاهر سر به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

نتیجه کاشت مو به نیازها و شرایط فرد متقاضی بستگی دارد. تعداد گرافت‌هایی که می‌توانند در یک جلسه کاشت مو با شیوه FIT کاشته شوند بیش از 2000 عدد است، که کمتر از شیوه FUT و روش‌های ترکیبی است.

همان‌طور که اشاره شد، بازه ریکاوری پس از کاشت مو بین دو تا چهارده روز است و سپس علائم این عمل جراحی از بین خواهند رفت.

دو تا سه ماه پس از انجام عمل، ممکن است تجربه از دست دادن تمام یا بخشی از موهای کاشته شده را داشته باشید، که یک اتفاق عادی است و برای تمام کسانی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند، رخ می‌دهد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که زمانی که فولیکول‌ها در مکان جدیدی قرار داده می‌شوند، پروسه رشد موهای قبلی را متوقف کرده و موهای جدید تشکیل می‌دهند. معمولاً در ماه سوم رشد موهای جدید شروع می‌گردد.

موهای انسان با سرعت تقریبی 1.5 سانتی متر در ماه رشد می‌کنند. به همین دلیل نتایج نهایی کاشت مو معمولاً در ماه 10 تا 12 مشاهده می‌شود.

مزایای کاشت مو به روش FIT

  • این شیوه یکی از بهترین روش‌های کاشت مو است و می‌توان گفت محبوب‌ترین آن‌هاست.
  • این روش بسیار ملایم بوده و درد بسیار کمی دارد.
  • خونریزی و بخیه‌ زدن بدون نیاز به ایجاد برش انجام می‌شود.
  • زمان ریکاوری سریع‌تری به نسبت شیوه FUT دارد.
  • در یک جلسه 4 تا 8 ساعته، با این روش می‌توان بین 1500 تا 2500 گرافت را در مکان جدید کاشت.

حتما بخوانید : عوارض کاشت مو

مضرات کاشت مو به روش FIT

  • روش FIT یک روش کاشت بدون جراحی است که نسبت به روش کاشت مو با جراحی FUT سرعت پایین‌تری دارد، بنابراین تعداد گرافت‌هایی در یک جلسه می‌توان کاشت معمولاً کمتر از روش‌های دیگر است.
  • از آن‌جایی که پروسه استخراج فولیکول‌ها زمان‌بر است، گرافت‌ها مدت زمان بیشتری بیرون از بدن هستند و ممکن است آسیب ببینند.
  • روش FIT نسبت به روش های دیگر کاشت مو به دقت بیشتری نیاز دارد و ریسک آسیب دیدن فولیکول‌ها در آن بیشتر است. بنابراین، مهارت تیم جراحی در حفظ سلامت گرافت‌ها و استخراج گرافت‌های با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد.
کاشت مو روش FIT

هزینه کاشت مو به روش FIT

در این روش نیز به مانند دیگر روش‌های کاشت مو، هزینه عمل جراحی بر حسب فاکتورهای مختلف تعیین شده و برای افراد مختلف مشابه نیست. این فاکتورها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

فاکتور های کاشت مو
تعداد گرافت‌های مورد نیاز فرد
مدت زمانی که پزشک متخصص و تیمش برای انجام عمل جراحی اختصاص می‌دهند. در واقع هر کس با توجه به شرایط فیزیکی و بدنی متفاوتی که از دیگران دارد، مدت زمان عمل جراحی متفاوتی هم خواهد داشت که این موضوع در محاسبه هزینه‌های عمل دخیل خواهد بود.
بعضی از افراد ممکن است به چند جلسه برای کاشت مو احتیاج داشته باشند که این موضوع در هزینه‌ها تاثیرگذار است.
مهارت پزشک و تیمش در هزینه موثر است.
کلینیک مورد نظر و تجهیزاتی که این کلینیک از آن‌ها استفاده می‌کند می‌توانند بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار باشند.

به طور کلی، کاشت مو به روش FIT تقریباً بدون درد بوده و مشکل خاصی به همراه نخواهد داشت. اگرچه که تمامی روش‌های کاشت مو دارای عوارض جانبی محدودی هستند که موقتی هستند و به خودی خود از بین خواهند رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط