لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
ریزش مو در کودکان

ریزش مو کودکان؛ علت، علائم و روش درمان آن

فهرست محتوای مقاله

احتمالا شما هم با دیدن ریزش مو در سر فرزندتان دچار استرس شده‌اید و نمی‌دانستید که بیماری ریزش موی کودکان نیز وجود دارد و این بیماری را مختص بزرگسالان در نظر می‌گرفتید.

 اما باید به شما بگوییم که ریزش مو کودکان چه به صورت نازک شدن مو باشد یا نقاط طاسی مشخص مانند ریزش موی سکه‌ای حائز اهمیت است. در ادامه باید به شما این خبر خوب را بدهیم که درمان ریزش مو در کودک در اکثر مواقع با موفقیت انجام می‌شود پس جای نگرانی باقی نمی‌ماند. برای آشنایی با سوالات مهم در این زمینه، دلایل و درمان ریزش موی کودکان با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

علت ریزش مو در کودکان

متداول ترین دلایل ریزش مو در کودکان شامل مواردی مانند: تلوژن افلوویوم، قارچ پوست سر، عفونت های باکتریایی، آلوپسی کششی، تریکوتیلومانیا، و آلوپسی آره آتا ( ریزش سکه‌ای مو ) است.

علاوه بر عوامل ذکر شده، دیگر علل کمتر رایج ریزش مو شامل اختلالات تیروئید، بیماری‌هایی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک، دیابت ملیتوس یا کم خونی فقر آهن، سوء تغذیه، ناهنجاری‌های ساختاری ساقه مو که معمولاً منجر به ریزش مو می‌شود، به‌صورت واضح دیده می‌شوند. این مسئله بیشتر در موهای شکننده و خشک مشاهده می‌شود.

در بعضی موارد هم ریزش مو بچه به دلایل غیر پزشکی اتفاق می‌افتد مانند:

 • ریزش موی نوزادان تازه متولد شده
 • برخورد و اصطحکاک با تشک یا صندلی ماشین که بعد از نشستن کودک این مورد رفع خواهد شد
 • برس زدن شدید
 • کشیدن موها به صورت دم اسبی
 • بافتن مو به صورت کشیده

این موارد در صورت اصلاح بعد از مدت کوتاهی درمان خواهند شد وجای نگرانی نخواهند گذاشت.

جلوگیری از ریزش مو کودکان

ریزش موی کودکان معمولا از چه سنی شروع می شود؟

ریزش مو در کودکان می‌تواند در سنین مختلفی از 3 ماه تا کودکان 13 ساله آغاز شود، وابسته به علت زمینه‌ای آن ممکن است در زمان مختلفی رخ دهد. در زیر تعدادی از انواع ریزش مو در کودکان که شایع بوده و سن معمول آغاز آنها آمده است:

 1. تلوژن افلوویوم: این نوع ریزش مو معمولاً موقتی است و به دلیل اختلال در چرخه رشد مو رخ می‌دهد. می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، از جمله دوران کودکی.
 2. تینیا کاپیتیس (قارچ پوست سر): این عفونت قارچی می‌تواند باعث ریزش قطعه‌ای موی سر شود. بیشتر در کودکان ۳ تا ۷ ساله رخ می‌دهد.
 3. آلوپسیا آره آتا: این بیماری ایمنی‌مرتبط باعث ریزش ناگهانی مو در قطعات گرد یا بیضوی می‌شود. می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، از جمله کودکان.
 4. تریکوتیلومانیا: این اختلال جریان خار مو به علت نیاز به خارش و بکشیدن موهای خود است. معمولاً در کودکان، به خصوص در سنین ۹ تا ۱۳ سالگی شروع می‌شود.
 5. ریزش مو وراثتی: برخی از شرایط وراثتی می‌توانند باعث ریزش مو در کودکان شوند، مانند آلوپسی ژنتیکی. زمان آغاز ریزش موی وراثتی متنوع است، اما معمولاً در دوران نوجوانی دیده می‌شود.

ریزش موی سر کودک در بسیاری از موارد طبیعی بوده و با گذشت زمان درمان خواهد شد یا بهتر است بگوییم که روند طبیعی رشد خود را طی خواهد کرد. اما اگر ادامه پیدا کرد بهتر است با یک متخصص در حوزه دکتر اطفال یا متخصص پوست مشورت کنید تا ارزیابی و تشخیص صحیح انجام شود.

دلایل ریزش موی کودکان

آیا ریزش موی کودکان خطرناک است؟

ریزش مو در کودکان معمولاً به خودی خود خطرناک تلقی نمی‌شود. با این حال، می‌تواند علامت یا نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به توجه دارد. مهم است که علت ریزش مو کودکان را تعیین کنید و هر‌گونه نگرانی مرتبط با سلامتی را برطرف کنید.

در برخی موارد، ریزش مو ممکن است موقتی یا خودبه‌خود برطرف شود، مانند موارد تلوژن افلوویوم یا برخی عفونت‌های قارچی. با این حال، شرایط خاصی که باعث ریزش مو در کودکان می شود، مانند اختلالات خود ایمنی یا کمبودهای تغذیه ای، ممکن است نیاز به مداخله پزشکی و مدیریت مداوم داشته باشد.

اگر متوجه ریزش مو سر کودک شَدید یا نگران کننده در کودک شٌدید، بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص اطفال مشورت کنید. آنها می‌توانند سلامت کلی کودک را ارزیابی کنند، در صورت لزوم آزمایشات مناسب را انجام دهند و در صورت نیاز، در مورد گزینه های درمانی یا ارجاع به متخصصان شما را راهنمایی کنند.

جلوگیری از ریزش مو در کودکان

برای جلوگیری از ریزش مو در کودکان، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. تغذیه مناسب: اطمینان حاصل کنید که کودکانتان تغذیه سالم و متوازنی دارند. مطمئن شوید که آنها موادغذایی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌های ضروری برای سلامت مو مصرف می‌کنند.
 2. مراقبت از مو: به موی کودکانتان مراقبت کنید و از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنید. استفاده از محصولات ملافه‌ای نرم و غیرضررآور، شانه کردن ملایم و استفاده از شانه‌های چوبی نرم می‌تواند به حفظ سلامت موها کمک کند.
 3. رفع عفونت‌ها: در صورت وجود عفونت پوست سر مانند قارچی سر (تینیا کاپیتیس)، به طور سریع و موثر آن را درمان کنید. مراجعه به پزشک و استفاده از داروها و شامپوهای مخصوص می‌تواند به بهبود شرایط و جلوگیری از ریزش مو کمک کند.
 4. کاهش استرس: استرس و فشار روحی نیز می‌تواند ریزش مو را تحریک کند. برای کودکانتان محیطی آرام و پشتیبانی روانی مناسب فراهم کنید و راهنمایی و حمایت خود را در مقابل فشارها و استرس‌های زندگیشان ارائه دهید.
 5. اجتناب از مواد شیمیایی مضر: استفاده از محصولات مو شامپو، رنگ مو و مواد شیمیایی قوی را در کودکانتان به حداقل برسانید. این مواد می‌توانند به سلامتی مو و پوست سر آسیب برسانند و ریزش مو را تحریک کنند.
 6. توجه به بهداشت عمومی: بهداشت عمومی موجود در مدارس و محیط‌های عمومی را نیز در نظر بگیرید. از به اشتراک گذاشتن آب، موشواره، دستمال و اشیاء شخصی با دیگران خودداری کنید تا از انتقال عفونت‌ها جلوگیری کنید.
 7. تشخیص و درمان بیماری‌های اساسی: در صورتی که ریزش موی کودکتان پابرجا باشد و نگرانی زیادی ایجاد کند، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. آنها می‌توانند بررسی کامل انجام داده و در صورت نیاز به تست‌ها و تشخیص صحیح، درمان مناسب را تعیین کنند.
 8. توجه به عوامل روانشناختی: برخی موارد ریزش مو در کودکان ممکن است به عوامل روانشناختی مرتبط با استرس، اضطراب یا اختلالات خلقی بازگردد. در این موارد، مشاوره روانشناسی می‌تواند بهبود و کنترل ریزش مو را تسهیل کند.

در نهایت، توجه به نکات فوق و مراقبت صحیح از مو و پوست سر کودکان می‌تواند به حفظ سلامت مو و جلوگیری از ریزش غیرطبیعی آنها کمک کند. با این حال، برای تشخیص دقیق و درمان صحیح، مراجعه به پزشک متخصص توصیه می‌شود.

حتما بخوانید : ریزش مو زنان

درمان ریزش مو در کودکان

برای هرکدام از بیماری های ریزش مو سر کودکان درمانی مناسب با علت آن در ادامه مطلب توضیح داده شده این درمان ها شامل :

درمان قارچ پوست سرکودک

در صورتی که قارچ پوست سر تشخیص داده شود، بررسی میکروسکوپی می‌تواند تشخیص را تایید کند. درمان معمولاً شامل مصرف یک داروی ضد قارچ خوراکی مانند گریزئوفولوین به مدت هشت هفته به صورت قرص است.

همچنین، کودک شما باید از شامپوهای ضد قارچ مانند سولفید سلنیوم یا کتوکونازول استفاده کند تا ریزش قارچ را کاهش دهد. به علت طبیعت عفونت مسری، کودک شما باید احتیاط کند تا اشیایی مانند کلاه، حوله، قیچی مو یا برس که به سرش لمس می‌کنند را با دیگران به اشتراک نگذارد.

اگرچه هیچ درمان مطلقی برای آلوپسی آره آتا وجود ندارد، اما درمان می‌تواند در کنترل این بیماری در برخی از کودکان موثر باشد. بسیاری از آنها در طی یک سال موهای خود را بازیابی می‌کنند، اگرچه رشد مجدد آن غیرقابل پیش‌بینی است و بسیاری از افراد ممکن است دوباره موهای خود را از دست دهند.

درمان ریزش موی سکه ای کودکان

در حالی که هیچ درمانی برای آلوپسی آره آتا ( ریزش موی سکه ای )وجود ندارد، بعضی از درمان ها می‌تواند این بیماری را در کودکان کنترل کند. بسیاری از آنها ظرف یک سال موهای خود را برمی‌گردانند. برای کودکان کوچکتر، درمان ریزش موی سکه ای کودکان عمدتاً شامل پمادها یا کرم های کورتیکواستروئیدی قوی است که در مناطق طاس اعمال می‌شود.

نوجوانانی که ممکن است انگیزه کافی برای بازگشت موهای خود داشته باشند، ممکن است تزریق استروئید به پوست سر را تحمل کنند. ماینوکسیدیل (Rogaine) اغلب در کنار درمان موضعی استروئیدی استفاده می‌شود. همچنین ممکن است از آنترالین برای مدت کوتاهی روی پوست استفاده شود و سپس شسته شود. رشد مو ممکن است در 8-12 هفته دوباره بازگردد

درمان تریکوتیلومانیا ( اختلال موکنی )

تریکوتیلومانیا ممکن است به دلیل عوامل استرس زا یا اضطراب در زندگی کودک شما در خانه، مانند از دست دادن پدربزرگ و مادربزرگ، تولد خواهر یا برادر، طلاق یا استرس مدرسه، ایجاد شود. در صورت تشخیص دقیق عادت موکنی توسط فرزندتان، سرزنش احتمالاً بی‌نتیجه خواهد بود. دریافت مشاوره می‌تواند به فرزندتان در مقابله با منبع استرس یا اضطرابی که به این عادت منجر شده است، کمک کند و به توقف آن راهی یابد.

درمان تلوژن افلوویوم در کودکان

تلوژن افلوویوم به معنای ریزش گسترده و ناگهانی موها است که ممکن است در کودکان رخ دهد. این مشکل معمولاً به صورت یک عارضه موقت و بدون نیاز به درمان خاص خودبخود بهبود می‌یابد. در بیشتر موارد، موهای جدید در مدت چند ماه به طور طبیعی رشد خواهند کرد و روند ریزش به پایان می‌رسد.

با این حال، برخی از راهکارهایی می‌توانند در بهبود سریع‌تر و رشد مجدد موها کمک کنند. مراقبت‌های ساده مانند حفظ تغذیه سالم و متنوع، استفاده از شامپوها و محصولات ملایم و مناسب برای موها، جلوگیری از آسیب زدن به موها توسط وسایل گرمایی مانند سشوار و اتو مو و تمیز نگه داشتن مو می‌تواند مفید باشد.

حتما بخوانید : کچلی قارچی سر

درمان کم کاری تیروئید در کودکان

کم کاری تیروئید در کودکان می‌تواند به ریزش مو منجر شود. درمان کم کاری تیروئید برای جلوگیری از ریزش مو و بهبود وضعیت موها عموماً شامل مصرف داروهای هورمون تیروئید است. پزشک متخصص پزشکی داخلی یا پزشک فوق تخصص غدد درمان کم کاری تیروئید را تعیین و راهنمایی لازم را ارائه می‌دهد.

معمولاً درمان شامل مصرف داروی لووتیروکسین است که به عنوان جایگزین هورمون تیروئید طبیعی در بدن عمل می‌کند. دوز دارو براساس سن، وزن و شدت کم کاری تیروئید تنظیم می‌شود و توسط پزشک تجویز می‌شود. مصرف منظم و صحیح دارو و انجام بازرسی‌های منظم توسط پزشک ضروری است.

درمان خانگی ریزش مو کودکان

از موثر ترین راه های درمان خانگی برای ریزش موی کودک استفاده از ماساژ با روغن، استفاده از ماسک آلوورا، شستشو با آب برنج، استفاده از روغن استخودوس و روغن دانه کدو تنبل است که در ادامه بیشتر به هرکدام خواهیم پرداخت.

ماساژ با انواع روغن:

روش‌های سنتی استفاده از روغن نارگیل، روغن بادام و روغن زیتون برای تغذیه و حالت دادن به مو در بسیاری از فرهنگ‌ها شناخته شده‌اند. این روغن‌ها دارای آنتی اکسیدان های غنی و ترکیبات مغذی مفید برای ریشه‌های مویی هستند. علاوه بر این، آنها به حفظ رطوبت مو، کاهش خشکی و آسیب به مو کمک می‌کنند.

نحوه استفاده از روغن نارگیل یا روغن زیتون:

 • معمولا به این صورت است که ابتدا مقداری روغن را روی پوست سر خود می‌مالید و چند دقیقه ( دو الی سه دقیقه ) آن را ماساژ می‌دهید.
 • بعد از نیم ساعت الی یک ساعت سر خود را بشویید.

استفاده از ماسک آلو ورا: آلوئه‌ورا دارای خصوصیات متنوعی از جمله خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی و ضدمیکروبی است. این گیاه حاوی تعداد زیادی ویتامین از جمله ویتامین‌های A، B1، B2 و C می‌باشد. همچنین، در مقدار کمی اسیدفولیک نیز دارا می‌باشد. همه این عوامل نقش حیاتی در تغذیه ریشه‌های مو و تقویت رشد مو دارند.

روش استفاده:

 • از برگ‌های تازه آلوئه‌ورا، ژل آلوئه‌ورا را برداشت کنید.
 • ژل را بر روی پوست سر و موهایتان بمالید.
 • آن را نیم ساعت بگذارید تا درون پوست سر جذب شود، سپس آن را بشویید.

شستشو با آب برنج:

محتوای بالای آمینو اسید موجود در آب برنج می‌تواند با افزایش سطح پروتئین، به موهای ضخیم‌تر و درخشان‌تر کمک کند و راه حل آسانی برای درمان خانگی ریزش موی کودکان باشد.

روش استفاده:

 1. مقداری برنج شسته شده را در آب برای ۳۰ تا ۶۰ دقیقه خیس کنید.
 2. آب غلیظ را از برنج صاف کنید و در یک جریان نگهداری کنید. می‌توانید آن را به مدت ۲ تا ۳ روز نگهداری کنید.
 3. پس از شامپو کردن موهایتان، از این آب برنج برای شستشوی مو استفاده کنید. مطمئن شوید که به پوست سر و موهایتان برسد.
 4. به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را روی موهایتان بگذارید.
 5. با آب معمولی آن را بشویید.

درمان با روغن اسطوخودوس

استفاده از روغن اسطوخودوس را در نظر بگیرید که سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است که می تواند پوست سر را تسکین داده و رشد مو را تحریک کند. روغن اسطوخودوس همچنین سرشار از مواد شیمیایی گیاهی مانند لینالول و ژرانیول است که می تواند به کاهش شوره سر و تحریک فولیکول های مو کمک کند و به رشد مو کمک کند.

روش استفاده:

 1. چند قطره روغن اسطوخودوس را در ۱ تا ۲ قاشق چایخوری روغن زیتون مخلوط کنید.
 2. این محلول را روی موها و پوست سرتان بمالید و به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید.
 3. اجازه دهید حدود نیم ساعت تا یک ساعت بماند که جذب شود، سپس آن را بشویید.

روغن دانه کدو تنبل

در سال 2014، یک مطالعه انجام شد تا بررسی کند آیا استفاده از روغن دانه کدو تنبل می‌تواند به رشد مو کمک کند یا خیر. نتایج این مطالعه نشان داد که مردانی که به مدت ۶ ماه روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم روغن دانه کدو تنبل مصرف کردند، تجربه یک افزایش ۴۰ درصدی در تعداد موها داشتند.

در مقابل، افرادی که دارونما  ( پلاسیبو )مصرف کردند، تنها یک افزایش ۱۰ درصدی را تجربه کردند. همه این مردان سابقه آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه را داشتند. آنها در زمان مطالعه داروی دیگری برای ریزش مو استفاده نمی‌کردند و در بازه سنی ۲۰ تا ۶۵ سال قرار داشتند.

سوالات متداول

بهترین دکتر برای درامان ریزش مو کودک دکتر اطفال یا متخصص پوست است.

در برخی موارد، ریزش مو می‌تواند ناشی از عوامل مؤقتی مانند تغذیه نامناسب، نقص ویتامینی، عفونت‌ها یا تنش باشد و در صورت درمان علت اصلی، موها می‌توانند بهبود یابند. در برخی موارد دیگر، ریزش مو می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات پایه مانند عوامل ژنتیکی یا مشکلات تیروئیدی باشد، که نیاز به درمان توسط پزشک دارد.

بله ریزش مو در نوزادان زیر یک سال طبیعی است. اما برای کودکان بزرگتر می‌تواند نشانه بیماری باشد.

کمبود ویتامین هایی مانند B, C, A و E می‌تواند در ریزش مو موثر باشد.

 • کمبود ویتامین
 • عوامل ژنتیکی
 • بیماری های: قارچی، خود ایمنی بدن، آلوپسی آرآتا ( ریزش مو سکه‌ای )
 • فشار های روانی مانند استرس و فوت عزیزان

از حدود چهار ماهگی شروع شود و تا شش ماهگی ادامه داشته باشد. در این مدت، موهای نوزاد به صورت طبیعی می‌توانند ریزش کنند. پس از این دوره، معمولاً موهای جدید و قوی‌تری به جای موهای ریزش کرده رشد خواهند کرد.

منابع:

webmd

emedihhealth

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط