لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
بانک مو

بانک مو چیست و کجا قرار دارد؟

فهرست محتوای مقاله

اگر از خود می پرسید بانک مو یعنی چی؟ آیا بانک موی من مناسب کاشت مو هست یا خیر؟ به راستی بانک موی مناسب برای کاشت مو چه شرایطی دارد؟ باید ابتدا اطلاعات کاملی از بانک مو داشته باشید که در ادامه این مباحث مطرح می شود.

  • بانک کاشت مو چیست؟
  • اگر بانک مو کم باشد چه کنیم؟
  • پر بودن بانک مو در کاشت مو چه تاثیری دارد؟
  • آیا بانک مو دوباره رشد میکند؟
  • بانک مو بعد از کاشت چگونه ترمیم خواهد شد؟
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت مو طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

منظور از بانک مو چیست؟

شاید برای افرادی که تصمیم می‌گیرند کاشت مو انجام دهند این پرسش پیش آمده باشد که بانک مو کجاست؟ پیش از اینکه بدانیم بانک مو کجای سر است باید ناحیه اهداکننده و ناحیه گیرنده کاشت را بشناسیم. موهایی که قرار است در ناحیه طاسی سر کاشته شوند از منطقه‌ای برداشته می‌شوند که ناحیه اهداکننده نام دارد. حال کمی نزدیک شدیم به پاسخ این پرسش که بانک موی سر کجاست؟ در واقع بانک موی بدن جایی است که موهای آن کمتر تحت تاثیر هورمون های بدن قرار گرفته و معمولا دیرتر دچار ریزش می‌شوند.

برای اینکه بدانیم بانک مو دقیقا کجاست باید توجه داشته باشیم که محل بانک مو در هر فردی متفاوت است اما در اکثر افراد بانک مو پشت سر است و از موهای این ناحیه برای کاشت مو استفاده می‌شود. به این دلیل که بانک مو از بدن خود شخص گرفته شده است هیچ محدودیتی برای رشد مجدد در مکانی دیگر از بدن نخواهد داشت. فقط لازم است که پزشک شما از تخصص کافی برای کاشت مو برخودار باشد تا بتوانید کاشت موی موفقی داشته باشید.

بانک موی سر

بانک مو سر کجاست؟

بانک مو برای کاشت مو در بیشتر افراد در پشت سر آن ها قرار دارد. بانک موی سر نه تنها برای کاشت موی سر بلکه به عنوان بانک مو برای کاشت ریش و سبیل هم به کار برده می‌شود. گاهی در برداشتن بانک مو برای کاشت ابرو نیز از همین ناحیه استفاده می‌شود.

بانک مو برای کاشت ابرو کجاست؟

برای اینکه پزشک تشخیص دهد در هر فردی بانک موی ابرو کجاست یا بانک موی ریش از کجا باید گرفته شود، باید بررسی شود که مشخصات بانک مو و ضخامت موی اهدایی در کدام ناحیه بهتر است. به همین دلیل موها برای کاشت ابرو و مژه هم گاهی ممکن است از سر یا از ریش گرفته شوند.

بانک مو ریش کجاست؟

اما حالا باید دید با توجه به اینکه شاید در برخی افراد موهای ریش بسیار ضخیم تر و قوی‌تر از موها در نقاط دیگر بدن است، بانک موی ریش از کجا گرفته می‌شود؟ در اینجا پزشک باید تصمیم بگیرد که با توجه به نوع ریزش مو در فرد آیا موهای سر برای اهدا مناسب تر هستند یا اینکه بانک مو باید از ریش گرفته شود. گزینه‌‌های دیگری نیز برای افرادی با بانک موی ضعیف گرفتن بانک مو زیر بغل یا از موهای زائد ناحیه تناسلی است که بسیار مقاوم هستند.  

حتما بخوانید : کاشت مو آقایان

مشخصات و جزئیات بانک مو

انتخاب ناحیه اهداکننده مو در بدن یا همان بانک مو کاشت مو مرحله بسیار مهمی است که باید به دقت درباره آن تصمیم گرفته شود. بهترین بانک مو برای کاشت را پزشک انتخاب می کند و اوست که مشخص می‌کند با توجه به شرایط فرد موی بانک موی او باید از چه ناحیه‌ای گرفته شود. شاید با مشاهده عکس بانک موی افراد مختلف متوجه شوید که این ناحیه در همه یک ناحیه خاص نیست و کاملا متفاوت است. اگر همزمان به یک عکس بانک موی ضعیف و یک عکس بانک موی قوی نگاه کنید متوجه خواهید شد که چقدر ضخامت و رنگ موهای پیوندی باهم فرق می‌کنند. مواردی مانند ضخامت موهای بانک مو رنگ مو و طول بانک مو همه فاکتورهایی هستند که مشخص می‌کنند موهای ایده آل کاشت در کدام قسمت بدن قرار گرفته‌اند.

برای انتخاب بانک ترکیب رنگ مو چگونه باید باشد؟

توجه به رنگ موهایی که قرار است کاشته شوند بسیار مهم است. در واقع باید بانک رنگ مویی کاملا متناسب با ناحیه کاشت داشته باشد و ترکیبی از رنگ‌هایی باشد که بسیار نزدیک به رنگ ناحیه کاشت هستند. گاهی رنگ موهای ناحیه کاشت را طوری انتخاب می‌کنند که کمی روشن‌تر از موهایی باشند که از قبل در منطقه کاشت وجود داشته است. به این ترتیب رنگ موهای روشن تر در میان موهای پایه کاملا طبیعی به نظر می‌رسند.

آیا برای انتخاب بانک مدل موهای فرد اهمیت دارد؟

در انتخاب بانک مو آنچه اهمیت دارد ضخامت، طول و رنگ موها است. در انتخاب بانک مدل مو مردانه یا زنانه تفاوتی ندارند، آنچه مهم است این است که پزشک باید نهایت دقت را در انتخاب بانک موی قوی داشته باشد که کاشت مو موفق باشد و موها توانایی رشد طبیعی داشته باشند. بنابراین در انتخاب موها برای کاشت از بانک مو مردان یا بانک مو زنان فاکتورهای کلیدی ضخامت، جنس و رنگ هستند.

طول مناسب موهای بانک مو در هر نوع کاشت چقدر است؟

طول موهای بانک مو نیز باید به اندازه‌ای باشد که بتواند پس از کاشت مو نتیجه‌ای طبیعی ایجاد کند. معمولا در انواع مختلف کاشت حداقل طول بانک مو باید طبق جدول زیر باشد:

نوع کاشت
طول بانک مو(میلی متر)
کاشت مو سر
10-15
کاشت ابرو
8-10
کاشت ریش
4-6

اگر بانک مو ضعیف باشد امکان انجام کاشت مو وجود دارد؟

به طور کلی باید بدانیم که محدودیت‌های ما برای انتخاب بانک مو چیست. واقعیت این است که کسانی که بانک مو ندارند یا بانک مو ضعیفی دارند هم می‌توانند کاشت مو انجام دهند اما نتیجه کار به اندازه  افرادی با بانک مو قوی موفقیت آمیز نخواهد بود. یکی از موضوعات مهم در انجام کاشت مو با بانک موی خیلی ضعیف انتخاب روش مناسب کاشت است. برداشتن از بانک مو در روش‌های مختلف کاشت طبق زیر است:

کاشت مو FUE

در مواردی که بانک مو کم باشد یا فردی نمونه بانک موی ضعیفی داشته باشد می‌توان از روش FUE استفاده کرد زیرا این روش کم تهاجمی است و نیازی به برداشت مقدار موی خیلی زیاد ندارد.

کاشت مو FUT

روش کاشت fut که کمی تهاجمی تر از روش FUE است و با برداشت نواری مو انجام می‌شود برای بانک مو کم نیز انجام‌شدنی است. اما به هر حال در افرادی با بانک مو خوب بهتر پاسخ می‌دهد.

کاشت مو Scalp Reduction

یک روش کاشت مو برای بانک موی ضعیف روش پیشرفته Scalp Reduction است که یکی از به روزترین روش‌های کاشت است. این روش برای کاشت مو بانک موی ضعیف بسیار مناسب است زیرا دیگر نیازی به برداشته تعداد زیادی مو ندارد. در این روش پوست سر را در قسمتی به طور کامل برداشته و با ایجاد برش در قسمت کاشت پیوند می‌زنند.

الگوی طاسی مردانه

تقویت بانک مو ضعیف

بسته به اینکه دلیل ریزش بانک مو فرد چیست و چرا به دنبال کاشت مو است تقویت بانک مو قبل از کاشت متفاوت است. تقویت بانک مو در صورتی که دچار ریزش شده باشد باید زیر نظر پزشک انجام شود. استفاده خودسرانه از برخی دستورهای طب سنتی در بعضی موارد ممکن است نتیجه عکس بدهد. به همین دلیل برای رشد موهای بانک مو خود باید حتما از پزشک تان مشورت بگیرید.

حتما بخوانید : علائم کاشت مو ناموفق

آیا بانک مو دوباره رشد می‌کند؟

شاید یکی از عمده نگرانی‌های افراد ترمیم بانک مو بعد از کاشت باشد که هیچ گونه تصوری از رشد موهای بانک مو بعد کاشت ندارند. به راستی برای بانک مو بعد کاشت چه اتفاقی می‌افتد؟ همه می‌دانیم که در روند کاشت مو قرار است موهایی از ناحیه اهداکننده برداشته شوند اما نمی دانیم بعد از آن ایا بانک مو دوباره رشد میکند یا اینکه آیا بانک مو ترمیم میشود!‌ ترمیم بانک مو پس از کاشت چگونه است؟ واقعیت این است که بانک مو بعد از برداشت مو دیگر به حالت عادی بازنمی‌گردد، دیگر مویی در ناحیه برداشت رشد نخواهد کرد و باعث تخریب بانک مو خواهد شد. بنابراین تقویت بانک مو بعد از کاشت، حتی با پیروی از برخی تبلیغات که تحت عنوان مراحل ترمیم بانک مو بعد از کاشت مطرح می‌شود هم نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت. به دلیل تخریب بانک مو پس از کاشت نیز برای برداشت مو از این ناحیه محدودیت وجود دارد. برداشت حدود 5000 تار مو از این ناحیه ایرادی ندارد ولی برداشت بیشتر از آن نباید انجام شود.

مراقبت از بانک مو بعد از کاشت

  • برای جلوگیری از ریزش بانک مو بعد از کاشت در مناطق نزدیک به برداشت مو باید تحت نظر پزشک خود باشید و با تشخیص پزشک از آنتی بیوتیک استفاده کنید که در صورت ایجاد هر گونه زخم و عفونتی به سرعت به بهبودی کامل برسید.
  • اصلاح بانک مو بعد از کاشت نیز با مشورت پزشک بلامانع است.
  • در صورت خارش بانک مو باید به پزشک خود مراجعه کنید که علت مشکل را بررسی کند، البته دقت فرمایید که رعایت بهداشت موها بعد از کاشت خود باعث جلوگیری از ایجاد هر گونه باکتری یا زخم خواهد شد.
  • درد بانک مو بعد از کاشت ممکن است به هر دلیلی ایجاد شود زیرا تا چند روز هنوز زخم‌های روی پوست سر دچار التهاب و درد هستند. یک هفته بعد از کاشت کم کم پوست سر حالت عادی پیدا می‌کند.

سوالات متداول

امروزه در کاشت مو به روش تکثیرامکان رشد و تکثیر بانک مو فراهم شده است به این معنی که دیگر نیازی به برداشت تعداد زیادی تار مو از بانک مو نیست و با استفاده از تکثیر سلول‌های بنیادی در شرایط نگهداری خاص فولیکول‌های مو رشد یافته و آماده پیوند می‌شوند. این روش یک پیشرفت نوین در عمل کاشت موهاست و برای افرادی که بانک موی ضعیفی دارند بسیار مناسب است.

اولین ویژگی که یک بانک موی خوب باید داشته باشد این است که کاملا سالم و قابل کاشت باشد. موهای بانک مو باید از ضخامت کافی برخوردار باشند، دارای طول مناسب و رنگ متناسب با ناحیه کاشت باشند. پر بودن بانک مو به جراح این امکان را می‌دهد که بتوان موهای بیشتری از این ناحیه برداشت کند و کاشت موی طبیعی‌تری انجام دهد بدون اینکه برداشتن موهای بانک مو خیلی مشخص باشد.

بنیادی موهای برداشته شده از بانک مو بعد از کاشت دیگر رشد نخواهند کرد و قابل ترمیم نخواهند بود بنابراین نباید تعداد خیلی زیادی از تارهای مو از این ناحیه برداشته شوند. مخصوصا در افرادی که بانک موی پرپشتی ندارند برداشت بیش از حد تناسب ظاهر مو و پرپشتی موها را به هم می‌ریزد.

خیر، استفاده از بانک مو دیگران روی بدن افراد دیگر رشد مناسبی نخواهد داشت به همین دلیل خرید بانک مو یا فروش بانک مو نتیجه‌ای نخواهد داشت. تنها بانک مویی که از بدن خود فرد گرفته شده است برای کاشت مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط