لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
تاثیر الکل بر ریزش مو

هشدار! تاثیر مخرب الکل بر ریزش موهایتان

فهرست محتوای مقاله

بسیاری از افراد به نوشیدن الکل عادت دارند اما پس از مدتی با مشکلاتی چون ریزش مو روبرو می‌شوند. آیا الکل باعث ریزش مو می‌شود؟ یا برای فردی که با مشکل ریزش مو مواجه است، آیا نوشیدن بیش از حد الکل ریزش مو را تشدید می‌کند؟ در اینجا اثر الکل بر ریزش مو را با هم بررسی می‌کنیم و به پرسش‌های زیر پاسخ خواهیم داد.

  • تاثیر الکل بر پوست و مو چگونه است؟
  • آیا مصرف الکل و ریزش مو ارتباط دارند؟
  • چگونه تاثیر مصرف الکل بر ریزش مو را از بین ببریم؟

اگر شما هم به سلامت موی خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید بدانید که آیا مصرف الکل و ریزش مو مرتبط هستند یا خیر با ما همراه باشید.

موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران
موهای جذاب و با تراکم بالا را تجربه کنید!
کاشت موی طبیعی در تهران

تاثیر الکل بر ریزش مو

در آغاز پرسشی که پاسخ به آن اهمیت بسیاری دارد این است که آیا مصرف الکل باعث ریزش مو می‌شود؟ و دیگر اینکه تاثیر الکل بر پوست و مو چگونه است؟ در حالی که مصرف الکل به طور مستقیم دلیل ریزش مو نیست اما نوشیدن بیش از حد آن منجر به مشکلات سلامتی زیادی از جمله آسیب به سلامت مو خواهد شد.

علاوه براین، ترکیب مصرف الکل با مواد دیگر نیز ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. در واقع تاثیر الکل بر پوست و مو با تغییرات هورمونی، کمبودهای تغذیه‌ای در بدن و بر هم زدن چرخه طبیعی مو مرتبط است. برخی نیز می‌پرسند ایا زدن الکل به مو ضرر دارد یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که ریختن الکل روی موی سر به هیچ عنوان مفید نیست. در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه الکل باعث ریزش مو می‌شود؟

حتما بخوانید :  استایل مناسب افراد کم مو

چرا الکل موجب تشدید ریزش مو می‌شود؟

ریزش مو بر اثر الکل

برای اینکه متوجه شویم ایا زدن الکل به مو ضرر دارد یا خیر؟ و تاثیر الکل بر پوست و مو را بهتر درک کنیم بهتر است عملکرد الکل بر بدن را دقیق‌تر بررسی کنیم:

  • تاثیر الکل بر مو با اختلال در سیستم غدد درون ریز: عملکرد درست سیستم غدد درون ریز در حفظ ارتباط پایدار میان سیستم‌های بدن (هموستاز) حیاتی است. این کار از طریق تولید و ترشح هورمون‌های سیستم غدد درون ریز و از طریق گردش خون انجام می‌شود. متابولیسم بدن، سطوح انرژی، رشد، تولید مثل و تعادل الکترولیت بدن همه توسط غدد درون ریز کنترل می‌شوند که با مصرف الکل نظم این سیستم به هم می‌ریزد.
  • مصرف الکل، سطح تیروئید و ریزش مو: مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به کم کاری یا پرکاری تیروئید شود که خود عاملی برای نازک شدن مو، ریزش مو یا تشدید ریزش آن شود.
  • مصرف الکل و ریزش موی ناشی از تغییر سطح استروژن در بدن: در حالی که استروژن ممکن است باعث شود زنان موهای سالم‌تری داشته باشند اما در مردان اینگونه نیست و حتی کاملا برعکس است. گاهی تاثیر الکل بر موی مردان با افزایش استروژن با نازک شدن مو، ریزش یا تشدید ریزش مو همراه است.
  • کمبود مواد مغذی و تاثیر الکل بر ریزش مو: نوشیدن زیاد الکل در مدت طولانی باعث ایجاد کمبود مواد مغذی بدن می‌شود. مصرف الکل باعث می‌شود که بدن نتواند غذا را به درستی تجزیه و مواد غذایی را جذب کند. برخی از رایج‌ترین کمبودهای تغذیه‌ای ناشی از مصرف الکل شامل کمبود ویتایمن B-12، اسیدفولیک، آهن، پروتئین و فلز روی است. همچنین برخی از افراد با نوشیدن الکل دچار بی‌اشتهایی می‌شوند که خود باعث تشدید ریزش مو خواهد شد زیرا الکل کالری دارد و نوشیدن آن می‌تواند بدن را متقاعد کند که کالری کافی دریافت کرده است و در نتیجه اشتهای فرد را از بین ببرد.
  • الکل و بی آبی بدن: علاوه بر سوء تغذیه، دلیل دیگر برای اینکه چرا الکل باعث ریزش مو می‌شود، کم آبی بدن است. بی‌آبی بدن موجب خشک شدن فولیکول‌های مو، نازک شدن مو و در نهایت ریزش موها خواهد شد.

حتما بخوانید : آیا کاشت مو درد دارد؟

چگونه از طاسی ناشی از الکل جلوگیری کنیم؟

حال که تاثیر مشروب بر ریزش مو را دریافتیم آیا با قطع مصرف الکل می‌توانیم سلامت موهای خود را برگردانیم؟ پاسخ منفی است، معکوس کردن تاثیر الکل بر ریزش مو باید با برنامه ریزی درست همراه باشد، زیرا قطع ناگهانی مشروبات الکلی نیز خود باعث ریزش مو و بدتر شدن شرایط سلامت پوست و مو خواهد شد. بنابراین، با در نظر گرفتن همه عوامل موثر در تاثیر الکل بر موی سر، برای قطع مصرف آن و بازگشت بدن به حالت نرمال بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

به طور کلی مصرف الکل برای ریزش مو ضرر دارد زیرا باعث ایجاد اختلال در جذب مواد مغذی، عدم تعادل هورمونی بدن، بی آبی بدن، کم اشتهایی و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد شد.

۲ thoughts on “هشدار! تاثیر مخرب الکل بر ریزش موهایتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط