لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
مراحل کاشت مو مردان

جدیدترین روش کاشت مو در دنیا چیست؟

فهرست محتوای مقاله

ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلات مردان و زنان در سراسر جهان است. به همین دلیل هر روز پزشکان به کمک روش‌ها و تکنیک‌های جدید کاشت مو مختلف به افرادی که در صدد انجام کاشت مو هستند کمک میکنند که موهای‌شان را بازگردانند.

در حال حاضر روش‌های بسیاری برای کاشت مو وجود دارد اما پرسش اصلی افراد این است که کدام روش بهترین روش کاشت مو به شمار می‌رود؟ یا اینکه جدیدترین روش کاشت مو در جهان و نیز در ایران که با کمترین هزینه و درد همراه است و بهترین نتایج را به همراه دارد، کدام روش است؟ در اینجا می‌خواهیم بپردازیم به مقایسه بهترین و جدیدترین تکنیک‌های کاشت مو که اکنون بهترین گزینه برای انجام یک کاشت مو موفق محسوب می‌شوند.

جدیدترین روش کاشت مو در امریکا، اروپا و ترکیه چیست؟

جدیدترین روش کاشت مو در دنیا یک روش خاص نیست بلکه شامل مجموعه‌ای از روش‌های مختلف کاشت مو است که با تجهیزات متفاوتی قابل انجام است. امریکا در زمینه جراحی کاشت مو پیشتاز است و با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها در تجهیزات، روش‌های کاشت مو و نیز برخورداری از جراحانی بسیار ماهر، پیشرفت روزافزونی در زمینه جراحی کاشت مو دارد.

بهترین کلینیک‌های کاشت مو در امریکا هر ساله میزبان تعداد زیادی از مردان و زنانی است که می‌خواهند موهایی طبیعی و قابل رشد داشته باشند. به‌طورکلی می‌توان گفت امریکا به روز‌ترین و جدیدترین روش‌های کاشت مو در دنیا را ارائه می‌کند.

در اروپا نیز کشورهایی مانند آلمان، لهستان، مجارستان و بلغارستان هر ساله بیماران بسیاری را به منظور کاشت مو از سراسر جهان جذب می‌کنند که با کمترین هزینه موفق‌ترین کاشت مو را برای‌شان انجام می‌دهند. البته کشورهایی چون آلمان و سوئیس دارای بهترین خدمات و ماهرترین جراحان برای کاشت مو دائمی هستند که می‌توانند بهترین تجربه‌های جراحی مو را برای بیماران خود رقم بزنند.

ترکیه نیز در زمینه جراحی زیبایی یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیاست. این منطقه یک مرکز واقعی گردشگردی پزشکی است که پکیج‌های مقرون به صرفه ای را در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر ارائه می‌دهد و گاهی در حدود یک سوم یا یک چهارم هزینه جراحی در کشورهای دیگر است. این پکیج‌ها گاهی شامل هزینه‌های اقامت و کلیه هزینه‌های مربوط به ترانسفر، آزمایش خون، تمام داروها و مواد مصرفی، خدمات و مراقبت پس از عمل نیز می‌شوند. در کشور ترکیه کلینیک‌های کاشت موی مجهزی وجود دارند که هم از نظر کیفیت کاشت مو و هم قیمت می‌توانند گزینه مناسبی برای بیماران باشند.

در این راستا، ترکیه یکی از مکان‌های محبوب بیماران برای کاشت مو به شمار می‌رود و تنها در شهر استانبول بیش از 500 مرکز کاشت مو وجود دارد. برای کاشت مو در ترکیه بیشتر از تکنیک FUE استفاده می‌شود که فرآیندی پرهزینه است و برای اطمینان از نتیجه مطلوب نیازی به تجربه زیاد جراح ندارد.یکی از دلایل محبوبیت FUE این است که جای زخم زیادی بر جای نمی‌گذارد. 

کاشت مو به روش FUE

جدیدترین روش کاشت مو در ایران

در ایران نیز هزینه‌های کاشت مو نسبت به کشورهای دیگر بسیار مقرون به صرفه است. جدیدترین روش کاشت مو در ایران نیز مانند کشورهای دیگر با استفاده از به روزترین و مدرن‌ترین دستگاه‌های کاشت مو انجام می‌شود. در ایران معمولا از دو روش کلی برای جراحی کاشت مو FUE و FUT استفاده می‌شود که بسته به نیاز هر بیمار ممکن است چهار ساعت یا بیشتر طول بکشد. بخیه‌ها نیز در حدود ده روز پس از جراحی برداشته می‌شوند.

روش های جدید کاشت موی سر مانند روش میکروگرافت (FUE با استفاده از ربات ) که به عنوان یکی از جدیدترین روش‌های کاشت مو در جهان شناخته می‌شود هم در ایران انجام می‌شود. این روش منحصرا در بهترین کلینیک‌های کاشت مو ایران انجام می‌گیرد زیرا نیاز به تجهیزاتی مدرن دارد.

از مزایای روش FUE به کمک ربات می‌توان به کیفیت خوب کاشت، ظاهر طبیعی، بدون درد بودن کاشت مو و زمان نقاهت کوتاه پس از عمل اشاره کرد. بسیاری از کلینیک‌های کاشت مو در ایران پکیج‌هایی را در اختیار بیماران خود قرار می‌دهند که شامل اقامت در هتل است. علاوه بر این بیماران می‌توانند از خدمات و مراقبت بعد از کاشت مو نیز بهره‌مند شوند.

جدیدترین روش کاشت مو سلول‌های بنیادی

کاشت مو سلول‌های بنیادی مشابه کاشت موی سنتی است اما به جای برداشتن تعداد زیادی مو برای پیوند به ناحیه گیرنده مو، نمونه پوست کوچکی را که حاوی فولیکول‌های مو است به منظور کاشت برمی‌دارد. سپس فولیکول‌ها در آزمایشگاه تکثیر شده و در نواحی موردنظر کاشته می‌شوند. پیوند مو سلول‌های بنیادی در حال حاضر تنها جنبه تئوریک دارد و هنوز تا پیوستن آن به عمل راه طولانی در پیش است.

سلول‌های بنیادی توانایی فوق‌العاده‌ای در ترمیم بافت‌های مختلف بدن دارند و همینطور می‌توانند بافت مو را نیز ترمیم کرده و رشد طبیعی آن را بازگردانند. علاوه بر این، سلول‌های بنیادی، خود قابلیت تقسیم مجدد سلولی را دارند و می‌توانند تکثیر شوند. بنابراین اساس کار کاشت مو با سلول‌های بنیادی کاملا با روش‌های دیگر متفاوت است.

جدیدترین روش کاشت مو sut

هرچند نمی‌توان گفت که جدیدترین روش کاشت مو، SUT است اما کم کم روش‌ جدید کاشت موSUT در حال پیشی گرفتن از روش‌های قدیمی‌تری چون FUT و FIT است. مزایای بیشتر SUT در مقایسه با روش‌های سنتی‌تر کاشت مو باعث شده است که بسیاری از متخصصان انجام کاشت مو به روش SUT را به روش‌های دیگر ترجیح بدهند.

در کاشت مو SUT از دستگاه‌های تمام اتوماتیک استفاده می‌شود و نیازی به بیهوشی ندارد. با استفاده از SUT تقریبا 3 برابر تراکم تار موی بیشتر را می‌توان ایجاد کرد. از دیگر مزایای این روش عدم خونریزی و درد است. از آنجایی که در روش SUT از دستگاه‌های کاملا خودکار و پیشرفته استفاده می‌شود بسیار بهداشتی‌تر از روش‌های دیگر است.

در این روش کاشت با تجهیزات پیشرفته تمام اتوماتیک انجام می‌شود که می‌تواند تراکم بیش از 14000 تار مو را در یک جلسه برای بیمار تضمین ‌کند.

حتما بخوانید :هزینه کاشت مو در تهران

روش جدید کاشت مو با دستگاه

روش جدید کاشت مو با دستگاه یا کاشت موی رباتیک بر مبنای تکنیک IFA (کاشت موی فولیکولی) انجام می‌شود. این روش متکی بر ربات‌هایی است که می‌توانند به صورت کاملا خودکار و اتوماتیک پیوندهای مو ناحیه اهداکننده مو را بسیار سریع‌تر، موثرتر و کم‌‌هزینه تر از حالت دستی انتخاب کرده و بردارند.

دو نوع ربات کاشت مو وجود دارد که از نظر تکنولوژی کمی با هم تفاوت دارند. هر دو از فناوری‌های دیجیتالی جدید برای شناسایی، انتخاب و گرفتن گرافت‌ها از ناحیه اهداکننده و انجام مایکروگرافت استفاده می‌کنند زیرا گرافت‌های استخراج شده بین 0.8 تا 1 میلی متر طول دارند.

در نهایت به لطف مایکروگرافت می‌توان گرافت‌ها را با شانس رشد مجدد بیش از 97% مجددا کاشت. در هر عمل کاشت، ناحیه اهداکننده و گیرنده از قبل تراشیده می‌شوند و توسط پزشک، بخش‌بندی و علامت‌گذاری می‌شوند. سپس داروی بی‌حسی  در نواحی که قرار است کار روی آنها انجام شود، تزریق می‌شود که تحمل درد برای بیمار راحت شود.

استفاده از چنین ربات‌هایی باعث می‌شود که زمان لازم برای انجام عمل جراحی کاشت مو در مقایسه با حالت دستی به کمتر از نصف کاهش یابد. علاوه براین، ربات‌ها به هیچ عنوان به اپیدرم آسیب نمی‌رسانند و هیچ جای زخمی به جا نمی‌گذارند. در ادامه انواع ربات‌هایی که برای کاشت مو استفاده می‌شوند را باهم بررسی می‌کنیم.

کاشت خط رویش طبیعی

انواع ربات‌های کاشت مو

انواع ربات و دستگاه اتوماتیک کاشت مو شامل موارد زیر است:

  • ربات نئوگرافت: اولین شرکت در دنیا که در سال 2009 ربات کمکی کاشت مو را به دنیای پزشکی معرفی کرد شرکت SAFER Neograft بود. این ربات دارای یک پانچ هوای فشرده یا میکروپانچ است که به سیستمی دیگر متصل است و یک میکروموتور چرخان دارد که قادر است فولیکول‌ها را از جای خود بیرون بیاورد. برای برداشت گرافت‌های مو، جراح پانچ را در دست می‌گیرد و با آن کار می‌کند. سرعت موتور چرخشی با توجه به ماهیت و کیفیت گرافت‌های مو تنظیم می‌شود. گرافت‌هایی که هر یک حاوی 1 تا 5 فولیکول هستند یکی یکی برداشته شده و همینطور به ترتیب و به ردیف روی پدهای استریل آغشته به محلول آب نمک قرار می‌گیرند. هنگامی که برداشت کامل شد، تیم جراحی فولیکول‌ها را آنالیز و مرتب می‌کنند. سپس با تزریق ماده بی‌حسی و ایجاد برش‌های کوچک و در نهایت کاشت دستی فولیکول به روش FUE یا DHI انجام می‌شود.
  • ربات ARTAS : سیستم ARTAS دارای دستگاهی بزرگتر از SAFER Neograft است که مجهز به دوربین‌های دیجیتال و پانچ‌های خودکار است و مستقیما روی پوست سر بیمار قرار می‌گیرد. دوربین‌ها تصاویر بزرگنمایی شده را روی صفحه نمایش ارسال می‌کنند و به پزشک این امکان را می‌دهند که به راحتی عملیات کاشت را کنترل کند. این ربات از چند الگوریتم مختلف برای برداشت قوی‌ترین و پربازده‌ترین فولیکول‌ها استفاده می‌کند. گرافت های استخراج شده در اختیار تیم جراحی قرار می‌گیرند تا بتوانند آنها را به صورت دستی به روش FUE یا DHI بکارند. درس ال 2018 شرکت Restoration Robotics نسخه‌ای از ربات ARTAS را راه‌اندازی کرد که نه تنها فولیکول‌ها را برداشت می‌کند بلکه خود نیز عمل کاشت را انجام می‌دهد. این کار باعث می‌شود که عمل کاشت مو کاملا خودکار و هیچ نیازی به کاشت دستی نداشته باشد بنابراین سرعت کاشت به طور قابل توجهی سریع تر خواهد شد. علاوه بر این هزینه کاشت مو نیز بسیار کمتر می‌شود با این وجود هنوز برخی افراد کاشت دستی را ترجیج می‌دهند. برخلاف Neograft که به مهارت و تجربه جراح نیاز دارد، ربات ARTAS جایی برای خظای انسانی باقی نمی‌گذارد و با دقت بسیار بالایی انجام می‌شود. نئوگرافت‌ها می‌توانند از 500 تا 1000 گرافت را در ساعت برداشت کنند و به جراح فرصت می‌دهند تا انرژی و توجه خود را روی کاشت فولیکول‌های استخراج شده بگذارد.  این در حالی است که بیشتر عمل‌های کاشت مو در کل به 2000 تا 3500 کاشت فولیکول نیاز دارند.

روش جدید کاشت مو تکثیر

روش جدید کاشت مو با تکثیر یا همان کاشت سلول‌های فولیکولی FCI بر اساس توانایی سلول‌های پاپیلای پوستی DP که در انتهای فولیکول‌های مو هستند، برای تحریک تولید موهای جدید انجام می‌شود. سلول‌های DP را می‌توان به کمک کاشت رشد داد و تکثیر کرد. برای تولید فولیکول‌های جدید باید دو نوع سلول وجود داشته باشد. نوع اول کراتینوسیت‌ها ( نوع اصلی سلول فولیکول مو ) هستند و نوع دوم سلول‌های پاپیلای پوستی DP هستند که در سمت بالایی غشاء پوست درست زیر فولیکول مو قرار دارند.

سلول‌های DP می‌توانند کراتینوسیت‌ها را وادار به تشکیل فولیکول‌های موی جدید کنند. دو روش اصلی تکثیر شامل پیوند سلول‌های پاپیلای پوستی به تنهایی یا کاشت آن‌ها به همراه کراتینوسیت‌ها هستند. این تکنیک‌ها را می‌توان همراه با ماتریکس یا بدون آن به کار برد، ماتریکس در کاشت مو به جراح کمک می‌کند که فولیکول‌های موی جدید را به درستی جهت دهی کند.

کاشت سلول‌های پایپلای پوستی​

کاشت سلول‌های DP به این امید انجام می‌شود که باعث شوند سلول‌های پوستی کراتینوسیت از سلول طبیعی به فولیکول مو تبدیل شوند. این روش “نوزایی فولیکولی” نیز نامیده می‌شود زیرا موهای جدید در جایی تشکیل می‌شوند که قبلا فولیکول‌های مو وجود نداشته‌اند.

کاشت پایپلای پوستی با کراتینوسیت

در این روش مخلوطی از کراتینوسیت‌ها و سلول‌های DP در پوست کاشته می‌شوند. کراتینوسیت‌ها و سلول‌های DP با هم کاشته می‌شوند به طوری که موها در یک ظرف کشت رشد می‌کنند. موهایی که در محیط کشت رشد می‌کنند “موهای اولیه” نامیده می‌شوند که در مرحله بعد روی پوست بیمار کاشته می‌شوند. یکی از مزیت‌‌های این روش این است که به دلیل مشخص شدن جهت گیری ساختاری موی اولیه کنترل بهتری بر جهت رشد مو روی پوست سر در هنگام کاشت وجود دارد. 

حتما بخوانید : دکتر کاشت مو در تهران

کاشت سلول با استفاده از ماتریکس

یکی از انواع تکنیک های‌فوق العاده کاشت مو استفاده از ماتریکس برای کمک به جهت‌دهی سلول‌های کاشته شده است. ماتریکس می‌تواند یک ماتریکس مصنوعی متشکل از موادی مانند داکرون یا یک ماتریکس بیولوژیکی متشکل از کلاژن یا سایر اجزای بافت باشد. ماتریکس درست مانند یک داربست عمل می‌کند که به سازماندهی سلول‌ها برای تشکیل یک فولیکول کمک می‌کند. ماتریکس را می توان با سلول های پاپیلای پوستی به تنهایی یا در ترکیب با کراتینوسیت‌های کشت شده استفاده کرد.

بهترین روش کاشت مو با تراکم بالا

بسیاری از افراد به دنبال انجام کاشت مو با تراکم بالا هستند که تراکمی کاملا شبیه سایر بخش‌های پوست سر باشد. تراکم موی کاشته شده به انجام یک کاشت موی موفق توسط یک جراح باتجربه در محیطی مدرن بستگی دارد. اما اگر بخواهیم در میان روش‌ها و تکنیک‌های مختلف کاشت مو بهترین روش کاشت مو با تراکم بالا را انتخاب کنیم کدام روش مناسب‌تر است؟ به طور معمول در یک کاشت موی معمولی تراکم مو در هر سانتی‌مترمکعب در حدود 30 تا 40 واحد فولیکولی است، در حالی که اگر تراکم بالا مدنظرمان باشد باید همین تراکم را به حدود 60 تا 75 واحد فولیکولی برسانیم. اما کدام روش کاشت مو می‌تواند ما را به تراکم موردنظر برساند؟

شاید بتوان گفت بهترین روش‌ کاشت مو با تراکم بالا ترکیبی از روش FUT و FUE است که دارای نتایج قابل توجهی است. علاوه بر این روش، در کاشت مو MicroFIT نیز در مقایسه با روش‌های دیگر می‌توان به تراکم مطلوبی رسید زیرا در این روش، گرافت‌های مو که از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند بدون اینکه در محلول نگهداری شوند به طور مستقیم در ناحیه گیرنده کاشته می‌شوند به همین دلیل نیز بازدهی کاشت مو در MicroFIT بیشتر است.

سوالات متداول

جدیدترین روش کاشت مو در امریکا، اروپا، ترکیه و ایران با به کارگیری ربات‌ها انجام می‌شود. ربات‌هایی که می‌توانند چندهزار تار مو را با دقت و به سرعت برای کاشت مو در اختیار جراح قرار دهند. به این ترتیب جراح قادر است کاشت مو را با تمرکز بیشتری انجام دهد و سرعت کاشت مو نیز بسیار کمتر از حالت کاشت دستی مو خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط