لوگو کلینیک آسمان

22702530 - 021

Search
Close this search box.

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصین کلینیک کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید
اصلاح ریش بعد از کاشت

اصلاح ریش بعد از کاشت | بایدها و نبایدها

فهرست محتوای مقاله

اصلاح صورت بعد از کاشت ریش یکی از دغدغه‌های مهم آقایان بعد از جراحی پیوند ریش است. با توجه به ارزشمند بودن هر فولیکول کاشته شده در ریش، بیماران باید حداکثر تلاش خود را برای محافظت از موهای کاشته شده انجام دهند. اصلاح عجولانه و نادرست ریش ممکن است منجر به آسیب و کنده شدن فولیکول‌های کاشته شده در صورت شود. یکی از اقدامات برای محافظت از گرافت‌ها، رعایت توصیه‌های پزشک در خصوص زمان و نحوه انجام اصلاح بعد از کاشت ریش است. به طور کلی بیماران تا بهبودی کامل ناحیه تحت درمان، نباید برای کوتاه کردن ریش خود اقدام کنند. معمولاً با از بین رفتن دلمه‌ها بیماران می‌توانند اقدامات نظافتی ریش از جمله کوتاه کردن ریش را انجام دهند. ( دلمه، نوعی واکنش طبیعی بدن برای ترمیم زخم ناشی از کاشت است که در محل اهداکننده و پیوند ریش ایجاد می‌شود و به شکل برجستگی‌های قرمز یا قهوه‌ای رنگی است).  بیماران باید در نظر داشته باشند که استفاده از ماشین‌های اصلاح یا تیغ، تا زمان تعیین شده توسط پزشک به دلیل احتمال وارد کردن آسیب به موهای کاشته شده ممنوع است.

دلمه بعد از کاشت ریش

از سوی دیگر، موهای کاشته شده در صورت ممکن است مدت کوتاهی بعد از بهبودی ناحیه ریش دچار ریزش شوند. این عارضه کاملاً طبیعی بوده و صرفاً ساقه فولیکول‌های کاشته شده می‌ریزند. بنابراین روال اصلاح صورت در این گروه از بیماران ممکن است تا زمان رویش دوباره ریش‌ها به تعویق بیفتد. بیماران با پیروی از توصیه‌های جراح بعد از کاشت ریش و محافظت از فولیکول‌های کاشته شده می‌توانند بهترین نتایج را از پیوند ریش خود به دست آورند.

ریش های پرپشت با کلینیک آسمان
کاشت ریش و سبیل طبیعی در تهران
ریش های پرپشت با کلینیک آسمان
کاشت ریش و سبیل طبیعی در تهران

زمان مناسب برای اصلاح بعد از کاشت ریش و سبیل

زمان مناسب برای اصلاح صورت بعد از کاشت ریش و سبیل طبیعی در هر فرد متفاوت است. بیماران باید در خصوص زمان شروع اصلاح یا کوتاه کردن ریش خود به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های پزشک خود توجه کنند. به طور کلی بیماران برای بهبودی عوارض جانبی بعد از کاشت ریش به ۱ تا ۲ هفته زمان نیاز دارند. تقریباً بعد از گذشت ۲ هفته افراد می‌توانند به فعالیت‌های عادی خود باز گردند. اصلاح زود هنگام موها (حتی با قیچی) ممکن است منجر به از بین رفتن برخی فولیکول‌های کاشته شده در ناحیه تحت درمان شود. بنابراین بیماران نباید با اصلاح یا کوتاه کردن عجولانه ریش خود منجر به کسب نتایج نامطلوب شوند. معمولاً عاقلانه است که اصلاح صورت بعد از کاشت ریش تا زمانی که برای بیمار امکان پذیر باشد به تعویق بیفتد. در نتیجه گرافت‌های ریش برای تثبیت در مکان جدید خود شانس بیشتری خواهند داشت.

از نظر پزشکان، برخی بیماران می‌توانند حدود ۲ تا ۳ هفته بعد از کاشت ریش شروع به کوتاه کردن ریش خود کنند. البته بهتر است برای این منظور از ابزار تمیز (مانند قیچی استریل) استفاده کرده و صرفاً نوک موها کوتاه شود. اما ممکن است انجام این فرایند در برخی دیگر از بیماران به گذشت زمان بیشتری نیاز داشته باشد. به طور کلی متخصصین مو پیشنهاد می‌کنند که اصلاح ریش حداقل ۳ ماه بعد از کاشت ریش انجام شود.

در زمان اصلاح و تراشیدن ریش بعد از کاشت، بیماران باید برای پیشگیری از تحریک ناحیه تحت درمان، از یک تیغ تمیز و تیز استفاده کنند. همچنین برای محافظت از پوست ناحیه ریش و جلوگیری از بروز آکنه می‌توانند در صورت تجویز پزشک از کرم‌های اصلاح مرطوب کننده نیز استفاده کنند.

اصلاح ریش بعد از کاشت ریش

تفاوت اصلاح بعد از کاشت ریش با اصلاح بعد از کاشت مو

فرایند کاشت ریش بسیار شبیه به کاشت موی سر است. تفاوت اصلی بین این دو روش اندازه برش‌های ایجاد شده در ناحیه گیرنده توسط جراح است. برش‌های ایجاد شده در ریش بسیار ظریف‌تر و کوچک‌تر از برش‌های ایجاد شده بر روی پوست سر است. هر دو روش کاملاً در تمامی مراحل شبیه به یکدیگر هستند. در هر دو روش پزشکان توصیه می‌کنند که تا ۲ هفته اول به منظور محافظت از فولیکول‌های کاشته شده بیماران از انجام هر گونه اقدامی (حتی کوتاه کردن موها با قیچی) خودداری کنند. اصلاح موهای ریش یا سر، هر دو از یک دستورالعمل پیروی می‌کند. بیماران در هر دو روش کاشت ریش و موهای سر، نباید تا زمان تعیین شده توسط پزشک اقدام به اصلاح یا تراشیدن ریش با تیغ یا ماشین‌های اصلاح کنند.

سوالات متداول

بعد از کاشت ریش، پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که از کوتاه کردن ریش‌ها حداقل ۱ تا ۲ هفته تا هنگام از بین رفتن کامل دلمه‌ها خودداری کنند. زمان مناسب اصلاح یا کوتاه کردن ریش بسته به میزان بهبودی ناحیه تحت درمان در افراد مختلف متفاوت است. بیماران می‌توانند ۳ هفته بعد از کاشت، موهای ریش خود را کوتاه کنند. بیماران باید به مدت حداقل ۳ ماه از تراشیدن ریش بعد از کاشت خودداری کنند.

بله. اصلاح بعد از کاشت ریش امکان پذیر است، اما باید بیماران برای اصلاح ریش‌های خود نکات و دستورالعمل‌های پزشک در خصوص زمان مناسب و نحوه اصلاح ریش را در نظر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط