لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
تاثیر روانی ریزش مو

تاثیر روانی ریزش مو بر اعتماد به نفس چیست؟

فهرست محتوای مقاله

آیا می دانستید که 63% افراد مبتلا به ریزش مو مشکلات مرتبط با شغل و موقعیت اجتماعی را تجربه کرده‌اند! (هانت و مک‌هیل)

در اینجا خواهیم گفت که چگونه ریزش مو بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی تاثیر می‌گذارد.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

چرا ریزش مو باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود

آیا میان ریزش مو و اعتماد به نفس ارتباطی وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت است دلیل آن چیست؟ چرا داشتن مو در سلامت روان ما موثر است؟ تحقیقات نشان داده است که موی سر بیش از اینکه برای انسان اهمیت بیولوژیکی داشته باشد، دارای اهمیت روانی و اجتماعی است. اصلی‌ترین مزیت بیولوژیکی مو برای یک فرد این است که سر و جمجمه او را در برابر آسیب‌ها، سرما و به ویژه در برابر نور خورشید محافظت کند. اما فراتر از آن، موها از نظر روانی و اجتماعی بسیار مهم هستند. مو بخشی از هویت شخصی یا تصویر بدنی ما است و ریزش مو باعث کاهش اعتماد به نفس‌مان می‌شود.

با هم بپردازیم به بررسی تاثیر مو در اعتماد به نفس و اینکه آیا واقعا ریزش مو بر جایگاه اجتماعی افراد نیز موثر است یا خیر!

ریزش مو و اعتماد به نفس

تاثیر ریزش مو بر اعتماد به نفس

اما رابطه کچلی و اعتماد به نفس را چگونه می‌توان توجیه کرد؟ اولین تصویری که از خود در ذهن دیگران ثبت می‌کنیم ظاهر موها و چهره است. موهای سر همیشه در مرکز توجه بوده‌اند و نشانه‌ای از جنسیت، جوانی، نشاط و موقعیت تلقی می‌شوند. در واقع بخشی منحصر به فرد از بدن ما که به راحتی می‌توانیم آن را مطابق میل خود بیاراییم و تغییر دهیم موها هستند. موها در کمترین زمان با تکنیک‌هایی مانند رنگ، فر، صافی، کوتاهی و اکستنشن به کلی تغییر می‌کنند. به همین دلیل فردی که از ریزش مو رنج می‌برد، هر روز که از خواب بر می‌خیزد نه تنها انگیزه‌ای برای آراستن موهای خود ندارد بلکه با هر تار مویی که می‌ریزد، استرس ناشی از فشار فردی و اجتماعی هم بر او غلبه می‌کند. به ویژه در شرایطی که فرد تبلیغات مراقبتی مو را به دفعات در تلویزیون و رسانه‌های اجتماعی مشاهده می‌کند. گاهی چنین استرس روانی در غالب رفتارهایی چون انزوا و گوشه گیری بروز می‌کند.

ریختن موها شما را پیرتر نشان می‌دهد

یکی از دلایل تاثیر مو در اعتماد به نفس این است که طبیعتا سن هر فردی بدون مو یا با موی کم پشت بیشتر به نظر می‌رسد. ریزش مو هم در مردان و هم زنان میانسال ترس از پیری زودرس را به وجود می‌آورد و گاهی فرد احساس می‌کند که ممکن است از همسر خود پیرتر به نظر برسد و علاقه همسرش را به خود را از دست بدهد. احساسات منفی ناشی از ریزش مو همان تجربه فردی هستند و روانشناسی چنین احساساتی نحوه درک پزشک از تجربه بیمار است. بنابراین، با شناخت چنین احساساتی بهتر می‌توانیم مانع پیشرفت آنها شویم و اجازه ندهیم بر ما غلبه کنند. به هر حال به یاد داشته باشید که مشکل ریزش مو قابل درمان است و حتی اگر هیچ‌کدام از انواع درمان مو پاسخی ندهد، با انجام کاشت مو می‌توانید از موهای طبیعی برخوردار شوید. برخی از انواع کاشت مو حتی برای افراد طاس نیز قابل انجام است.

تاثیر ریزش مو بر اعتماد به نفس

کسانی که طاسند کمتر جذابند

باور عموم این است که با ریزش مو جذابیت فرد کم می‌شود که تا حدودی نیز درست است. ریزش مو به ویژه در سنین پایین منجر به کاهش جذابیت فرد خواهد شد. هر چند اثرات مخرب کم مویی مردان زیاد است اما استرس روانی در زنان کم مو بیشتر از مردان است زیرا مو تاج زیبایی و افتخار زن است. هر نشانه‌ای از ریزش مو و کاهش جذابیت می‌تواند به روح زن آسیب برساند به ویژه اگر در سنین پایین‌تر و در دختران جوان بروز کند.

ریزش مو و از دست رفتن جایگاه اجتماعی افراد

اضطراب، عصبانیت، افسردگی، خجالت، کاهش عملکرد کاری و در نهایت کناره‌گیری اجتماعی از جمله اختلالاتی هستند که در اثر ریزش مو بروز می‌کنند. احساسات ناشی از ریزش مو گاهی آنقدر طاقت فرسا هستند که نه تنها بر زندگی فردی بلکه بر فعالیت‌های اجتماعی نیز تاثیر می‌گذارند. بنابراین، تکرار حس عدم اعتماد به نفس ناشی از ریزش مو، باعث می‌شود که حتی مراوده‌های روزمره خود را محدودتر کنیم یا از شرکت در مناسبت‌های خانوادگی خودداری کنیم زیرا هر بار باید وقت زیادی را به آرایش موها اختصاص دهیم. البته درجات مختللف ریزش مو در افراد پاسخ روانی متفاوتی ایجاد می‌کند. در مواردی نیز چنین پاسخ روانی، اختلالات روانی زمینه‌ای را شدت می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط