لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
لیزر دست

لیزر دست + مزایا و عوارض لیزر موهای دست

فهرست محتوای مقاله

دست‌ها یکی از چشم‌نوازترین اعضای بدن هستند. طبق تحقیقات مختلف، هر یک از ما بعد از اینکه به چهره یک فرد نگاه می‌کنیم، بلافاصله حرکت دست‌های آن فرد توجه‌مان را جلب می‌کند. به همین دلیل زیبایی و نظافت دست‌ها برای بسیاری از افراد پراهمیت است. اگر شما نیز از رشد مو در پشت دست و انگشتان خود ناراحت هستید یا زمانی که لباس‌هایی با آستین کوتاه به تن می‌کنید نگران دیده شدن موهای دست‌تان هستید لیزر موهای زائد دست بهترین انتخاب برای شماست. لیزر دست شما را از دردسر انجام اپیلاسیون‌های مکرر راحت می‌کند و هر زمان که دوست دارید لباس‌های راحت بپوشید دست‌های‌تان زیباتر به نظر می‌رسند. لیزر دست نتایج طولانی مدت و ماندگار دارد که به هیچ عنوان با اپیلاسیون قابل مقایسه نیستند. اگر می‌خواهید از همه نکات مربوط به لیزر دست و نحوه انجام آن، فواید لیزر دست و نکات منفی آن آگاه شوید با ما همراه باشید.

حتما بخوانید : لیزر موهای زائد بدن 

لیزر دست چگونه انجام می‌شود؟

لیزر موهای زائد دست یک گزینه بسیار عالی برای از بین بردن موهایی است که باعث ناراحتی شما می‌شوند. لیزر بر روی رنگدانه مو در فولیکول اثر می‌گذارد و به پوست اطراف آن کاری ندارد. به همین دلیل هم پوست شما هیچ آسیبی نمی‌بیند. آسیب وارده از لیزر به فولیکول، ریشه‌های مو را کاملا سست می‌کند در حدی که موها توانایی رشد مجدد را از دست می‌دهند و اگر هم رشد کنند بسیار نازک و ظریف خواهند بود. لیزر موهای دست در مقایسه با لیزر پا به زمان بسیار کمتری نیاز دارد زیرا ناحیه درمان کوچکتر است. تکنسین لیزر شما پیش از اینکه لیزر دست را آغاز کند، پوست دست را در نواحی که قرار است لیزر انجام شود به یک ژل مخصوص آغشته می‌کند که پوست آسیبی نبیند. پس از اینکه کار لیزر شما تمام شد ژل را با استفاده از یک دستمال تمیز کاملا پاک می‌کند و سپس برای جلسه بعدی لیزرتان نوبتی دیگر را در یک تاریخ خاص تعیین می‌کند. به یاد داشته باشید که باید حتما در تاریخی که برای شما مشخص شده است مراجعه کنید زیرا اگر میان جلسات لیزر دست شما وقفه ایجاد شود ممکن است به نتیجه دلخواه‌تان نرسید. به این دلیل که اگر فاصله میان جلسات زیاد باشد فولیکول مو مجددا فرصت می یابد تا خود را ترمیم کند و ممکن است موهای دست شما دوباره ضخیم و مقاوم شوند. بنابراین بسیار مهم است که با شروع اولین جلسه لیزر دست خود برای ادامه جلسات بعدی از یک برنامه دقیق و منظم پیروی کنید.

مزایا و معایب لیزر دست

در اینجا شما را با همه جنبه‌‌های مثبت و منفی لیزر موهای دست آشنا خواهیم کرد:

مزایای لیزر دست

برخی از فواید لیزر دست شامل موارد زیر هستند:

 • دست‌ها همیشه در معرض دید هستند، فرقی ندارد که آستین لباس‌تان بلند باشد یا کوتاه. به همین دلیل زیبایی دست‌ها به خصوص برای بانوان اهمیت زیادی دارد و از طرفی انجام اپیلاسیون مکرر وقت و حوصله زیادی می‌طلبد. خیلی از مواقع که فرصت از بین بردن موهای زائد دست را نداریم ممکن است نگران باشیم که دست‌های ما زیبا به نظر نرسند. علاوه بر این اپیلاسیون همیشه با تحریک پوست، ایجاد لک، زخم شدن و ایجاد برآمدگی‌هایی روی پوست دست همراه است در حالی که لیزر دست پوست را کاملا صاف نشان می‌دهد. بنابراین نتیجه لیزر بسیار بهتر از اپیلاسیون است.
 • لیزر موهای زائد دست درمانی ماندگار است که حتی اگر همه موهای دست را از بین نبرد اما درصد زیادی از فولیکول‌های موی دست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس از گذشت چند جلسه از لیزر موها کاملا به صورت نازک و بی‌رنگ رشد می‌کنند و ریشه آن‌ها بسیار ضعیف می‌شود.
 • با لیزر موهای دست دیگر نیازی نیست هر هفته یا هر ماه برای انجام اپیلاسیون به آرایشگاه بروید یا مواد اپیلاسیون را در خانه تهیه کنید و با زحمت بسیار موهای زائد دست‌تان را اصلاح کنید. با انجام لیزر دست در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید.

معایب لیزر دست

بسیار نادر است که شخصی از عوارض لیزر موهای دست خود شکایت داشته باشد یا دچار ناراحتی پوستی شده باشد. اما کاملا طبیعی است که لیزر دست نیز همچون سایر روش‌های درمانی ممکن است در ابتدا کمی عوارض پوستی ایجاد کند که اکثر آن‌ها در طول یک روز یا کمی بیشتر برطرف خواهند شد مانند موارد زیر:

 • یکی از عوارض لیزر موهای دست که زمان اندکی طول می‌کشد تا برطرف شود، قرمزی، تورم و حساسیت پوست است.
 • همچنین برخی از افرادی که تستوسترون مصرف می‌کنند، ممکن است انجام لیزر دست نتیجه چندانی برای آن‌ها نداشته باشد.
لیزر موهای زائد دست

آیا انجام لیزر دست فقط مخصوص بانوان است؟

هر چند انجام لیزرموهای دست زنان بیشتر از مردان رایج است اما امروزه هیچ محدودیتی برای انجام لیزر وجود ندارد و آقایان نیز بسیاری از نواحی بدن خود را لیزر می‌کنند. مردانی که موهای دست‌شان ضخیم و تیره است معمولا لیزر دست را عمدتا به دلایل بهداشتی انتخاب می‌کنند. لیزر موهای دست آقایان باعث می‌شود که در فصول گرم و تابستان کمتر عرق کنند و بهتر بتوانند بهداشت شخصی خود را رعایت کنند، مخصوصا برای آقایانی که مرتب به باشگاه ورزشی می‌روند. زمانی که دست‌هایی با موی ضخیم عرق می‌کنند، عرق برای مدتی طولانی روی دست باقی می‌ماند. باقی ماندن عرق روی دست باعث می‌شود که فولیکول‌های مو در معرض آلودگی بیشتری قرار بگیرند که باعث ایجاد انواع مشکلات پوستی می‌شود. در مقایسه با خانم‌ها، لیزر موهای دست مردان معمولا نتایج بهتری در بر دارد زیرا موها بسیار ضخیم هستند و پاسخ بهتری در درمان با لیزر می‌دهند.

نکات قبل از لیزر دست

لازم است قبل از انجام لیزر دستان خود نکاتی را رعایت کنید که از هزینه و وقتی که صرف انجام لیزر می‌کنید حداکثر نتیجه ممکن را بگیرید. شناخت موارد زیر اهمیت زیادی دارد:

 • موهای دست خود را پیش از لیزر با هیچ وسیله‌ای به جز تیغ اصلاح نکنید. حدود 24 تا 48 ساعت قبل از جلسه لیزر موهای دست‌تان را بتراشید. موهای دست باید به میزان مشخصی کوتاه باشند که انرژی لیزر صرف از بین بردن ریشه مو شود.
 • چند هفته قبل از لیزر بدن خود را برنزه نکنید. اگر پوست شما تیره‌تر شود لیزر ممکن است در تشخیص رنگدانه فولیکول با مشکل مواجه شود و تاثیر آن در از بین بدن ریشه مو کاهش می‌یابد.
 • دو هفته قبل از درمان از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از لیزر دست

پس از لیزر موهای دست‌ نیز بهتر است موارد زیر را رعایت کنید که پوست‌تان دچار ناراحتی نشود:

 • به منظور رفع قرمزی و سوزش دست پس از لیزر باید تا چند روز پوست دست را با استفاده از آبرسان‌های بدون عطر مرطوب کنید.
 • بعد از لیزر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • بعد از لیزر دست سعی کنید به مدت چند روش از فعالیت های تحریک کننده پوست مانند استخر رفتن، سونا و دوش آب داغ خودداری کنید.
 • پس از لیزر لباس راحت به تن کنید که با پوست دست‌تان تماس زیادی نداشته باشد و پوست شما دچار عرق، خارش و حساسیت نشود.

برای لیزر دست چند جلسه نیاز دارید؟

به طور کلی همه نواحی بدن از جمله دست‌ها به 6 تا 12 جلسه لیزر برای کاهش 75 تا 95 درصدی مو نیاز دارند. معمولا انجام 6 جلسه لیزر دست به همه توصیه می‌شود که فاصله زمانی آن ها باید حدود 4 تا 8 هفته باشد که فاصله جلسات بسته به پیشرفت رشد مو در هر شخص تعیین خواهد شد. پس از اولین سری جلسات، می‌توانید ارزیابی کنید که نتیجه لیزر چطور بوده است و پزشک شما تعداد جلسات لازم برای تکمیل لیزر شما را تخمین می‌زند. پیش بینی دقیق اینکه هر فرد به چند جلسه لیزر نیاز دارد دشوار است زیرا چرخه رشد مو در هر فردی به عوامل زیادی بستگی دارد، به عنوان مثال فقط موهایی که در مرحله رشد قرار دارند تحت تاثیر لیزر قرار می‌گیرند. از آنجایی که در هر جلسه فقط درصد خاصی از موهای شما در مرحله رشد هستند باید لیزر در طول چند ماه بارها و بارها در همان ناحیه انجام شود تا لیزر موی کل دست به نتیجه مطلوب برسد. بنابراین در هر جلسه، رشد برخی از موها بسیار کم می‌شود تا اینکه قابلیت رشد به حداقل میزان ممکن برسد. علاوه بر این مواردی مانند رنگ و جنس موها و رنگ پوست نیز در اثرگذاری لیزر بسیار اهمیت دارند.

حتما بخوانید : لیزر موهای زائد بیکینی

هزینه‌های مربوط به لیزر دست چقدر است؟

هزینه لیزر موهای دست در افراد مختلف یکسان نیست و به عوامل زیادی بستگی دارد. لیزر موهای دست مردان نسبت به زنان، به دلیل بزرگ‌تر بودن نواحی لیزر و نیز تراکم بیشتر موها ممکن است  گران‌تر باشد. همچنین تعداد جلسات به سرعت از بین رفتن موها در افراد بستگی دارد که قابل محاسبه نیست. معمولا پزشک شما پس از گذشت 6 جلسه از لیزر دست می‌تواند حدس بزند که ممکن است به چند جلسه دیگر نیاز داشته باشید تا موهای دست‌تان کاملا از بین بروند. علاوه بر این رنگ پوست و مو هم عاملی موثر در هزینه کلی لیزر است زیرا هر چه پوست روشن‌تر و موها تیره‌تر باشند به تعداد جلسات کمتری نیاز است. افرادی با پوست روشن‌تر و موی تیره‌تر زودتر به نتیجه مطلوب می‌رسند. به طور کلی، واضح است که هزینه لیزر موهای زائد دست نسبت به سایر روش‌های اصلاح کمی بیشتر است ولی با در نظر گرفتن همه مزایای لیزر دست هزینه کردن برای انجام آن به صرفه است و شما را از هزینه های دیگر که نتیجه چندان مطلوبی نیز ندارند راحت می‌کند.

لیزر موهای دست

چه افرادی گزینه مناسبی برای لیزر دست هستند؟

به طور کلی بهترین حالت پوست و موی فرد برای اثربخشی حداکثری لیزر، داشتن موهای تیره‌تر و پوست روشن‌تر است. زیرا لیزر بر رنگدانه مو اثر می‌گذارد که بتواند آن را از بین ببرد و هر چه موها تیره‌تر باشند راحت‌تر رنگدانه آن‌ها را شناسایی می‌کند. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که چند هفته قبل از لیزر از برنزه کردن پوست خودداری کنید.

آیا دستگاه‌های لیزر خانگی برای لیزر دست مناسب هستند؟

لیزر موهای زائد در خانه با استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی کوچک هم امکان‌پذیر است که البته دارای قیمت‌های بسیار بالایی نیز هستند. این تجهیزات کمتر از دستگاه‌های لیزری که کلینیک‌ها استفاده می‌شوند موثر هستند، اما برای افرادی که به طور مکرر از آن‌ها استفاده می‌کنند تاثیر مناسبی خواهد داشت.

سوالات متداول

لیزر موهای دست آقایان و خانم‌ها هر دو شامل کل دست از بالای هر دو بازو تا روی انگشتان دست می‌شود. البته چون در برخی از افراد موهای بازوها معمولا بسیار نازک است و ممکن است نیازی به لیزر در این نواحی نداشته باشند، انجام لیزر دست از آرنج تا روی انگشتان نیز به طور جداگانه و با هزینه‌ای کمتر از لیزر کل دست انجام می‌شود. پیش از انجام لیزر می‌‌توانید به تکنسین لیزر خود بگویید که کدام قسمت‌های دست‌تان را می‌خواهید درمان کنید.

انجام لیزر دست به این دلیل که معمولا پوست دست نازک وحساس است ممکن است برای برخی از افرادی که آستانه درد پایینی دارند کمی احساس گزش ایجاد کند. نگران درد لیزر نباشید زیرا امروزه بیشتر دستگاه‌های لیزر مجهز به خنک کننده پوست هستند که درد لیزر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و باعث ناراحتی فرد نخواهد شد.

لیزر موهای دست نه تنها برای بانوان بلکه برای آقایان نیز یک گزینه عالی برای حذف موهای زائد است، به ویژه در افرادی که موهای دست کاملا ضخیم و پر تراکم است یا به هر دلیلی از موهای زائد دست خود خسته شده‌اند لیزر می‌تواند یک راه حل طولانی‌مدت و ماندگار باشد. البته اثرگذاری لیزر در افرادی که موهای دست ضخیم‌تر و پوست روشن‌تری دارند کمی بیشتر از سایر افراد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط