لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
کاشت مو روی جای زخم

آیا کاشت مو روی جای زخم، بخیه و اسکار امکان‌پذیر است؟ | متخصصین پاسخ میدهند

فهرست محتوای مقاله

روی پوست سر شما به هر دلیلی ممکن است جای زخم، بخیه یا اسکار ‌باشید. خبر خوب اینکه اسکارهای پوست سر، ریش یا ابرو را می‌توان با جراحی کاشت مو پنهان کرد. کاشت فولیکول‌های مو در بافت اسکار امکان‌پذیر است، اما به دلیل کاهش سطح خون‌رسانی و بافت پشتیبان، این کار دشوارتر است. با وجود این، فولیکول‌هایی که از ناحیه اهداکننده به یک اسکار پیوند داده می‌شوند، باید به تدریج در طی 12 ماه رشد کنند، تا جای زخم پنهان شود. تامین خون موردنیاز می‌تواند بر سرعت رشد مو و شانس دوام پیوندها تأثیر گذارد. البته خون‌رسانی اسکارها بر روی پوست سر، بسته به نوع آن می‌تواند متفاوت باشد و بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که پیوند مو بتواند به طور کامل جای زخم را پنهان کند. اما باز هم نتیجه به شرایط بستگی دارد.  نکات مهم و جالب دیگری هم درباره این موضوع وجود دارد، که در ادامه درباره‌اش صحبت می‌کنیم.

حتما بخوانید : کاشت مو در محل سوختگی

کاشت مو روی بافت اسکار و زخم یا جای بخیه

مو به طور طبیعی در بافت اسکار رشد نمی‌کند، زیرا هیچ فولیکول مویی در اسکار وجود ندارد. فولیکول‌های مو کپسول‌هایی در زیر پوست هستند، که جایگاه مو محسوب شده و بستر رویش دوباره مو است. رگ‌های خونی زیر فولیکول‌ها به رشد و بازسازی آن کمک می‌کند. اما وقتی اسکار روی پوست آسیب‌دیده ایجاد می‌شود، فولیکول‌های مو دیگر رشد نمی‌کنند. این به این دلیل است که اسکارها از بافت فیبری ضخیم به نام کلاژن ساخته شده‌اند، که برای محافظت از پوست زیرین ایجاد می‌شود. این لایه جدید هیچ جایی برای فولیکول‌های مو، رگ‌های خونی یا حتی اعصاب باقی نمی‌گذارد. این لایه به‌هیچ‌وجه شبیه پوست معمولی نیست، بنابراین بافت اسکار نمی‌تواند کاشت موی معمولی را که در آن مو در فولیکول‌های موجود کاشته می‌شود، بپذیرد.
کاشت مو

به منظور پیوند مو بر روی اسکار، جراح موهایی را از نواحی دیگر، به جای زخم پیوند می‌زند. این اقدام به موها اجازه می‌دهد تا پس از تماس با رگ‌های خونی شروع به ریشه‌کردن و رشد مجدد کنند. فولیکول‌های مو معمولاً پس از بهبود ناحیه و پیوند کامل در پوست، شروع به رشد مجدد مو می‌کنند و جریان خون را از رگ‌های خونی مجاور دریافت می‌کنند. 

البته ممکن است به دلیل عدم جریان خون اولیه در ناحیه، به چندین روش نیاز باشد. چون بافت اسکار هم اغلب ضخیم یا برجسته می‌شود، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید به ناحیه اطراف اسکار را توصیه کند، تا سطح آن صاف شود.

حتما بخوانید : بهترین فصل برای کاشت مو

روش کاشت مو در محل بخیه و اسکار

دو نوع روش کاشت مو در جای اسکار، زخم و بخیه عبارتند از:

  • پیوند واحد فولیکولی یا FUE: برای اسکارهایی که اندازه آن کوچک یا متوسط است، از روش پیوند واحد فولیکولی FUE استفاده می‌شود. این روش با برداشتن قسمتی از پوست سر توسط جراح شروع می‌شود، که ممکن است نزدیک جای زخم باشد. سپس فولیکول‌های مو در پانچ‌های کوچک استخراج شده و فقط آثار کوچکی از آن باقی می‌ماند. سپس جراح سوراخ‌هایی در ناحیه گیرنده یعنی بافت اسکار ایجاد می‌کند و فولیکول‌های مو را در آن وارد می‌کند. 
  • یا FUT: این روش مخصوص ترمیم اسکارهای بزرگی است که اغلب در اثر سوختگی یا ضربه ایجاد می‌شود. در این روش، جراح یک نوار از پوست سر را برمی‌دارد. سپس نوار به قطعات کوچکتر یا همان گرافت تقسیم می‌شود. در مرحله بعد دهانه‌هایی در ناحیه گیرنده یا بافت اسکار ایجاد می‌شود، که می‌توان گرافت‌ها را درون آن قرار داد. 
کاشت مو روی جای زخم

مراقبت‌های بعد از کاشت مو در محل اسکار

معمولاً می‌توانید در همان روزی که عمل ترمیم اسکار از طریق کاشت مو را انجام‌ داده‌اید، به خانه بازگردید. ترمیم اسکارهای خیلی بزرگ ممکن است طی 2 روز، و با فاصله چند ماه از هم انجام شوند. به هر حال لازم است که بعد از عمل کاشت، اقداماتی را انجام دهید. مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از کاشت مو در محل اسکار، زخم، سوختگی و بخیه به شرح زیر است:

  • اگر برایتان ممکن است، حداقل 4 روز استراحت نسبی داشته‌باشید و فعالیت‌های روزمره خود را کنار بگذارید. 
  •  در 2 هفته اول از پمادها، لوسیون‌ها و دیگر محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده نکنید. 
  • حداقل به مدت 2 هفته فعالیت بدنی شدید نداشته‌باشید.
  • اگر در ناحیه پیوند مو دچار ریزش شدید، نگران نباشید. این یک بخش کاملاً طبیعی از چرخه پیوند مو است و مدتی طول می‌کشد تا رشد مداوم مو شروع شود.

شرایط منع انجام کاشت مو بر روی محل اسکار

اینکه آیا فردی برای ترمیم اسکار مو مناسب است یا نه، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر شما یک بیماری التهابی داشته‌باشید، توصیه می‌شود قبل از انجام این روش حداقل 5 سال از عدم پیشرفت بیماری بگذرد و سپس کاشت انجام دهید. این توصیه برای اطمینان از عدم پیشرفت بیماری‌هایی مانند «لیکن پلانوپیلاریس»، «پسوریازیس» و «لوپوس اریتماتوز دیسکوئید»، است. همچنین انواع خاصی از اسکار وجود دارد، که باعث می‌شود شما کاندید مناسبی برای ترمیم اسکار ازطریق کاشت مو نباشید. اگر جای زخم بیش از حد ضخیم باشد که به آن «هیپرتروفیک» می‌گویند، ممکن است جریان خون برای رشد و عملکرد مناسب موهای پیوندشده بسیار محدود باشد.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

سوالات متداول

بله، خوشبختانه امکان پیوند مو در محل بخیه و زخم وجود دارد.

از دو روش FUE و FUT برای کاشت مو در محل بخیه و اسکار استفاده می‌شود.

جدای از محدودیت‌های کلی که برای جراحی پیوند مو برای یک شخص وجود دارد، ابتلا به بیماری‌هایی مانند «لیکن پلانوپیلاریس»، «پسوریازیس» و «لوپوس اریتماتوز دیسکوئید»، می‌تواند مانع کاشت مو شود. البته در این موارد می‌توان مدتی بعد از ثبات بیماری، کاشت انجام داد.

با مراجعه به پزشک متخصص و در نظر گرفتن همه جوانب، می‌توان از موفقیت‌آمیز بودن کاشت در جای زخم مطمئن شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط