لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
ریزش ابرو در زنان

ریزش ابرو +15 عامل مهم و تاثیر گذار در “ریزش ابرو”

فهرست محتوای مقاله

افراد ممکن است متوجه ریزش موی ابرو در یک یا هر دو طرف شوند. علائم دیگر می‌تواند شامل خارش و خشکی پوست، ریزش مو یا نازک شدن موی سر یا سایر قسمت‌های بدن باشد.در اینجا می‌پردازیم به همه آنچه لازم است درباره ریزش موی ابروی در آقایان، خانم‌ها و حتی کودکان بدانیم، علت این ریزش ها را بررسی کنیم و با روش پیشگیری از آن اشنا شویم.

علت‌ ریزش ابرو

دلیل ریزش ابرو می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عدم تعادل هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، بیماری‌های خودایمنی و برخی از بیماری‌های پوستی، ضربه فیزیکی یا استرس عاطفی باشد. ریزش موی ابرو که نام پزشکی آن هیپوتریکوزیس یا ماداروز ابرو است می‌تواند باعث شود که فرد متوجه نازک شدن مو یا حتی ریزش تکه‌ای از ابروهای خود شود.

برای تشخیص درست دلیل ریزش ابرو پزشک تمامی آزمایش‌های لازم را انجام دهد تا در مرحله بعد بتواند درمان مناسبی برای آن بیابد. اما در ادامه به انواع دلایل ریزش ابرو بپردازیم.

اینفوگرافی دلایل ریزش ابرو

ریزش ابرو ناشی از افزایش سن

همه ما به شدت از تاثیرات افزایش سن بر بدن خود آگاه هستیم، موهای ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به مرور شاهد از دست دادن حجمی از موهای سر یا ابروها هستیم. بیشتر افراد چه خانم‌ها و چه آقایان ممکن است نازک شدن یا ریزش موی ابرو را تجربه کنند که البته تا حدودی قابل کنترل خواهد بود. کاشت ابروی دائمی گزینه مناسبی برای الگوهای ریزش موی ابرو ناشی از افزایش سن است.

ریزش ابرو در اثر تغذیه

دانشمندان در برخی از مطالعات خود دریافته‌اند که رژیم غذایی نامناسب تاثیر تدریجی اما قطعی بر روی موی ابرو و در واقع بر روی کل بدن دارد. وقتی بدن ما کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را داشته باشد نمی‌تواند آنگونه که باید عمل کند و به زودی دچار مشکلاتی چون نازک شدن موی ابرو خواهد شد.

بدن انسان به مواد مغذی از جمله منابع انرژی (کربوهیدرات، پروتئین، چربی‌ها)، اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد. برخی از این مواد رشد موی ابرو را حفظ کرده و در جلوگیری از ریزش ابرو بسیار موثر هستند. برای مثال کمبود ویتامین A یا روی رشد سلولی را کند می‌کند. همچنین ویتامین C، انواع ویتامین‌های گروه B، آهن، ویتامین‌های E و D و اسیدهای چرب امگا 3 نیز در حفظ سلامت ابرو بسیار تاثیرگذارند. بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، ما را در راستای سلامت پوست و موی‌مان یاری می‌کند.

حتما بخوانید : تاثیر تغذیه در ریزش مو

ریزش ابرو عصبی

استرس عامل دیگری است که می‌تواند به سرعت باعث ریزش ابرو در هر سنی و هر جنسیتی شود. زمانی که هورمون‌های بدن به دلیل اضطراب و استرس مزمن از تعادل خارج می‌شوند، برخی از عملکردهایی که برای حفظ سلامت انسان نیاز است را دچار ناهماهنگی می‌کنند. علاوه بر این استرس و اضطراب بیش از حد می‌تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی مانند کاهش میزان اکسیژن دریافتی فولیکول‌های موی ابرو شود.

ریزش ابرو ناشی از بیماری خودایمنی

اختلالات خودایمنی مانند آلوپسی یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو هستند. علت ریزش ابرو و مژه در بیماری‌های خودایمنی این است که سیستم ایمنی بدن به اشتباه بخشی از بدن را به عنوان دشمن می‌شناسد و به آن حمله می‌کند. پزشکان هنوز در تلاش هستند تا علت‌ها یا محرک‌های این بیماری را مشخص کنند. 

آلوپسی فولیکول‌های مو را هدف قرار می‌دهد و ممکن است تولید و رشد مو را در برخی از نقاط بدن متوقف کند. درمان این عارضه اگر به موقع انجام شود ممکن است موهای ریخته شده ابرو را بازگرداند. 

گاهی ریزش ابروی سکه‌ای ناشی از خودایمنی هفته‌ها یا حتی سال‌ها باید تحت درمان قرار گیرد. آلوپسی انواع مختلفی دارد مانند آلوپسی آره‌آتا (ریزش سکه‌ای مو)، آلوپسی یونیورسالیس (ریزش کل موها)، آلوپسی فیبروزان که باعث ایجاد زخم روی پوست سر، طاسی سر و ریزش ابرو می‌شود.

حتما بخوانید : قیمت کاشت ابرو در تهران

ریزش ابرو ژنتیکی

اگرچه ریزش ابرو ناشی از موارد ژنتیکی کمتر مشاهده می‌شود اما شرایط ژنتیکی زیر می‌تواند منجر به ریزش موی ابرو شود:

  • دیسپلازی اکتودرمی: این شرایط ژنتیکی می‌تواند بر پوست، مو، ناخن‌ها و دندان‌ها تاثیر بگذارد و باعث کم پشت شدن و از بین رفتن موهای ابرو، مژه و سایر قسمت‌های بدن شود.
  • سندرم نترتون: این بیماری پوستی بر روی مو و سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث شکننده شدن مو و ریزش ابروها شود.

ریزش ابرو در اثر کم کاری تیروئید

غده تیروئید هورمون‌هایی را تولید می‌کند که متابولیسم را تنظیم می‌کنند. عدم تعادل تیروئید می‌تواند منجر به ریزش موهای ابرو شود هر چند خوشبختانه معمولا چنین مشکلاتی با موفقیت درمان می‌شوند. وقتی غده تیروئید بیش از حد یا خیلی کم هورمون تولید می‌کند، بدن شما از تعادل خارج می‌شود و تعدادی از فرآیندهای طبیعی را مختل می‌کند که شامل رشد موی ابرو هم می‌شود.

دلایل ریزش ابرو در خانم ها

ریزش ابرو بعد از کاشت

اگر شما هم با مشاهده عکس رویش مجدد ابروها بعد از کاشت ابرو بیماران مختلف دوست دارید کاشت ابرو انجام دهید ولی از احتمال ریزش ابرو بعد از کاشت می‌ترسید باید گفت که این ریزش کاملا موقتی است و اصلا جای نگرانی ندارد. در واقع علت ریزش ابرو بعد از کاشت این است که موهای کاشته شده به طور طبیعی پس از حدود 3 هفته شروع به ریزش می‌کنند. اما پس از حدود 4 ماه دوباره رشد می‌کنند و بعد از گذشت 6 ماه موهای ابروی شما به طور محسوسی متراکم خواهند شد.

ریزش ابرو بعد از لیفت

آیا لیفت ابرو هم باعث ریزش آن می‌شود؟ بله احتمال ریزش موهای ابرو بعد از لیفت ابرو وجود دارد. در واقع علت ریزش ابرو بعد از لیفت این است که برش‌های ایجاد شده برای انجام لیفت در امتداد خط رویش ابرو قرار دارند و ممکن است پس از عمل کمی ریزش ابرو را تجربه کنید. البته چنین شرایطی کاملا موقت است و پس از چند ماه، موهای ابرو مجددا شروع به رشد می‌کنند.

ریزش ابرو بعد از تاتو

تاتو ممکن است باعث ریزش موی ابروی موقت یا کم پشت شدن موهای آن شود. دلیل ریزش ابرو بعد از تاتو این است که سوزن تاتو و رنگ آن به عمقی از پوست وارد می‌شوند که می‌توانند باعث آسیب به فولیکول‌های مو شوند. بنابراین آسیب فولیکولی وارد شده باعث می‌شود موهای ابرو دیگر نتوانند به رشد طبیعی خود ادامه دهند و دچار ریزش شوند. برخی از فولیکول‌ها پس از مدتی بازسازی می‌شوند اما برخی دیگر ممکن است ترمیم نیابند و فرد ریزش مو ابروی شدیدی را تجربه کند.

ریزش ابرو بعد از میکروبلیدینگ یا فیبروز ابرو

ممکن است گاهی شنیده باشیم که میکروبلیدینگ یا فیبروز ابرو باعث ریزش ابروی شدید می‌شود ولی کاملا بر عکس ریزش ابرو بعد از میکروبلیدینگ بسیار کم است یا حتی ممکن است اصلا ایجاد نشود. علت عدم ریزش ابرو بعد از میکروبلیدینگ این است که سوزن میکرو به عمق زیاد پوست وارد نمی‌شود و آسیب زیادی به فولیکول موی ابرو وارد نمی‌کند. 

اگر به هر دلیلی بعد از میکروبلیدینگ دچار ریزش ابرو شوید ممکن است فردی که برای شما میکروبلیدینگ انجام داده است در کار خود تخصص کافی نداشته است. همچنین علت ریزش ابرو بعد از میکروبلیدینگ ممکن است ریشه در مشکلات سلامتی فرد داشته باشد.

ریزش ابرو بعد از هاشور

به طورکلی، میزان ریزش ابرو بعد از هاشور بسیار کم است و حتی گاهی ریزش ابرو کاملا غیرمحتمل است. بنابراین اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این دلیل از انجام هاشور ابروی خود منصرف شوید. علت عدم ریزش بعد از هاشور ابرو این است که روش‌های هاشور مانند میکروبلیدینگ در سطحی‌ترین لایه‌های پوست انجام می‌شوند و به فولیکول‌های مو آسیبی نمی‌رسانند.

ریزش ابرو بعد از بارداری

برخی از زنان ممکن است به دلیل استرس یا شوک دچار نازکی موی ابرو یا ریزش ابرو شوند که به آن تلوژن افلوویوم گفته می‌شود و برخی از زنان را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار می‌دهد. استرس قبل و بعد از بارداری هم ممکن بر روی حجم زیادی از موها تا حدود 30 درصد یا بیشتر تاثیر بگذارد. ممکن است بعد از بارداری فرد موها بسیار نازک شوند یا گاهی 100 تا 300 تار مو در روز را از دست بدهد.

همچنین بارداری و زایمان می‌توانند هورمون‌ها و سایر جنبه‌های بیوشیمی بدن را بر هم بزنند و باعث ریزش موی ابرو شوند. در سه ماهه اول بارداری ممکن است بدن تحت تاثیر عدم تعادل هورمونی قرار گیرد زیرا بدن برای حمایت از جنین در حال رشد به سرعت در حال تغییر است. اما با درمان این ریزش در بارداری، موهای از دست رفته پس از چند ماه درمان مجددا بازمی‌گردند.

ریزش ابرو بعد از عمل بینی

در یک چرخه معمولی مو در هر زمان 10 تا 20 درصد از فولیکول‌های مو در حالت تلوژن یا همان فاز استراحت هستند. اگر نسبت موهای تلوژن بیشتر از 20 درصد باشند نشانه تلوژن افلوویوم است که یکی از رایج ترین انواع ریزش مو است. 

علت ریزش ابرو بعد از عمل بینی این است که گاهی اوقات جراحی می‌تواند فولیکول های مو را در حالت استراحت طولانی‌تری نسبت به حالت عادی قرار دهد. جراحی بینی یک فرآیند تهاجمی است که می‌تواند به بدن و ذهن شما فشار و استرس زیادی وارد کند. در طول  سه تا چهار ماه پس از عمل جراحی بینی بدن شما به مواد مغذی خاصی مانند بیوتین، آهن، روی و پروتئین کافی نیاز دارد تا بتواند به درمان این ریزش پاسخ مناسب بدهد.

حتما بخوانید : سن مناسب کاشت ابرو

ریزش ابرو در شیمی درمانی

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند. ریزش ابرو و موی ناشی از شیمی درمانی می‌تواند به شدت آسیب‌زا باشد و از نظر روانی چالش برانگیزترین عوارض جانبی را داشته باشد. بیماران سرطانی علاوه بر ریزش موی سر، ممکن است ریزش ابرو را نیز تجربه کنند. چنین شرایطی باعث ناراحتی روحی بیمار می‌شود که معمولا درمان آن با داروهای مختلف توسط پزشک می‌تواند تا حدودی موثر باشد. امروزه درمان ریزش ابرو با لیزر نیز امکان پذیر است که ممکن است باعث رشد مجدد موهای ابرو شود.

ریزش ابرو بعد از تاتو

ریزش ابرو در شیردهی

ریزش موی ابرو در دوران شیردهی و پس از آن ممکن است اتفاق بیافتد. در این دوران تعادل هورمون‌های بدن به هم می‌ریزد و تغییر سطح هورمون‌ها باعث ریزش ابرو خواهد شد. کاهش سطح استروژن می‌تواند باعث نازک تر شدن ابرو یا ریزش شدید مو در زنان شود. معمولا بسیاری از زنان در دوره شیردهی و پس از آن دچار ریزش موی شدید خواهند شد که قابل درمان است. بنابراین اگر فرد در دوران شیردهی با چنین مشکلی مواجه شود لازم است حتما تحت نظر پزشک قرار گیرد و تمامی معاینات و آزمایش‌های لازم برای او انجام شود. با این کار علت ریزش ابرو یا موهای سر در این  دوران حساس از زندگی فرد مشخص می‌‌شود و درمان مناسب برای آن توسط پزشک تجویز خواهد شد.

علت ریزش ابرو در خانم ها

اما دلیل ریزش ابرو در خانم‌ها چیست؟ یکی از مواردی که می‌توان به عنوان علت ریزش ابروی زنان برشمرد کندن موهای ابرو در اثر اصلاح مداوم یا با استفاده از موچین است. زمانی که موهای ابرو بیرون کشیده می‌شوند، به فولیکول آن‌ها آسیب می‌رسد، زخم می‌‌شوند و به مرور زمان ممکن است دیگر توانایی تولید مو را نداشته باشند. علاوه براین، دلایل دیگری مانند افزایش سن و ژنتیک فرد نیز در ریزش مو ابرو زنان نقش عمده‌ای دارند. گاهی نیز درمان‌هایی خاص مانند درمان سرطان باعث از دست دادن موهای بدن از جمله ابروها می‌شوند که پس از قطع درمان مجددا ریزش ابروها قطع می‌شود و رشد ابروها به حالت عادی بازمی‌گردند.

جلوگیری از ریزش ابرو

علت ریزش ابرو در مردان

شاید ریزش ابرو در آقایان تنها با تصور دلایلی چون افزایش سن همراه باشد اما ابروها نیز مانند موی سر ممکن است تحت تاثیرعوامل ژنتیکی یا محیطی دچار ریزش شوند. یکی از مهم‌ترین علت‌های ریزش ابروی آقایان ناشی از مشکلات تیروئیدی است که بیشتر اوقات باعث نازکی موی ابرو و سپس ریزش آن خواهد شد. تغییرات هورمونی هم نقش مهمی در ریزش موی آقایان دارند که در مقایسه با خانم‌ها که معمولا بعد از زایمان و یائسگی اتفاق می‌افتد در مردان در هر سنی ممکن است ایجاد شود.

به هر حال، دلایل ریزش ابروی آقایان، محدود به موارد گفته شده نیست و برای تشخیص درست علت آن لازم است پزشک تمامی آزمایش‌های لازم را انجام دهد تا در مرحله بعد بتواند درمان مناسبی برای آن بیابد. درمان ریزش ابرو در آقایان به روش‌های مختلفی مانند درمان با طب سوزنی (‌که بیشتر مناسب ریزش ابرو ناشی از آلوپسی آره‌آتا است‌)، هورمون درمانی یا تغییر تغذیه با مصرف مکمل‌های غذایی و در نهایت روش‌های گیاهی مانند درمان ریزش ابرو با روغن کرچک است. در صورتی که هیچ کدام از درمان‌های بالا موثر نباشد ممکن است فرد روش کاشت ابرو را انتخاب کند که امروزه در بسیاری از کلینیک‌های کاشت مو به راحتی انجام می‌شود.

علت ریزش ابرو در نوجوانی

علت ریزش ابرو در نوجوانی ممکن است ناشی از استرس باشد که در چنین شرایطی تنها از بین بردن شرایطی که منجر به ایجاد اضطراب می‌شود در درمان ریزش مو و ابرو می‌تواند موثر باشد. علاوه بر این علت ریزش ابرو در نوجوانان دختر نیز ممکن است ناشی از عوامل هورمونی، تیروئیدی، تغذیه‌ای و دیگر مواردی باشد که سلامت بدن آن‌ها را تهدید می‌کند. 

همچنین احتمال ایجاد مشکلاتی مانند نازک شدن موی سر و ابرو در اثر بیماری‌های قارچی یا شوره سر نیز در میان نوجوانان وجود دارد. برای درمان شوره و ریزش ابرو انواع محصولات بهداشتی مانند شامپوهای ضدقارچ و ضدشوره یا داروهایی جهت استعمال موضعی بر روی ابرو موثر خواهند بود.

علت ریزش ابرو در کودکان

علت ریزش ابرو در کودکان ممکن است ناشی از اضطراب‌هایی باشد که آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر پزشک دلیل ریزش ابروها را استرس و سلامت روان تشخیص دهد بهترین راه جهت درمان ریزش ابرو در کودکان این است که از یک روانشناس بخواهید در درمان و کاهش اضطراب به بیمار کمک کند.

تشخیص ریزش ابرو

نباید فراموش کنیم که در روند رفع ریزش ابرو، مرحله اول تشخیص درست علت ریزش است که باید پیش از درمان ریزش ابرو و مژه انجام شود. تشخیص صحیح و به موقع علت ریزش ابرو ناگهانی می‌تواند پزشک را در برطرف کردن سریع ریزش ابرو یاری کند. در زمان درست، ریزش ابرو به بهترین شکل به دارو پاسخ می‌دهد، در حالی که در برخی مواقع دیگر ممکن است درمان‌های رایج دیگر فایده‌ای نداشته باشند و شخص مجبور شود به دنبال روش کاشت ابرو برود. متاسفانه در مواردی ریزش موی ابرو غیر قابل درمان است. بهترین متخصص برای تشخیص علت ریزش ابرو و مژه یک متخصص پوست و مو است. او با پرسش از سابقه پزشکی شما یک معاینه بالینی انجام می‌دهد. سپس متخصص پوست و مو با انجام آزمایش‌های مختلف دلیل اصلی ریزش ابروی شما را مشخص خواهد کرد.

روش‌های درمان مناسب بعد از تشخیص ریزش ابرو

زمانی که پزشک علت ریزش موی ابروی‌تان را مشخص کرد می‌تواند مناسب‌ترین درمان را برای شما انتخاب کند. در زیر به چند نمونه از داروهای رایج ریزش ابرو توجه نمایید:

  • ماینوکسیدیل بهترین داروی ریزش ابروی بدون نسخه موضعی است که هم در میان مردان و هم زنان استفاده می‌شود و پس از چند ماه می‌تواند موهای ابرو را برگرداند. البته دقت شود که داروی ماینوکسیدیل برای ریزش ابرو تا زمانی مفید خواهد بود که آن را مصرف می‌کنید و ممکن است پس از قطع مصرف ماینوکسیدیل مجددا دچار ریزش ابرو شوید.
  • کورتیکواستروئیدها به صورت قرص، تزریق و موضعی می‌توانند برای درمان آلوپسی آره‌آتا، اگزما و درماتیت استفاده شوند.
  • گاهی ریزش ابرو در طب سنتی یا با استفاده از طب سوزنی نیز برطرف می‌شود که معمولا در تحریک گردش خون و تسکین مواردی چون آلوپسی آره‌آتا مفید است.
  • ریزش ابرو با آنترالین هم ممکن است برطرف شود که معمولا ریزش ابرو ناشی از التهاب را از بین می‌برد.
  • برای ریزش ابرو هورمونی، متخصص غدد ممکن است داروهایی مانند هورمون محرک تیروئید، استروژن یا تستوسترون را تجویز کند.
  • کاشت ابرو نیز درست مانند کاشت موهای سر است که شامل پیوند فولیکول‌های مو به قسمتی از ابروهاست که دچار ریزش شده‌اند.

پیشگیری از ریزش ابرو

گاهی اوقات قبل از ریزش ابرو می‌توان از آن جلوگیری کرد. در ابتدا باید یک برنامه منظم غذایی و ورزشی برای خودتان داشته باشید. مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید و راه‌هایی برای انجام ورزش روزانه و کاهش استرس خود بیابید مانند ماساژ و مدیتیشن. در برابر میل به برداشتن بیش از حد ابروها یا استفاده از مواد شیمیایی مضر مانند رنگ مو مقاومت کنید و به جای آن از وازلین برای محافظت از موهای ابروی خود استفاده کنید. در ادامه به یاد داشته باشید که اگر به هر دلیلی ریزش موی ابرو را تجربه کردید بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا شما را مورد معاینه قرار دهد.

سوالات متداول

ریزش ابرو تا  تار مو در روز طبیعی است. اگر ریزش بیش از این مقدار باشد، باید به دنبال علت آن باشید.

ریزش ابرو و مو می‌تواند نشان دهنده هر مشکلی در بدن بیمار باشد که تنها پس از مراجعه به پزشک، انجام معاینات و آزمایش‌های مختلف می‌توان پی برد که دلیل اصلی ریزش چیست. بیمار ممکن است به هر دلیلی مانند دلایل ژنتیکی، نقص در سیستم ایمنی بدن، استرس، بارداری و بسیاری از موارد دیگر دچار ریزش مو ابرو شود.

هرچند همه ویتامین‌های موجود در مواد غذایی تازه و نیز مکمل‌های تغذیه‌ای برای بدن لازم هستند اما کمبود برخی از ویتامین‌ها مانند آهن، روی، ویتامین A، E  و ویتامین‌های گروه B می‌توانند باعث ریزش موی ابرو شوند. علاوه براین، مکمل‌های غذایی مانند امگا 3 و امگا 6 و آنتی‌اکسیدان‌ها نیز برای بدن بسیار مفید هستند و می‌توانند رشد مو را تقویت کنند.

اضطراب بیش از حد می‌تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی بدن مانند نوسانات هورمونی و کاهش اکسیژن‌رسانی به فولیکول‌های ابرو شود.

ریزش سکه‌ای یا تکه‌ای ابرو معمولا نشانه آلوپسی آره آتا است که به تدریج یا در یک دوره کوتاه می‌تواند باعث ریزش ابرو و حتی مژه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط